تاسیس آموزشگاه خیاطی؛ راهنمای اخذ مجوز آموزشگاه خیاطی و دوخت

تاسیس آموزشگاه خیاطی و دوخت

تاسیس آموزشگاه خیاطی؛ راهنمای اخذ مجوز آموزشگاه خیاطی


تاسیس آموزشگاه خیاطی؛ شرایط دریافت مجوز آموزشگاه خیاطی و دوخت

تاسیس آموزشگاه یا یک مرکز آموزشی یک روش درآمدزایی و ایجاد کارآفرینی بسیار عالی با مزایای مالی خوب در کشور است. در این بین تاسیس آموزشگاه خیاطی و دوخت میتواند یکی از بهترین گزینه های ایجاد شغل محسوب شود که در ادامه به راهنمایی در مورد دریافت مجوز آموزشگاه خیاطی و شرایط اخذ مجوز آن اشاره خواهیم کرد.

زمانی که انسان‌ها به پوشش احساس نیاز کردند، از ابزار و وسایل لازم برخودار نبودند، اما با پیشرفت جوامع و دستیابی به دانش و ابزارهای مختلف پیشه‌ای به نام خیاطی رواج پیدا کرد. بنابراین خیاطی علاوه بر این‌که به نیاز انسان‌ها به پوشش پاسخ می‌داد به یک هنر هم تبدیل شد. سلایق بشری به آن سمت و سو داد و موجب ترغیب خیلی از افراد به این شغل شده است. تاسیس آموزشگاه خیاطی یکی از مهم‌ترین  اقدامات در جهت ترویج و گسترش این شغل و درآمد زایی است.

شرایط و مراحل تاسیس آموزشگاه خیاطی، طراحی و دوخت چیست؟

درصورتی‌که قصد تاسیس کلاس خیاطی دارید باید با مراحل مختلف تاسیس آموزشگاه خیاطی آشنا شوید و بعد از طی مرحله به مرحله‌ی آن یک کسب و کار موفق را شروع کنید.

مرحله‌ی اول تاسیس آموزشگاه خیاطی: تعیین بودجه‌ی مورد نیاز

کاملا روشن است قبل از شروع هر کاری باید بودجه‌ی مورد نظر برای شروع کار را تخمین بزنید. تاسیس آموزشگاه خیاطی نیاز به صرف هزینه‌ی زیادی ندارد و بعد از مدت کوتاهی شاهد بازگشت سرمایه خواهید بود. با این‌حال بهتر است قبل از هر اقدامی هزینه‌ها را برآورد کنید.

مکان آموزشگاه خیاطی: برای تاسیس کلاس خیاطی به مکان مناسب دارید. می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید هزینه‌ای را بابت خرید یا رهن مکان آموزشگاه در نظر بگیرید.

ابزارها و وسایل خیاطی: برای آموزش خیاطی به هنرجویان باید وسایل مورد نیاز مانند تابلوی آموزشی، چرخ خیاطی، چرخ سر دوز، مانکن خیاطی و اتو یا هر وسیله‌ی دیگری که برای آموزش نیاز دارید را تهیه کنید. برخی وسایل دیگر مانند کاغذ، سوزن، متر و قیچی هم در آموزشگاه نیاز دارید.

مربی خیاطی: اگر خودتان خیاط باشید و به تنهایی از انجام امور آموزشی بربیایید لازم نیست هزینه‌ای بابت این کار بپردازید. اما اگر نیاز به کمک مربی دیگر داشته باشید باید بابت حقوق مربی مبلغی را در نظر بگیرید.

bazigari kodak iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه آرایشگری

bazigari kodak iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه زبان

rahnamaye bazigari iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه آزاد هنری

هزینه‌ی گرفتن مجوز آموزشگاه خیاطی

مرحله‌ی دوم تاسیس آموزشگاه خیاطی: تکمیل پرونده برای گرفتن مجوز

تاسیس کلاس خیاطی نیازمند اخذ مجوز از سازمان فنی و حرفه‌ای و طی مراحل قانونی است. انجام این کارها سخت نیست فقط کافی‌ست با روال و مراحل آن آشنا باشید تا براحتی آن را انجام دهید.

ابتدا باید طرح درخواست تاسیس آموزشگاه خیاطی را در هیات نظارت مطرح کنید و مدارک لازم را تحویل بدهید.

مدارک مورد نیاز  برای تشکیل پرونده‌ی اولیه متقاضی تاسیس آموزشگاه خیاطی بشرح زیر است:

  • تصویر تمام صفحات شناسنامه
  • تصویر کارت ملی
  • تصویر کارت پایان خدمت برای آقایان
  • تصویر آخرین مدرک تحصیلی
  • تصویر گواهینامه مدارک کارآفرینی
  • ارائه‌ی رشته و حرفه‌ی مورد نظر در فرم مربوطه

بعد از تحویل مدارک و تایید آن‌ها مکان آموزشگاه از طرف توسط کارشناس یا بازرس تایید می‌شود. برای تایید فرم‌های مربوط به مام آموزشگاه خیاطی، فرم تجهیزات و اجاره نامه یا سند مالکیت بررسی شود.

در گام بعدی فردی که قصد اخذ مجوز آموزشگاه خیاطی را دارد باید تعیین هویت شود و فرم‌های مربوط به انتخاب نام آموزشگاه را پر نماید. در این فرم فرد می‌تواند ۵ نام را به عنوان پیشنهاد ارائه کند و و در نهایت نام تایید شده به فرد موسس اعلام می‌شود.

اما این پایان کار تاسیس کلاس خیاطی نیست؛ زیرا مکان باید توسط اداره‌ی اماکن نیروی انتظامی تایید شود و پرونده‌ی حراست تشکیل شود.  این مرحله نیز نیازمند پر کردن فرم‌ها و ارائه‌ی مدارک است که از طریق سایت سازمان فنی و حرفه‌ای قابل دریافت است.

در آخرین مرحله از تکمیل پرونده مربی یا مربیان آموزشگاه باید مطابق فرمت‌های اعلام شده معرفی شوند و برای آن‌ها پرونده تشکیل شود. بعد از طی این مراحل می‌توانید فرمت ساخت تابلو و تبلیغ آموزشگاه را دریافت کنید و با تاسیس آموزشگاه خیاطی کار خود را شروع کنید.

bazigari kodak iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه کوچینگ

bazigari kodak iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه آنلاین

bazigari kodak iranamozeshgah

تاسیس آموزشگاه موسیقی

ویژگی‌های یک آموزشگاه خیاطی خوب چیست؟

با توجه به استقبال گسترده از هنر خیاطی، امروزه در سطح کشور آموزشگاه‌های خیاطی متعددی مشاهده می‌شود اما اگر در پی یاد گرفتن دقیق خیاطی هستید باید در انتخاب آموزشگاه دقت کنید. توجه به نکات زیر شما را کمک می‌کند انتخاب دقیقی داشته باشید.

۱. تاسیس کلاس خیاطی نیازمند این است که بعد از پایان دوره مدرک پایان دوره به کارآموز داده شود. آموزشگاه‌های معتبر بعد از پایان دوره، مدرک معتبر از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه می‌دهند.

۲. باید قبل از انتخاب آموزشگاه خیاطی به اعتبار آن هم توجه کرد. سابقه‌ی کاری آموزشگاه و مربیان آن موجب جلب رضایت هنرجویان می‌شود اما این به این معنی نیست که آموزشگاه‌های تازه کار معتبر و قابل اعتماد نیستند. قبل از انتخاب باید به دارا بودن مجوز آموزشگاه خیاطی هم دقت کنید، زیرا آموزشگاه بدون مجوز از درجه‌ی اعتبار ساقط است.

۳. کیفیت و تجهیزات رده‌ها یکی دیگر از مواردی‌ست که در انتخاب آموزشگاه خیاطی اهمیت دارد. قطعا آموزش بدون استفاده از ابزار و وسایل و به صورت تئوریک ممکن نخواهد بود. شما حتما باید بتوانید به صورت عملی در آموزشگاه کار کنید.

۴. برای تاسیس آموزشگاه خیاطی نیاز است حتما دوره‌های تکمیلی ارائه شود و حتی متد به روز در آموزشگاه ارائه شود. زیرا خیاطی هنری‌ست که در فرایند زمان تغییر زیادی دارد و روز به مدل‌ها و متدهای متفاوت و متنوعی به آن اضافه می‌شود.

۵. اما آخرین مورد که اتفاقا بسیار مهم است مسئولیت تاسیس آموزشگاه خیاطی است. تنها وظیفه‌ی یک آموزشگاه خیاطی آموزش روش‌های دوخت نیست بلکه باید آموزش‌هایی به هنر جو ارائه شود که بعد از اتمام دوره بتواند وارد بازار کار شود. آموزش جلب مشتری و بازاریابی صحیح نیز یکی دیگر از مواردی‌ست که موسس آموزشگاه خیاطی باید به کارآموزان و هنرجویان آموزش دهد.

۶. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب آموزشگاه خیاطی اهمیت دارد، توجه به هزینه‌ای است که آموزشگاه از شما می‌گیرد. هزینه‌ها با توجه به نوع دوره و تعداد ساعات آموزشی متفاوت است. اما توجه کنید این هزینه‌ها باید مطابق با تعرفه‌ها و نرخ مصوب سازمان تعیین شود.

در صورتی‌که در نظر دارید در کلاس خیاطی ثبت نام کنید و دنبال آموزشگاه خیاطی مناسب هستید می‌توانید از لیست آموزشگاه‌های خیاطی استفاده کنید.

۵/۵ ( ۲ نظر )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان