دوره پداگوژی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

دوره پداگوژی و مربیگری

دوره پداگوژی چیست ؟

برای تدریس در هر رشته‌ای لازم است تا از شیوه و روش‌های اصولی آن استفاده شود. دوره‌های پداگوژی یا مربیگری برای آموزش بزرگسالان جهت یادگیری نحوه انتقال مفاهیم است. پداگوژی در همه رشته‌ها از جمله آموزش و پرورش، آرایشگری و بسیاری از حرفه‌های دیگر، اهمیت زیادی دارد.

در دوره مربیگری فرد یاد می‌گیرد که چگونه دانش خود را به دیگران انتقال دهد و از این نظر ارزش بالایی دارد. انتقال مفاهیم یکی از مشکلاتی است که در اکثر رشته‌ها حتی با دانش بالای مربیان وجود دارد.

برای فهم بهتر این موضوع فرض کنید یک استاد دانشگاه با مرتبه بالای علمی، نمی‌تواند به‌خوبی دانش خود را به دانشجویان منتقل کند. مشکل اصلی در این موارد عدم توانایی در نحوه انتقال مفاهیم و عدم آشنایی با روش‌های اصولی آموزش است.

این مسئله در بسیاری از رشته‌ها مانند آرایشگری نیز وجود دارد. افراد می‌توانند با شرکت در کلاس‌های پداگوژی جدیدترین تکنیک و راهبردها برای انتقال علم را یاد گرفته و مدرک مربیگری را دریافت نمایند. پس برای تاسیس یک آموزشگاه آرایشگری نیاز به ۲ چیز اساسی است: اول: مدرک آرایشگری پایه یا آرایش و پیرایش دوم مدرک پداگوژی.

سرفصل‌های دوره پداگوژی

سرفصل‌های دوره پداگوژی شامل چه مواردی است؟

دوره‌های پداگوژی فرصت مناسبی برای آن دسته از افرادی است که مایل‌اند به بهترین نحو مهارت و دانش خود را به دیگران آموزش دهند. تدریس با بیشترین کارایی بسیار مهم است. اگر فردی دانش زیادی هم داشته باشد اما نتواند آن را به‌خوبی بیان کند، آموزش‌های وی هیچ نتیجه مفیدی به دنبال ندارد.

در دوره آموزش مربیگری به موارد زیادی برای افزایش کیفیت آموزش‌ها، پرداخته می‌شود. در زیر مهم‌ترین سرفصل‌های دوره پداگوژی بیان شده است.

 • اهمیت آموزش و مفاهیم آموزشی
 • هدف‌های آموزش
 • نحوه برقراری ارتباط با دانش‌پژوهان
 • بررسی تکنیک‌های سخنوری و فن بیان
 • شناخت نیازهای آموزشی
 • نحوه مدیریت
 • طراحی فعالیت‌ها
 • مشارکت دانش‌پژوهان در مباحث

شرایط شرکت در دوره آموزش مربیگری

همه افراد نمی‌توانند در دوره آموزش‌های مربیگری شرکت کنند. برای شرکت در این دوره‌ها باید شرایط لازم وجود داشته باشد. شرایط دوره آموزش مربیگری شامل موارد زیر است:

 • داشتن حداقل سن ۱۸ سال
 • داشتن مدرک تحصیلی دیپلم
 • عدم سوءسابقه و پیشینه
 • برخورداری از سلامت ذهنی و جسمی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • داشتن کارت پایان خدمت یا معاف از خدمت (برای آقایان)

مراحل آموزش دوره پداگوژی

مراحل آموزش دوره پداگوژی

در دوره آموزش مربیگری، صفر تا صد مفاهیم آموزشی بیان می‌شود. کارآموزان پس از کلاس‌های تئوری، در کلاس‌های عملی نیز شرکت کرده و مباحثی که در کلاس تئوری بیان شده را اجرا می‌کنند. مراحل آموزش دوره پداگوژی در زیر بیان شده است:

 1. کلیات و تاریخچه دوره پداگوژی
 2. آشنایی با مفاهیم آموزشی
 3. چگونگی ارتباط با دانش‌پژوهان
 4. نحوه بیان مطالب آموزشی
 5. مدیریت کلاس‌ها
 6. چگونگی طراحی فعالیت‌ها
 7. آشنایی با ابزار نوین آموزشی

دوره پداگوژی برای چه افرادی مناسب است؟

دوره پداگوژی برای افرادی که مدرک دیپلم داشته و به مربیگری علاقه دارند، مناسب است. به‌صورت کلی همه افرادی که مایل‌اند در حوزه رشته خود به آموزش بپردازند می‌توانند در دوره‌های پداگوژی شرکت کرده و مدرک آن را دریافت نمایند. همچنین افرادی که قصد دارند به‌عنوان مؤسس یا مربی در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کار کنند، می‌توانند در این دوره‌ها شرکت نمایند.

مراکز برگزاری دوره پداگوژی در تهران

برای شرکت در دوره های پداگوژی باید به آموزشگاه های معتبر مجاز و زیر نظر فنی و حرفه ای مراجعه کرد. شما میتوانید در صفحه زیر تعدادی از آموزشگاه های معتبر برگزار کننده دوره پداگوژی همراه با مشخصات را بدست آورید.

لیست بهترین آموزشگاه آرایشگری زنانه

 

ابزار مورد نیاز برای دوره آموزش مربیگری

دوره‌های پداگوژی به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود. کلاس‌های آنلاین فرصت مناسبی برای افرادی است که قادر به شرکت در کلاس‌های حضوری نیستند.

برای شرکت این دوره‌ها به ابزار خاصی نیاز نیست. در واقع ابزار مورد نیاز برای دوره آموزش مربیگری شامل یک قلم و کاغذ می‌شود که نکات مهم کلاس نوشته شود. البته لازم به ذکر است که در این دوره جزوه و کتاب در اختیار دانش‌پژوهان قرار می‌گیرد.

مدرک پداگوژی چیست؟

مدرک پداگوژی چیست؟

متقاضیانی پس از دوره‌های پداگوژی و شرکت در آزمون فنی و حرفه‌ای، می‌توانند مدرک پداگوژی یا مربیگری را دریافت نمایند. داوطلبان برای شرکت در آزمون باید برگه معرفی‌نامه خود را که از طرف آموزشگاه صادر می‌شود، به همراه داشته باشد.

 آزمون‌های مربوط به پداگوژی شامل سه بخش مهم آزمون کتبی، عملی و رفتار مربی است که بخش زیادی از آن مربوط به آزمون عملی می‌شود. بخش عملی آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است و متقاضی باید بتواند مفاهیمی که یاد گرفته را به‌خوبی اجرا کرده و با هنرجویان ارتباط برقرار کند. در انتها و پس از کسب نمره قبولی، مدرک پداگوژی فنی و حرفه‌ای اعطا می‌شود.

مزایای مدرک مربیگری فنی و حرفه‌ای

مدرک مربیگری از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می‌شود و اعتبار بالایی دارد. مربیان باید بتوانند متناسب با نیاز بازار مهارت‌های لازم را به کارآموزان خود منتقل کند. این توانایی از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس مدرک پداگوژی فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود. این مدرک مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

بین‌المللی بودن مدرک مربیگری فنی و حرفه‌ای

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور همواره در تلاش بوده تا با سازمان بین‌المللی کار روابط گسترده‌ای داشته باشد. سازمان بین‌المللی کار با تدوین قوانین و مقرراتی بر استانداردسازی قوانین کار نظارت داشته است. کشورهای زیادی در عضویت این سازمان درآمده‌اند که همین موضوع باعث شده تا مدرک فنی و حرفه‌ای از نظر بین‌المللی اعتبار داشته باشد.

مربیگری در مؤسسات داخلی و خارجی

در دوره پداگوژی آموزش‌های کامل مطابق با سرفصل‌های بین‌المللی داده می‌شود. از این رو افرادی که موفق به دریافت مدرک مربیگری فنی حرفه‌ای می‌شوند می‌توانند در مؤسسات مختلف از جمله مؤسسات داخلی و خارجی، فعالیت داشته باشند. این یک فرصت خوب برای دارندگان مدرک مربیگری است که بتوانند به بازار کار داخلی و جهانی وارد شوند.

مدرک تاتو فنی و حرفه ای کرج
مدرک تاتو فنی و حرفه ای کرج

کسب امتیاز برای تأسیس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور جهت افزایش اشتغال و بهره‌وری بیشتر از دانش و فناوری، مجوز احداث آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را به افراد دارای شرایط ارائه می‌کند. داشتن مدرک مربیگری یکی از مواردی است که باعث کسب امتیاز بیشتر و موفقیت برای تأسیس آموزشگاه می‌شود.

دریافت پروانه کسب

برای بسیاری از مشاغل از جمله مشاغل آموزشی نیاز است تا متقاضیان آن پروانه کسب دریافت کنند. در واقع پروانه کسب مجوز قانونی برای فعالیت این افراد است. یکی از شرایط مهم صدور این پروانه کسب، داشتن مدرک پداگوژی فنی و حرفه‌ای است؛ بنابراین دارندگان این مدرک می‌توانند به‌راحتی پروانه کسب دریافت نموده و شروع به کار کنند.

استفاده از بیمه تأمین اجتماعی برای مربی

مربیانی که کارت مربیگری را دریافت می‌کنند می‌توانند از بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند. بیمه تأمین اجتماعی به‌عنوان یک حمایت مالی در آینده است. مربیان می‌توانند با پرداخت بیمه به‌صورت ماهانه یا سالیانه از خدمات درمانی به‌صورت دائم و مالی آن پس از بازنشستگی استفاده نمایند.

پرسش و پاسخ

دوره پداگوژی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که دیپلم داشته و مایل‌اند مربیگری کنند، می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

دوره مربیگری چه مزایایی دارد؟

این دوره مزایای زیادی دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب را بخوانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *