آزمون CPE چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی CPE دانشگاه کمبریج

آزمون بین المللی زبان انگلیسی CPE

Certificate of Proficiency in English

?What is the CPE Test

ازمون CPE آزمون پنجم از آزمون های پنجگانه دانشگاه کمبریج برای تست تسلط بر زبان انگلیسی است.

 • اعتبار مدرک: معادل سطح C2
 • سن شرکت کننده: ویژه بزرگسالان – آنلاین  و حضوری
 • برگزار کننده: دانشگاه کمبریج در نمایندگی های معتبر سراسر دنیا

آزمون CPE چیست؟ معرفی آزمون زبان سی پی ای کمبریج

آزمون CPE یا Certificate of Proficiency in English یکی از آزمون‌های بین المللی زبان است که توسط تست میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی برگزار میشود. تفاوت این آزمون با باقی آزمون های بین المللی زبان در این است که مرجع برگزار کننده این آزمون دانشگاه کمبریج است. دانشگاه کمبریج ۵ آزمون در سطوح مختلف در زمینه تست مهارت های زبان انگلیسی برگزار میکند که آزمون CPE جزو پنجمین سطح از سطوح آزمون های پنجگانه کمبریج است. از نظر سطح سنجش، آزمون CPE بسیار پیشرفته بوده و هدف آن ارزیابی میزان توانایی و تبحر داوطلبان از نظر کلامی و نوشتاری در سطوح تخصصی و تحصیلی عالی می‌باشد. آزمون CPE معادل سطح C2 در چارچوب اروپایی سطوح زبان قرار دارد.

این مدرک بالاترین سطح زبان را نشان می‌دهد و اثبات می‌کند که شما یک سخنران کاملاً مناسب در زبان انگلیسی هستید. مدرک C2 به جهانیان نشان می‌دهد که شما بر زبان انگلیسی تا سطح استثنایی تسلط دارید. قبولی در این امتحان ثابت می‌کند شما می‌توانید با مهارت و تسلط کامل، از زبان انگلیسی استفاده کنید. نتیجتا برای شرکت در دوره آمادگی این آزمون باید به یک مرکز آموزشی معتبر مراجعه نمایید. برای مشاهده لیست مراکز آموزش زبان وارد شوید.

در ادامه این مطلب، بیشتر با این آزمون آشنا خواهیم شد.

بررسی بخش‌های مختلف آزمون CPE

آزمون CPE چهار مهارت شما در زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد: این مهارت‌ها شامل مکالمه، خواندن، نوشتن و شنیدن می‌باشند.

 • بخش خواندن (Reading) دارای ۷ بخش است که در مجموع ۵۳ سوال دارد و داوطلب ۹۰ دقیقه فرصت دارد به آنها پاسخ دهد.
 • بخش نوشتن (Writing) دارای ۲ بخش است و داوطلب برای نوشتن متن درخواستی ۹۰ دقیقه فرصت دارد.
 • بخش شنیداری (Listening) دارای ۴ بخش است و داوطلب برای پاسخ دادن به ۳۰ سوال، ۴۰ دقیقه فرصت دارد.
 • بخش مکالمه (Speaking) دارای ۳ بخش است و داوطلب در مجموع ۱۶ دقیقه فرصت دارد مهارت خود در این بخش را اثبات کند.
bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون اول کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون دوم کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون TOEFL

bazigari kodak iranamozeshgah

چهارمین آزمون کمبریج

نمره‌بندی آزمون سی پی ای

نمره‌بندی در این آزمون از یک تا ۲۳۰ است (یک کمترین نمره و ۲۳۰ حداکثر نمره می‌باشد). شما به عنوان شرکت کننده این آزمون تنها در صورتی موفق به دریافت کارنامه خود خواهید شد که نمره‌ای بالاتر از ۱۸۰ را کسب کرده باشید. نمرات ۲۰۰ به بالا در این آزمون، بسیار مطلوب در نظر گرفته می‌شوند و با تکیه بر امتیاز مدرک چنین آزمونی، می‌توانید جهت مهاجرت به انگلستان و کشورهای مشابه اقدام کنید.

مراکز برگزاری آزمون CPE

متاسفانه آزمون CPE در داخل ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان شرکت در این تست، باید یکی از کشورهای همسایه را که در آنها، آزمون سی پی ای برگزار می‌شود، انتخاب کنند. لیست شهرها و کشورهای همسایه ایران که این آزمون به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود، به شرح ذیل می‌باشند:

ارمنستان – آزمون CPE به دو صورت در این کشور برگزار می‌شود کویت روسیه عمان
عربستان قطر بحرین قزاقستان
آذربایجان امارات دبی ترکیه

زمان برگزاری آزمون CPE

آزمون دانشگاه کمبریج به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود و در مجموع ۱۴ مرتبه در سال به صورت همزمان (جهانی) تکرار خواهد شد (آزمون کتبی ۷ مرتبه و آزمون کامپیوتری ۷ مرتبه). همانطور که گفته شد، این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود، اما به راحتی می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه کمبریج در این آزمون ثبت نام کنید، اما محل برگزاری را کشوری به غیر از ایران اعلام نمایید.

هزینه آزمون CPE

هزینه شرکت در این آزمون، بسته به سطح انتخابی متقاضی متفاوت است و هزینه نهایی تنها زمانی معلوم می‌گردد که ثبت نام اینترنتی متقاضی به مرحله پایانی رسیده باشد. اما جهت اطلاع شما عزیزان، هزینه شرکت در آزمون CPE در اواسط سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۱۵۰ یورو در نظر گرفته شد و برای متقاضیانی که دیرتر ثبت نام کرده بودند، این رقم به ۱۸۰ یورو افزایش داشت.

این درحالی است که قیمت‌های در نظر گرفته شده برای شرکت در این آزمون در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ نزدیک به ۳۱۸ یورو برای آزمون کتبی و ۳۴۶ یورو برای نسخه کامپیوتری (آنلاین) می‌باشند.

هزینه ذکر شده، تنها برای برگزاری این آزمون در شعبه لندن می‌باشد. آزمون سی پی ای بسته به محل (کشور برگزارکننده) و سطح مورد نظر داوطلب، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

هزینه ثبت نام آزمون CPE

برای شرکت در آزمون CPE می بایست ابتدا در موسسه ای تایید شده از سوی دانشگاه کمبریج در یکی از کشورهای آذربایجان، امارت، ترکیه و عمان و یا هر کشور دیگری ثبت نام نمود. هزینه ثبت نام آزمون در کشورهای مختلف متغیر است؛ در حال حاضر حدود قیمت ۱۵۰ یورو است.

www.cambridgeenglish.org

ثبت نام آزمون داف

اعتبار مدرک CPE

آزمون بین المللی زبان انگلیسی CPE بر خلاف اکثر آزمون‌های دیگر مانند آزمون آیلتس، دارای اعتبار مادام‌العمر می‌باشد. از این‌رو، دارندگان مدرک آزمون سی پی ای می‌توانند بدون هیچگونه محدودیت زمانی، از این مدرک بعنوان گزارشی در مورد میزان توانایی و دانش زبان انگلیسی خود جهت ادامه تحصیل، مهاجرت و یا استخدام در شرکت‌های خارج از کشور استفاده کنند.

از آنجایی که این آزمون به عنوان بالاترین و معتبرترین مدرک زبان دانشگاه کمبریج شناخته می‌شود، این مدرک در تمامی مراکز و موسسات آموزشی معتبر سراسر جهان مورد قبول است. آن دسته از افرادی که بتوانند آزمون کمبریج سی پی ای را با موفقیت پشت سر بگذارند، از امتیازات و اعتبارات خوبی برای استخدام یا اخذ پذیرش دانشگاه‌های معتبر برخوردار خواهند شد.

کارفرمایان، دانشگاه‌ها و موسسات دولتی سراسر جهان، این آزمون را به رسمیت می‌شناسند و افراد دارای چنین مدرکی به راحتی می‌توانند در دانشگاه مورد نظر و یا شغل مناسب خود، پذیرش شوند. تمامی دانشگاه‌های ذیل، این آزمون را به جای آزمون آیلتس هم مورد قبول می‌دانند:

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه تورنتو کانادا
 • دانشگاه Ecole Nationale d’Administration فرانسه
 • دانشگاه Ludwig-Maximillians Universität مونیخ ِ آلمان
 • دانشگاه شهر هنگ کنگ چین
 • دانشگاه رمِ ایتالیا
 • دانشگاه توکیو ژاپن
 • دانشگاه Universiteit Utrecht هلند
 • دانشگاه Plekhanov Russian University of Economics روسیه
 • دانشگاه Universidad Carlos III de Madrid اسپانیا
 • دانشگاه تکنولوژی زوریخ سوییس
 • دانشگاه کمبریج انگلستان – زادگاه آزمون CPE
 • دانشگاه هاروارد ایالات متحد آمریکا
آزمون کمبریج CPE

منابع آزمون CPE

منابع امتحانی آزمون CPE

دانشگاه کمبریج برای علاقمندان به شرکت در این آزمون، منابع بسیار ارزشمندی را در نظر گرفته است. خوشبختانه کتب منابع امتحانی این آزمون در ایران توسط چند نشریه به چاپ رسیده‌اند و در اختیار داوطلبین قرار داده شده است.

کتاب Objective: Proficiency

این کتاب یکی از چالش برانگیزترین منابع امتحانیِ CPE است که بیشتر برای افرادی که در سطح پیشرفته قرار دارند، کاربرد دارد. این کتاب با استفاده از مباحث دشوار، آموزش کاملی را برای چنین افرادی جهت آمادگی برای شرکت در آزمون ارائه می‌دهد. کتاب به همراه یک لوح فشرده حاوی نرم افزار اختصاصی و فایل‌های صوتی برای تمرین و آموزش سخت‌ترین بخش‌های CPE می‌پردازد.

کتاب Cambridge English Proficieny 1 & 2

سری کتاب‌های Cambridge English Proficieny، یکی دیگر  از منابع مهم برای متقاضیان شرکت در آزمون دانشگاه کمبریج به حساب می‌آیند. هر یک از این کتاب‌ها شامل ۴ آزمون کاملا مشابه با آزمون اصلی هستند. کتاب‌های Cambridge English Proficiency مجموعه‌ای ارزشمند از بهترین نمونه سوالات CPE به شمار می‌روند و با قرار دادن جواب‌های تشریحی در انتهای کتاب، بررسی تک تک سوالات این کتاب تمرین مناسبی برای داوطلبین شرکت در آزمون CPE قلمداد می‌شود.

کتاب‌های Proficiency Masterclass

اگر بدنبال معروف‌ترین و بهینه‌ترین سری کتاب‌های آزمون‌های مختلف دانشگاه کمبریج هستید، حتما سراغ مجموعه Masterclass بروید. کتاب Proficiency Masterclass به بررسی تک تک سوالات آزمون CPE در ادوار گذشته پرداخته است و یک مجموعه بسیار ارزشمندی را گردآوری کرده است. از دیگر ویژگی بارز این سری از کتاب‌ها، می‌توان به بانک گرامری (نکات گرامری مهم) و مجموعه کاملی از سوالات این آزمون به صورت آنلاین اشاره کرد.

سوالات متداول آزمون

آزمون CPE چیست؟

ازمون CPE آزمون پنجم از آزمون های پنجگانه دانشگاه کمبریج برای تست تسلط بر زبان انگلیسی است.

چطور در آزمون CPE ثبت نام کنیم؟

متاسفانه ثبت نام در آزمون CPE به دلیل تحریم ها در ایران امکان پذیر نیست و میبایست در یکی از کشورهای مورد تایید دانشگاه کمبریج که در بالا به آن اشاره شده مراحل ثبت نام را انجام داد.

هزینه شرکت در آزمون CPE چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون CPE در سال جدید مبلغ ۱۵۰ یورو برای پرداخت میباشد.

نمره دهی آزمون CPE به چه شکل است؟

نمره قبولی در آزمون سی پی ای ۱۸۰ میباشد و نمرات بالای ۲۰۰ نیز بسیار مطلوب در نظر گرفته میشود.

برای آمادگی آزمون CPE چکار کنیم؟

آمادگی برای آزمون های بین المللی نیاز به برنامه ریزی و شرکت در دوره های آموزشی دارد. ما لیستی از بهترین آموزشگاه های مکالمه زبان کشور را به شما معرفی مینماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *