آزمون بین المللی زبان اسپانیایی DELE

Diplôme d’Etudes en Langue Française

?What is the DELF Test

آزمون DELE از آزمون‌های مهم برای دریافت مدرک زبان اسپانیایی است. داشتن مدرک DELE به این معناست که فرد به ۴ مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت کردن تسلط کامل دارد.

آزمون DELE چیست؟ آزمون تعیین سطح زبان اسپانیایی

بررسی آزمون DELE

دیپلم‌های آزمون DELE اسپانیایی عناوینی رسمی هستند که میزان صلاحیت و تسلط بر زبان اسپانیایی را تأیید می‌کنند و توسط وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا اعطا می‌شود. موسسه سروانتس (Instituto Cervantes) برگزاری آزمون DELE را سازماندهی می‌کند و دانشگاه Universidad de Salamanca در اسپانیا امتحانات مرتبط را طراحی می‌کند و مسئول تصحیح و ارزیابی نهایی همه امتحانات است.

سطوح مختلف آزمون DELE

آزمون زبان اسپانیولی دل به شش سطح تقسیم می‌شود:

سطح A1

این سطح تأیید می‌کند که شرکت کننده قادر است از زبان اسپانیایی به صورت پایه‌ای، در شرایط خاص و یا در موقعیت‌های روزمره استفاده کند.

سطح A2

قبولی در این سطح تأیید می‌‎کند که داوطلب می‌تواند عبارات و اصطلاحات متداول و رایج مربوط به حوزه‌های تجربی به ویژه مربوط به اطلاعات پایه‌ای در مورد خود و خانواده، خرید، مکان‌های دیدنی، کار و غیره را درک کند.

سطح B1

این سطح از آزمون DELE تایید می‌کند که داوطلب به مباحث آشنا مربوط به کار، تحصیل یا اوقات فراغت را به خوبی درک می‌کند. این سطح همچنین توانایی فراگیران برای مقابله با اکثر شرایطی که هنگام سفر در مناطقی که اسپانیایی صحبت می‌شود را هم تایید می‌کند.

افرادی که در این سطح از زبان اسپانیایی هستند می‌توانند متون ساده و منسجم در مورد موضوعات آشنا یا موضوعات مورد علاقه شخصی را ایجاد کنند تا در نهایت بتوانند تجربیات، رویدادها، خواسته‌ها و امیدهای خودشان را توصیف کنند. همچنین می‌توانند به طور مختصر نظرات خود را بیان کرده یا برنامه آینده خود را توضیح دهند.

سطح B2

این سطح توانایی دانش آموزان برای تعامل با افرادی که زبان اسپانیایی زبان مادری‌شان است را تایید می‌کند. فراگیرانِ سطح B2 برای برقراری ارتباط با افراد اسپانیایی هیچ مشکلی ندارند و از دایره لغات غنی بهره‌مند هستند.

همچنین آنها قادر به تولید متون واضح و مفصل در مورد موضوعات مختلف می‌باشند و به راحتی می‌توانند از نظرات خود در موضوعات گوناگون دفاع کرده و مزایای و معایب هر استدلالی را بیان کنند. در نهایت، توانایی درک محتوای متون پیچیده در مورد موضوعات ملموس و انتزاعی، از جمله متون فنی، به شرطی که در حوزه تخصص داوطلب باشد را هم دارند.

سطح C1

سطح C1 زبان اسپانیولی صلاحیت فراگیر در شناخت کامل زبان برای درک طیف گسترده‌ای از متون طولانی و تا حدودی سخت گیرانه را تایید می‌کند. همچنین افرادی که در این سطح می‌باشند قادر به بیان روان و شیوا بدون تلاش برای ظاهرسازی جهت یافتن کلمات مناسب؛ قادر به استفاده انعطاف‌پذیر و موثر از این زبان برای اهداف اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای؛ و سرانجام قادر به تولید متون شفاف، ساختاری و مفصل درباره موضوعات با پیچیدگی بالاو استفاده صحیح از مکانیسم‌های بیان و انسجام در متن هستند.

سطح C2

صلاحیت زبانی کافی برای برقراری ارتباط موثر در هر شرایطی را تأیید می‌کند و توانایی سازگاری خود‌به‌خود با هر زمینه و با درجه بالایی از دقت را اثبات می‌کند. افرادی که در آزمون DELE به سطح C2 دست پیدا کرده‌اند، درک ظریفی از تفاوت‌‌های استفاده از کلمات هم‌معنی که امکان بیان روان و طبیعی در همه تعاملات فراهم می‌کند را دارا هستند.

مدت زمان آزمون  DELE

مدت زمان آزمون DELE بسته به سطح آزمون متفاوت است. همان‌طور که بیان شد این آزمون دارای سطح A1 تا C2 که مدت زمان آزمون در سطح A1 با در نظر گرفتن زمان استراحت ۱ ساعت و ۴۵ دقیق خواهد بود و زمان آزمون برای سطح C2، ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه است.

محل برگزاری آزمون DELE

آزمون دله اسپانیایی در بیش ۸۵۰ مرکز و ۱۰۰ کشور جهان برگزار می‌شود. این آزمون در ایران نیز برگزار شده که محل برگزاری آن کانون زبان ایران است؛ بنابراین شما در صورت تمایل به شرکت در این آزمون بدون نیاز به مهاجرت به سایر کشورهای دیگر می‌توانید از طریق سایت کانون زبان در این آزمون ثبت‌نام کرده و در آن شرکت کنید. تاریخ‌های برگزاری آزمون در مراکز مختلف از طرف مؤسسه سروانتس اعلام می‌شود که شما می‌توانید از تاریخ‌های برگزاری آزمون مطلع شوید.

شرایط سنی شرکت در آزمون DELE

شرایط سنی شرکت در آزمون DELE برای گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. این آزمون دارای محدودیت سنی است و تنها افراد بالای ۱۱ سال می‌توانند در آن شرکت کنند. افراد با گروه‌های سنی در آزمون‌های متفاوتی از دله شرکت خواهند کرد که در زیر بیان شده است.

  • افراد ۱۱ تا ۱۷ سال در آزمون A1 و آزمون A2/B1
  • افراد ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال در آزمون عمومی

نمره قبولی در آزمون DELE

نمره قبولی در آزمون DELE بسته به سطح آن متفاوت است که در زیر به‌صورت کامل بیان کرده‌ایم. لازم به ذکر است که برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مختلف به سطح و نمره متفاوتی نیاز است.

سطح آزمون DELE نمره قبولی
نمره قبولی سطح A1  و A2 حداکثر نمره قبولی: ۱۰۰

حداقل نمره قبولی: ۳۰

نمره قبولی سطح B1  و B2 حداکثر نمره قبولی: ۱۰۰

حداقل نمره قبولی: ۶۰

نمره قبولی سطح C1 حداکثر نمره قبولی: ۱۰۰

حداقل نمره قبولی: ۶۰

نمره قبولی سطح C2 حداکثر نمره قبولی: ۱۰۰

حداقل نمره قبولی: ۲۰

زمان اعلام نتیجه آزمون DELE

زمان اعلام نتیجه آزمون DELE چند ماه پس از برگزاری آزمون است. معمولاً به طور متوسط ۳ ماه پس از آزمون نتیجه آن اعلام می‌شود. مدرک آن نیز به آدرسی که به هنگام ثبت‌نام قید کرده‌اید ارسال خواهد شد.

مراکز برگزاری آزمون DELE

آزمون DELE علاوه بر کشورهای اسپانیولی زبان، در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا هم برگزار می‌گردد. از این حیث به جرات می‌توان گفت که در هر ۵ قاره، امکان شرکت کردن در این آزمون برای همه افراد میسر است.

متاسفانه، با اینکه بیش از ۱۰۰۰ مرکز برای این آزمون در نظر گرفته شده، اما آزمون زبان اسپانیولی در ایران برگزار نمی‌شود. جهت اطلاع از لیست کشورهایی که این آزمون در آنها برگزار می‌شود، باید به وبسایت موسسه سروانتس مراجعه کنید و برای شرکت در آزمون، یکی از کشورهای منتطقه که آزمون در آن برگزار می‌شود را انتخاب نمایید. از جمله مهم‌ترین کشورهای همجوار ایران که برای شرکت در آزمون DELE پیشنهاد می‌شوند، می‌توان به ترکیه، امارات، ارمنستان و قطر اشاره کرد.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون فرانسوی

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون IELTS چیست؟

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون TOEFL

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون انگلیسی duolingo

زمان برگزاری

امتحانات DELE در چندین تاریخ در طول سال ارائه می‌شوند. این تاریخ‌ها در تمام مراکز آزمون DELE در سراسر جهان به یک شکل است. لطفاً توجه داشته باشید که هر تاریخ امتحان لزوماً شامل همه سطوح امتحان نمی‌شود. به مهلت ثبت نام توجه ویژه داشته باشید و حداقل ۳۰ روز مانده به شروع امتحان ثبت نام خود را نهایی کنید.

۱۹ فوریه سطوح A2; B1;B2; C1 مهلت ثبت نام تا ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱
۹ آوریل سطوح A1; A2; B1; B2; C1 مهلت ثبت نام تا ۱۰ فوریه ۲۰۲۱
۲۱ می سطوح A1; A2; B1 مهلت ثبت نام تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱
۲۲ می سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2 مهلت ثبت نام تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱
۹ جولای سطوح A2, B1, B2, C1 مهلت ثبت نام تا ۱۲ می ۲۰۲۱
۱۰ سپتامبر سطح A2 مهلت ثبت نام تا ۱۴ جولای ۲۰۲۱
۸ اکتبر سطوح A2, B1, B2 مهلت ثبت نام تا ۲۵ آگوست ۲۰۲۱
۱۲ نوامبر سطوح A2, B1, B2 مهلت ثبت نام تا ۶ اکتبر ۲۰۲۱
۱۳ نوامبر سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2 مهلت ثبت نام تا ۶ اکتبر ۲۰۲۱

هزینه ثبت نام آزمون DELE

برای شرکت در آزمون DELE میبایست ابتدا سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید تا نیاز به پرداخت هزینه اضافه نباشد. طبق اعلام مرکز زبان فرانسه، هزینه آزمون‌ در سطوح مختلف A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2 از ۱۰۸ یورو تا ۲۲۰ یورو متغیر است.

هزینه آزمون DELE

قیمت آزمون DELE 2021 بر اساس سطح زبان اسپانیایی شما و همچنین مرکز برگزاری و کشوری که در آن قرار است در آزمون شرکت کنید، متفاوت خواهد بود. در جدول ذیل هزینه ثبت نام و شرکت در این آزمون برای افرادی که قصد دارند در کشور اسپانیا در این امتحان شرکت کنند را آورده‌ایم.

سطح A1 ۱۰۸ یورو
سطح A2 ۱۳۰ یورو
سطح B1 ۱۶۰ یورو
سطح B2 ۱۹۰ یورو
سطح C1 ۲۰۵ یورو
سطح C2 ۲۲۰ یورو

نکات مهم در مورد آزمون DELE

شرکت در آزمون زبان اسپانیایی دارای شرایط و قوانینی است که رعایت همه آنها الزامی می‌باشد. در ادامه با مهم‌ترین آنها آشنا خواهید شد:

  • حق صحبت کردن با فرد کنار دستی را به هیچ وجه ندارید.
  • درب‌های مرکز آزمون یک ساعت زودتر از شروع آزمون بسته می‌شوند، پس برای اینکه با درهای بسته مواجه نشوید، بهتر است ۲ ساعت زودتر از موعد مقرر آنجا باشید.
  • آوردن هرگونه وسیله اضافه به داخل جلسه ممنوع است.

اعتبار مدرک

آزمون DELE تنها در کشورهای اسپانیایی زبان از جمله اسپانیا، مکزیک و آرژانتین و غیره معتبر است. همچنین این آزمون نیازی به تمدید ندارد و برخلاف آزمون‌های دیگر مانند آیلتس و تافل با گذشت زمان، اعتبار خود را از دست نمی‌دهد.

مراکز برگزاری ازمون اسپانیایی در ایران

آزمون DELE

منابع آزمون DELE و بهترین روش شرکت در این آزمون

مجموعه کتاب‌های DELE preparation از جمه معروف‌ترین سری کتاب‌هایی هستند که به تمامی نکات آموزشی و تست‌زنی این آزمون پرداخته‌اند.

اگر قصد دارید اطلاعات مفیدی از تمامی آزمون‌های بین المللی زبان را کسب کنید، حتما سری به این صفحه از سایت ایران آموزشگاه بزنید. در این صفحه تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد آزمون‌های مختلف را گردآوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

اگر قصد دارید قبل از شرکت در این آزمون، در آموزشگاه زبان اسپانیولی ثبت نام کنید، بهتر است به بخش آموزشگاه‌های زبان در سایت ایران آموزشگاه مراجعه کنید. با مراجعه به این لینک، خیلی راحت می‌توانید نزدیک‌ترین و بهترین مراکز آموزش زبان اسپانیایی که در آنها دوره‌های آمادگی آزمون DELE یا سایر آزمون‌های مشابه برگزار می‌شوند را جستجو کنید و اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

سوالات متداول آزمون DELE

آزمون DELE چیست؟

آزمون DELE از آزمون‌های مهم برای دریافت مدرک زبان اسپانیایی است. داشتن مدرک DELE به این معناست که فرد به ۴ مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت کردن تسلط کامل دارد.

هزینه شرکت در آزمون DELE چقدر است؟

برای شرکت در آزمون DELE میبایست ابتدا سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید تا نیاز به پرداخت هزینه اضافه نباشد. طبق اعلام مرکز زبان فرانسه، هزینه آزمون‌ در سطوح مختلف A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2 از ۱۰۸ یورو تا ۲۲۰ یورو متغیر است.

برای آمادگی آزمون DELE چکار کنیم؟

آمادگی برای آزمون های بین المللی نیاز به برنامه ریزی و شرکت در دوره های آموزشی دارد. ما لیستی از بهترین آموزشگاه های مکالمه زبان کشور را به شما معرفی مینماییم.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *