تفاوت آزمون های پنجگانه کمبریج در چیست؟

تفاوت آزمون های پنجگانه کمبریج (آزمون‌های CEFR)

در این مطلب به بررسی تفاوت آزمون های کمبریج شامل آزمون های بین المللی پنجگانه دانشگاه کمبریج و تفاوت سطوح و اعتبار مدرک هر یک از آزمون ها میپردازیم.

دانشگاه کمبریج یکی از مراکز آموزشی بسیار معتبردر سطح جهان محسوب میشود. این دانشگاه آزمون‌هایی را برای تعیین سطح زبان انگلیسی در سطح جهان برگزار میکند که مدرک آن بسیار معتبر است. آزمون‌های زبان کمبریج که اختصارا با عبارت آزمون‌های CEFR معرفی می‌شوند دارای اعتبار و استاندارد جهانی می‌باشند. آزمون‌های پنجگانه زبان کمبریج معرف ۵ سطح از زبان انگلیسی هستند و افراد به منظور مهاجرت تحصیلی و شغلی برای شرکت در این آزمون‌ها اقدام می‌کنند.

آزمون‌های زبان پنجگانه بزرگسالان دانشگاه کمبریج عبارتند از:

  1. آزمون KET یا (KEY English Test)
  2. آزمون PET یا (Preliminary English Test)
  3. آزمون FCE یا (First Certificate in English)
  4. آزمون CAE یا (Certificate in Advanced English)
  5. آزمون CPE یا (Certificate of Proficiency in English)

البته دانشگاه کمبریج بجز این آزمون‌های پنجگانه ۱ آزمون ویژه کودکان نیز برگزار میکند که در ادامه توضیح مختصری در مورد آن خواهیم داد.

آزمون YLE کودکان

آزمون های بین المللی YLE کودکان دانشگاه کمبریج

آزمون زبان YLE مخفف Young Learners English Test می باشد که در سه سطح Starter، Movers، Flyers برگزار می گردد که سنجش قابل اطمینانی از توانایی های کودک شما در مهارت های گفت، شنود، درک مطلب و نگارش است. این آزمون ها به نحوی طراحی شده اند که یادگیری را لذت بخش ساخته و کودکان را به دریافت مدارک بین المللی و آگاهی از پیشرفت شان تشویق می کنند. ازمون YLE نمونه شبیه سازی شده آزمون ماک mock است که در ۳ سطح زیر برگزار میشود.

سطوح آزمون بیالمللی زبان کودکان کمبریج:

  • سطح یک آزمون YL Starters

این سطح براساس چارچوب سطوح اروپایی که مشترک و مرجع هستند برای زبان‌ Common European Framework Reference for Languages با نام Pre A1 basic و مقدماتی نامیده میشود. این سطح ویژه سنین ۶ تا ۸ سال است.

  • سطح دو آزمون YL Movers

این سطح از آزمون زبان کودکان کمبریج با نام A1 basic که سطحی بالاتر از مقدماتی است نامیده میشود. رده سنی زبان آموزان در این دوره معمولا سنین ۸ تا ۱۱ سال است.

  • سطح سه آزمون YL Flyers

این سطح تحت عنوان A2 basic شناخته میشود. رده سنی شرکت کنندگان بین ۹ تا ١٢ سال می‌باشد. طبیعتا سطح برگزاری این آزمون از دو آزمون قبلی از لحاظ محتوا بالاتر است. جالب است که بدانید مدرک Flyers معادل مدرک KET for school میباشد.

 

معرفی سطوح آزمون های پنجگانه زبان کمبریج بزرگسالان

در ادامه بررسی تفاوت آزمون های کمبریج به معرفی ویژگی‌های هر یک از آزمون‌ها و تفاوت بین آنها میپردازیم.

همانطور که در بالا اشاره کردیم آزمون‌های بین المللی بزرگسالان کمبریج نسبت به توانایی شما در مهارت‌های گفتاری و نوشتاری خود در زبان انگلیسی در ۵ سطح با نام آزمون‌های پنجگانه CEFR برگزار میشود و شما نسبت به نیاز خود در یکی از آنها شرکت مینمایید.

لازم به ذکر است که سیستم امتیازدهی این آزمون‌ها برخلاف سایر آزمون‌های معتبر همچون: آزمون TOEFL و آزمون IELTS به صورت قبولی و ردی است و امتیازی به عنوان نمره نهایی برای متقاضیان در نظر گرفته نمی‌شود. در واقع، این ویژگی اصلی‌ترین مزیت این آزمون نسبت به سایر آزمون‌های زبان انگلیسی است و برگزاری آزمون های زبان کمبریج در ۵ سطح این امکان را برای تمامی افراد فراهم می‌کند تا مهارت‌های گفتاری و نوشتاری خود را محک بزنند و از مدرک معتبر این آزمون برای اهدافی همچون: مهاجرت، اشتغال و ادامه تحصیل در کشور‌های انگلیسی زبان استفاده نمایند.

تفاوت آزمون‌های پنجگانه زبان کمبریج

سطح یک: آزمون KET یا (Key English Test): سطح A2

اولین سطح از آزمون های زبان کمبریج KET کت است و معادل با مدرک A2 زبان انگلیسی می‌باشد. کسانی که قصد مهاجرت کاری به یکی از کشور‌های انگلیسی زبان را دارند باید این آزمون زبان را با موفقیت پشت سر بگذارند. لازم به ذکر است که این آزمون آسان‌ترین درجه از آزمون‌های CEFR است و شرکت کنندگان در این امتحان باید تسلط خوبی را بر روی عبارت‌ها و اصطلاحات پایه زبان انگلیسی داشته باشند، متون ساده انگلیسی را درک کنند و بتوانند به سوالات ساده در رابطه با خود پاسخ دهند. همچنین، متقاضیان شرکت در اولین سطح از آزمون‌های CEFR باید توانایی برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان با کمک عبارت‌های ساده را داشته باشند تا بتوانند نمره قبولی را از این آزمون کسب کنند.

سطح دو: آزمون PET یا (Preliminary English Test): سطح B1

دومین سطح از آزمون های زبان کمبریج PET پت است و کمی سخت‌تر از مورد قبلی می‌باشد. آزمون PET مختص متقاضیانی است که تسلط خوبی را به اصول پایه زبان انگلیسی دارند و می‌توانند ارتباط موثری را با افراد انگلیسی زبان برقرار کنند. این آزمون توانایی‌های این افراد در مهارت‌های عملی را مورد سنجش قرار می‌دهد و متقاضیان در طی این آزمون باید در رابطه با موضوعات روزمره و عادی نامه و ایمیل تایپ کنند و توانایی درک اطلاعات واقعی را داشته باشند. همچنین، این افراد باید مقالات و نوشته‌های ساده انگلیسی را به خوبی بخوانند و نسبت به نظرات و حالت بیان جملات توسط مخاطبان خود آگاهی داشته باشند. لازم به ذکر است که آزمون PET بر اساس درجه بندی جهانی به عنوان سطح B1 شناخته می‌شود و بیشتر برای مهاجرت شغلی کاربرد دارد.

سطح سه: آزمون FCE یا (First Certificate in English): سطح B2

سومین سطح از آزمون های زبان کمبریج FCE است. اعتبار این مدرک معادل سطح B2 شناخته می‌شود. شرکت کنندگان در این آزمون توانایی برقراری ارتباط موثر و مفید در محیط‌ها و شرایط مختلف به صورت انگلیسی را دارند و می‌توانند از مهارت‌های انگلیسی خود به صورت آکادمیک استفاده کنند. متقاضیان شرکت در این سطح از آزمون های زبان کمبریج باید بتوانند در بحث‌های انگلیسی شرکت کنند و نظرات خود را به صورت واضح و مستقیم بیان نمایند و با نظرات مخالف وارد بحث شوند. همچنین، این افراد باید اخبار روز دنیا را دنبال کنند و اطلاعات بروزی را در این زمینه در اختیار داشته باشند و نوشته‌های انگلیسی را با جزئیات کافی بنویسند. همچنین، متقاضیان شرکت در آزمون FCE باید توانایی نگارش تمامی انواع متون انگلیسی با لحن‌های مختلف را داشته باشند و علائم نگارشی و نکات گرامری را به درستی در جملات استفاده کنند.

سطح چهار: آزمون CAE یا (Certificate in Advanced English): سطح C1

چهارمین سطح از آزمون های زبان کمبریج CAE است. این آزمون به عنوان یکی از سطوح پیشرفته در آزمون های زبان کمبریج شناخته می‌شود یکی از معتبر‌ترین مدارک زبان انگلیسی در جهان است و توسط تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان مورد قبول است. این آزمون زبان بیشتر مختص دانشجویان و محققان می‌باشد و دارندگان مدرک آن صلاحیت حضور در مجامع علمی و آکادمیک را دارند و می‌توانند دوره‌های تحصیلی و آکادمیک را به راحتی در کشور‌های انگلیسی زبان پشت سر بگذارند. متقاضیان شرکت در آزمون CAE باید بتوانند در سطح حرفه‌ای با افراد ارتباط برقرار کنند و در سمینار‌ها و ملاقات‌های تخصصی شرکت کنند. همچنین، شرکت کنندگان در این آزمون معتبر علاوه بر مسلط بودن به ساختار‌های نگارشی زبان انگلیسی، اصول گرامری و ساختار جمله باید بتوانند زبان انگلیسی را به صورت روان و بدون تپق زدن صحبت کنند و در بحث‌های انگلیسی به صورت فعال شرکت نمایند. لازم به ذکر است که مدرک این آزمون به عنوان سطح C1 شناخته می‌شود و کلید ورود به دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان است.

سطح پنج: آزمون CPE یا (Certificate of Proficiency in English): سطح C2

پنجمین سطح از آزمون های زبان کمبریج CPE است. آزمون CPE یکی از معتبر‌ترین مدرک‌های زبان انگلیسی در جهان شناخته می‌شود. دارندگان این مدرک مشکلی را با گفتار، نوشتار و ساختار جملات زبان انگلیسی ندارند و در هر کدام از ۴ مهارت زبان انگلیسی به تسلط کامل رسیده‌اند. این آزمون زبان مختص دانشجویان دکترا و مقاطع بالاتر از دکترا می‌باشد و متقاضیان شرکت در آزمون زبان CPE باید زبان انگلیسی را بدون لهجه و به صورت روان صحبت کنند. همچنین، این افراد باید بتوانند در جلسات تخصصی و پیچیده با طرف مقابل وارد بحث شوند و مخاطبان را با نظرات خود متقاعد کنند. لازم به ذکر است که این آزمون تخصصی و پیچیده در سیستم رتبه بندی جهانی مدرک‌های زبان انگلیسی به عنوان سطح C2 شناخته می‌شود و بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی دارندگان این مدرک را در اولویت پذیرش قرار می‌دهند. بنابراین، شما با در اختیار داشتن این مدرک شانس قبولی خود در معتبر‌ترین دانشگاه‌های جهان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد.

تفاوت آزمون های کمبریج

تفاوت آزمون های کمبریج در چه بود؟

طبق توضیحات ارائه شده در این مطلب از سایت ایران آموزشگاه دانستیم که آزمون های پنجگانه کمبریج هر یک دارای اعتبار ویژه خود هستند و سطح اعتبار هر آزمون تفاوت اصلی آن نسبت به دیگری است و شرکت کننده بنا بر نیاز خود میتواند در هر یک از آزمون‌ها شرکت نمایید. گرچه شرکت کنندگان میتوانند بصورت خودخوان اقدام به آمادگی برای آزمون نمایند اما با توجه به اهمیت بالای آزمون‌ها مناسب تر این است که در یک آموزشگاه زبان خوب نسبت به شرکت در دوره های آماده سازی قبل از آزمون اقدام نمایند. ایران آموزشگاه برای تسهیل در امر معرفی مراکز آموزشی معتبر اقدام به معرفی چند آموزشگاه مکالمه زبان و زبان عمومی معتبر نموده است که در صورت نیاز میتوانید با مشاهده اطلاعات مراکز اقدام به ثبت نام در یکی از دوره های آماده سازی آزمون‌های کمبریج نمایید.

آموزشگاه مکالمه زبان

پرسش و پاسخ

آزمون های بزرگسال کمبریج چندتاست؟

۵ آزمون معروف به آزمون های پنجگانه شامل آزمون های KET, PET, FCE, CAE, CPE است.

تفاوت اصلی آنها در چیست؟

تفاوتی اصلی در سطح کیفیت، اعتبار و ساختار است که در مطلب کامل توضیح داده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *