آزمون PET پت چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی PET دانشگاه کمبریج

آزمون بین المللی زبان انگلیسی PET

Preliminary English Test B1

?What is the pet Test

ازمون پت دومین آزمون تعیین سطح متوسط B1 دانشگاه کمبریج برای تعیین سطح تسلط بر زبان انگلیسی است.

 • روش برگزاری: کاغذی – کامپیوتری
 • درجه اعتبار: سطح دوم آزمون‌های پنج‌گانه دانشگاه کمبریج در سطح B1
 • برگزار کننده: دانشگاه کمبریج در ۱۳۰ کشور جهان بجز ایران
آمادگی برای آزمون بین المللی PET

آزمون PET پت چیست؟ همه چیز درباره آزمون دوم دانشگاه کمبریج

آزمون PET چیست؟

آزمون PTE یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی از طرف دانشگاه کمبریج برای تعیین سطح B1 زبان است. هدف از گرفتن مدرک PTE ارائه مدرک در محل کار و تحصیل و یا حتی اپلای برخی دانشگاه هاست. شما برای آمادگی این آزمون بین المللی باید در دوره آمادگی آزمون PTE در یک آموزشگاه زبان خوب و مجاز شرکت کنید.

آزمون پت که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود در سراسر دنیا مورد قبول است. در ادامه قصد داریم در مورد بخش‌های مختلف این آزمون، شرایط شرکت در آن، منابع و مسائل مربوط به آن توضیح دهیم.

bazigari kodak iranamozeshgah

اولین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

سومین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

چهارمین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

پنجمین آزمون کمبریج

بررسی آزمون PET

آزمون PET یا آزمون پت (Preliminary English Test) یکی از آزمو‌ن‌های تعیین سطح زبان انگلیسی در سطح متوسط B1 و آزمون دوم از آزمون های پنجگانه کمبریج است که هر ساله توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود و افرادی که در این آزمون قبول می‌شوند، مدرک B1 این زبان را می‌گیرند. قبولی در این آزمون نشان می‌دهد که در سطحی به زبان انگلیسی مسلط هستید که می‌توانید نیازهای خود را در محل کار و تحصیل برطرف کنید. بنابراین با ارائه‌ی این مدرک شما می‌توانید در موقعیت‌های مختلف شغلی مشغول به کار شوید و حتی از بعضی از دانشگاه‌ها اپلای بگیرید.

این آزمون برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند که مهارت‌های زیر را داشته باشند:

 • بتوانند نظراتشان را بیان کنند، در مورد موضوعات مختلف صحبت کنند و با دیگران یک ارتباط عادی برقرار کنند.
 • به راحتی بتوانند مجلات و روزنامه‌هایی که در مورد مسائل عمومی مطلب می‌نویسند را درک کنند.
 • نامه بنویسند یا از یک جلسه یادداشت برداری کنند.

مراکز برگزاری آزمون PET

متاسفانه در ایران به دلیل وجود تحریم‌ها این آزمون برگزار نمی‌شود. اما در بسیاری از کشورهای جهان این رویداد رخ می‌دهد. داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون باید به مراکز آن در کشورهای همسایه بروند. برای آزمون دانشگاه کمبریج، ۱۱ مرکز در ترکیه، ۵ مرکز در آذربایجان، ۵ مرکز در امارات، ۱ مرکز در کشور عمان و … وجود دارد. بعلاوه اگر می‌خواهید به دنبال سایر مراکز برگزاری این آزمون بگردید، می‌توانید از پایگاه سایت دانشگاه کمبریج این کار را انجام دهید.

برای ثبت نام در آزمون PET، باید یک مرکز آزمون مجاز پیدا کنید. بیش از ۲۸۰۰ مرکز در ۱۳۰ کشور جهان وجود دارد. همه‌ی آنها توسط کمبریج انگلیسی بازرسی می‌شوند و از استانداردهای بالایی برخوردار هستند. شما می‌توانید از این پایگاه داده برای یافتن موارد زیر استفاده کنید:

 • مراکز آزمون pte در کشور و شهر منتخب خود
 • اطلاعات تماس مرکز آزمون pte
 • اینکه این مرکز کدام آزمون زبان انگلیسی کمبریج را ارائه می‌دهد
 • لوکیشن دقیق مرکز برگزاری آزمون pte

هنگامی که مرکز آزمون محلی خود را پیدا کردید، آنها به شما می‌گویند که چگونه می‌توانید برای آزمون ثبت نام کنید و تاریخ امتحان و دوره‌های آمادگی مناسب آزمون را به شما اعلام می‌کنند.

زمانبندی و ساختار برگزاری آزمون PET

این آزمون هم به صورت کاغذی و هم به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. انواع کاغذی آن سالی شش بار و انواع کامپیوتری آن ماهی یک بار برگزار می‌شوند. آزمون PET یک آزمون ۱۴۰ دقیقه‌ای است که در آن چهار مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ساختار آزمون pet به شرح زیر است:

قسمت ۱ (۹۰ دقیقه): بخش اول آزمون پت توانایی خواندن Reading و نوشتن Writing را به طور همزمان بررسی می‌کند. این قسمت به ۸ بخش با مجموع ۴۲ سوال تقسیم شده است. ۵ بخش اول مربوط به درک مطلب و ۳ بخش آخر مربوط به مهارت نوشتن است. سوالات به صورت چند گزینه‌ای یا جای خالی هستند.

قسمت ۲ (۳۰ دقیقه فایل صوتی + ۶ دقیقه اضافی برای انتقال پاسخ به برگه‌ی پاسخ): بخش دوم آزمون دانشگاه کمبریج، مهارت شنیداری یا Listening است. هر فایل صوتی را دو بار می‌شنوید و باید به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهید. در مجموع ۲۵ سوال در این قسمت وجود دارد که هر کدام ۱ امتیاز دارند. سوالات در این بخش به صورت چهاز گزینه‌ای، جای خالی و صحیح و غلط ارائه می‌شوند.

قسمت ۳ (۱۰ تا ۱۲ دقیقه): آخرین بخش آزمون PET توانایی مکالمه یا Speaking را بررسی می‌کند. دانش آموزان را دو به دو با هم جفت می‌کنند و از آنها می‌خواهند با یک ممتحن و سپس با یکدیگر مکالمه کنند. آزمون مکالمه با پرسش ممتحن درمورد هر دانش آموز آغاز می‌شود. سپس ممتحن وضعیتی را برای آنها تجسم می‌کند و دانش آموزان درباره‌ی راه حل‌های احتمالی آن با هم بحث می‌کنند. سرانجام، ممتحن تصویری به دانش آموزان می‌دهد و آنها باید در موردش توضیح داده و بحث می‌کنند. آزمون گفتاری بسته به زمانبندی مرکز آزمون ممکن است در روزی متفاوت از دو قسمت اول آزمون PET برگزار شود.

هزینه ثبت نام آزمون PET

هزینه ثبت نام آزمون PET

برای شرکت در آزمون PET می بایست ابتدا در موسسه ای تایید شده از سوی دانشگاه کمبریج در یکی از کشورهای آذربایجان، امارت، ترکیه و عمان و یا هر کشور دیگری ثبت نام نمود. هزینه ثبت نام آزمون PET در کشورهای مختلف متغیر است؛ از قیمت ۱۳۰ تا ۱۴۰ یورو برای پرداخت.

https://www.cambridgeenglish.org/find-a-centre/find-an-exam-centre

نمره دهی در آزمون PET

از سال ۲۰۱۶، کلیه‌ی امتحانات کمبریج انگلیس با یک مقیاس، نمره دهی می‌شوند. در گذشته، PET مقیاس نمره گذاری خاص خود را داشت، اما از سال ۲۰۱۶ مقیاس جدیدی برای آن ایجاد شد. نمره‌ی این آزمون ۱۷۰ است و بالاتر از ۱۴۰ قبول می‌شود. از ۱۴۰ تا ۱۶۰ به دانش آموز مدرک سطح B1 داده می‌شود از ۱۶۰ به بالا، مدرک B2 به دانش آموز داده می‌شود.

هزینه آزمون PET

هزینه‌ی آزمون PET توسط مراکز برگزاری آن دریافت می‌شود و می‌تواند تا حدود ۱۳۰ یورو متغیر باشد. توجه داشته باشید که دانش آموز باید از مدتی قبل برای این آزمون ثبت نام کند و اگر بخواهد ۴۸ ساعت قبل از شروع در آن ثبت نام کند، باید هزینه‌ای مازاد پرداخت کند.

هزینه ثبت نام آزمون PET

اعتبار مدرک PET و منابع آزمون PET

اعتبار مدرک PET

با وجود آنکه آزمون PET اولین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در جهان و معتبرترین آنها نیست، اما هر سال به تعداد متقاضیان آن اضافه می‌شود. با این حال قبل از اینکه در این آزمون شرکت کنید، بررسی کنید و ببینید آیا مرکز مورد نظر شما این مدرک را قبول دارد یا خیر تا متحمل پرداخت هزینه‌ی اضافی نشوید. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، آزمو‌ن‌های معتبر دیگری نیز برای تعیین سطح زبان انگلیسی وجود دارند که شما می‌توانید در صفحه‌ی آزمون‌های زبان بین‌المللی سایت ما در مورد آنها، شرایط و ضوابطشان بیشتر بخوانید.

منابع آزمون PET

آمادگی برای آزمون PET از اهمیت بالایی برخوردار است و شما باید قبل از شرکت در آن، از منابع این آزمون مطلع شده و خود را برای شرکت در آن آماده کنید. کتاب‌های مختلفی به عنوان منابع این آزمون معرفی شده‌اند که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

 • کتاب Objective PET: حاوی نمونه سوالات و تمرینات مناسب این آزمون. به همراه CD آموزشی حاوی فایل‌های مناسب تقویت مهارت شنیدن و مکالمه
 • کتاب Complete PET: حاوی تمرینات به روز و انگیزشی. به همراه آزمونهای سال‌های قبل
 • کتاب Cambridge English: Preliminary 8: یکی از معتبرترین منابع و حاوی آزمون‌های کامل PET.
 • کتاب Insight into PET: شامل دروس جدید و آزمون‌های سال گذشته
 • کتاب Grammar for PET: بهترین منبع گرامری برای آزمون PET
 • مجموعه کتاب‌های Cambridge Preliminary English Test: منابعی که توسط خود دانشگاه ارائه‌ شده‌اند که در شش بخش هستند و شامل فایل‌های صوتی نیز می‌باشند.
 • کتاب Vocabulary for PET: لغت‌های ضروری مورد نیاز برای آزمون پت

اگرچه شما می‌توانید با تلاش بیشتر این کتاب‌ها را به صورت خودآموز نیز فرا بگیرید، اما پیشنهاد ما این است که در دوره‌‌های آمادگی که در بعضی از آموزشگاه‌ها برگزار می‌شوند نیز شرکت کنید. برای آنکه بتوانید این آموزشگاه‌ها را پیدا کنید می‌توانید اسامی آنها را در صفحه‌ی مخصوص لیست آموزشگاه‌های زبان خارجی در سایت ما پیدا کنید. در این صفحه لیستی از بهترین آموزشگاه‌های آماده‌سازی برای آزمون PET و سایر آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی آمده است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

سخن پایانی

آزمون PET یکی از چندین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود و اعتبار بالایی دارد. شما چند بار در سال شانس شرکت در آن را دارید و برای آنکه موفقیت خود را حتمی کنید، می‌توانید در کلاس‌هایی که برای آماده‌سازی این آزمون در سطح کشور وجود دارند و در سایت ایران آموزشگاه اطلاع‌رسانی شده‌اند، شرکت کنید.

سوالات متداول آزمون PET

آزمون پت PET چیست؟

آزمون پت یکی از آزمون های تعیین سطح متوسط B1 زبان انگلیسی برای دانشگاه کمبریج است.

چطور در آزمون PET ثبت نام کنیم؟

متاسفانه ثبت نام در آزمون پت به دلیل تحریم ها در ایران امکان پذیر نیست و باید در یکی از کشورهای مورد تایید دانشگاه کمبریج که در بالا به آن اشاره شده مراحل ثبت نام را انجام داد.

هزینه شرکت در آزمون PET پت چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون PET در هر کشور متغیر است، هزینه ثبت نام در سال جدید از ۱۳۰ تا ۱۴۰ یورو میباشد.

نمره دهی آزمون PET به چه شکل است؟

نمره آزمون ۱۷۰ است و بالاتر از ۱۴۰ قبولی در آزمون است. از ۱۴۰ تا ۱۶۰ مدرک سطح B1 و ۱۶۰ به بالا مدرک سطح B2 خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *