آزمون تلک TELC – آمادگی برای آزمون بین المللی زبان آلمانی TELC

آزمون‌ بین المللی زبان آلمانی TELC

Certificate of Proficiency in german

?What is the TELC

تمامی آزمون‌های TELC مطابق با چارچوب مرجع مشترک برای زبان‌ها (Common European Framework of Reference for Languages) است که در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط کشورهای حوزه اروپا طراحی شد. شرکت کردن در این آزمون که به زبان‌های عربی، انگلیسی، اسپانیایی، روسی، لهستانی، آلمانی، ترکی، فرانسوی، ایتالیایی و پرتغالی برگزار می‌شود، بیشتر جهت محک زدن هر چهار مهارت زبان یعنی نوشتن، خواندن، صحبت کردن و درک مطلب است.

  • زبان برگزاری: به زبان آلمانی
  • تعداد دفعات برگزاری: دفعات مکرر
  • برگزار کننده: مراکز مشخص شده در ایران

آزمون TELC چیست؟

آزمون تی ای ال سی را می‌توان یکی از پیش‌نیازهای مهم برای کار و یا ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های آلمانی زبان دانست. ارائه مدرک آزمون TELC برای دوره‌های پیش آمادگی موسوم به psp الزامی است. دوره psp یک دوره جهت آمادگی گروه‌های خاص است که حدود ۶۵% زبان آلمانی تخصصی و ۳۵% موضوعات فرهنگیِ محیط کاری در آلمان را شامل می‌شود.

 ۱۰ آموزشگاه زبان آلمانی معتبر

سطوح مختلف آزمون تی ای ال سی

این آزمون در جهت این که فرد شرکت کننده برای چه منظوری قصد دارد زبان آلمانی را یادبگیرد به سطوح A1، A2، B1، B2، C1، C2 تقسیم می‌شوند.

سطح A1

سطح A1 ساده‌ترین سطحِ آزمون TELC تلقی می‌شود. در این سطح، افراد از زبان آلمانی می‌توانند برای معرفی خود به دیگران به راحتی استفاده کنند. این سطح همچنین برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای آلمانی‌زبان را دارند، تحت عنوان telc Deutsch A1 fur Zuwanderer نام‌برده می‌شود.

سطح A2

سطح A2 آزمون زبان آلمانی TELC به منظور ارتقای دانش زبان آلمانی در سطح صحبت کردن در مورد یک موضوع غیرتخصصی است. فردی که در این سطح زبان آلمانی قرار دارد، قادر است در موضوعات مختلف کاری در حیطه حرفه خود صحبت کند.

سطح B1

داشتن مدرک آزمون تلک در سطح بی ۱ برای امور مهاجرتی و اقامتی به کار می‌رود. این سطح برای دانشجویان که آشنایی مختصری با زبان آلمانی دارند، تحت عنوان telc Deutsch B1 Schule و برای مقاصد تخصصی telc Deutsch B1+Beruf نامبرده می‌شود.

سطح B2

برای شرکت در این سطح، محدودیتِ سنی خاصی در نظر گرفته نشده است. با شرکت کردن در این آزمون، مهارت‌های ۴گانه متقاضی در سطح پیشرفته‌تری محک خواهند خورد. ارائه مدرک زبان تلک در سطح B2 برای پرستاران و پزشکان غیرآلمانی که قصد انجام فعالیت در این کشور را دارند، الزامی است.

سطح C1

مدرک آزمون تلک با سطح C1 بیشتر جهت اخذ ویزا و اقامت دائم برای این کشور مورد پذیرش قرار می‌گیرد. این سطح در کنار سطح C2 از جمله سطوح فوق پیشرفته در زبان آلمانی به شمار می‌روند.

سطح C2

این سطح از زبان آلمانی برای افرادی که این زبان را مانند زبان مادری خود یاد گرفته‌اند و هیچ مشکلی در فهم پژوهش‌ها و مقالات علمی به زبان آلمانی ندارند، مناسب است.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی داف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی گوته

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی او اس دی

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی آس

بررسی بخش‌های آزمون TELS

همانطور که گفتیم، این آزمون شامل ۴ بخش است که بخش درک مطلب ۹۰ دقیقه، بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه، بخش شنیداری ۳۰ دقیقه و بخش مکالمه ۲۰ دقیقه زمان خواهند برد.

بخش درک مطلب (Reading)

در این بخش، شرکت کننده موظف است به سه دسته از سوالات پاسخ دهد. سوالات چهارگزینه‌ای، انتخاب ۱۰ کلمه از ۱۵ کلمه صحیح در متن، و در قسمت پایانی باید به سوالات مربوط به بخش واژگان و گرامر پاسخ دهند.

بخش شنیداری

این بخش از آزمون TELC شامل سه قسمت است. فهم کلیات متن انتخابی، فهم جزئیات متن انتخابی و همچنین گوش دادن به متن و پاسخ به سوالات مختلف، بخش شنیداری این آزمون را تشکیل می‌دهند.

بخش نوشتاری

این بخش تنها از یک قسمت تشکیل شده است و متقاضی می‌بایست از بین دو موضوعی که برای وی در نظر گرفته شده است، یکی را انتخاب کند و نامه رسمی بنویسد. نامه رسمی می‌تواند به صورت درخواست، شکایت و یا استعلام باشد.

بخش شفاهی

با توجه به اهمیت بخش شفاهی در این آزمون، سعی شده تا این بخش بیشتر شبیه به یک مکالمه چند نفره باشد تا یک مصاحبه رسمی. در واقع این بخش بین دو تا سه شرکت کننده صورت می‌گیرد و تلک تنها نقش نظارتی دارد.

قبل از شروع بخش شفاهی، داوطلب نزدیک به بیست دقیقه فرصت دارد تا در ارتباط با موضوعی که قرار است صحبت کند به یک جمع بندی نهایی برسد. اما در طول این مدت حق ندارد به هیچ عنوان با دیگر شرکت کنندگان صحبت یا تبادل نظر کند.

در بخش Presentation، داوطلب باید موضوعی را در ارتباط با متقاضی دیگر ارائه دهد و ارائه نباید بیشتر از ۹۰ ثانیه طول بکشد. پس از ارائه، متقاضی می‌بایست به سوالاتی که شخص مقابلش می‌پرسد، پاسخ دهد. در حین پاسخ‌دهی، باید استدلالات لازم را بیان کنند و به آنچه که شرکت کننده دیگر می‌گوید به دقت گوش کنند.

برای این که با مراکز و آموزشگاه‌های زبان آلمانی در شهر و دیار خود آشنا شوید، حتما به این لینک مراجعه کنید و از این سرویس استفاده نمایید.

مراکز برگزاری آزمون TELC

آزمون‌های مختلف TELC در بیش از ۳۰۰۰ مرکز در ۴۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. این آزمون در ایران توسط سازمان سنجش در دانشگاه شهید بهشتی تهران در سطح A2 در حال برگزاری است، اما تمامی مدارک و گواهی‌های TELC توسط همین موسسه و دانشگاه FHM در کشور آلمان صادر می‌گردند.

در حال حاضر موسسه ایرسافام نیز برگزاری کننده دوره های تلک است.

تهران، میدان آرژانتین، خیابان الوند، کوچه ۳۷ شرقی، پلاک ۴

۰۲۱۸۸۲۰۵۰۹۶  – ۰۲۱۷۵۲۹۲

زمان برگزاری آزمون TELC

زمان برگزاری آزمون TELC به طور جداگانه توسط هر مرکز برگزاری تعیین می‌شود. نتیجه این آزمون ظرف دو ماه در دسترس شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. اما به طور معمول در کشور آلمان و اکثر کشورهای اروپایی – هر ماه – ۴ نوبت این آزمون برگزار می‌گردد.

زمان بندی آن ها در سراسر دنیا به telc.net مراجعه کنید.

ثبت نام آزمون TELC

هزینه آزمون زبان آلمانی تی ای ال سی بسته به مرکز برگزاری و زمان آن متفاوت است.

هزینه آزمون TELC

هزنیه آزمون زبان آلمانی تی ای ال سی بسته به مرکز برگزاری و زمان آن متفاوت است. اما برای آشنایی هرچه بهتر شما عزیزان با هزینه شرکت در این آزمون، هزینه شرکت در سطوح مختلف تلک برای سال ۲۰۲۱ را آورده‌ایم:

سطح هزینه
هزینه شرکت در آزمون تلک در سطح A1  ۱۳۹ یورو
هزینه شرکت در آزمون تلک در سطح B1 ۱۵۹ یورو
هزینه شرکت در آزمون تلک در سطح B2 ۱۵۹ یورو
هزینه شرکت در آزمون تلک در سطح C1 ۱۶۹ یورو
هزینه شرکت در آزمون تلک در سطح C2 ۱۶۹ یورو
اضافه هزینه برای افرادی که در روزهای پایانی (یک ماه قبل از برگزاری آزمون) ثبت نام کردند هرینه ثبت نام + ۳۰ یورو

مدت اعتبار مدرک زبان آزمون TELC

اعتبار مدرک ازمون تی ای ال سی مادام‌العمر بوده و متقاضی می‌تواند از مدرک خود برای همیشه استفاده کند. اما برخی از مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها، مدرک تلکی که از زمان اخذ آن بیشتر از دو سال گذشته باشد را فاقد اعتبار می‌دانند. این موضوع بسیار کم اتفاق می‌افتد، اما فرد متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان، موظف به دادن مجدد این آزمون می‌شود.

از مدرک این آزمون چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، مدرک آزمون تلک مورد پذیرش بسیاری از کشورهای دنیا می‌باشد و با ارائه آن خیلی راحت می‌توان به اخذ پذیرش دانشگاه امید بست. در ادامه مطلب برخی از کاربردهای مدرک آزمون تی ای ال سی را ذکر کرده‌ایم:

  • جهت استخدام در شرکت‌ها، ادارات و مراکز دولتی آلمان
  • جهت اخذ ویزای آلمان
  • مدرک این آزمون معادل مدرک آزمون گوتهِ سفارت آلمان در تهران است
  • جهت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های آلمانی زبان کشورهای اروپایی
  • جهت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های کشور آلمان

همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با سایر آزمون‌های بین المللی زبان‌های مختلف – نظیر گوته، OSD و غیره – وارد این لینک شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق این درگاه بدست آورید.

سوالات متداول آزمون TELC

آیا برای شرکت کردن در آزمون TELC، محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. TELC در درجه اول برای متقاضیان و دانشجویانی است که قصد دارند تحصیلات عالیه خود را در آلمان بگذرانند، با توجه به اینکه موسسه telc آلمان، برای شرکت کنندگان سنین از ۱۲ سالگی به بالا، مجوز شرکت در انواع آزمون‌ها را دارند مشکلی از بابت محدودیت سنی وجود ندارد.

آیا می‌توانم بخشی از TELCرا به صورت جداگانه انتخاب کنم؟

خیر، شما باید در آزمون کلی و یک واحد خاص شرکت کنید. این آزمون بستگی به دوره تحصیلی که می‌خواهید برای آن اقدام کنید و به شرایط پذیرش دانشگاه‌های آلمان دارد.اگر فقط می‌خواهید مهارت‌های زبانی خود را بسنجید، لطفاً برای onDaF یا TestDaF ثبت نام کنید.

آیا می‌توانم TELC را تکرار کنم؟

بله، شما مجاز هستید TELC را هر چند بار که دوست دارید تکرار کنید. با این حال، در نظر بگیرید که TELC دانش و مهارت‌هایی را که می‌توان در مدت کوتاهی به دست آورد را مورد سنجش قرار نمی‌دهد، بلکه توانایی‌های شناختی و بنیادین را به چالش می‌کشد. بنابراین بعید است که در تاریخ بعدی به نتیجه بسیار بهتری برسید.

آیا بعد از آزمون می‌توانم برگه‌های امتحانی خود را مشاهده کنم؟

خیر، اما می توانید درخواست کنید که نتایج را ظرف چهار هفته پس از اعلام دوباره بررسی کنید. سپس نمره شما دوباره توسط هیئت ممیزه بررسی می شود و نتیجه به شما اعلام می شود. با این حال، شما مجاز نیستید که برگه‌های امتحانی خود را داشته باشید.

از کجا بدانم برای آزمون TELC آلمانی یا انگلیسی به اندازه کافی می‌دانم؟

برای این که در آزمون TELC به موفقیت برسید، حداقل باید در سطح B1 چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) باشید.

هزینه شرکت در آزمون TELC چقدر است؟

هزینه آزمون زبان آلمانی تی ای ال سی بسته به مرکز برگزاری و زمان آن متفاوت است.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *