۵ روش جدید در تدریس زبان آموزشگاه‌ها

5 روش جدید در تدریس زبان آموزشگاه‌ها

5 روش جدید در تدریس زبان آموزشگاه‌ها


۵ روش جدید در تدریس زبان آموزشگاه‌ها

۵ روش جدید در تدریس زبان آموزشگاه‌ها بصورت مختصر و مفید برای شما شرح داده میشود که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد. قبل از شروع به بحث پیشنهاد میکنیم به مطلبی که از قبل تحت عنوان “راهنمای انتخاب یک زبان خارجی خوب” منتشر شده توجه فرمایید.

ضرورت و لزوم نوآوری در شیوه تدریس زبان انگلیسی آموزشگاه‌ها چیست؟

در این مقاله به بررسی شیوه‌های مدرن آموزش زبان انگلیسی پرداخته می‌شود و به این سوال که کدام سیستم آموزشی در ایران بهترین متد را اجرا کرده است، پاسخ داده خواهد شد.

با وجود اینکه فراگیری زبان انگلیسی در اکثر کشورهای دنیا یکی از مرسوم‌ترین موارد سیستم آموزشی دولتی است در ایران، بار اصلی این مقوله به دوش موسسات خصوصی است. اما سوال اینجا است که کدام سیستم آموزشی موجود در ایران می‌تواند بهترین متد آموزشی را به شیوه‌ای مدرن و کاملا علمی به زبان‌آموز ارائه دهد.

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده افراد زیادی چه به منظور پیشرفت و ارتقای شغلی خود و همچنین آینده فرزندانشان، چه به منظور مهاجرت یا ادامه تحصیل و اشتغال در خارج از ایران، به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی بیش از پیش پی برده‌اند. همین امر است که موجب سرازیر شدن انبوه مردم به سمت مراکز آموزشی زبان انگلیسی شده است.

اما سوال اینجاست که آیا مراکز آموزشی موجود در این حوزه می‌توانند از پس این حجم از تقاضای روز افزون جامعه بر بیایند یا خیر؟!

امروزه راز موفقیت آموزش زبان انگلیسی، به استفاده از روش‌های خلاقانه و نوین در متدها و ارائه راهکارهای جدید آموزشی برمی‌گردد. سوال اینجا است که چرا آموزشگاه‌های زبان برای متحول کردن سبک سنتی و کهنه آموزش اقدام نمی‌کنند؟

یعنی متوجه توقف این شیوه از آموزش نشده‌اند؟ اگر کمی به سیستم‌های آموزشی زبان در دنیا بنگریم تجربیات موفق زیادی می‌بینیم که حاصل نوآوری در تکنیک آموزش است. چه خوب است که این نوآوری‌ها در سیستم آموزشگاه‌های زبان انگلیسی ایران نیز اتفاق بیفتد.

در حال حاضر در کشورمان مراکز انگشت شماری هستند که با متد آموزشی روز دنیا تدریس می‌کنند.

نوآوری‌های مکرر در رسیدن به راه حل‌های کاربردی و البته پایدار و استفاده به جا و خلاقانه از تکنولوژی‌های روز در جهت رفع نیازهای متعدد در حیطه آموزش و ایجاد مزیت‌های رقابتی در یک حوزه قدیمی و رو به رخوت گذاشته، منجر به رشد بسیار سریع موسسه های آموزشی می‌باشد.

الگوهای تدریسی جدید آموزشگاه‌های زبان

در ادامه به برخی از راهکارهای نوینی که در امر آموزش زبان انگلیسی پایه گذاری شده و می‌تواند الگویی مناسب و مفید برای آموزشگاه‌ها و مراکز آموزشی باشد اشاره می‌شود.

۱. استفاده از سیستم آموزش ترکیبی

در این سیستم، زبان‌آموزان می‌توانند علاوه بر آموزش حضوری در کلاس درس، به صورت آنلاین به محتوای آموزشی و همچنین محتوای پیشرفته همان جلسه دسترسی داشته باشد و در هر زمان و مکانی که تمایل داشته باشد مطالب آموزشی را مرور کرده، تمرینات و تکالیف خود را نیز انجام دهد. (این روش ترکیبی از آموزش حضوری و آنلاین است که مزایای هر دو نوع آموزش را به همراه دارد.)

۲. ارائه محتوای آموزشی به صورت چندرسانه‌ای

ارائه محتوای آموزشی به صورت چند رسانه‌ای (Multimedia Classroom) که ترکیب دقیق فیلم و و پاورپوینت و غیره است علاوه بر اینکه موجب ایجاد تنوع در محتوای آموزشی و پیشگیری از به وجود آمدن یکنواختی و کسالت در زبان‌ آموزان می‌شود باعث پیوستگی در نوع ارائه محتوا در آموزش حضوری و آموزش به‌ صورت آنلاین می‌شود.

۳. سیستم یکپارچه آموزشی

سیستم یکپارچه آموزشی از انطباق دقیق با چارت آموزشی دانشگاه کمبریج (زمان، محتوای آموزشی) ایجاد شود. در این سیستم، برنامه آموزشی از جلسه اول ترم یک تا آخرین جلسه ترم آخر ساعت به ساعت تنظیم شده است و محتوای آموزشی به طور کاملا هوشمند و هدفمند مهارت‌های آموزشی زبان آموز را تقویت می‌کند.

در این ساختار زبان‌آموز در هر زمان از مسیر آموزش می‌داند در کجا (چه از حیث زمان و چه از حیث مهارت‌های آموزشی) ایستاده است. یعنی دقیقا می‌داند چه مقدار از مسیر آموزشی را گذرانده، اکنون در چه جایگاهی است و چه مقدار از مسیر آموزشی مانده است.

از دیگر مزیت‌های سیستم یکپارچه آموزشی این است که زبان‌ آموزان می‌دانند که در هر کلاس، در هر شعبه و با هر مدرسی که باشند همگی از یک سیستم واحد و استاندارد، منطبق بر برترین متد آموزشی روز دنیا بهره‌مند خواهند شد.

۴.امکان برگزاری دوره‌های فشرده برای زبان آموزان

برگزاری دوره‌های فشرده و فوق فشرده یک کار کاملا علمی و تخصصی است چرا که انتقال حجم بسیار زیاد اطلاعات به طور مستمر و در طولانی مدت، بدون استفاده آموزشگاه‌ها از سیستم آموزشی کارشناسی شده و تخصصی منجر به افت تحصیلی زبان آموز و در نهایت قطع فرآیند یادگیری در نیمه راه بدون دستیابی زبان آموز به هدف خود می‌شود.

۵. اپلیکیشن زبان آموزان

با کمک اپلیکیشن‌ آموزشی، زبان‌آموز تجمیعی از شیوه‌های مدرن آموزشی را در دست خود دارد. مرور مطالب، دسترسی به محتوای آموزشی تکمیلی و پیشرفته، انجام تمرین و همچنین تکالیف آموزشی فقط بخشی از امکانات آموزشی هست که زبان آموزان این مرکز با استفاده از اپلیکیشن از آنها بهره‌مند هستند.

زبان‌آموزان می‌توانند با در نظر گرفتن این امکانات و نوآوری‌های پیاده‌سازی شده توسط مراکز آموزشی ایران با خدمات بهتری روبرو شوند و در عین حال فعالان این حوزه نیز می‌توانند با ایده گرفتن از مراکز آموزشی پیش‌رو، موجب رشد و افزایش کیفیت آموزشی در سطح کلان باشند.

همواره برای اطلاعات بیشتر در مورد تعاریف و مشاغل رشته های تخصصی و اخبار آموزشگاه ها میتوانید به بخش مقالات و اخبار مراجعه کنید تا بهترین مسیر برای انتخاب آموزشگاه مورد نظر خود را تجربه کنید.

همچنین برای مطالعه مطالب مفیدی چون “صفر تا ۱۰۰ تاسیس آموزشگاه زبان” و یا مشاهده  “ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان – بخش اول بر روی این مطالب کلیک کرده و مشاهده کنید.

برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]

۲ دیدگاه

  • سلام خیلی ممنون بابت مطالب خوب و کاربردیتون واقعا اگر کسی بخواد یک آموزشگا تاسیس کنه این مطالبی را که گفتید رعایت کنه در کارش موفق میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *