آزمون فرانسوی DALF – آمادگی برای آزمون بین المللی زبان فرانسوی دالف

آزمون بین المللی زبان فرانسوی DALF

Diplôme Approfondi de Langue Française

?What is the DALF Test

 

 

آزمون DALF – زبان فرانسوی از زبان‌های حائز اهمیت در میان زبان‌های روز دنیا است و برای سنجش آن سالانه آزمون‌های متعددی به صورت داخلی و بین المللی برگزار می‎شود.

آزمون DALF چیست؟ معرفی آزمون دالف زبان فرانسوی

معرفی آزمون DALF

زبان فرانسوی از زبان‌های حائز اهمیت در میان زبان‌های روز دنیا است و برای سنجش آن سالانه آزمون‌های متعددی به صورت داخلی و بین المللی برگزار می‎شود. شرکت در این آزمون‌ها نه تنها به سنجش میزان دانش شما در این زبان می‌پردازد، بلکه مزایایی نیز به دنبال دارد. آزمون DALF از جمله آزمون های بین المللی زبان طراحی شده در این زمینه است که برای سنجش مهارت‌های زبان فرانسوی برای غیر فرانسه زبانان به کار می‌رود.

آزمون دالف، مخفف عبارت Diplôme Approfondi de Langue Française به معنای دیپلم زبان فرانسه است و به عنوان آزمونی رسمی‌ است. این آزمون شباهت‌های بسیار زیادی با آزمون دلف دارد؛ اما در جزئیات آن تفاوت‌هایی وجود دارد که تمامی آن‌ها را در ادامه قصد داریم بررسی کنیم.

همچنین در مطالب از قبل منتشر شده به معرفی دیگر آزمون های بین المللی زبان فرانسه نیز پرداختیم که برای اطلاعات بیشتر میتوانید وارد آنها شوید.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون اول کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون دوم کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

چهارمین آزمون کمبریج

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون DALF

داوطلبان برای این که بتوانند در آزمون دالف شرکت کنند، ابتدا باید به مراکز مجاز برگزارکننده این آزمون‌ها در ایران مراجعه کرده و سپس به صورت حضوری اقدام به ثبت نام در این آزمون کنند. هر داوطلب، پس از ثبت نام، کد داوطلبی منحصر به فرد دریافت می‌کند که نگهداری آن الزامی است. در این مرحله داوطلبان علاوه بر ارائه مدارک مورد نیاز، باید هزینه آزمون را نیز پرداخت کنند. هزینه ثبت نام در هر سطح آزمون DALF حدود ۵۵ یورو است.

در ادامه مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای شرکت در این آزمون را معرفی می‌کنیم.

 • کپی پاسپورت و یا کپی شناسنامه ترجمه شده
 • دو قطعه عکس ۳*۴ پشت نویسی شده لاتین
 • کپی مدرک آزمون دالف در صورتی که متقاضی قبلا در این آزمون شرکت کرده باشد و کد داوطلبی داشته باشد
 • رسید پرداخت هزینه آزمون به صورت یورو

تفاوت آزمون دالف و دلف

یکی از سوال‌های اصلی تمامی متقاضیان برای شرکت در آزمون‌های بین المللی فرانسوی، تفاوت آزمون دالف و دلف است. همانطور که بیان شد، این دو آزمون شباهت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند اما در جزئیات تفاوت‌هایی نیز دارند.

آزمون دالف که سطح C1 تا C2 را شامل می‎شود، مربوط به سطوح پیشرفته تا حرفه‌ای این آزمون است. در واقع این دو آزمون از لحاظ محتوا با یکدیگر تفاوتی ندارند. تنها تفاوت آن‌ها، در این است که ابتدا متقاضی باید سطوح ابتدایی را در آزمون دلف بگذراند و سپس اقدام به شرکت در آزمون DALF کند. البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که آزمون دالف سختی بیشتری نسبت به آزمون دلف دارد.

آزمون DALF - آمادگی برای آزمون بین المللی زبان فرانسوی دالف

ساختار آزمون DALF

در این آزمون زبان فرانسوی شما می‌تواندی برای دریافت مدرک هر یک از ۴ سطح B2، B1، A2، A1 اقدام کنید. البته نکته‌ای که در این زمینه باید در نظر داشته باشید، این است که زمان و نوع امتحان در هر سطح متفاوت است. اما به طور کلی، محتوای آزمون DALF به ۴ دسته تقسیم بندی می‎‌شود که در ادامه قصد داریم آن‌ها را بیان کنیم.

شنوایی

در این بخش، متقاضیان باید چند فایل صوتی را گوش دهند و سپس به سوالات تعیین شده پاسخ دهند. این فایل صوتی معمولا گفت و گویی است میان دو نفر و سوالات نیز در مورد همان گفت و گو است و هر فایل دو بار پخش می‌شود و متقاضیان ۳ تا ۸ دقیقه فرصت دارند تا به سوالات مشخص شده پاسخ دهند.

خواندن

بخش بعدی در آزمون DALF بر روی مهارت خواندن متقاضیان تمرکز دارد. در این بخش، چند متن کوتاه به متقاضیان ارائه می‎شود و شما باید سوالات چند گزینه‌ای و یا جای خالی را پر کنند. در این بخش برخی از سوالات دو گزینه‌ای و برخی دیگر نیز چهار گزینه‌ای می‌باشد.

نوشتن

مهارت بعدی که در این آزمون سنجیده می‎شود، نوشتن است. این بخش توانایی شما را در نوشتن یک متن برای ارائه می‌سنجد و برای هر سطح امتحانی متفاوت است.

 • سطح A1: این بخش شامل معرفی خودتان به علاوه یک متن در مورد زندگی شخصی و روزمره است
 • سطح A2: باید یک متن کوتاه درباره یکی از تجریبات خود را بنویسید. به عنوان مثال، سفر خاصی به جایی از دنیا و … است. البته دقت داشته باشید که به علاوه یک نامه دعوتنامه، درخواست کار، تبریک به شخصی در مورد چیزی و … است
 • سطح B1: در این مرحله، یک موضوع به شما ارائه می‎شود و شما باید دیدگاه و نظرات خود را در این زمینه بیان کنید و در دفاع و یا رد آن بنویسید
 • سطح B2: در این سطح شما باید در مورد یک نامه یا اپلیکیشن دیگری نظر بدهید و استدلال و برهان خود را بیاورید و به صورت خلاصه در آن مورد بحث کنید

گفتاری

اگر در مرحله A1 و A2 باشید، معمولا این بخش با معرفی و صحبت در مورد خودتان شروع کنید و سپس یک موضوع به شما داده می‎شود که با مصاحبه کننده دو نفری باید پیرامون آن صحبت کنید. در مرحله B1، شما باید یک مصاحبه هدایت شده و دو طرفه داشته باشید و نظرات خود را در زمینه موضوع مشخص شده اعلام و کنید. در مرحله B2، از شما انتظار می‌رود که نظر خود را پیرامون موضوعی که به شما داده شده است اظهار کنید و سپس شروع کنید به حمایت کردن از نظریه‌ای که ارائه‌ داده‌اید.

زمان آزمون دالف

تاریخ آزمون DALF هر ساله توسط وزارت آموزش فرانسه تعیین می‎شود و در هر سال ممکن است متفاوت باشد. این آزمون در سال ۲۰۲۱، قرار است در ماه مه در روز ۲۷ام انجام می‎شود. آخرین مهلت برای ثبت نام در این آزمون، روز ۲ آوریل می‌باشد.

هزینه ثبت نام آزمون DALF

برای شرکت در آزمون فرانسوی دالف DALF می بایست ابتدا در موسسه ای تایید شده از سوی مرکز رسمی برگزاری آزمون های فرانسوی اقدام به ثبت نام کرد. هزینه ثبت نام در آزمون dalf در سال جدید ۵۵ یورو است.

اعتبار آزمون دالف

یکی از سوالاتی که ممکن است در زمینه آزمون DALF برای شما به وجود بیاید، اعتبار این آزمون است. طبق اعلام وب‌سایت رسمی برگزاری آزمون‌های دلف و دالف که تحت نظر مرکز مطالعات زبان فرانسوی می‌باشد، اعتبار مدرک این زبان به صورت مادام العمر بوده و تاریخ انقضا ندارد. به همین دلیل، افرادی که بخواهند از این مدرک برای اخذ پذیرش و یا کار در فرانسه استفاده کنند، مشکلی در مورد تاریخ انقضای آن ندارند.

 منابع آزمون DALF

یکی از نکات بسیار مهم برای شرکت در هر آزمون، آشنایی با منابع مورد نیاز آن آزمون و تهیه آن‌ها است. آزمون دالف نیز از این قاعده مستثنا نیست و در صورتی که بخواهید در این آزمون شرکت کنید، باید به خوبی با این منابع آشنایی داشته باشید و آن‌ها را مطالعه کنید.

داوطلبان آزمون DALF می‌توانند با دانلود این منابع و یا خرید نمونه سوالات آزمون و نمونه تمارین، به خوبی آمادگی خود را برای این آزمون افزایش دهند تا شانس بالاترین برای قبول شدن داشته باشند.

در ادامه برخی از اصلی‌ترین منابع آزمون دالف را بررسی می‌کنیم.

 • ABC DALF C1-C2
 • Activites Pour Le Cadre Europeen
 • DALF C1-C2 250 Activities
 • Edito C1
 • Essential French Grammar
 • Le DALF 100% Reussite C1-C2 Les Mots
 • Production ecrite niveau C1-C2
 • Reussir le DALF C1-C2
 • Vocabulaire progressif du Francais

البته برخی از افراد نیز هستند که علاوه بر استفاده از منابع موجود برای این آزمون، علاقه مند به شرکت در دوره‌های مجازی این آزمون هستند.

اطلاع از مراکز برگزاری آزمون DALF در ایران

آزمون‌های دالف در بیش از ۹۰۰ مرکز مورد تایید CIEP در ۱۵۴ کشور جهان برگزار می‌شوند. خوشبختانه مراکز معتبری نیز در ایران وجود دارد که داوطلبان ایرانی می‌توانند به راحتی در این مراکز ثبت نام و اقدام به شرکت در آزمون DALF کنند. البته این آزمون تنها برخی از شهرهای بزرگ ایران مانند تهران، مشهد، اصفهان شیراز و … برگزار می‎شود. در سایت ایران آموزشگاه بانکی از آموزشگاه‌هایی وجود دارد که دوره‌های دالف را برگزار می‌کنند. برای آشنایی با این آموزشگاه‌ها، می‌توانید وارد مطلب زیر شوید.

مراکز برگزاری آزمون DALF دالف

سوالات متداول آزمون

آزمون DALF چیست؟

آزمون DALF یکی از آزمون های بین المللی معتبر برای زبان فرانسوی است. که سالانه در تمامی کشورها برگزار میشود.

چطور در آزمون DALF ثبت نام کنیم؟

ابتدا در مراکز برگزار کننده آزمون به صورت حضوری ثبت نام نموده سپس کد داوطلبی منحصر به فرد خود را دریافت میکند. و در تاریخ مقرر در آزمون شرکت میکند.

هزینه شرکت در آزمون DALF چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون DALF در سال جدید مبلغ ۵۵ یورو باست.

برای آمادگی آزمون DALF چکار کنیم؟

آمادگی برای آزمون های بین المللی نیاز به برنامه ریزی و شرکت در دوره های آموزشی دارد. ما لیستی از بهترین آموزشگاه های مکالمه زبان کشور را به شما معرفی مینماییم.

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *