آزمون بین المللی زبان آلمانی گوته Goethe

؟What is the Goethe Test

ازمون گوته یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان آلمانی است. آزمون GOETHE در واقع همان گواهینامه سطح B1 به‌عنوان ششمین سطح از مرجع مشترک سطوح زبان در اروپا است.

  • درجه اهمیت آزمون: بسیار مهم برای مهاجرت تحصیلی، شغلی
  • انواع آزمون: در سطوح مختلف A1، A2، B1، B2 ،C1 ،C2 برگزار می‌شود.
  • برگزار کننده: موسسات مورد تایید سازمان سنجش و آموزش و تحت نظارت مستقیم سفارت آلمان در موسسه گوته
  • زمان برگزاری: هر ماه چند نوبت
  • اعلام نتایج ظرف ۵ تا ۱۳ روز پس از آزمون

در این مطلب خواهیم خواند

آزمون گوته Goethe چیست؟

آیا با آزمون گوته Goethe آلمان آشنایی دارید؟ چه نکاتی را جهت آمادگی برای آزمون گوته این آزمون بین المللی زبان آلمانی باید بدانیم؟ همانطور که همه ما امروزه شاهد هستیم، کشور آلمان به عنوان یکی از برترین و صنعتی‌ترین کشورهای اروپایی در سطح جهان شناخته شده‌ است. بنابراین دانستن این واقعیت که امروزه عده کثیری از افراد به قصد ادامه تحصیل، زندگی و همچنین رونق در کسب‌و‌کار به آلمان مهاجرت می‌کنند، پدیده‌ای دور از ذهن نیست. حال این سوال پیش می آید که چگونه باید میزان تسلط و مهارت خود را بر زبان آلمانی ثابت کنیم؟

بله درست حدس زدید! آزمون زبان آلمانی گوته ( GOETHE )، برای سنجش مهارت زبان آلمانی، در سطوح مختلف از A1 تا C2 برگزار می‌شود. خبر خوب این است که با آمادگی برای آزمون گوته، در آموزشگاه های زبان آلمانی دیگر نگران برقراری ارتباط با اتباع آلمانی در زمینه کاری یا تحصیلی نخواهید بود. حال شما را دعوت به خواندن ادامه مطلب می کنیم تا برگزیده ای از اطلاعات جامع را درباره آزمون آلمانی گوته و جزییات آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

معرفی ۱۰ تا از معتبرترین آموزشگاه زبان آلمانی

مشخصات کلی آزمون Goethe

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، صرف نظر از این که چه زبانی خوانده‌ایم، همه ما علاقه‌مند هستیم که میزان تسلط و توانایی خودمان را در آن زبان محک بزنیم. البته علاوه برآن دریافت مدرک معتبر هم خارج از لطف نیست!

لازم است بدانید که شرکت در آزمون گوته هم مثل آزمون داف برای همه افراد آزاد است. توجه کنید که نمره قبولی در این آزمون بر مبنای سطحی که در آن شرکت کرده‌اید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بنابراین چنانچه به طور قطع قصد ادامه کار یا تحصیل در کشور آلمان را دارید، باید به قدر کافی به زبان آلمانی مسلط شوید.

آیا مهارت شما در زبان آلمانی به حدی رسیده است که خود را به چالش بکشید؟ بسیارخوب  ما اینجا هستیم که تست‌های مختلف آزمون آلمانی گوته را به شما علاقه‌مندان معرفی کنیم تا بدین ‌وسیله آمادگی لازم برای شرکت در این آزمون را کسب کنید.

آمادگی برای آزمون آلمانی گوته

باید بدانید آزمون زبان آلمانی گوته همانند بسیاری دیگر از آزمون های بین المللی زبان، مهارت کلی شما را در زبان آلمانی می‌سنجند.

اگرچه موسسات آلمانی بسیاری هستند که با برگزاری دوره‌های خاص زبان‌آموزان را برای تست‌های آلمانی گوته آماده می‌کنند، اما تاکنون کتابی که قبولی شما را به طور صد‌درصد تضمین کند، منتشر نشده است. بنابراین آمادگی برای آزمون گوته برای کسب نمره قبولی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

لازم است بدانید که در برخی موارد داشتن گواهی برای دوره مخصوص ضروری است. به عبارت دیگر به طور قطع برای قبولی در آزمون اختصاصی مرتبط با بیزنس، باید از قبل آموزش مخصوص به آن را ببینید. با ما همراه شوید، زیرا در ادامه مقاله قصد داریم شما را با ثبت نام، ساختار، نحوه نمره‌دهی در آزمون آلمانی گوته بیشتر آشنا کنیم.

آزمون در سطوح مختلف برگزار میشود و شما با مراجعه به سایت و مشاهده قوانین و جزئیات آزمون میتوانید نسبت به نیاز خود اقدام به ثبت نام نمایید. در گام بعدی بهتر است برای اطلاع از مبلغ دقیق پرداختی با مرکز آزمون تماس بگیرید.

آزمون آلمانی TELC

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی داف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی DSH

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی اس

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی OSD

نحوه ثبت نام آزمون زبان آلمانی گوته

برای ثبت نام در آزمون زبان آلمانی گوته ابتدا می بایست با مراجعه به سایت موسسه زبان آلمانی گوته مراجعه نموده و اقدام به عضویت و ثبت نام نمایید.

www.dsit.org.ir

ثبت نام آزمون گوته

روش ثبت نام  آزمون گوته Goethe

چنانچه نیاز به دریافت گواهینامه زبان آلمانی گوته دارید، در ابتدا به یک آموزشگاه مکالمه زبان آلمانی مراجعه کنید. بعد از این که آمادگی برای آزمون گوته را کسب کردید، تاریخ مناسبی را جهت آزمون گوته تعیین کنید.

هزینه آزمون گوته

آزمون گوته آلمان بر اساس هر سطح هزینه های متفاوتی دارد که در حال حاضر بشرح زیر است:

آزمون گوته سطح A1: مبلغ ۱۰۵ یورو

سطح A2 مبلغ ۱۲۵ یورو

سطح B1 مبلغ ۲۱۰ یورو

سطح B2 مبلغ ۲۴۰ یورو

سطح C1 مبلغ ۲۷۰ یورو

سطح C2 مبلغ ۲۹۵ یورو

این هزینه در سراسر جهان یکسان بوده و بر اساس نرخ تبدیل ارز، در ایران به صورت ریالی دریافت خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون گوته

این آزمون هر ماه و در اواخر ماه شمسی در موسسه گوته (DSIT) برگزار می گردد. برای ثبت نام در آزمون که به صورت اینترنتی می باشد ۲ گزینه وجود خواهد داشت. یک راه انتخاب ۴ مرحله آزمون در یک روز بوده و روش دیگر انتخاب ۴ مرحله آزمون در ۴ روز متفاوت است.

مرکز برگزاری آزمون گوته

موسسه آموزش زبان آلمانی تهران تهران قلهک، خیابان شریعتی، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه شرقی، پلاک ۱۰ ۰۲۱-۲۲۶۰۶۱۴۶ ۰۲۱-۲۲۶۰۱۸۵۱ info@dsit.org
موسسه آموزش زبان آلمانی تهران تهران بزرگراه صدر، خیابان دیباجی جنوبی، خیابان تسلیمی، پلاک ۴۱ ۰۲۱-۹۶۶۲۱۲۰۰ info@dsit.org

در گام بعدی بهتر است برای اطلاع از مبلغ دقیق پرداختی با مرکز آزمون تماس بگیرید. شاید بپرسید چطور نزدیک ترین مرکز آزمون به شهر یا کشور خودمان را جویا شویم؟ در حال حاضر مراکز محدودی جهت برگزاری آزمون گوته وجود دارند که از جمله آن میتوان به موسسه گوته اشاره کرد، شما با مراجعه به سایت موسسه زبان گوته مشخصات مرکز آزمون را پیدا خواهید کرد.

کدام سطح آزمون گوته برای من مناسب تر است؟

سوالی که ممکن است قبل از اقدام به ثبت نام پیش بیاید این است که کدام سطح آزمون برای هر فرد مناسب تر است؟ بهتر است اینگونه بگوییم که هر مرکز آزمونی که شما ثبت نام کنید، قبل از تصمیم گیری در مورد نوع آزمون، آزمونی شفاهی جهت ارزیابی سطح فعلی شما برگزار می کند.

به طور کلی آزمون گوته توسط استانداردهای مشخص سطوح مختلف توانایی فرد را در آزمون‌های گوته ارزیابی می کند. به عبارت ساده تر حرف A برای مبتدیان، B برای سطح متوسط و C برای سطح پیشرفته در نظر گرفته می شود.

پیشنهاد می کنیم اگر علاقه‌مند به شرکت در آزمون گوته هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید. به دلیل این که در ادامه سطوح مختلف آزمون های گوته را با دید جزیی تری تحلیل می کنیم

سطوح آزمون گوته

ساختار سطوح مختلف آزمون گوته

آزمون سطح A1 زبان آلمانی (Goethe- Zertifickat)

چنانچه به دانش ساده ای از زبان آلمانی دست پیدا کرده‌اید باید بگوییم که قبولی شما در این سطح از آزمون آلمانی گوته حتمی خواهد بود.

بعد از گذراندن آزمون A1 قادر خواهید بود بسیاری از درخواست‌های رایج روزمره خود را مطرح کنید و اعداد و مقادیر را متوجه شوید. علاوه بر آن با اخذ نمره لازم، مفهوم واژه‌های ساده و مکالمه‌های روزمره را به سادگی درک خواهید کرد.

ساختار آزمون A1 شامل دو مرحله است: آزمون کتبی و آزمون شفاهی.

سوالات آزمون در سه دفترچه قرار داده شده است به صورتی که مهارت‌های ۴ گانه از جمله صحبت‌کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن را شامل می شوند.

توجه کنید که در بخش شفاهی یا صحبت‌کردن، داوطلبان توسط کلمات و کارت‌هایی که از آزمون‌گر دریافت کرده‌اند پاسخ سوالات را می‎‌دهند. به طور معمول ۶۵ دقیقه زمان برای آزمون کتبی در اختیار داوطلبان گذاشته می شود.

لازم به ذکر است که آزمون کتبی قبل از شفاهی اجرا می‌شود. به این صورت که در ابتدای آزمون سی دی‌های صوتی پخش می‌شوند. بنابراین داوطلبان پاسخ‌های خود را ابتدا در دفترچه و سپس در پاسخنامه در ۵ دقیقه زمان پایانی وارد می‌کنند.

نحوه نمره‌دهی آزمون کتبی سطح A1

با هر پاسخ صحیح ۱ امتیاز و هر پاسخ نادرست، نمره صفر را برای شما لحاظ می‌کنند. علاوه بر آن در بخش شنیدن، خواندن و نوشتن حداکثر ۱۵ امتیاز را دریافت خواهید کرد.

به طور معمول دو آزمون‌گر برای تصحیح و ارزیابی در نظر گرفته می‌شوند که امتیازها باید با جدول ارزیابی داده برابری کند. در صورت وجود تفاوت در ارزیابی‌های مسئول برگزاری آزمون تصمیم‌گیرنده برای نتیجه نهایی است.

ارزیابی آزمون شفاهی سطح A1

توجه کنید که نمره‌دهی در تمامی بخش‌های آزمون مطابق جدول ارزیابی است. حداکثر ۱۵امتیاز در آزمون شفاهی دریافت می‌شود. بنابراین نتیجه نهایی امتحان توسط دوآزمون گر محاسبه خواهدشد و نمره نهایی در برگه آزمون ثبت و به امضای دو آزمون‌گر می‌رسد.

نتیجه آزمون سطح A1

شاید تا به اینجا این سوال پیش آمده است که حداکثر امتیاز قبولی چند است؟ باید بگوییم که حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۰۰ است. به دلیل این که به طور معمول ۷۵ امتیاز برای آزمون کتبی و ۲۵ امتیاز به بخش شفاهی اختصاص می یابد. بنابراین داوطلبان جهت قبولی در آزمون باید حداقل امتیاز ۶۵ را دریافت کنند.

البته توجه شما را به این نکته جلب می کنیم در صورتی که داوطلبان امتیازی کمتر از ۳۵ در بخش کتبی کسب کنند، آزمون شفاهی انجام نخواهد شد.

آزمون سطح A2 زبان آلمانی (Goethe- Zertifickat)

A2 دومین سطح از آزمون زبان آلمانی گوته است که به طور معمول برای بزرگسالان و نوجوانان برگزار می‌شود. با دریافت این مدرک بین‌المللی تسلط و مهارت گفتاری بیشتری را در زندگی اجتماعی و روزمره خود کسب خواهیدکرد.

بعد از گذراندن این دوره شما در حقیقت دارای سطح پایه آلمانی هستید و درک جملات و کاربرد آن در عبارات روزمره برایتان ساده‌تر می‌شود.

بنابراین با اعتماد به نفس بیشتری در بانک، اداره و فروشگاه حضور پیدا خواهید کرد و برقراری ارتباط و تبادل نظر برایتان لذت بخش خواهدشد. علاوه برآن پر کردن فرم اطلاعات شخصی، گفتگو با فروشنده جهت خرید و بسیاری از امور روزمره برایتان امکان پذیر می‌شود.

لازم به ذکر است که برای قبولی در این دوره نیاز به مهارت ابتدایی زبان آلمانی دارید و با تسلط بر دایره وسیع‌تری از کلمات، ارتباط بهتری را با اطرافیان خود برقرار می‌کنید.

نحوه نمره دهی آزمون زبان آلمانی گوته A2

طبق پرسش‌های به‌عمل‌آمده از موسسات آموزش عالی زبان آلمانی، نمره‌دهی آزمون سطح A2 به دو دسته تفکیک می‌شود. به این صورت که برای بزرگسالان حداقل درصد قبولی ۵۵% و برای نوجوانان ۵۱% در نظر گرفته شده است.

توجه کنید که “ثبت نام آزمون” به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می‌شود، بنابراین ارائه گذرنامه معتبر، کارت ملی و شناسنامه از الزامات در ثبت نام اولیه به حساب می‌آید.

به طور معمول داوطلبان حداکثر تا ۷ روز کاری بعد از انجام آزمون، با مراجعه به وب سایت مرکز آزمون، نتیجه را دریافت خواهند کرد.

سطوح B1 - B2 آزمون گوتهآزمون سطح B1 آلمانی (Goethe- Zertifickat)

جای تردید نیست که بعد از گذراندن سطح B1 از زبان آلمانی گوته، نظر و علایق  خود را در موضوعات مختلف به راحتی بیان خواهید کرد. علاوه بر آن تمامی نیازهای شما در سفر به کشور های آلمانی برآورده می‌شود.

لازم به ذکر است که مدرک آزمون B1 از مدارک ضروری جهت تحصیل در دانشگاهای آلمان به شمار می‌آید. البته بعد از دریافت مدرک B1 به دایره وسیع‌تری از واژگان دست پیدا می‌کنید. بنابراین با دیگران در مورد تجربه‌ها، آرزوهایتان به راحتی گفتگو خواهید کرد.

پیشنهاد ما این است که جهت آمادگی بیشتر در آزمون زبان آلمانی گوته فیلم‌ها و نمونه سوالات مربوط به سطح B1 را از اینترنت دانلود کنید. به این ترتیب ذهن شما با سوالات احتمالی مربوط به تحصیل یا موضوعات روزمره بیشتر آشنا می شود.

به طور معمول نحوه ثبت نام مانند سطح A2 به صورت آنلاین انجام می شود. توجه کنید که مدارک لازم از جمله اصل گذرنامه، کارت ملی و شناسنامه را هنگام اقدام به ثبت‌نام همراه خود ببرید. در مورد دریافت نتیجه، داوطلبان تا حداکثر ۷ روز بعد از امتحان با مراجعه به سایت مرکز آزمون نمره قبولی خود را دریافت می‌کنند.

در مورد ساختار آزمون B1 بیشتر بدانیم!

ساختار آزمون Goethe در سطح B1 مانند آزمون های قبلی است به این صورت که دارای دو بخش  کتبی و شفاهی است.

توجه کنید که آزمون کتبی در قالب سوالات آزمون در سه دفترچه ارائه می شوند که به طور معمول در بخش lesen (خواندن) ۶۵ دقیقه زمان، horen (گوش دادن) ۴۵ دقیقه زمان و در آخرین بخش schreiben (شنیدن) ۷۵ دقیقه زمان در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود تا به سوالات پاسخ دهد.

حال نوبت به بخش دوم یعنی بخش شفاهی آزمون زبان آلمانی گوته در سطح b1 می‌رسد. آزمون شفاهی sprechen (صحبت کردن) به طور معمول توسط دو شرکت‌کننده انجام می‌شود. به این ترتیب که ۱۵ دقیقه زمان برای آماده شدن دارید و البته مجاز به یادداشت برداری نیز هستید.

به طور کلی بخش شفاهی شامل دو قسمت می شود به این صورت که در بخش اول حدود ۴ دقیقه زمان در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود تا در مورد موضوع دریافتی خود صحبت کند.

سپس داوطلب باید به دو سوالی که یکی توسط آزمون‌گر و دیگری توسط پارتنر پرسیده می‌شود، پاسخ دهد. همچنین در بخش دوم ۵ دقیقه زمان در اختیار دو داوطلب کننده گذاشته می‌شود تا در مورد موضوع دریافتی با یکدیگر صحبت کنند.

آزمون سطح B2 آلمانی (Goethe- Zertifickat)

همانطور که بسیاری از ما می‌دانیم آزمون آلمانی B2 گوته مورد پذیرش در دانشگاه‌های برتر آلمان است. در صورتی که علاقه‌مند به اخذ نمره مورد نیاز از سطح B2 هستید باید بگوییم که شرکت در کلاس‌های آمادگی زبان آلمانی جهت کسب امتیاز دلخواهتان بسیار موثر خواهد بود.

حتم داریم که بعد از گذراندن این دوره از آزمون Goethe درک متون پیچیده و صحبت روان به زبان آلمانی برایتان امکان‌پذیر می‌شود. لازم است بگوییم که چنانچه تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در کشور آلمان را دارید، دریافت مدرک B2 ضروری است.

در مورد ساختار آزمون B2 باید باید بگوییم که تا حدودی مانند سطح B1 برگزار می شود. همچنین بارم‌بندی در آزمون کتبی و شفاهی به طور معمول مشابه ساختار آزمون گوته در سطح B1  اجرا خواهد شد.

سطوح C1 - C2 آزمون گوتهآزمون سطح C1 آلمانی (Goethe- Zertifickat)

به عبارت ساده C1 اولین سطح پیشرفته از سطوح آزمون زبان آلمانی گوته است. لازم است بگوییم که مدت زمان لازم برای گذراندن آزمون Goethe در افراد متغیر است اما به طور معمول ۶ ماه زمان می‌برد. به طور قطع متقاضیان بعد از گذراندن دوره C1 بدون مکث قادر به صحبت کردن به زبان آلمانی درباره هر موضوعی خواهند بود.

توجه کنید که با کسب آمادگی لازم برای آزمون گوته در سطح C1 و دریافت نمره قبولی قادر به پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در کشور آلمان خواهید بود.

علاوه بر موارد ذکر شده در صورتی که پزشکان یا متخصصان که قصد ادامه تحصیل یا کار در کشور آلمان را دارند، اخذ مدرک زبان آلمانی گوته در سطح C1 برای آن‌ها ضروری است. بنابراین گرفتن هر نوع اقامتی برای فرد با داشتن مدرک سطح زبان آلمانی C1 امکان‌پذیر می‌شود.

آزمون سطح C2 آلمانی (Goethe- Zertifickat)

سطح C2 در آزمون Goethe به معنی این است که متقاضی مانند یک شهروند آلمانی قادر به تکلم بی‌وقفه است. بنابراین در صورت داشتن این مدرک به عنوان مدرس آلمانی نیز قادر به فعالیت خواهید بود.

دور از ذهن نیست که متقاضیان با اخذ مدرک C2 توانایی ترجمه و خلاصه‌نویسی مطالب به زبان آلمانی را دارند. همچنین تسلط به لغات متنوع و تخصصی، ارائه مکالمه‌های بدون مکث و امکان صحبت در متون تخصصی برای این افراد به‌سادگی قابل انجام است.

آنچه باید بدانیم این است که ساختار آزمون زبان آلمانی Goethe در تمامی سطوح شامل مهارت های ۴ گانه است. به عبارت ساده‌تر مهارت خواندن یا lesen، مهارت شنیدن یا horen، مهارت نوشتن یا schreiben و مهارت صحبت کردن یا sprechen در هر سطحی از آزمون زبان آلمانی گوته سنجیده می‌شود.

What is he Goethe Test?

سوالات متداول

آیا آزمون Goethe الزاما برای تحصیل در کشور آلمان کاربرد دارد؟

پاسخ به این سوال منفی است. به دلیل این که متقاضیان نه تنها برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بلکه برای کار و اشتغال به نتیجه آزمون زبان آلمانی گوته نیاز دارند.

چه مدت زمان برای دریافت مدرک آزمون Goethe در سطح B1 نیاز داریم؟

به طور معمول جهت دریافت مدرک زبان آلمانی B1 به ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز است.

برای اخذ ویزای جستجو کار در آلمان چه مدرکی از زبان آلمانی لازم است؟

بهتر است بگوییم چنانچه می‌خواهید برای درخواست ویزای کار به کشور آلمان سفر کنید،اخذ مدرک زبان آلمانی سطح B2 برای شما در نظر گرفته شده است.

روش محاسبه نمره قبولی در آزمون Goethe چگونه است؟

خبر خوب این است که در صورتی که داوطلب به ۶۰% از سولات پاسخ صحیح دهد و در بخش‌های دیگر نیز نمره لازم را کسب کند، نمره قبولی از آزمون را دریافت کرده است.

مدت زمان اعتبار مدرک گوته چه میزان است؟

لازم است بگوییم که چنانچه مایل به ادامه تحصیل در کشور آلمان هستید تا ۲ سال زمان دارید به کشور آلمان مهاجرت کنید. اما در صورت اخذ اقامت این مدرک تا همیشه اعتبار خواهد داشت.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان به چه سطحی از آزمون Goethe نیاز داریم؟

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید باید نمره قبولی در آزمون گوته سطح A1، B1 و B2 را کسب کنید.

مدرک آزمون Goethe در چه کشورهایی تایید شده است؟

جواب به این سوال تا حدودی نسبت به شرایط متغیر است. اما طبق بررسی های به عمل آمده در حال حاضر مدرک آزمون های گوته در کشورهای اتریش، سوئیس و لیختن اشتاین مود تایید است.

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *