آزمون بین المللی زبان آلمانی DSH

Certificate of Proficiency in german

?What is the DSH

آزمون DSH آزمونی برای تعیین سطح زبان آلمانی است. ارائه مدرک DSH از سال ۲۰۱۰ به بعد برای پذیرفته شدن در دانشگاه های آلمان الزامی شد، بنابرین آزمون بین المللی زبان آلمانی DSH در کنار آزمون های دیگر زبان آلمانی مانند گوته، داف و AS جزو آزمون های مهم تعیین سطح زبان آلمانی است.

  • زبان برگزاری: به زبان آلمانی
  • تعداد دفعات برگزاری: دفعات مکرر
  • برگزار کننده: مراکز مشخص شده در ایران

آزمون DSH چیست؟

سالانه متقاضیان زیادی در آزمون‌های متعدد بین المللی مانند تافل، آیلتس یا GRE شرکت می‌کنند که هر کدام از این آزمون‌ها برای هدف خاصی طراحی شده است. در این مطلب در مورد آزمون زبان آلمانی‌ یا همان DSH صحبت خواهین کرد که از مهمترین آزمون‌های زبان آلمانی است.

ممکن است دلایل زیادی برای تحصیل در آلمان یا مهاجرت به این کشور داشته باشید، اما اگر زبان شما آلمانی نیست، برای اثبات اینکه می‌توانید به راحتی به این زبان حرف بزنید و ارتباط برقرار کنید، باید در آزمون‌های زبان آلمانی شرکت کنید. برای اینکه مسئولان مهاجرت به آلمان اطمینان پیدا کنند که می‌توانید در کلاس‌های دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی شرکت کنید، باید آزمون DSH را پشت سر بگذارید. این آزمون در تمام نقاط دنیا برگزار می‌شود و از معتبرترین آزمون‌های زبان آلمانی است. در ادامه به شما خواهیم گفت که آزمون DSH چیست و چه نکاتی دارد.

 ۱۰ آموزشگاه زبان آلمانی معتبر

چگونه در آزمون DSH ثبت نام کنیم

جهت ثبت نام در آزمون DSH دو گزینه پیش روی شماست. در گزینه اول خودتان شخصا فرم‌های آنلاین آزمون را تکمیل کرده و پس از آن نسبت به ثبت نام اقدام می‌کنید. در روش دوم شما کل فرآیند ثبت نام را به یک موسسه معتبر می‌سپارید. در حالت کلی روش دوم نتیجه بهتری برای شما در پی دارد، چرا که شما به اصطلاح کار را به دست کاردان سپرده‌اید و در نتیجه کار شما با سرعت و دقت بالایی انجام می‌شود. البته همه این موارد به شرطی است که مرکز یا موسسه انتخابی شما معتبر و دارای سابقه کاری خوبی باشد.

پس از تکمیل و ارسال فرم‌های ثبت نامی، روند ثبت نام شما به طور خودکار آغاز می‌شود. شما باید حداکثر در طول مدت یک هفته پس از تکمیل فرم‌ها اقدام به پرداخت هزینه آزمون کنید. ثبت نام شما فقط در صورتی تکمیل می‌گردد که فرم و هزینه آزمون بصورت تمام و کمال توسط برگزار کننده دریافت شود.

پروسه ثبت نام شما پس از واریز وجه یک هفته تقریبا زمان می‌برد؛ به این نکته دقت کنید که ظرفیت و مکان‌هایی که آزمون در آن برگزار می‌شود محدود است. پس اگر می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، بهتر است سریعا اقدام به ثبت نام و پرداخت هزینه کنید.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی داف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی گوته

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی آس

بهترین زمان ثبت نام آزمون DSH چه زمانی است

فقط دانشگاه‌ها آزمون DSH را برگزار می‌کنند. در نتیجه تعیین زمانبندی برگزاری این آزمون جزو اختیارات هر دانشگاه است. اگر شما می‌خواهید در این آزمون‌ها شرکت کنید باید با دانشگاهی که قصد پذیرش و تحصیل در آن را دارید، تماس بگیرید و زمانبندی دقیق آزمون را جویا شوید.

 

آزمون آلمانی داف

نحوه برگزاری آزمون نوشتار

در بخش نوشتاری آزمون DSH سه مطلب کلی از شما امتحان گرفته می‌شود؛ درک شنیدن، درک مطلب، و مهارت نوشتن. قالب اصلی آزمون هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است، اما چیزی که در تمام این آزمون‌ها مشترک می‌باشد، دستور زبان است که ده درصد نمره کل را تشکیل می‌دهد و شما باید تسلط ویژه‌ای به این بخش داشته باشید.

مهارت شنیداری یا Hörverstehen

سنجش مهارت شنیداری شما، اولین بخش امتحان است. زمان تقریبی آن ۸۰ دقیقه می‌باشد. در این بخش‌ از امتحان شما یک سخنرانی کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای را گوش می‌دهید و پس‌ از پایان یافتن فایل باید به تقریبا ۸ سوال مربوط به آن سخنرانی دهید. در حقیقت این سخنرانی یک متن کوتاه است که توسط یک فرد خوانده می‌شود. این متن دوبار برای شما پخش خواهد شد. فاصله زمانی بین پخش شدن هر متن ۵ دقیقه است. بعد از آن که مرتبه دوم متن برای شما پخش شد حدود ۵۰ دقیقه وقت دارید تا به سوالات مربوط پاسخ دهید.

مهارت درک مطلب یا Leseverstehen

در قسمت دوم امتحان درک شما از مطلب را مورد آزمایش قرار می‌دهند. این بخش شامل دو قسمت کلی است: خود درک مطلب و دستور زبان؛ برای این بخش ۹۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. توصیه می‌شود ابتدا با قسمت گرامر شروع کنید و زمان خود را بهینه تقیسم کنید به گونه‌ای که حدود ۳۰ دقیقه تایم را برای گرامر و ۶۰ دقیقه باقی مانده را برای خواندن اختصاص دهید. تعداد سئوالات مربوط به قسمت درک مطلب حدودا ۸ تا می‌باشد و در بخش گرامر، شما باید تقریبا ۸ جمله را بدون تغییر معنای آنها، در ساختارهای دستوری خواسته شده بازنویسی کنید.

مهارت نوشتن Textproduktion

آخرین بخش آزمون کتبی نوشتن است. شما باید یک متن ۲۵۰ الی ۳۰۰ کلمه‌ای را در طول مدت ۷۰ دقیقه بنویسید. موضوع این نوشتار می‌تواند متفاوت باید گاهی باید در مورد یک تصویر توضیح بدهید و گاهی نیز باید شرح حال چیزی را بدهید. سعی کنید دلایل وضعیت به تصویر کشیده شده به خوبی بیان کنید و اشاره کنید که این وضعیت در کشور خودتان چگونه است.

نحوه برگزاری آزمون شنیداری

امتحان شفاهی شامل مکالمه به صورت رو در رو با کارشناس زبان آلمانی است که مسئولیت درج نمره شما را دارد. نمره این بخش از ۱ الی ۳ است و برخی مواقع ممکن است به صورت آنلاین برگزار شود. اما به طور کلی فردی که آزمون را می‌گیرد، دارای ارتباط مستقیم با دانشگاه مورد نظر است یا گاهی اوقات این آزمون در خود دانشگاه برگزار می‌شود.

مهارت گفتاری: Mündliche Prüfung

زمان تقریبی آزمون شفاهی یک هفته بعد از آزمون کتبی است. اگر بتوانید در آزمون کتبی حداقل نمره‌ DSH 1 کسب کنید، به آزمون شفاهی دعوت می‌شوید. این بخش حدودا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. درصحبت کردن همانند نوشتن، وظیفه شما این است که یک تصویر یا یک متن کوتاه را توصیف کنید، برای این بخش حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت دارید تا یک پیشگفتار ۵ دقیقه‌ای آماده سازی کنید. شما می‌توانید نکته برداری کنید و از یک فرهنگ واژه نیز برای کمک استفاده کنید. پس از آن با مسئول امتحان درباره نظر شخصی خود و مسائلی که در کشور شما در ارتباط با موضوع امتحانی وجود دارد صحبت می‌کنید.

اگر قصد دارید با آمادگی بیشتر در این آزمون شرکت کنید پیشنهاد می‌کنیم سری به بخش لیست مراکز آموزش زبان ایران آموزشگاه بزنید تا با بهترین آموزشگاه‌های این حوزه آشنا شوید و راه موفقیت خود را هموار سازید.

هزینه آزمون DSH‌ چقدر است؟

هر دانشگاه با توجه شرایط و امکاناتی که دارد، هزینه متفاوتی را بابت آزمون DSH در کشور آلمان دریافت می‌کند. به همین جهت لازم است پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود، در خصوص هزینه مربوط به آزمون DSH از دانشگاه اطلاعات لازم را کسب کنید. البته معمولا این هزینه در بازه‌ای بین چهل تا یکصد و هفتاد یورو می‌باشد. به این نکته توجه کنید که، هر فرد می‌تواند حداکثر دو بار اقدام به ثبت نام در این آزمون کند.

هزینه ثبت نام آزمون DSH

هزینه این آزمون به محل برگزاری و رشته مورد نظر داوطلب بستگی دارد. اما به طور متوسط شهریه ثبت نام جهت شرکت در آزمون DSH حدودا ۴۰تا ۱۷۰ یورو برای پرداخت است.

ارزیابی نتایج آزمون DSH

نتایج آزمون DSH می‌تواند به صورت زیر باشد:

DSH ۱: ۵۷٪ (B2

DSH ۲: ۶۷٪ (C1

DSH ۳: ۸۲٪ (C2

اغلب دانشگاه‌ها برای پذیرش درخواست DSH2 می‌کنند اما تمام این موضوع به خود دانشگاه بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از سطح پذیرش دانشگاه مورد نظر وب سایت آنها را بررسی کنید تا متوجه نیازهای دانشگاه مقصد بشوید.‌ در رابطه با اعتبار آین آزمون‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که آزمون DSH انقضا ندارد و با یک بار شرکت کردن در آن می‌توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

 

آزمون آلمانی DAF

تفاوت آزمون‌های DSH با TestDAF

اگر بخواهیم به زبان ساده تفاوت آزمون DSH و testdaf‌ را بیان کنیم، باید گفت که آزمون TestDaF یک آزمون استاندارد و جامع است که به صورت سراسری در همه کشورها برگزار می‌شود. عمده تفاوت آزمون DSH با آزمون داف در محتوای امتحانی آن‌ها است. آزمون DSH توسط دانشگاه‌ اجرا‌ می‌شود. در نتیجه امکان دارد آزمون گرفته شده در یک دانشگاه نسبتاً سخت‌تر از دانشگاه‌های دیگر طراحی شود. اما در مورد آزمون TestDaf این تفاوت در محتوا وجود ندارد و سوالات در همه‌جا یکسان است.

در پایان شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه معرفی آزمون‌های‌ بین المللی زبان ایران آموزشگاه مراجعه کنید تا در آنجا بیشتر با جزئیات هر آزمون مواجه شوید.

اعتبار گواهی  DSH

گواهی یا مدرک DSH به مدت دو سال اعتبار دارد؛ بنابراین شما طی این مدت فرصت دارید تا این مدرک را به دانشگاه‌های مورد نظر ارائه دهید. پس از مدت زمان اعتبار این مدرک شما باید مجدداً در این آزمون شرکت کرده و گواهی آن را دریافت کنید.

افراد معاف از آزمون DSH

دانشجویان متقاضی برای دانشگاه‌های آلمان لازم است تا در آزمون DSH شرکت کنند. اما معافیت‌هایی نیز وجود دارد که برخی افراد ملزم به ارائه مدرک دی اس اچ نیستند. در زیر افراد معاف از آزمون DSH معرفی شده‌اند:

  • متقاضیانی که دارای مدارک معتبر زبان آلمانی در مؤسسات مورد قبول مؤسسه عالی آلمانی هستند.
  • متقاضیان دانشجویی که دارای دیپلم زبان آلمانی سطح دو هستند.
  • متقاضیانی که از مؤسسه گوته مدرک ZOP دارند.
  • متقاضیانی که از مؤسسه گوته دیپلم زبان آلمانی GDS یا KDS دارند.
  • متقاضیانی که دوره زبان آلمانی را گذرانده و در آزمون FSP کالج آلمان نمره عالی گرفته‌اند.
  • متقاضیانی که به‌عنوان دانشجوی تبادلی بخش محدودی از تحصیلات خود را در دانشگاه آلمان گذرانده‌اند.

 نکات آمادگی برای آزمون بین‌المللی زبان آلمانی DSH

داشتن مدرک DSH برای افرادی که قصد دارند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند یک مزیت حساب می‌شود. علاوه بر این داشتن مدرکی که اثبات کند که در زبان آلمانی مهارت دارید به شما کمک می‌کند تا بتوانید از دانشگاه‌های معتبر جهان پذیرش بگیرید؛ زیرا برای تحصیل در برخی مقاطع لازم است تا مدرک زبان آلمانی داشته باشید. برای موفقیت در این آزمون باید آمادگی کافی داشته باشید، به همین دلیل در زیر برخی از نکات برای آمادگی آزمون DSH بیان شده است.

شرکت در کلاس زبان آلمانی DSH

 یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای موفقیت در آزمون زبان آلمانی DSH شرکت در کلاس‌های آمادگی آن است. شرکت در این کلاس‌ها به شما کمک می‌کند تا علاوه بر یادگیری تخصصی زبان آلمانی با ساختار آزمون نیز آشنا شده و تسلط بیشتری در آن داشته باشید. کلاس‌های DSH به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود و شما بر اساس شرایط خود می‌توانید در هر یک از این کلاس‌ها شرکت کنید.

نوشتن اهداف شرکت در آزمون

موفقیت در آزمون DSH نیاز به انگیزه دارد،بنابراین برای اینکه انگیزه خود را حفظ کنید اهداف شرکت در آزمون زبان آلمانی را روی یک کاغذ بنویسید. می‌توانید بنویسید که تحصیل در خارج از کشور چه مزایایی برای آینده شغلی شما خواهد داشت؟ گذراندن دوره‌های آموزشی به زبان دیگر چه نقشی در پیشرفت شخصی شما خواهد داشت؟ چه نوع تجربیاتی را به شما اضافه خواهد کرد؟ شما می‌توانید این موارد را نوشته و به دیوار اتاق یا یخچال بزنید تا دائماً آنها را مرور کنید.

تنظیم برنامه مطالعاتی

قبل از اینکه تاریخ آزمون DSH مشخص شود خود را برای این آزمون آماده کنید. برای این کار لازم است تا یک برنامه مطالعاتی دقیق و منظم داشته باشید و بر اساس آن شروع به خواندن منابع کنید. نکته قابل توجه این است که برنامه مطالعه برای هر فردی متفاوت بوده و شما طبق برنامه زندگی و میزان یادگیری خود باید ساعات مطالعه‌تان را مشخص کنید. بهتر است حداقل ۳ ماه پیش از آزمون شروع به مطالعه کنید تا بتوانید تمام مباحث را مرور کنید.

تست زدن

یکی از راهکارهای موفقیت در آزمون DSH تست زدن است. هر تست تمرینی که می‌توانید را پیدا کرده و شروع به پاسخ دادن آن کنید. البته باید دقت داشته باشید که سؤالات آزمون DSH برای انواع دانشگاه‌ها متفاوت است؛ بنابراین بهتر است نمونه سؤالات آنها را پیدا کرده و مرور کنید. تست زدن علاوه بر اینکه دانش شما را در زبان آلمانی ارتقا می‌دهد باعث می‌شود تا بتوانید زمان خود را مدیریت کنید و مهارت‌های تست‌زنی را یاد بگیرید.

مرور زبان آلمانی

شما چند ماه پیش از آزمون باید شروع به مطالعه منابع کرده و خود را برای آن آماده کنید. یکی از راهکارهایی که برای موفقیت شما پیشنهاد می‌شود این است که چند روز پیش از آزمون سعی کنید پادکست‌ها و آهنگ‌هایی که به زبان آلمانی هستند را گوش دهید. همچنین می‌توانید با مشاهده فیلم‌های آلمانی که به زبان اصلی صحبت می‌کنند، مهارت‌های خود را در این زبان افزایش دهید.

تهیه منابع مفید برای آزمون

انتخاب منابع در موفقیت یا شکست شما تأثیر زیادی خواهد داشت. اگر برای آزمون DSH از منابع اشتباهی استفاده کنید قطعاً نمی‌توانید نتیجه خوبی بگیرید. در واقع با انتخاب این منابع زمان و انرژی خود را هدر داده و نتیجه قابل قبول نیز نخواهید گرفت. بنابراین بهتر است پیش از مطالعه به‌خوبی تحقیق کنید و بهترین منابع مطالعاتی این آزمون را تهیه نمایید.

سوالات متداول آزمون DSH

آیا برای شرکت کردن در آزمون DSH ، محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. DSH در درجه اول برای متقاضیان و دانشجویانی است که قصد دارند تحصیلات عالیه خود را در آلمان بگذرانند، اما شرکت در این آزمون برای همه گروه‌های سنی آزاد است. همچنین می‌توان آن را در حین تحصیل در دبیرستان گذراند.

آیا می‌توانم بخشی از DSH را به صورت جداگانه انتخاب کنم؟

خیر، شما باید در آزمون کلی و یک واحد خاص (موضوعی که به رشته تحصیلی شما مرتبط باشد) شرکت کنید. این آزمون بستگی به دوره تحصیلی که می‌خواهید برای آن اقدام کنید و به شرایط پذیرش دانشگاه‌های آلمان دارد. واحدهایی برای اقتصاد، مهندسی، علوم انسانی، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی و ریاضیات، علوم رایانه و علوم طبیعی ارائه داده شده‌اند و از میان این موضوعات باید یکی را به عنوان Subject-Specific Module انتخاب کنید. اگر فقط می‌خواهید مهارت‌های زبانی خود را بسنجید، لطفاً برای onDaF یا TestDaF ثبت نام کنید.

آیا می‌توانم DSH را تکرار کنم؟

بله، شما مجاز هستید DSH را هر چند بار که دوست دارید تکرار کنید. با این حال، در نظر بگیرید که DSH دانش و مهارت‌هایی را که می‌توان در مدت کوتاهی به دست آورد را مورد سنجش قرار نمی‌دهد، بلکه توانایی‌های شناختی و بنیادین را به چالش می‌کشد. بنابراین بعید است که در تاریخ بعدی به نتیجه بسیار بهتری برسید.

آیا بعد از آزمون می‌توانم برگه‌های امتحانی خود را مشاهده کنم؟

خیر، اما می توانید درخواست کنید که نتایج را ظرف چهار هفته پس از اعلام دوباره بررسی کنید. سپس نمره شما دوباره توسط هیئت ممیزه بررسی می شود و نتیجه به شما اعلام می شود. با این حال، شما مجاز نیستید که برگه‌های امتحانی خود را داشته باشید.

از کجا بدانم برای آزمون DSH آلمانی یا انگلیسی به اندازه کافی می‌دانم؟

برای این که در آزمون DSH به موفقیت برسید، حداقل باید در سطح B1 چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) باشید.

هزینه شرکت در آزمون DSH چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون DSH بسته به کشوری که در آن اقدام کرده اید متفاوت است. از ۴۰ تا ۱۷۰ یورو برای پرداخت.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *