آزمون FCE چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی FCE دانشگاه کمبریج

آزمون بین المللی زبان انگلیسی FCE

First Certificate in English

?What is the FCE Test

آزمون FCE یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی برای تعیین سطح تسط بر زبان انگلیسی است.

 • اعتبار مدرک: معادل سطح B2
 • سن شرکت کننده: ویژه بزرگسالان – آنلاین  و حضوری
 • برگزار کننده: دانشگاه کمبریج در نمایندگی های معتبر سراسر دنیا

آزمون FCE چیست؟ همه چیز درباره آزمون سوم دانشگاه کمبریج

آزمون FCE یا First Certificate in English یکی از آزمون‌های بین المللی زبان دانشگاه کمبریج برای تست مهارت‌های زبان انگلیسی شما در سطح جهانی می‌باشد. در بین سطوح پنج‌گانه امتحانات اصلی دانشگاه کمبریج، FCE در جایگاه سوم قرار دارد. از نظر سطح سنجش، آزمون FCE در حد بالای متوسط بوده و هدف آن ارزیابی میزان توانایی و تبحر داوطلبان از نظر کلامی و نوشتاری در سطوح کاری و تحصیلی می‌باشد. آزمون FCE معادل سطح B2 در چارچوب اروپایی سطوح زبان قرار دارد و بهتر است قبل از شرکت در آزمون در دوره های آمادگی یک آموزشگاه زبان خوب شرکت نمایید.

موقعیت‌های زیادی برای مهاجرت یا تحصیل وجود دارد که شما باید ثابت کنید به زبان انگلیسی تسلط دارید. اما سطح تسلط شما بسته به مرکز مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. برای بعضی از مراکز رقابت جدی بر سر ورود به آنها وجود دارد. شما باید مدارک سطح بالاتری ارائه دهید. یکی از آزمون‌های معتبر با سطح متوسط به بالا، آزمون FCE است. آزمون اف سی ای یکی از چندین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود و از اعتبار بالایی برخوردار است. در ادامه در مورد بخش‌های مختلف این آزمون و شرایط و ضوابط شرکت در آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

بررسی آزمون FCE

همانطور که گفتیم آزمون FCE یکی از چندین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج برگزار شده و به دانش آموزانی که در آن نمره‌ی قبولی کسب کنند، مدرک B2 داده می‌شود. فردی که این مدرک را بدست آورد، نشان می‌دهد که تسلطی بالاتر از سطح متوسط به زبان دارد و می‌تواند در بسیاری از مراکز آموزشی تحصیل کند یا در مشاغل مهم استخدام شود. بسیاری از دانشگاه‌‌ها و شرکت‌ها در جهان این مدرک را قبول دارند. این آزمون گامی منطقی در سفر شما برای یادگیری زبان بین سطح B1 مقدماتی و سطح C1 پیشرفته است. شرکت در آزمون دانشگاه کمبریج برای چه کسانی مناسب است؟ این آزمون برای داوطلبانی مناسب است که:

 • بتوانند به راحتی در مورد موضوعات علمی صحبت کرده و در بحث‌های تخصصی شرکت کنند
 • به راحتی بتوانند با انگلیسی زبان‌ها ارتباط برقرار کنند و مانند آنها روان و سلیس صحبت کنند
 • به راحتی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را ببینند و متوجه شوند
bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون اول کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون دوم کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

چهارمین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

پنجمین آزمون کمبریج

مراکز برگزاری آزمون FCE

متاسفانه به دلیل تحریم ایران، این آزمون در کشور ما برگزار نمی‌شود و متقاضیانی که قصد شرکت در آن را دارند باید بعد از ثبت نام برای شرکت در آزمون به کشورهای دیگر سفر کنند.  خوشبختانه در کشورهای اطراف و همسایه‌ی ایران این آزمون برگزار می‌شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به کشور ترکیه، امارات، آذربایجان، عمان، کویت، قطر و ازبکستان اشاره کرد. با این حال اگر شما بخواهید از سایر مراکز این آزمون مطلع شوید می‌توانید از پایگاه رسمی سایت کمبریج که برای همین کار ایجاد شده است استفاده کنید.

برای ثبت نام در آزمون انگلیسی کمبریج، باید یک مرکز آزمون مجاز پیدا کنید. بیش از ۲۸۰۰ مرکز در ۱۳۰ کشور جهان وجود دارد. همه‌ی آنها زیر نظر کمبریج انگلستان فعالیت دارند و همگی استانداردهای این دانشگاه را رعایت می‌کنند و مدرکشان معتبر است. از این پایگاه داده به جز پیدا کردن مراکز برگزاری امتحان می‌توان برای موارد زیر نیز استفاده کرد:

 • مراکز آزمون در کشور و شهرهای مختلف
 • اطلاعات تماس مرکز آزمون
 • اینکه چه آزمونی در این مرکز برگزار می‌شود
 • جایی که مرکز آزمون در آن واقع شده است. توجه داشته باشید: گاهی اوقات امتحان شما ممکن است در مکان دیگری برگزار شود. بنابراین همیشه در مورد محل برگزاری آزمون با مرکز آن تماس بگیرید.

هنگامی که مرکز آزمون خود را انتخاب کردید، آنها در مورد نحوه‌ی برگزاری آزمون اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می‌دهند.

زمان برگزاری آزمون

آزمون FCE به دو شیوه‌ی کاغذی و رایانه‌ای انجام می‌شود. دفعات انجام این آزمون در سال زیاد است و شما در بیشتر ماه‌ها می‌توانید در آن شرکت کنید. در ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست و دسامبر می‌توانید در آزمون کاغذی و در ماه‌های فوریه، آوریل، جولای، آگوست و نوامبر می‌توانید در آزمون رایانه‌ای شرکت کنید. با این حال باید توجه داشته باشید که همه‌ی مراکز آزمون، هر دو نوع آزمون را برگزار نمی‌کنند. بنابراین قبل از ثبت نام باید در مورد آنها اطلاعات کسب کنید.

هزینه‌ی آزمون FCE

هزینه‌ی آزمون اف سی ای توسط مراکز برگزاری آن تعیین می‌شود و تا ۱۶۰ یورو متغیر است. با این حال این هزینه‌ای است که در مدت مجاز باید برای آزمون پرداخت کنید و اگر از ۴۸ ساعت مانده به آزمون اقدام کنید، باید هزینه‌ای هم مازاد بر این مبلغ پرداخت کنید.

هزینه ثبت نام آزمون FCE

برای شرکت در آزمون FCE می بایست ابتدا در موسسه ای تایید شده از سوی دانشگاه کمبریج در یکی از کشورهای آذربایجان، امارت، ترکیه و کویت و یا هر کشور دیگری ثبت نام نمود. هزینه ثبت نام آزمون اف سی ای در کشورهای مختلف متغیر است؛قیمت حدودی آن ۱۶۰ یورو برای پرداخت.

www.cambridgeenglish.org

ساختار آزمون

آزمون FCE از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب زیر هستند:

بخش خواندن و استفاده از زبان انگلیسی: کل این بخش ۷۵ دقیقه است و به ۷ بخش تقسیم می‌شود. قسمت‌های ۱، ۵، ۶ و ۷ به قرائت و قسمت‌های ۲، ۳ و ۴ به استفاده از زبان انگلیسی اختصاص داده شده‌اند. به طور کلی این بخش از آزمون بر گرامر و واژگان تمرکز دارد و دانش شما را در مورد محاوره‌های متداول، انواع مختلف کلمات و درک ساختار جمله‌ها آزمایش می‌کند. در این بخش واژگان و دانشِ دستوریِ شما نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

مکالمه: این بخش نیز ۱۴ دقیقه زمان می‌برد و از ۴ قسمت تشکیل شده است. قسمت اول گفتگویی بین شما و ممتحن است که معمولاً در مورد مسائلی همچون خانواده، سرگرمی‌ها و سایر مسائل سوالاتی پرسیده می‌شود. در قسمت دوم باید به مدت یک دقیقه در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های دو عکس صحبت کنید. در قسمت سوم شما باید ۲ الی ۳ دقیقه درباره یک موضوع با یک متقاضی دیگر صحبت کنید و سپس به مدت ۱ دقیقه به سوالات مشخص‌تری در رابطه با آن موضوع پاسخ دهید. در بخش چهارم، ممتحن سوالات بیشتری از شما و متقاضی دیگر می‌پرسد.

گوش دادن: این بخش ۴۰ دقیقه است و در چهار بخش انجام می‌شود. برخی از فایل‌های صوتی پخش شده در این بخش، درک عمومی شما از مکالمات، سخنرانی‌ها و غیره را آزمایش می‌کنند و برخی دیگر توانایی شما در یافتن اطلاعات خاص از این مکالمات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نوشتن: این بخش ۸۰ دقیقه و در دو قسمت است. قسمت اول مقاله‌ای ۱۴۰-۱۹۰ کلمه‌ای است. در قسمت دوم، شما ۳ گزینه برای انتخاب دارید: یک مقاله، یک گزارش یا یک ایمیل، و باید ۱۴۰-۱۹۰ کلمه در مورد یکی از آنها بنویسید.

آزمون کمبریج FCE

اعتبار مدرک و منابع آزمون FCE

اعتبار مدرک FCE

مدرک آزمون FCE یکی از معتبرترین مدارک تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود و بسیاری از مراکز علمی و آموزشی معتبر، مدرک آن را به رسمیت می‌شناسند. بعلاوه با وجود آنکه روز به روز به متقاضیان این آزمون اضافه می‌شود به نظر می‌رسد که در آینده مدرک آن در مراکز بیشتری قابل قبول است. به جز این آزمون، آزمون‌های معتبر تعیین سطح دیگری نیز برای زبان انگلیسی وجود دارد که می‌توانید از بخش مجله ایران آموزش سایت ما در مورد آنها بیشتر بخوانید.

منابع آزمون FCE

منابع مختلفی برای این آزمون دانشگاه کمبریج معرفی شده است که هیچکدام به صورت صد در صدی نیست و باید هر کدام را مروری کرده باشید.

 • کتابReady For First: یکی از بهترین منابع برای آزمون FCE است که بر روی گرامر و واژگان تمرکز کرده است
 • کتاب CAMBRIDGE COMPACT FIRST SECOND EDITION: این منبع برای افرادی مناسب است که زمان کمی تا آزمون دارند و با پنجاه ساعت مطالعه‌ی آن می‌توانند بر مباحث آزمون مسلط شوند
 • کتاب CAMBRIDGE EXAM BOOKS: FIRST 1: در این کتاب نمونه سوالاتی برای آزمون FCE مطرح شده و این کتاب توسط خود دانشگاه کمبریج منتشر شده است
 • کتابHOLES: این کتاب یکی از بهترین منابع جهت آزمون FCE است و لغات سخت و معانی آن در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است
 • کتابFCE Listening and Speaking Skills: این مجموعه شامل ۳ کتاب است که بر مهارت‌های مکالمه و شنیدن تمرکز دارد
 • کتابComplete FCE: این کتاب نیز منبع دیگری برای آزمون FCE است که توسط خود کمبریج منتشر شده است
 • کتابExam Essentials Practice Tests FCE 1: مجموعه‌ای از تمارین و نمونه سوالات آزمون FCE

اگرچه شما می‌توانید به صورت خودآموز از مطالب این کتاب استفاده کنید، اما پیشنهاد ما این است که در دوره‌های آماده‌سازی این آزمون که در بعضی از آموزشگاه‌ها برگزار می‌شوند شرکت کنید تا به صورت تخصصی‌تری برای آن آماده شوید. سایت ایران آموزشگاه در مطلب منتشر شده از قبل به معرفی چند آموزشگاه‌ها مکالمه زبان معتبر برای شرکت در دوره های آمادگی آزمون های بین المللی پرداخته است.

سخن پایانی

آزمون FCE یکی از چندین آزمون معتبر تعیین سطح زبان انگلیسی در دنیا است که می‌توانید مدرک آن را به مراکز تحصیلی و شغلی مختلفی ارائه دهید که نشان می‌دهد شما از سطح متوسط به بالاتری در یادگیری زبان بهره‌مند هستید. با افزایش تعداد داوطلبانی که ماهانه برای این آزمون ثبت نام می‌کنند، به نظر می‌رسد که در سال‌های آینده، به اعتبار این مدرک اضافه می‌شود.

سوالات متداول آزمون FCE

آزمون FCE چیست؟

آزمون FCE یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی برای تعیین سطح تسط بر زبان انگلیسی است.

چطور در ازمون FCE ثبت نام کنیم؟

متاسفانه ثبت نام در آزمون FCE به دلیل تحریم ها در ایران امکان پذیر نیست و باید در یکی از کشورهای همسایه آذربایجان، عمان، کویت، قطر و ازبکستان که مورد تایید دانشگاه کمبریج است سفر کرد.

هزینه شرکت در ازمون FCE چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون FCE  در سال جدید مبلغ حدودی ۱۶۰ یورو میباشد.

بعد از قبولی در آزمون FCE چه مدرکی دریافت میکنیم؟

به داوطلبانی که نمره قبولی در آزمون FCE را کسب کنند، مدرک سطح B2 داده میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *