آزمون TCF: آزمون بین المللی زبان فرانسه TCF

آزمون بین المللی زبان فرانسه TCF

Test de connaissance du français
?What is a TCF Test

آزمون TCF (Test de connaissance du français) یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان برای ارزیابی سطح تسلط افراد به زبان فرانسوی می‌باشد. این آزمون زیر نظر وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه تحت عنوان موسسه CIEP (Centre International d’Etudes Pedagogiques) طراحی و برگزار می‌شود.

آزمون TCFچیست؟ نکات مهم شرکت در آزمون تی سی اف فرانسه

آزمون تی سی اف برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه، کانادا و یا هر کشوری که نیاز به مدرک زبان فرانسوی دارد، بسیار معتبر می‌باشد. همچنین این مدرک برای مهاجرت‌های کاری و هر کاربرد شخصی دیگر نیز بسیار معتبر بوده است.

آزمون تی سی اف به صورت سالانه دو بار حضوری برگزار می‌شود اما از اواسط سال ۲۰۱۷ به صورت آنلاین نیز می‌توانید در آزمون TCF شرکت کنید که به آن TCF SO می‌گویند. برای اطلاع از آزمون‌ها بین المللی معتبر دنیا می‌توانید به« این» صفحه از سایت ایران آموزشگاه مراجعه کنید.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون بین المللی دالف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون بین المللی تف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون بین المللی دلف

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون تافل

بخش های آزمون TCF

آزمون تی سی اف برای ارزیابی تسلط داوطلبان به این زبان از سطح A1 تا C2 می‌باشد. این آزمون را می‌توان به طور کلی به دسته‌ بندی‌های زیر تقسیم کرد:

 • آزمون TCF استاندارد: به طور کلی برای ارزیابی میزان تسلط فرد به زبان فرانسوی برای همه استفاده‌های شخصی برگزار می‌شود
 • آزمون TCF برای دریافت شهروندی کشور فرانسه (Citizenship): اگر تمایل دارید برای دریافت اقامت دائم در کشور فرانسه به عنوان شهروند اقدام کنید نیاز به شرکت و قبولی در این آزمون دارید
 • آزمون TCF (DAP): برای دانشجویان سال اول کارشناسی دانشگاه‌های فرانسه قبولی و دریافت این مدرک الزامی می‌باشد
 • آزمون TCF کانادا: برای پذیرش در کشور کانادا این آزمون برگزار می‌شود

آزمون TCF شامل دو قسمت کلی است: قسمت اول این آزمون به صورت اجباری (Compulsory) و قسمت دوم به صورت اختیاری (Optional) می‌باشد. در ادامه به بررسی این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

۱- بخش اجباری یا Compulsory

قسمت اجباری آزمون TCF دارای ۳ بخش مختلف می‌باشد که دارای ۸۰ سوال تستی است. این بخش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • بخش شنیداری (Listening)
 • بخش درک و استفاده از ساختارهای زبان یا همان گرامر
 • بخش خواندن (Reading)

۲- بخش شنیداری

بخش شنیداری آزمون تی سی اف دارای ۳۰ سوال تستی می‌باشد و زمان ۲۵ دقیقه‌ای برای پاسخ به این سوالات اختصاص داده شده است. در طول این مدت برای شرکت کنندگان فایل‌های صوتی به زبان فرانسوی پخش می‌شود. از داوطلبان انتظار می‌رود تا با فهم و درک گفت و گوها بتوانند موارد زیر را انجام دهند:

 • فهم و درک فایل صوتی که سریع و بدون توقف پخش می‌شود
 • درک سریع موضوع اصلی گفت و گو
 • درک مطالب اصلی و دقیق موضوعات مورد بحث
 • دریافت و تسلط بر اصطلاحات زبان فرانسوی که در فایل صوتی به کار گرفته می‌شود

۳- بخش خواندن

یکی دیگر از بخش‌های اجباری آزمون TCF بخش خواندن می‌باشد که دارای ۳۰ سوال تستی است. زمان اختصاص داده شده برای پاسخ به این سوالات ۴۵ دقیقه است. داوطلبان می‌بایست در این بخش دارای توانایی‌های زیر باشند:

 • درک نام‌ها و کلمات در جمله‌ بندی‌های ساده
 • درک اطلاعات کلی متن شامل فهرست‌ها، جدول زمانی و…
 • فهم زبان فرانسوی نوشته شده در زبان محاوره‌ای
 • توانایی درک متون ادبی موجود در آزمون
 • درک اطلاعات افراد موجود در متن

۴- بخش گرامری

بخش گرامری آزمون TCF دارای ۲۰ سوال تستی می‌باشد که مدت زمان ۲۰ دقیقه نیز به آن اختصاص داده شده است. هدف این بخش از آزمون سنجش درک شرکت کنندگان از ساختار ادبی زبان فرانسوی می‌باشد. داوطلبان این بخش می‌بایست دارای توانایی‌های زیر باشند:

 • درک و تشخیص اشتباهات به کار گرفته شده در گرامر و لغات
 • درک و انتخاب گزینه‌های مناسب برای چینش جملات
 • نوشتن یک معادل برا اصطلاحات و کلمات به کار گرفته شده

بخش اختیاری یا Optional

بخش‌های اسپیکینگ Speaking و رایتینگ Writing آزمون TCF جزو بخش اختیاری این آزمون به حساب می‌آید. در ادامه به بررسی شرایط آن‌ها نیز می‌پردازیم.

بخش گفتاری

در بخش گفتاری یا همان Speaking آزمون تی سی اف شما به صورت رو در رو با یک ممتحن گفت و گو می‌کنید. این مکالمه ضبط شده که حداکثر تا ۱۵ دقیقه می‌باشد، و برای بررسی و نمره دهی به مرکز CEIP فرستاده می‌شود.

داوطلبان در گفت و گو می‌بایست به سوالاتی از سطح آسان تا سخت درباره موضوعات مختلفی همچون توصیف مکان‌ها و رویدادها، شرح وقایع، توضیحاتی درباره آینده و در میان گذاشتن نظرات خود راجع به موضوع مطرح شده توسط ممتحن پاسخ دهند.

بخش نوشتاری

بخش نوشتاری آزمون TCF یا همان Writing یکی دیگر از دو قسمت اختیاری این آزمون می‌باشد که دارای ۶ سوال است. زمان اختصاص داده شده به این ۶ سوال ۱۰۰ دقیقه می‌باشد. این بخش شامل سطوح A1 تا C2 می‌باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • نگارش و نوشتن یک پیامی ساده (حدود ۴۰ کلمه)
 • نگارش متنی ساده درمورد موضوعات روزمره (حدود ۶۰ کلمه)
 • نگارش متنی ساده از تجربه‌های مختلفتان مانند یک دیدگاه (حدود ۹۰ کلمه)
 • نگارش متنی توسعه یافته در مورد یک موضوع خاص داده شده (حدود ۱۰۰ کلمه)
 • نگارش متن مقایسه‌ای (حدود ۱۲۵ کلمه)
 • نوشتن و توضیح درباره ایده اصلی داده شده (حدود ۱۰۰ کلمه)

مراکز برگزاری آزمون TCF

آزمون تی سی اف دارای بیش از ۶۰۰ مراکز معتبر برگزاری در ۱۴۰ کشور جهان می‌باشد. همانطور که گفته شد این آزمون‌ها از ماه مارس (March) سال ۲۰۱۷ به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود. این آزمون که یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان فرانسوی است، سالانه دو بار به صورت ورقه‌ای و حضوری برگزار می‌شود داوطلبان این آزمون به صورت حضوری می‌توانند در سفارت‌ فرانسه واقع در ایران شرکت کنند و در این آزمون را به صورت حضوری شرکت کنند.

داوطلبان به شرکت در این آزمون به صورت غیرحضوری نیز می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی برگزاری این آزمون خود را برای آزمون آماده کنند. داوطلبان می‌بایست برای ثبت نام ابتدا مدارک خود را تهیه کرده و فایل‌های مورد نیاز نظیر عکس سه در چهار را اسکن کرده و در اختیار سایت قرار دهند تا در تاریخ مشخص که در ادامه مطلب گفته شده است، اقدام به شرکت در آزمون کنند.

زمان برگزاری آزمون تی سی اف

آزمون تی اف سی در سال ۲ بار به صورت حضوری و چندین بار به صورت آنلاین برگزار می‌شود که شرکت در این آزمون را برای داوطلبان بسیار آسان کرده است.

زمان برگزاری آزمون TCF در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر می‌باشد:

 • در تاریخ ۲۴ September 2021
 • ۲۹ October 2021
 • ۲۶ November 2021

زمان برگزاری انواع دیگر آزمون TCF نیز به صورت زیر است:

 • ۱۲ November 2021 برای آزمون TCF کانادا (Canada)
 • ۱۰ September 2021 برای آزمون TFC کبک (Quebec)
 • ۱۲ November 2021 برای آزمون TFC کبک (Quebec)

هزینه ثبت نام آزمون TCF

برای شرکت در دو بخش این آزمون باید مبلغی حدود ۱۶۰ یورو را پرداخت کنید. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنین.

https://www.france-education-international.fr/article/tcf-dap

اعتبار مدرک آزمون فرانسوی TCF

مدرک زبان آزمون TCF به دلیل طراحی و برگزاری آن زیر نظر مستقیم آموزش و پرورش فرانسه از اعتبار بالایی نزد دانشگاه‌ها و کشورهای فرانسوی زبان برخوردار است. به طوری که داوطلبان با کسب نمره خوب ۵۰۰ تا ۵۹۹ و سطح C1 در این آزمون می‌توانند به راحتی به دانشگاه‌های معتبر فرانسه و کانادا اپلای کنند. این مدرک تا دو سال نیز اعتبار دارد.

 هزینه آزمون TCF

هزینه آزمون تی سی اف با توجه مرکز برگزاری آزمون کمی متفاوت است، با این حال میانگین هزینه این آزمون برای بخش اجباری و اختیاری حدود ۸۰ یورو به صورت جداگانه می‌باشد. به عبارت دیگر برای شرکت در دو بخش این آزمون باید مبلغی حدود ۱۶۰ یورو را پرداخت کنید.

منابع مهم آزمون TCF

برای آزمون‌های زبان معتبر در سراسر دنیا باید خود را با به روز‌ترین منابع تعلیم دهید. به علت تغییرات زیاد این آزمون‌ها در طی سالیان اخیر داوطلبان می‌بایست از سایت‌ها، کتاب‌ها و مراکز آموزشی معتبر کمک بگیرند. در ادامه لیستی از بهترین‌ کتاب‌های آموزشی برای این آزمون آورده شده است. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به این لینک از سایت ایران آموزشگاه با مراکز معتبر آمادگی برای آزمون‌های معتبر جهانی آشنا شوید.

کتاب‌های آموزشی معتبر نیز عبارت‌اند از:

 • کتاب ای بی سی تی سی اف (ABC-TCF)
 • کتاب روژیر له تی سی اف (Reussir le TCF)
 • کتاب ۲۵۰ اکتیویتی (TCF 250 Activites)

آزمون TCF یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان فرانسوی در سطح جهانی می‌باشد. این آزمون زیر نظارت وزارت آموزش و پرورش فرانسه طراحی و انجام می‌شود و به همین دلیل از جانب بسیاری از دانشگاه‌های معتبر فرانسوی زبان قابل قبول است. اگر شما هم به دنبال شرکت کردن در این آزمون هستید، می‌توانید لیست مراکز آماده‌سازی و شرکت در این آزمون را در سایت ایران آموزشگاه بیابید.

سوالات متداول آزمون TCF

آزمون TCF چیست؟

یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان برای ارزیابی سطح تسلط افراد به زبان فرانسوی می‌باشد

چطور در آزمون TCF ثبت نام کنیم؟

مرحلهٔ اول به صورت آنلاین و با مراجعه به معرفی شده در مقاله اقدام کنید.  مرحلهٔ دوم حضور در مرکز زبان فرانسه تهران و پرداخت حضوری می‌باشد که تاریخ آن پس از اتمام مرحلهٔ اول به اطلاع داوطلب می‌رسد.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه آزمون تی سی اف با توجه مرکز برگزاری آزمون کمی متفاوت است.

نتیجه آزمون TCF چه زمانی اعلام میشود؟

نتیجه آزمون بعد از گذشت ۱۵ روز اززمان آزمون ابلاغ خواهد شد. داوطلبانی که به صورت آنلاین آزمون داده اند، میتوانند بلافاصله بعد از اتمام آزمون، نمرات غیررسمی خود را مشاهده کنند و نمرات رسمی نیز در طی همان ۱۵ روز قابل‌دسترسی هستند.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *