آزمون جی آر ای GRE چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی جی آر ای

آزمون جی آر ای GRE چیست

آزمون جی آر ای GRE چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی جی آر ای


آزمون بین المللی زبان انگلیسی جی آر ای GRE

Graduate Record Examination

?What is the GRE Test

ازمون GRE یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی برای تعیین سطح دانشجویان مقطع کارشناسی به بالا است.

 • درجه اهمیت آزمون: بسیار مهم برای ادامه تحصیل در کشورهای امریکای شمالی، کانادا، اروپا، انگلیس و سنگاپور
 • انواع آزمون: رشته ادبیات زبان انگلیسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، روانشناسی، زیست شناسی
 • برگزار کننده: زیرنظر سازمان ETS (Educational Testing Service)
 • اعتبار آزمون: آزمون GRE به مدت ۵ سال معتبر است.
آزمون جی آر ای (GRE) چیست

آزمون جی آر ای GRE چیست؟

آزمون GRE جی آر ای Graduate Record Examination یکی از آزمون‌های بین المللی زبان برای تحصیل در مقطع بالاتر از کارشناسی است. آزمون جی آر ای یکی از  آزمون‌های دشوار در زبان انگلیسی محسوب می شوند. پس آزمون GRE مختص دانشجویان کارشناسی به بالا است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای امریکای شمالی، کانادا، اروپا، انگلیس و سنگاپور را دارند. بنابراین توجه به این نکته که نمره اخذ شده از آزمون زبان انگلیسی GRE توسط کشورهای مذکور مورد تایید است یا نه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

آیا شما دانشجوی گرامی بدون آشنایی کافی مایل به شرکت در آزمون جی ار ای GRE این آزمون بین المللی زبان هستید؟ چگونه آمادگی برای آزمون GRE این آزمون بین المللی زبان انگلیسی را پیدا کنیم؟ چه نمره‌ای قابل قبول در دانشگاه های امریکا و سایر کشورهای معروف جهان است؟ آیا انواع آزمون‌های زبان انگلیسی GRE را می‌شناسید؟ آیا اطلاعات شما در زمینه نمره‌دهی و نحوه آمادگی برای آزمون GRE کافی است؟ ما در این مطلب قصد داریم مشخصات آزمون GRE را برای شما شرح دهیم تا در صورت نیاز برای آمادگی آزمون به یک آموزشگاه زبان خوب مراجعه کنید.

چه کسانی امکان شرکت در آزمون GRE را دارند؟

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره شد، اساس آزمون زبان انگلیسی GRE سنجش مهارت زبان انگلیسی دانشجویان، در مقاطع بالاتر از کارشناسی است. بنابراین علاوه بر آن که داوطلب همه متون علمی و تخصصی را آموخته است، میزان تسلط او در درک متون عمومی نیز باید به نتیجه قابل قبولی برسد.

بنابراین توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که آزمون جی ار ای زیرنظر سازمان ETS برگزار می شود. به عبارت دیگر سازمان ETS (Educational Testing Service)، به عنوان یک موسسه جهانی غیردولتی بنیان‌گذاری شده است. علاوه بر آن مرکز اصلی آزمون مذکور، در آمریکا است.

لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه های عالی در کشور امریکا، اخذ نمره قابل قبول از آزمون جی ار ای را به عنوان یکی از شرایط پذیرش دانشجو لحاظ می کنند. بنابراین بهتر است قبل از هر گونه اقدام به ثبت‌نام، آمادگی لازم را جهت شرکت در آزمون GRE کسب کنید.

به طور حتم بسیاری از ما می دانیم که در آزمون جی ار ای میزان مهارت داوطلب، در علوم ریاضیات، احتمالات، جبر و هندسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بنابراین به دلیل این که سوالات باید به زبان انگلیسی پاسخ داده شوند، ریاضیات دشوارترین بخش این آزمون بین المللی به حساب می آید.

هزینه ثبت نام آزمون GRE

هزینه ثبت نام آزمون زبان GRE

هزینه ثبت نام آزمون GRE General برابر با ۲۰۵ دلار آمریکا می‌باشد اما در صورتی که بخواهید به صورت Late (یعنی به طور معمول از یک هفته تا چهار روز مانده به آزمون) ثبت نام کنید، هزینه ی آن ۲۳۰ دلار خواهد بود.

هزینه آزمون GRE برای آزمون سابجکت در حال حاضر ۱۵۰ دلار آمریکا، در نظر گرفته شده است.

جهت شرکت در این آزمون، ابتدا می‌بایست در سایت ETS یک حساب کاربری ایجاد کنید. اگر از قبل سابقه ثبتنام آزمون تافل در ETS را داشته باشید از همان اکانت وارد شده اما پس از ورود باید پروفایل امتحان GRE را تکمیل کنید.

https://www.ets.org

ثبت نام در آزمون بین المللی GRE به ساده ترین شکل ممکن!

توجه کنید که آزمون جی ار ای با دو شکل متفاوت در نحوه برگزاری و محتوای آزمون انجام می شود. از جمله GRE General Test و GRE Subject Test. حال می خواهیم با نحوه ثبت نام در آزمون های GRE بیشتر آشنا شویم.

 1. توجه کنید که آزمون GRE نیز همانند هر آزمون دیگری نیاز به ایجاد حساب کاربری دارد. بنابراین در وارد کردن اطلاعات پایه‌ای بسیار دقت کنید زیرا تکمیل اطلاعات به منظور تمام شدن ثبت‌نام است و قابل ویرایش مجدد نیست.
 2. لازم به ذکر است که انتخاب نزدیکترین مرکز آزمون جی ار ای به محل زندگیتان بسیار حائز اهمیت است. داوطلب گرامی توجه کنید که بعد از انتخاب تاریخ آزمون از لیست پیشنهادی، زمان کمی برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام خواهید داشت، در غیر این صورت ثبت نام شما لغو می‌شود.
 3. درگام بعد به تعدادی سوال ستاره دار باید پاسخ دهید. بعد از تایید نهایی به درگاه پرداخت وارد می‌شوید. جهت پرداخت هزینه ثبت نام، مراکز آزمون های بین المللی که پرداخت آنلاین و حضوری انجام می دهند، قابل اعتماد تر از مراکز دیگر هستند.
 4. حال این سوال پیش می آید که هزینه آزمون چقدر است؟ به طور معمول هزینه آزمون زبان انگلیسی جی ار ای به صورت General، ۲۰۵ دلار و برای آزمون سابجکت ۱۵۰ دلار امریکا، در نظر گرفته شده است.

دریافت ایمیل به معنای تکمیل ثبت نام است. فراموش نکنید که در پایان از کارت ثبت‌نام پرینت بگیرید و در روز آزمون همراه خود ببرید.

در بالا مراحل ثبت نام در آزمون های جی ار ای را با هم مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه قصد داریم به اطلاعات جامعی در مورد جزییات انواع روش ها در آزمون زبان انگلیسی GRE بپردازیم.

ساختار آزمون جی آر ای

ساختار آزمون جی آر ای عمومی یا جنرال (GRE General)

لازم است بدانید که بخش عمومی از آزمون GRE شامل سه بخش سوال به ترتیب زیر می شود.

 • Analytical wriing Assessment (تحلیل نوشتاری) : در این بخش سطح واژگان داوطلب مورد ارزیابی قرار می گیرد. به این ترتیب که داوطلب باید به سوالات در قالب پنج گزینه ای و تشریحی را پاسخ دهد. توجه کنید که قبل از آزمون دانش لغوی خود را بالا ببرید به دلیل این که سطح آزمون در بخش Analytical بسیار پیشرفته خواهد بود.
 • Verbal Reasoning (تحلیل زبانی): توجه کنید که در آزمون زبان انگلیسی GRE، میزان تسلط شما بر تحلیل و درک کلامی نیز سنجیده می شود. بنابراین توانایی شما در خلاصه کردن، درک معانی در لغات و متون مختلف بسیار حائز اهمیت است.
 • Quantitative Reasoning (تحلیل ریساضی): بخش اعظمی از بارم آزمون جی ار ای به مهارت‌های تحلیل ریاضی اختصاص داده شده‌است. علاوه برآن مفاهیم و فرمول‌های ریاضی میزان تسلط شما در استدلال های تحلیلی را محک می‌زنند.

جای نگرانی نیست! زیرا در بخش تحلیل ریاضی سطح سوالات دشوار نیست. اما نکته قابل توجه این است که باید به زبان انگلیسی به پرسش‌ها پاسخ داده شود. بنابراین به طور حتم تنها با کمی تمرین، نمره قابل قبولی را در این بخش آزمون جی ار ای کسب خواهید کرد.

آزمون GRE Subjet یعنی آزمون براساس یک موضوع!

بله درست حدس زدید! همانطور که از عنوان امتحان پیداست، آزمون زبان انگلیسی GRE به روش Subject، میزان توانایی فرد متقاضی را در یک موضوع یا رشته خاص مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به طور معمول به داوطلبین سه بار در سال فرصت شرکت در آزمون داده می‌شود.

بنابراین چنانچه رشته خاصی را در دانشگاه مورد علاقه خودتان مدنظر دارید، شرکت در آزمون جی ار ای سابجکت برای شما انتخاب مناسبی است. علاوه برآن بنا به رشته یا تخصص مورد سنجش، ساختار آزمون GRE به شکل متفاوتی برگزار می شود.

طی بررسی‌های به عمل آمده از مراکز آموزشی عالی، آزمون GRE Subject در قالب Multiple Choice و کتبی برگزار می‌شود. علاوه برآن آزمون مذکور، تحت عنوان رشته‌های فیزیک، ادبیات زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی، روانشناسی و شیمی طراحی شده است.

حال این سوال پیش می آید که محتوای آزمون جی ار ای سابجکت طبق عناوین مختلف چگونه طراحی شده است؟ جای نگرانی نیست! زیرا در ادامه مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی درباره برگزاری آزمون GRE مطابق آن رشته خاص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

موضوعات آزمون GRE

آزمون GRE Subject در رشته ادبیات زبان انگلیسی

طی مطالعات به عمل آمده از مراکز آزمون عالی در امتحان ادبیات انگلیسی GRE عناوینی از جمله شعر، درام، زندگی‌نامه، مقاله، داستان کوتاه، رمان، تاریخ زبان انگلیسی، نقد و نظریه ادبی وجود دارند.

همچنین محتوای آزمون به گونه ای طراحی شده‌است که میزان توانایی شما را در ۴ بخش یعنی تحلیل ادبی، شناخت نویسندگان، فرهنگ و تاریخ و نقد ادبی مورد سنجش قرار می‌دهد. در حدود ۲۳۰ سوال برای آزمون مذکور در نظر گرفته شده است.

آزمون GRE Subject در رشته شیمی

همانطور که می‌دانیم سوالات آزمون GRE در رشته شیمی بر اساس ۴ زمینه اصلی طراحی شده است از جمله شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، شیمی آلی.

توجه کنید که داوطلب در این بخش به ۱۳۰ سوال پاسخ می‌دهد. علاوه برموارد بیان شده نیازی به ماشین حساب یا جداول لگاریتمی نیست و مقادیر مورد نیاز در برگه سوالات درج شده است.

آزمون GRE Subject در رشته فیزیک

داوطلب جهت آمادگی برای آزمون GRE در رشته فیزیک باید سطح اطلاعات خود را در حوزه الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، فیزیک اتمی، روش‌های آزمایشگاهی، مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم و موضوعات تخصصی افزایش دهد.

لازم به ذکر است که در حدود ۱۰۰ پرسش پنج گزینه ای بر اساس تسلط داوطلب بر مباحث فیزیک در مقطع کارشناسی طراحی شده است.

آزمون GRE Subject در رشته ریاضیات

پرسش های آزمون GRE در رشته ریاضی، مانند سایر رشته ها مربوط به دوره لیسانس است.

همچنین داوطلب باید به ۶۶ سوال در زمینه جبر، حساب دیفرانسیل، انتگرال و مباحث مرتبط دیگر پاسخ دهد. توجه کنید که بخش اعظم پرسش ها در زمینه حساب دیفرانسیل و انتگرال است.

آزمون GRE Subject در رشته روانشناسی

باید بگوییم که سوالات آزمون روانشناسی برگرفته از موضوعات متداول در دوره کارشناسی است بنابراین داوطلب قبلا آن ها را آموخته است. همانطور که گفته شد سوالات آزمون GRE در رشته روانشناسی شامل ۲۰۵ سوال تستی است.

علاوه بر آن محتوای آزمون در ۶ زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد از جمله روانشناسی زیستی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی رشد، روانشناسی بالینی، روانشناسی تجربی و تاریخ عمومی روانشناسی.

آزمون GRE Subject در رشته زیست شناسی

به طور کلی در رشته زیست‌شناسی، دانش داوطلب در ۳ بخش سلولی و مولکولی، اورگانیسم، اکولوژی و تکامل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

علاوه برآن در پایان آزمون به تعدادی پرسش های آزمایشگاهی نیز باید پاسخ دهید. توجه کنید تنها ۱۹۰ سوال میزان مهارت شما در رشته زیست شناسی را مشخص می کند.

نمره در آزمون GRE

نمره آزمون بین المللی GRE چگونه محاسبه می شود؟

در حقیقت عملکرد شما در پاسخ دهی به سوالات نسبت به سایر متقاضیان در آزمون GRE سنجیده می شود. به عبارت ساده‌تر نمره دریافتی بیان‌گر میزان تسلط شما را در آن حوزه خاص است.

به طور معمول نمره قابل قبول جهت پذیرش در دانشگاه های های عالی، ۸۵ یا بالای ۱۶۰ است. علاوه برآن نمرات بخش های کلامی و کمی از ۱۳۰ تا ۱۷۰ متغیر است.

لازم به ذکر است که در بخش AWA یعنی تحلیل مهارت نوشتاری، از ۰ تا ۶ نمره ای را دریافت خواهید کرد. علاوه برآن در مجموع در تحلیل ریاضی و زبانی ۳۴۰ امتیاز کسب می‌کنید. همانطور که در آزمون‌های قبلی ذکر شد، بهتر است که جهت آمادگی برای آزمون جی ار ای نمره قابل قبول در دانشگاه انتخابی را جویا شوید، سپس اقدام به ثبت‌نام کنید.

راهکار پیشنهادی جهت آمادگی برای آزمون GRE

چنانچه مایل به شرکت در هر یک از آزمون های جی آر ای هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای آمادگی در این آزمون بین‌المللی در دوره‌های آمادگی برای آزمون GRE به صورت حضوری یا آنلاین شرکت کنید. به این ترتیب شما با شناخت نقاط ضعف و قدرت خودتان، بهترین نتیجه را در آزمون جی ار ای کسب خواهید کرد.

علاوه برآنچه بیان شد داوطلب با قرار گرفتن در شرایط مشابه آزمون آزمایشی، به تجربه‌های مفیدی در مسیر آمادگی آزمون اصلی می‌رسد. بنابراین توصیه ما این است که قبل از هرگونه اقدام برای آزمون اصلی توسط مراکز آموزشی عالی درآزمون آزمایشی جی ار ای شرکت کنید.

پرسش و پاسخ

چقدر زمان برای آزمون GRE اعلام شده است؟

به طور کلی آزمون جی ار ای در حدود ۴ ساعت و نیم زمان می برد. اما مدت زمان برآورد شده توسط سازمان ETS، ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه است.

در حقیقت زمان آزمون تا حد زیادی به میزان سرعت داوطلب در پاسخگویی به سوالات دارد. همچنین در صورتی که داوطلب تجربه تست‌های تمرینی داشته باشد در پاسخگویی به سوالات سرعت عمل بهتری خواهد داشت.

لازم است بگوییم که مدت زمان برای تکمیل اطلاعات شخصی داوطلب حداکثر ۱۵ دقیقه، برای بخش رایتینگ و تحلیل زبانی هر کدام ۶۰ دقیقه و ۷۰دقیقه برای تحلیل ریاضی در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود. همچنین در پایان آزمون GRE 10 دقیقه زمان برای استراحت خواهید داشت.

هزینه آزمون جی ار ای چقدر است؟

همانطور که در متن مقاله گفته شد، هزینه کلی برای آزمون General 205 دلار و در بخش Subject 150 دلار تعیین شده است. ساده‌ترین راهکارهای پیشنهادی برای پرداخت هزینه، کارت‌های بانکی بین‌المللی، خرید ووچر، چک معتبر، کوپن یونسکو هستند.

توجه کنید که در صورت تغییر زمان آزمون باید ۴۰ دلار هزینه پرداخت کنید. همچنین اگر تا ۷ روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون، مجبور به لغو آزمون شدید امکان برگشت ۶۰ دلار از پول خود را خواهید داشت.

با کسب چه نمره‌ای در دانشگاهای عالی پذیرفته می شویم؟

علاوه بر آنچه در اینباره گفته شد، در صورتی که در هر یک از بخش های آزمون نمره بالای ۵۰ درصد دریافت کنید امکان پذیرفته‌شدن در مراکز عالی را خواهید داشت.

البته توجه کنید که داوطلبان با کسب نمرات بالای ۷۵ درصد در دانشگاه های کانادا پذیرفته خواهند شد. بنابراین نمره آزمون بین ۳۱۰ تا ۳۱۵ به عنوان نمره قابل قبول با شانس پذیرش بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

همچنین در صورتی که فرد متقاضی مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را از کشور کانادا نگرفته است، باید در آزمون General شرکت کند. لازم به ذکر است که اخذ نمره ۱۱۰۰ در بخش تحلیل زبانی و در بخش AWA یا تحلیل نوشتاری نمره ۴ قابل قبول است.

آیا آزمون جی آر تنها مختص افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند؟

همانطور که به این مطلب اشاره کردیم افرادی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا هستند، امکان شرکت در ازمون GRE را دارند. علاوه برآن مدرک بین المللی جی آر ای به عنوان آزمونی استاندارد در سراسر جهان شناخته شده است.

جالب است بدانید که داوطلبان با شرکت در ازمون زبان انگلیسی GRE شانس خود را برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی و اخذ پذیرش افزایش خواهند داد.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *