آزمون CELTA چیست؟ آمادگی برای آزمون تربیت مدرس زبان سلتا

آزمون تربیت مدرس زبان CELTA

?What is a CELTA Test

آزمون CELTA یک دوره آموزشی تربیت مدرس است که افرادی که قصد تدریس زبان انگلیسی را دارند، در آن شرکت می‌کنند

 آزمون CELTA چیست؟

آزمون CELTA نیز مانند آزمون TTC، یک دوره آموزشی تربیت مدرس است که افرادی که قصد تدریس زبان انگلیسی را دارند، در آن شرکت می‌کنند. با شرکت در این دوره آموزشی و فراگیری واقعی مطالب آن و قبولی در انتهای دوره، می‌توانید مطمئن باشید که در همه جای دنیا برای شما یک شغل مناسب وجود دارد. در این صفحه از سایت ایران آموزشگاه آزمون سلتا را به‌صورت کامل تشریح می‌کنیم و مسائل مختلف حول آن مانند، هزینه ثبت‌نام، منابع مطالعاتی، اعتبار مدرک و مراکز شرکت در آزمون را بررسی می‌کنیم.

یکی از آزمون های مهم تربیت مدرس زبان در ایران آزمون TKT است که برای اطلاعات بیشتر وارد مطلب زیر شوید.

آزمون TKT چیست؟

نحوه آمادگی برای آزمون CELTA

به‌طور کلی شرکت در آزمون CELTA شامل ۲ مرحله می‌شود.

اول: پذیرش در دوره

شما به‌عنوان کسی که اقدام برای گرفتن مدرک تدریس زبان انگلیسی می‌کند، باید تسلط کافی روی این زبان داشته باشید و به‌راحتی از آن استفاده کنید. به‌همین جهت وقتی شما درخواست شرکت در این دوره را می‌دهید، باید به چند پرسشنامه پاسخ دهید و در جلسه مصاحبه شرکت کنید. اگر در این مراحل قبول شدید، به دوره آموزشی راه پیدا می‌کنید.

دوم: گذراندن دوره سلتا

آزمون CELTA به شکل‌های عادی، نیمه فشرده و فشرده برگزار می‌شوند و در طول دوره شما ۳۰ بخش درسی را خواهید گذراند و ۴ تمرین اصلی از شما خواسته خواهد شد که نحوه انجام آنها در کنار نتایج کوییز‌هایی که مرحله به مرحله از شما گرفته می‌شود، در انتهای دوره مشخص می‌کند که شما با چه نمره‌ای پذیرفته شده و یا مردود شده‌اید.

مدرک قبولی در این دوره دو درجه A و B دارد که فقط حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از شرکت‌کنندگان هر دوره موفق به کسب آن می‌شوند و باقی افراد در این فرآیند آموزشی مردود می‌شوند.

مراکز و زمان برگزاری آزمون تربیت مدرس زبان سلتا CELTA

آزمون CELTA که از سال ۲۰۰۸ میلادی در حال برگزاری است، در ایران نماینده‌ای برای تدریس و برگزاری کلاس‌هایش ندارد. اما در میان همسایگان ایران کشور‌هایی مانند ترکیه و آذربایجان، این دوره آموزشی برگزار می‌شود که ایرانی‌ها نیز می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند.

اما راه آسانتری که دانشگاه کمبریج حدودا از سال ۲۰۲۰ بنا نهاده است، به همه داوطلبان در سراسر دنیا اجازه می‌دهد که به‌صورت غیرحضوری در آزمون سلتا شرکت کنند.

زمان برگزاری این دوره آموزشی در آموزشگاه‌های مختلف زبان متفاوت است و برای اطلاع از آن باید به سایت ثبت‌نام آزمون سلتا در ادامه مراجعه کنید.

هزینه ثبت نام آزمون CELTA

هزینه شرکت در این آزمون سلتا در حدود ۱۳۰۰ پوند است که به پول ما چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است.

https://www.celtadelta.com/

هزینه شرکت در دوره تربیت مدرس سلتا

همانطور که گفتیم این آزمون‌ بین‌المللی در ایران برگزار نمی‌شود اما می‌توانید در دوره‌های آنلاین CELTA که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می‌شود، شرکت کنید. توجه کنید که ثبت‌نام در دوره‌های عادی، نیمه فشرده و فشرده سلتا، هزینه یکسانی دارد. مبلغی که عموما برای شرکت در این آزمون باید پرداخت شود، در حدود ۱۳۰۰ پوند است که به پول ما چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است و در حالت آنلاین و حضوری این میزان این مبلغ تفاوتی نمی‌کند.

اگر مبلغ آزمون CELTA به نظرتان زیاد است، در نظر بگیرید که آزمون سلتا یک آزمون جامع و یکجا نیست و در واقع یک دوره آموزشی است که در طی آن شما کوییز‌ها و تمرین‌های مختلفی را پشت سر می‌گذارید و هزینه‌ای که برای آن می‌پردازید مربوط به این فرآیند آموزشی است نه فقط شرکت در یک امتحان.

اعتبار مدرک CELTA

بسیاری از افرادی که قصد شروع تدریس زبان انگلیسی را دارند و می‌خواهند در آموزشگاه‌های زبان مشغول به کار شوند، شک دارند که آیا در آزمون‌های تربیت مدرس مانند CELTA شرکت بکنند یا خیر. تصمیم نهایی در این مورد با خود افراد است ولی باید به این نکته اشاره کنیم که داشتن مدرک قبولی CELTA در تمام جهان برای کسب شغل کاربرد دارد و اعتبار آن دائمی است.

از آنجا که آزمون تربیت مدرس سلتا یک آزمون بین‌المللی زیر نظر یک سازمان غیردولتی (موسسه‌ای زیر نظر دانشگاه کمبریج انگلستان) است، شرکت در آن و گرفتن مدرک قبولی آن در همه جای دنیا نشان‌دهنده توانایی شما در آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان است. شما با ارائه مدرک قبولی آزمون CELTA در همه کشور‌های دنیا به راحتی می‌توانید در موسسات آموزش زبان شروع به تدریس کنید و درآمد کسب کنید.

منابع مطالعاتی مورد نیاز جهت شرکت در آزمون CELTA

همواره یکی از دغدغه‌های متقاضیان آزمون‌های تربیت مدرس، پیدا کردن منبع مطالعاتی مناسب برای خواندن و کسب آمادگی جهت پشت سر گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه است. در مورد آزمون سلتا این موضوع بیشتر باعث نگرانی است، زیرا منابعی که جهت مطالعه دانشجویان این دوره توصیه شده زیاد نیستند و افراد متقاضی همیشه با این نگرانی مواجه هستند که کتاب‌هایی که برای این دوره آموزشی می‌خوانند، کافی است یا خیر.

کتاب The Celta Course منبع رسمی دانشگاه کمبریج

این کتاب آموزشی جزو معدود کتاب‌هایی است که همه داوطلبان حضور در آزمون CELTA موافق خواندن آن هستند. کتاب The Celta Course توسط به‌طور انحصاری و رسمی توسط انتشارات دانشگاه کمبریج انگلستان چاپ می‌شود و به همین دلیل منبع موثقی برای شرکت‌کنندگان در این دوره تربیت مدرس است.

کتاب The Celta Course شامل ۴ فصل است و حدود چهل درس مختلف در این ۴ فصل گنجانده شده است. در این کتاب ابتدا شما یاد می‌گیرید که چگونه با دانشجوهایتان ارتباط برقرار کنید. سپس مباحثی علمی راجع به دستور زبان انگلیسی و نحوه شنیدن و صحبت کردن آن می‌آموزید. در آخرین قسمت‌های کتاب نیز می‌آموزید که چگونه مباحث درسی را به دانشجویان ارائه دهید و از آنها کوییز بگیرید. مطالعه این کتاب به همه کسانی که قصد آموزش زبان انگلیسی به دیگران را دارند، توصیه می‌شود.

کتاب HOW TO TEACH GRAMMAR

خواندن این کتاب برای شرکت در آزمون CELTA، به‌صورت رسمی توسط دانشگاه کمبریج اعلام نشده است. اما بسیاری از داوطلبان شرکت در آزمون تربیت مدرس به‌صورت خودجوش سراغ مطالعه آن می‌روند.

دلیل این امر مباحث بسیار ارزشمند زبانی و همچنین نکات فنی بسیار جالبی درباره نحوه ارائه مباحث گرامری زبان است که در این کتاب آموزش داده شده است. همچنین شما با روش‌های متفاوتی از تدریس مواجه می‌شوید که می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

طبیعی است که اگر کسی بخواهد یک استاد زبان باشد، علاوه براینکه باید مدرک تربیت مدرس برای آن کسب کند، باید در عمل هم بتواند مباحث را به خوبی به دانشجویان ارائه دهد.

پس مطالعه کتاب HOW TO TEACH GRAMMAR صرف نظر از اینکه در آزمون CELTA به کارتان می‌آید یا نه، برای افزایش توانایی تدریس و قدرت ارائه مطالب گرامری بسیار مفید است.

جزوه‌های درسی آموزشگاه‌ها

به‌دلیل اینکه این دوره آموزشی (با نظارت دانشگاه کمبریج انگلستان) توسط آموزشگاه‌های مختلف زبان برگزار می‌شود، شیوه تدریس آموشگاه‌ها کمی با یکدیگر متفاوت است و همچنین ممکن است جزوات درسی که این آموزشگاه‌ها به داوطلبان ارائه می‌دهند، متفاوت از دیگر آموزشگاه‌ها و مخصوص خودشان باشد.

توصیه ما این است که برای گرفتن مدرک سلتا، در طول دوره آموزشی تمرکز خود را روی مباحثی که در جزوه آموزشگاه ارائه شده است بگذارید. با این کار احتمال قبولی شما در انتهای دوره بسیار افزایش می‌یابد.

اما برای افزایش توانایی‌های شخصی خود در تدریس به جزوات درسی این آموزشگاه‌ها اکتفا نکنید و حتما دو کتابی که پیشتر معرفی کردیم را مطالعه کنید.

همچنین باید گفت که آزمون‌های مشابه آزمون CELTA هم‌اکنون در ایران در حال برگزاری هستند و شما می‌توانید لیست کامل مراکز آموزش زبان را در سایت ایران آموزشگاه مشاهده کنید.

با ایران آموزشگاه به آموزشگاه‌های برتر کشور دسترسی داشته باشید

در این صفحه انواع منابع درسی مورد نیاز در دوره CELTA را بررسی کردیم و روش‌های شرکت در این آزمون بین‌المللی را معرفی کردیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید بهترین تصمیم را درباره شرکت در آزمون تربیت مدرس بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاع بیشتر درباره انواع آزمون‌های زبان بین‌المللی از لیست آزمون‌های زبان سایت ایران آموزشگاه استفاده کنید.

سوالات متداول آزمون CELTA

آزمون CELTA چیست؟

یک آزمون برای تربیت مدرس است.

چطور در آزمون CELTA ثبت نام کنیم؟

داوطلبان میتوانند به صورت غیر حضوری با مراجعه به سایت ثبت نام سلتا نسبت به ثبت نام غیر حضوری اقدام کنند.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه شرکت در این آزمون در حدود ۱۳۰۰ پوند است که به پول ما چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است

چگونه میتوانم مدرک CELTA رادریافت کنم؟

. برای گرفتن این مدرک، متقاضیان باید در یک دوره تمام وقت یا پاره وقت در کلاس های مربوطه شرکت کنند و به افرادی که با موفقیت دوره ها را به اتمام می رسانند، مدرک سلتا داده می شود. همچنین یک ارزیابی ۶ ساعته از کلاس های تدریس واقعی متقاضی در دو سطح متفاوت انجام می شود و هر فرد ملزم به نوشتن ۴ تمرین برای تعیین سطح نوشتاری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *