آزمون فرانسوی DELF

آزمون بین المللی زبان فرانسه DELF

Diplôme d’Etudes en Langue Française

?What is the DELF Test

آزمون DELF از آزمون‌های مهم برای دریافت مدرک زبان فرانسوی است و در کشورهایی که به فرانسوی صحبت می‌کنند، اعتبار بسیار بالایی دارد. داشتن مدرک DELF به این معناست که فرد به ۴ مهارت شامل خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت کردن تسلط کامل دارد.

آزمون DELF چیست؟ معرفی آزمون زبان دلف

آزمون DELF یکی از آزمون‌های بسیار مهم برای دریافت مدرک زبان فرانسوی است و در کشورهایی که به فرانسوی صحبت می‌کنند، اعتبار بسیار بالایی دارد. این مدرک نشان می‌دهد که فرد به هر ۴ مهارت لازمه در یک زبان اعم از خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن تسلط کامل دارد.

کلمه DELF، محفف عبارت Diplôme d’Etudes en Langue Française است که یک مدرک و یا بهتر است بگوییم به عنوان دیپلم آموزش زبان فرانسه محسوب می‎شود و تمام دانشجویان و افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل زبان فرانسوی را دارند، باید این مدرک را داشته باشند. آزمون دلف نیز یک امتحان است که سطح‌بندی‌های مختلفی دارد و دانشجویان باید بعد از گذراندن مراحل آموزشی، در این امتحان، نمره قبولی خود را دریافت کنند. در ادامه قصد داریم نکات مهم در مورد این مدرک را بررسی کنیم.

مراکز برگزاری آزمون DELF

خوشبختانه امروزه مراکز مختلفی در ایران وجود دارد که این آزمون بسیار مهم را برگزار می‎شود. البته برگزاری و ثبت نام در آن هم زیر نظر مرکز زبان فرانسه تهران است. در واقع این آزمون در چندین کلان شهر ایران اعم از تهران، مشهد، شیراز، مشهد، اصفهان و … برگزار می‎شود. در هر یک از این شهرها، مراکزی برای برگزاری آزمون دلف تعیین می‎شود تا افراد متقاض با سهولت بیشتری بتوانند در آزمون DELF شرکت کنند. اگر شما هم می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید و با مراکزی که دوره‌های آموزشی این آزمون را ارائه می‌دهند آشنا شوید، می‌توانید اینجا کلیک کنید تا بتوانید با آموزشگاه‌هایی که این دوره‌ها را ارائه می‌دهند آشنا شوید.

انواع آزمون DELF

آزمون دلف دارای شاخصه‌های متعددی است که بنا به هدف‌های خاص، طراحی شده‌اند. به همین دلیل، زبان آموزان برای برگزاری این آزمون، باید از قبل هدف خود را مشخص کنند و آزمونی را انتخاب کنند که نیاز دارند. در ادامه قصد داریم انواع آزمون‌های دلف را بررسی کنیم.

 • آزمون عمومی دلف: این مدرک برای بزرگسالان است و برای مقاصد تحصیلی و آموزش کاربرد دارد. این آزمون دارای سطوح زبانی B1، A2، A1 و B2 را در بر می‌گیرند. در این آزمون هر کدام از مهارت‌ها دارای ۲۵ نمره است و نمره کامل متقاضی از ۱۰۰ محاسبه می‎شود. در واقع این آزمون برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند به عنوان یک کاربر عادی از زبان فرانسوی برای ایجاد ارتباط و … استفاده کند
 • آزمون ابتدایی دلف: نسخه پریم آزمون دلف، به نوعی سطحی‌ترین آزمون آموزش زبان فرانسوی است. این آزمون برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال است که بومی فرانسه نیستند
 • آزمون DELF جونیور: این آزمون نیز مانند مورد قبلی برگزار می‎شود و هر ۴ مهارت مورد نیاز در آموزش زبان را شامل می‎شود، البته با این تفاوت که این نوع آزمون مختص نوجوان‌هایی است که قصد دارند در این کشور مشغول به تحصیل شوند
 • آزمون مدرسه‌ای دلف: این نسخه از آزمون DELF مختص نوجوانانی است که در مدارس یا آموزشگاه‌های خصوصی فرانسوی زبان قصد ادامه تحصیل دارند. ساختار این آزمون دقیقا مانند آزمون نسخه عمومی است با این تفاوت که موضوعات متناسب با فضای زندگی نوجوانان طراحی شده است
 • آزمون حرفه‌ای دلف: این آزمون نیز برای افرادی کاربرد دارد که قصد دارند در یک شغل به صورت تخصصی در فرانسه فعالیت داشته باشند. در این نوع آزمون، سوالات به گونه طراحی شده است تا میزان تسلط افراد به این زبان در شرایط کاری و مصاحبه تخصصی برآورد شود.
bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون TOMER

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون IELTS چیست؟

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون TOEFL

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون بین المللی فرانسوی

نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون دلف

متقاضیان فارغ از این که هر نوع از آزمون DELF را انتخاب کنند، باید نمره‌ای بالاتر از ۵۰ بگیرند تا بتوانند در این آزمون قبول شوند. مدرک قبولی این آزمون نیز از سمت وزارت آموزش و پرورش فرانسه به فرد متقاضی اعطا خواهد شد. تمامی انواع آزمون دلف، دارای چهار سطح هستند و توانایی‌های افراد را در چهار زمینه گفتاری، نوشتاری، خواندن و شنیدن مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

زمان برگزاری آزمون DELF

زمان برگزاری آزمون دلف هر ساله متفاوت است. در حال حاضر، مرکز زبان فرانسه تهران که نماینده رسمی برگزاری این آزمون در ایران است، تاریخ‌هایی را معرفی کرده است که با توجه به نوع آزمون انتخابی شما می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه زمان برگزاری هر یک از نسخه‌های این آزمون را بررسی می‌کنیم.

آزمون گروه سنی جوان بزرگسال، در شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز، در تاریخ‌های ۷ و ۸ خرداد ماه و ۱۴ و ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰، آزمون‌های گروه سنی نوجوان در تاریخ‌های ۱۱ و ۱۲ تیرماه و آزمون‌های گروه سنی کودکان در تاریخ‌های ۴ و ۵ تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار می‎شوند.

هزینه آزمون دلف

هزینه‌های آزمون DELF نیز با توجه به نوع آزمون و سطح مورد نیاز شما، متفاوت است. به همین دلیل، از قبل باید به خوبی در مورد نسخه‌ها و ویژگی‌های این آزمون آشنایی پیدا کنید تا هزینه‌های اضافی را برای این آزمون بپردازید. طبق اعلام مرکز زبان فرانسه، هزینه آزمون‌های سری A در سال ۲۰۲۱، ۸۰ یورو و هزینه آزمون‌های سری B، چیزی در حدود ۹۰ یورو است.

هزینه ثبت نام آزمون DELF

برای شرکت در آزمون DELF می بایست ابتدا سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید تا نیاز به پرداخت هزینه اضافه نباشد. طبق اعلام مرکز زبان فرانسه، هزینه آزمون‌های سری A در سال ۲۰۲۱، ۸۰ یورو و هزینه آزمون‌های سری B، چیزی در حدود ۹۰ یورو است.

اعتبار مدرک

افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور فرانسوی را دارند، باید نسبت به زبان آن کشور نیز اطلاعات دقیقی را در اختیار داشته باشند و بتوانند به زبان فرانسوی صحبت کنند. به همین دلیل، آشنایی با این زبان، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی روند تحصیل، مهاجرت کاری به فرانسه، پیدا کردن شغل و به طور کلی زندگی در این کشور داشته باشد.

همانطور که بیان شد، این آزمون تحت نظر مراکز مطالعات زبان فرانسه برگزار می‌شود و دارای اعتباری مادام العمر است. متقاضیانی که بتوانند نمره قبولی را در این آزمون به دست بیاورند، می‌توانند بدون تاریخ انقضا از این مدرک فرانسوی برای اخذ پذیرش تحصیلی یا ادامه تحصیل در مراکز آموزش فرانسوی زبان استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون DELF

برای این که بتوانید در این آزمون زبان فرانسوی ثبت نام کنید، باید مدارک را به همراه داشته باشید. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین مدارک برای این آزمون را بررسی کنیم.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید و پشت نویسی شده
 • کپی پاسپورت و یا کپی ترجمه شده شناسنامه
 • فرم تکمیل شده ثبت نامم

دقت داشته باشید که در زمان ثبت نام، باید نوع آزمون و سطحی که قرار است در آن شرکت کنید را انتخاب کنید و هزینه‌های لازم برای آن را پرداخت کنید.

منابع آزمون دلف

منابع آزمون DELF

منابع مورد نیاز برای آزمون DELF

یکی از نکات مهم برای شرکت در هر آزمونی، آشنایی با منابع مورد نیاز برای شرکت در آن آزمون است. با توجه به محدودیت‌های موجود در بازار کتاب ایران، فروش اکثر منابع آموزشی آزمون‌های زبان فرانسوی از طریق کتاب‌ فروشی‌ها امکان پذیر نیست. با توجه به هزینه‌های بالای خرید کتاب‌های فرانسوی، سایت‌های مختلفی با کم‌ترین قیمت، امکان دانلود کتاب‌ها و منابع این آزمون را به همراه فایل‌های صوتی فراهم کرده‌اند. از طرفی سایت‌های زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت می‌باشند که داوطلبان با مراجعه به آن‌ها می‌توانند خود را برای این آزمون آماده کنند. در ادامه برخی از بهترین منابع برای آزمون DELF را بررسی می‌کنیم.

 • سایتfrench-exam.com
 • سایتco.uk
 • سایت کاناداییdelf-dalf.ambafrance-ca.org
 • سایتfrench-exam.com
 • کتاب ABC DELF A2    
 • کتاب ABC DELF B1
 • کتاب Comprehension Ecrite
 • کتاب Comprehension orale
 • کتاب Expression Ecrite
 • کتاب Expression orale
 • کتاب Grammaire contrastive A1-A2
 • کتاب Grammaire Pour Adolescents Debutant
 • کتاب Grammaire Pour Adolescents Intermediaire  
 • کتاب Grammaire progressive du francais

ایران آموزشگاه، میانبری برای رسیدن به اطلاعات مراکز آموزشی کشور

در این مطلب با بررسی تمامی مواردی که باید در مورد آزمون DELF بدانید همراه شما بودیم. ایران آموزشگاه بستری است برای راهنمایی تمامی زبان آموزان ایران تا بتوانند به راحتی با تمامی آموزشگاه‌های معتبر و آزمون‌های زبان مورد نیاز آشنا شوند. اگر شما هم می‌خواهید با مهم‌ترین آزمون‌های موجود در دنیا آشنا شوید، می‌توانید وارد صفحه مخصوص این آزمون‌ها شوید. برای ورود به این صفحه، روی اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول آزمون DELF

آزمون DELF چیست؟

ازمون DELF یکی از آزمون های مهم برای تعیین سطح در زبان فرانسوی می باشد.

آیا آزمون DELF در ایران نیز برگزار می شود؟

خوشبختانه این آزمون در ایران در چندین کلان شهر اعم از تهران، مشهد، شیراز، مشهد، اصفهان برگزار می ‎شود.

هزینه شرکت در آزمون DELF چقدر است؟

هزینه آزمون‌های سری A در سال جدید، ۸۰ یورو و هزینه آزمون‌های سری B، چیزی در حدود ۹۰ یورو برای پرداخت.

نمره دهی آزمون DELF به چه شکل است؟

شرکت کنندگان می بایست نمره‌ای بالاتر از ۵۰ بگیرند تا بتوانند در این آزمون قبول شوند.

برای آمادگی آزمون DELF چکار کنیم؟

آمادگی برای آزمون های بین المللی نیاز به برنامه ریزی و شرکت در دوره های آموزشی دارد. ما لیستی از بهترین آموزشگاه های مکالمه زبان کشور را به شما معرفی مینماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *