راهنمای شکایت از آموزشگاه ها – بانک اطلاعات آموزشگاه ها

راهنمای شکایت از آموزشگاه ها

نحوه شکایت از آموزشگاه های آزاد

نحوه شکایت از آموزشگاه های آزاد چگونه است؟ گاها در طول روند آموزش در آموزشگاه ها و موسسات آموزشی در مواردی از جمله آموزش یا کادر مدیریتی و آموزشی مشکلاتی بین هنرجویان و آموزشگاه بوجود می آید که هنرجویان تصمیم به پیگیری و شکایت از مرکز آموزشی (آموزشگاه، موسسه فرهنگی و هنری، آکادمی و …) میگیرد.

 

« این مقاله مطلبی عام المنفعه می باشد و صرفا جهت کمک به ارتقاء سطح آموزش و هنرجویان است. »

وبسایت ایران آموزشگاه در قبال نظرات کاربران در انتهای صفحه مسولیتی ندارد و طبق ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه ای، پلتفرم های آنلاین تنها میزبان محتوای منتشر شده از سوی کاربران هستند و مسولیت محتوا با حساب کاربری منتشرکننده است.

مرجع رسیدگی به شکایات کجاست؟ دقت داشته باشید که با توجه به تفاوت در مرجع رسیدگی شکایات هر صنف آموزشی در انتخاب مرجع دقت لازم را داشته باشید. ” مرجع رسیدگی به شکایات هر آموزشگاه و نهاد آموزشی همان مرجع صادر کننده مجوز کار آن مجموعه می باشد . پس هر مجوز کار میتواند مرجع ویژه رسیدگی به شکایات خود را داشته باشد. همینطور برای استفاده از حقوق کامل خود همیشه به شرایط ثبت نام ابتدایی در هر دوره و در هر آموزشگاه بصورت کامل اطلاع کسب نمایید و بعد از توافق کامل اقدام به ثبت نام در آن آموزشگاه نمایید.

*در بین متقاضیان موارد زیادی از شکایات عنوان شده و سوالات مکرر در مورد مرجع رسیدگی به شکایات مطرح شده است که باید در جواب به این نکته ی کلیدی توجه داشت که آیا مورد شکایت اصلا وجه قانونی دارد یا خیر؟ بصورت عامیانه باید گفت که اصلن شکایتی که قصد انجام آن را دارید درست است یا خیر؟ چراکه بسیاری از افراد بدون توجه به شرایط ثبتنام اولیه و بدون مطالعه و کسب اطلاعات اقدام به ثبتنام مینمایند و بعد از شروع کلاس ها متوجه مغایرت هایی میشوند.

* نکته دیگر انتخاب صحیح مرجع شکایت است که اگر درست انتخاب نشود اقدام بی فایده است.

بعنوان مثال اگر مجوز صادره یک آموزشگاه موسیقی اداره محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد = مرجع رسیدگی به شکایات آن آموزشگاه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم در مورد شکایت از آموزشگاه ها به پیشنهاد ایران آموزشگاه

 

نکته اول:

توجه داشته باشید که در هنگام ثبت نام در مراکز آموزشی موارد زیر را مشخص کرده و در ابتدا با آموزشگاه به توافق برسید و در فرم ثبتنام ذکر نمایید.

مشخصات کامل دوره ی آموزشی چون: ۱- نوع دوره آموزشی ۲- مدت و ساعات آموزشی ۳- اساتید آموزشی دوره ها ۴- محل آموزش ها ۵- هزینه دوره ها ۶- نوع و مرجع صدور مدرک بعد از اتمام دوره

نکته دوم:

افراد برای اعلام شکایات خود در هر استان باید برای اعلام شکایات خود به اداره مربوطه در همان استان مراجعه نمایند تا سلسله مراتب جهت شکایات رعایت شود. مثلا شخصی که از آموزشگاه موسیقی در کرج شکایت دارد باید به اداره فرهنگ و ارشاد استان البرز مراجعه نماید.

نکته سوم:

مجموعه های بزرگ آموزشی دارای واحد شکایات در شعب مرکزی می باشند که بصورت مستمر برای ارزیابی کیفیت شعب خود در حال فعالیت هستند و رسیدگی به شکایات از طریق خود مجموعه ها با سرعت بیشتری صورت میپذیرد. پس در ابتدای کار بهتر است برای شکایت خود ۱- به مدیر آن شعبه مراجعه کنید و ۲- به واحد شکایات آن برند آموزشی مراجعه کنید و در انتها اگر نتیجه ای حاصل نشد ۳- به روش های شکایت ذکر شده در این مطلب مراجعه شود. مجموعه های آموزشی میتوانند برای ارتقا سطح کیفی شعب تلفن بخش شکایات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال نمایند تا در مطلب عنوان شود.

نکته چهارم:

در صورت فسخ یا عدم شرکت در کلاس ها توسط شما امکان بازپس گیری و یا جابجایی کلاس ها بصورت عادی ممکن نیست.

به زبان ساده راهنمایی کن

میخام بهتون چندتا نکته در مورد شکایت و حل مشکل در مورد آموزشگاه ها بگم. باید بگم که همیشه ممکنه توی کلاس های زبان، کلاس موسیقی، کلاس آرایشگری و … بین هنرجو و آموزشگاه مشکل پیش بیاد، توصیه من این هست که از ابتدای کار و قبل از ثبتنام شرایط کامل دوره هارو بپرسید و با اطلاعات کامل اقدام به ثبتنام کلاس ها کنید. خیلی ها این مشکل رو دارن که بعد از شروع کلاس ها متوجه میشن اصلا چیز دیگه مد نظرشون بوده و جور دیگه میخاستن یادبگیرن و حتا اصلا اشتباهی ثبتنام کردن، در هر صورت وقتی سر کلاس برید دیگه هزینه ای رو نمیتونید پس بگیرید (مگر در شرایط خاص که میزانی از پولتون کسر میشه و باقی برگردونده میشه) و این طبیعیه چون اگر قرار بود هر کس بعد از ثبتنام بنا به هر دلیلی مثل مشکل مسیر، مشکل خانوادگی، هزینه زیاد، استاد دوست نداشتنی، محیط آموزش و…، بخاد پولشو پس بگیره که هیچ مجموعه ای نمیتونست روی درآمدش حساب باز کنه و باید پول همه هنرجوهارو تا اخر دوره نگه میداشت تا نکنه یهو منصرف بشن. شرایط شکایت اکثرا مربوط به این میشه که اون مجموعه کوتاهی کنه و خدماتی که باید میداده رو نمیده. ولی در کل بهتره از اول برید یجای معتبر که اگر هم نیاز شد ازشون شکایت کنید بتونید به یه مرجع صالح مراجعه کنید و مشکلتون رو بگید.

همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش نظرات انتهای سایت مراجعه کنید و از تجربیات بیان شده توسط دیگران استفاده نمایید.

نحوه شکایت از آموزشگاه های فنی و حرفه ای

خواهشمند است در صورت مشاهده مراکز غیر مجاز آموزشی در منطقه و محل سکونت خود مراتب را به آدرس ایمیل bazresi@tehrantvto.ir  و یا شماره تلفن های ۰۲۱۷۳۰۵۶۳۰۱ گزارش نمایید. همچنین برای شکایت از آموزشگاه های فنی و حرفه ای میتوانید با ورود به لینک زیر شکایتنامه را بصورت ایمیل برای سازمان فنی و حرفه ای کشور ارسال فرمایید.

برای مشاهده باقی مراکز روی دکمه زیر کلیک کنید

ایران آموزشگاه در قبال نظرات ارسال شده کاربران در این مطلب مسولیتی ندارد و انتشار مطالب دلیل بر تایید یا رد آنها نیست، پس در ارسال نظرات خود نهایت ادب و تعامل را رعایت فرمایید.

۵/۵ ( ۱ نظر )

۱۲۵ دیدگاه

 • سلام من دی ۹۸ ۳ دوره کلاس خیاطی خیاطی سر کوچمون ثبت نام کردم که هر‌دوره یک میلیونو نیم ازم‌گرفت که ۱.۵ اول گرفت بقیه قرار بود قسطی باشه اسفند کرونا اومد و همه جا قرنطینه شد فرودین ۹۹ من پام شکست و از تیر شروع به رفتن به کلاس ها کردم و هر ماه قسط ۵۰۰ تومنی رو سر وقت واریز میکردم در حالی که کلاس ها خیلی مواقع تشکیل نمیشد حتی مثلا ۲ ماه مربی نبود و کلاس تشکیل نمیداد تا اینکه خیلی اینطوری بی برنامگی بود و چون همسایه بود من سکوت کردم تا به امروز که تیر ۱۴۰۰ هست حتی یکی از اون دوره هارو تموم نکرده و ادعا داره که خیلی از تدریساشو ننوشتم و اینکه ادعا داره همه کلاس هارو تشکیل داده و من نرفتم از طرفی اول گفت که مدرکی نمیده و فنی هرفه ای معرفی میکنه برای مدرک و من بعد از اینکه تمام شهریرو دادم متوجه شدم که اصلا مجوز تدریس ندارن و حتی بخاطر این موضوع هم جریمه شدن من درخواست کردم ازش که بقیه پولیو ک تدریس نکرده بهم برگردونه و کلی دروغ بابت این موضوع گفته من از پولم گزشتم ولی نمیخوام هیچ ادم دیگه ای مثل من کارآموز این آدم کلاهبردار بشه و تنها مدرکی که دارم فیشهای پرداختی هستن بنظرتون از اتحادیه خیاطان شکایت بکنم ؟ اگر شکایت بکنم به جایی میرسم ؟ من لزوما نمیخوام پولمو پس بگیرم ولی میخام که این انسان نتونه سر کس دیگه ای کلاه بزاره بنظرتون اگر بخوام شکایت بکنم از اتحادیه خیاطان برای من مشکل ایجاد میشه ؟

 • باسلام درشهرباخرزدراستان خراسان رضوی مربی آموزشگاه رانندگی ا*** که باهاش آموزش داشتم سرکوچکترین اشتباه دادمیکشه بهش میگم چرا دادمیکشی میگه من سرازتوسن بالا تردادمیکشم توکه جای خودداره.تهش مربی های آقا ازمن بدترمیکنن من که خوبم تازه وبعدمیگه کارماخیلی حساسه وبایدهمینجوری باشیم خوب منم میدونم کارت حساسه واصلا به خاطر همین کلاج وترمزجلوی پای مربی گذاشتن یکی ازنکات آیین نامه اینه که باید راننده آرامش اعصاب داشته باشه ولی این اعصاب آدم روداغون میکنه وخیلی هم زودجوش میاره . این خانم پارک دوبل روازجلسه سوم باید یادمیدادکه ازجلسه هفتم یادداد همیشه هم میگه ضعیفی خوب من که مادرزادرانندگی بلدنبودم که یادم بده آموزش بده براهمین اومدم .وقتی آرومه یابا تلفنش حرف میزنه یافضولی توکارهنرجومیکنه وازهمون فضولی هاوقتی اشتباه میکنی به شکل منفی به ضررت ازش استفاده میکنه .اون خیلی بی احترامی میکنه ولی من نه .آموزش دوساعته ولی اون یه جلسه یک ونیم ساعت برگزارکرد.خلاصه ما۵۶ هزارتومن پول کامل میدیم خدمات روهم کامل میخواهیم .این پول روهرجا بدیم خدمات ومحصولات کاملی رومیگیریم ولی این خانم واین آموزشگاه نه.واقعا پول ما حقشون نیست .حرومشون هست
  برخورد کنیدتابفهمن. لطفا وخواهشا منتشرکنید.تابفهمه حداقل.اسم مربی خانم افراسی هست.تازه پرس وجوکردم این ازبقیه مربی ها بهتره بقیه چی اند پس؟ولی آموزش درست نمیده همش غرمیزنه.خواهشا منتشرکنید.بفهمه.

 • سلام بنده پسرم رو کلاس رباتیک ساخت قایق در مجموعه پ****ی همدان با مبلغ ۶۸۰ هزار تومن ثبت نام کردم .پس از ساخت ربات که بیشترش کار دستی بود در مرحله نهایی مربی سه عدد باتری دست دوم به بچه ها داده که برای پسر من در عرض دو سه دقیقه کار کردن با رباتش دو تا از باتریها سوخت وقتی به مربیشون گفتم چرا باتری نو ندادید ؟ گفت نوش گرونه گفتم بیشتر میگرفتید باتری نو میدادید با گارانتی حالا من باید چطور حقمو از ایشون بگیرم؟

 • درود، وقتتون بخیر
  من حدود یک سال پیش در دوره های TTCآموزشگاه زبانی که در همونجاهم زبانم رو خوندم شرکت کردم .
  آزمون ورودی رو قبول شدم و بعد TTCیک رو هم آزمون دادم و قبول شدم TTCدو رهم تموم کروم ولی مدیر آموزشگاه آزمون پایانی رو نمیگیره و نه تنها کار ما رو با انتها نرسونده بلکه یک دوره دیگه هم برگزار کردن.
  و بعلاوه این آقا ما رو مجبور میکنه به بهونه دریافت مدرک رایگان برای اموزشگاهش پشتیبانی کنیم و هر موقع هم راجع به مدرک ازشون سوال می کنیم میگن شما هنوز آزمون TTCدو رو هم ندادین خوب من الان چه کاری از دستم بر میاد از پایان کلاس های من پنج ماه میگذره و آموزشگاه باید آزمون رو بگیره که نمیگیره و به این بهونه از ما کار میکشه به امید اینکه یه سال دیگه یه کلاس بده به ما تدریس کنیم.
  من از ایشون کلاس برای تدریس نمی خوام و تنها درخواستم دریافت مدرکی هست که یک سال براش هزینه و وقتم رو گذاشتم .
  لطفا راهنماییم کنین🙏🙏🙏

 • سلام من دریک موسسه عالی ثبت نام کردم که دورش تخفیف خورده بود.بودمثلا اینطورکه میگفتن امامن روزبعدش منصرف شدم چون اونا گفتن فقط همین امروزبرای تخفیف وقت هست که بعدا دیدم هرروزتودیوارآگهی میذارن که فقط امروز….به نوعی دروغ گفته بودن وبااینکه دورشون شروع نشده پول منو پس نمیدن ومیگن برای ۳ترم دیگه که یک میلیون و۴۰۰مونده شماباید۵میلیون سفته بیارین درمشهد هستم کجاشکایتم روثبت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره و معرفی آموزشگاه