آزمون GMAT: آزمونی جهت اخذ پذیرش در رشته های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی

آزمون GMAT جهت ورود به دنیای تجارت

Graduate Management Admission Test
?What is a GMAT Test

در یک معنای کلی، آزمون GMAT یا Graduate Management Admission Test آزمونی بین المللی است که ارائه مدرک آن جهت ورود به یکی از رشته های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی در یکی از هزاران دانشگاه مرتبط با این حوزه ها در قاره های آمریکای شمالی و اروپا الزامی است.

بررسی آزمون GMAT

آزمونی برای ورود به دانشگاه های رشته های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی

آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی یا GMAT، یکی از مهمترین آزمون های بین المللی زبان و بخش مهمی از فرایند درخواست پذیرش در مدارس کسب‌وکار یا دانشگاه های Business است. شرکت کردن در آزمون GMAT هم به صورت حضوری و از طریق مراجعه به مراکز آزمون و هم به صورت آنلاین ممکن است. بنابراین می‌توانید تحت شرایطی در آزمون شرکت کنید که عملکرد بهتری دارید. نتیجه آزمون GMAT تا پنج سال معتبر است و تا ده سال می‌توان گزارش نتیجه آزمون را درخواست کرد. نتایجی که بیش از ده سال از تاریخ آزمون آن‌ها گذشته است نامعتبر محسوب می‌شوند.

GMAT که مخفف عبارت “Graduate Management Admission Test” است، امروزه به یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش بخشی از توانایی‌های متقاضیان شرکت در دوره‌های “MBA Master of Business Administration” و دوره‌های نزدیک و مشابه آن نظیر”MPA Master of Public Administration” شناخته شده است و تقریباً هیچ مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر برگزار کننده این دوره‌ها نیست که ارائه نمره GMAT را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروسBusiness” در دوره دکترا (PhD) آنها نظیر امور مالی، حسابداری و اقتصاد حوزه اصلی محسوب می‌شود نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد می‌دانند.

بطور خلاصه میتوان گفت: « آزمون GMAT یا Graduate Management Admission Test آزمون بین المللی برای تعیین سطح زبان برای ورود به دانشگاه های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی است. »

bazigari kodak iranamozeshgah

دومین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

سومین آزمون کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون چهارم کمبریج

bazigari kodak iranamozeshgah

پنجمین آزمون کمبریج

ساختار آزمون GMAT

هدف از آزمون GMAT، ارزیابی مهارت‌هایی است که در تجارت از بالاترین سطح اهمیت برخوردارند. شرکت کنندگان در آزمون GMAT و متقاضیان ورود به مدارس کسب‌وکار با پاسخ دادن به سوالات مطرح شده در چهار موضوع مختلف، مهارت‌های تجاری خود را محک می‌زنند:

 • ارزیابی نوشتاری تحلیلی: اندازه‌گیری توانایی تفکر انتقادی و انتقال ایده‌ها.
 • استدلال یکپارچه: اندازه‌گیری توانایی تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و ارزیابی اطلاعات ارائه شده در قالب‌های مختلف.
 • استدلال کمّی: سنجش توانایی تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و نتیجه‌گیری از طریق استدلال.
 • استدلال شفاهی: اندازه‌گیری توانایی خواندن و درک مطالب نوشتاری، ارزیابی مباحث و تصحیح مطالب نوشتاری، مطابق با استاندارد انگلیسی.

شرکت در آزمون GMAT نهایتا دو تا سه ساعت طول می‌کشد و در طول آزمون از دو زمان استراحت اختیاری برخوردار می‌شوید. این آزمون دارای چهار بخش جداگانه و زمان‌بندی شده است و در طول امتحان می‌توانید دو وقت استراحت هشت دقیقه‌ای درخواست کنید:

 • ارزیابی نوشتاری تحلیلی: ۳۰ دقیقه (یک سوال)، تحلیل یک استدلال (از ۰ تا ۶ نمره).
 • استدلال یکپارچه: ۳۰ دقیقه (۱۲ سوال)، تفسیر گرافیکی، تجزیه‌و‌تحلیل جدول، استدلال چند منبعی، تجزیه‌و‌تحلیل دو بخشی (از ۱ تا ۸ نمره).
 • استدلال کمّی: ۶۲ دقیقه (۱۲ سوال)، کفایت داده‌ها، حل مسئله (از ۶ تا ۵۱ نمره).
 • استدلال شفاهی: ۶۵ دقیقه (۳۶ سوال)، درک مطلب، استدلال انتقادی، تصحیح جملات (از ۶ تا ۵۱ نمره).

برنامه درسی GMAT

چنانچه گفته شد، آزمون GMAT شامل ۴ بخش است. مانند هر امتحان مهم دیگری، داوطلب باید قبل از شروع آمادگی برای آزمون مذکور، برنامه درسی امتحان را کاملاً مطالعه کند و از نزدیک با برنامه درسی GMAT آشنا شود. برنامه درسی GMAT به صورت گسترده در وب سایت رسمی GMAC ارائه شده است. برنامه درسی GMAT به بخش های مختلفی تجزیه می‌شود:

 • درک مطلب
 • استدلال منطقی
 • اصلاح جملات

مزایای شرکت در آزمون GMAT

آزمونGMAT  شناخته شده‌ترین شاخص آمادگی برای ورود به مدارس کسب‌وکار است. این آزمون اولین و تنها آزمون استاندارد برای پیش‌بینی عملکرد تحصیلی متقاضیان ورود به برنامه‌های مدیریت فارغ‌التحصیلان فعلی است. مهمتر از همه اینکه مدارس کسب‌وکار به این آزمون اعتماد دارند. بیش از ۶۰ سال است که رهبران تجاری از این آزمون برای ورود به مدارس کسب‌وکار استفاده می‌کنند.

مراکز معتبر ثبت نام  آزمون GMAT

قبل از ثبت نام در آزمون GMAT، مرکز آزمون مناسب را جستجو کنید که دارای صندلی‌های خالی باشد. متقاضیان فارسی زبان می‌توانند با مراجعه به سایت ایران آموزشگاه به اطلاعات آزمون GMAT و تمامی آزمون‌های معتبر بین‌المللی زبان دسترسی داشته باشند.

هزینه ثبت نام آزمون GMAT

هزینه شرکت در آزمون ۲۵۰ دلار است.

https://www.mba.com/exams/gmat/before-the-exam/register-for-the-gmat-exam

ثبت نام آزمون GMAT

برای ثبت‌نام در آزمون GMAT باید ابتدا در سایت mba.com یک حساب کاربری ایجاد کنید و اطلاعات کاربری و شخصی خود را وارد کنید. سپس باید مراحل مورد نیاز برای ورود به برنامه مورد نظر خود را به این ترتیب مرتب کنید:

 • وارد بخش free GMAT Official Starter Kit + Practice Exams 1 & 2 شوید.
 • تاریخ آزمون و نمرات را انتخاب کنید. پس از ثبت‌نام ممکن است نیاز باشد برای تعیین تاریخ آزمون تا ۴۸ ساعت صبر کنید.
 • مدارس مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و برای دسترسی آسان‌تر، آنها را در حساب کاربری خود ذخیره کنید.
 • رویدادهای مدارس متفاوت را بررسی کنید و تاریخ آها را در تقویم خود ثبت کنید.
 • مقالات و مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف از جمله نحوه انتخاب مدرسه مناسب، آماده شدن برای آزمون GMAT و جمع‌آوری بهترین برنامه را ذخیره کنید.

از جدول زمانی ثبت‌نام و نمرات در دفترچه راهنمای GMAT  برای آگاهی از مهلت ارسال درخواست پذیرش به مدارس منتخب خود استفاده کنید و سپس برنامه آمادگی آزمون خود را برای تعیین بهترین تاریخ آزمون توسعه دهید.

اگر دنبال مراکر آزمون مخصوص معلولین می‌گردید، مراحل ثبت‌نام برای متقاضیان دارای معلولیت جسمانی را دنبال کنید. تحت شرایط مذکور، فعلا تاریخ آزمون را مشخص نکنید. قبل از تعیین زمان آزمون، باید منتظر بمانید تا محل آزمون معلولین مشخص شود.

زمان برگزاری و هزینه شرکت در آزمون GMAT

متقاضیان می‌توانند در تمام طول سال در آزمون GMAT شرکت کنند. با این حال، بهتر است حداقل دو ماه قبل از پایان مهلت درخواست MBA در آزمون شرکت کنید. متقاضیان شرکت در دوره MBA عموما از GMAT استفاده می‌کنند، اما اکثر مدارس کسب‌وکار، نمرات آزمون GRE را می‌پذیرند. الزامات مورد نیاز مدرسه مورد نظر خود را بشناسید و بر اساس آنها در آزمون مناسب شرکت کنید.

 لازم به ذکر است که آزمون حضوری GMAT  در ایران برگزار نمی‌شود. متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون می‌توانند از طریق یکی از کشورهای همسایه مانند امارات، قطر، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان یا ترکیه اقدام کنند. هزیه شرکت در آزمون نیز ۲۵۰ دلار است.

پیدا کردن مراکز برگزاری آزمون GMAT

قبل از ثبت نام در آزمون GMAT، مراکز آزمون مناسب را جستجو کنید که دارای صندلی‌های خالی باشد. متقاضیان فارسی زبان می‌توانند با مراجعه به سایت ایران آموزشگاه به اطلاعات آزمون GMAT و تمامی آزمون‌های معتبر بین‌المللی زبان دسترسی داشته باشند.

منابع آزمون GMAT

برای موفقیت در آزمون GMAT باید ماه‌ها مطالعه کرد. منابع مطالعاتی این آزمون شامل مطالب بیان شده در کلاس‌های آنلاین، کلاس‌های حضوری، منابع مبتنی بر وب، برنامه‌ها و کتاب‌هاست. پیدا کردن منابع مطالعاتی و شیوه‌های مطالعه مناسب می‌تواند در بهبود نتیجه آزمون GMAT تاثیرگذار باشد.

 • کلاسهای آنلاین: پرینستون ریویو (The Prinston Review)، کاپلان (Kaplan)، ماگوش (Magoosh)، منهتن پرپ (Manhattan Prep)، اگزم پل (ExamPAL)، وریتاس پرپ (Vritas Prep)، e-GMAT، اکونومیست (The Economist)، امپاورجی‌ام‌ای‌تی (EMPOWERgmat)، مث روولوشن (Math Revolution).
 • کلاسهای حضوری: پرینستون ریویو، کاپلان + منهتن پرپ، وریتاس پرپ، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های محلی.
 • منابع آموزشی: سایت ورسیتی توتورز (Varsity Tutors)، وبسایت تامب‌تک (Thumbtack)، توتور د پیپل (Tutor the People)، پرینسوتون ریویو.
 • منابع مبتنی بر وب: شورای پذیرش مدیریت فارغ‌التحصیلان، باشگاه GMAT، آزمون‌های آنلاین GMAT کاپلان، بلاگ GMAT پرپ‌اسکالر (PrepSchool GMAT).
 • کتابها: مجموعه کتاب‌های راهنمای رسمی GMAT انتشار سال ۲۰۲۰، مجموعه کامل کاپلان جی‌ام‌ای‌تی ۲۰۲۱، بسته کتاب‌های آموزشی منهتن‌پرپ.
 • برنامهها: راهنمای رسمی جی‌ام‌ای‌تی ریویو، منهتن پرپ جی‌ام‌ای‌تی، بلومبرگ جی‌ام‌ای‌تی پرپ (Bloomberg GMAT Prep)، دوره آموزش جی‌ام‌ای‌تی وریتاس پرپ، آموزش و تمرینات GMAT ماگوش، Ready4 GMAT.

آزمون GMAT

نکات پایانی در مورد شرکت در آزمون GMAT

آزمون GMAT یکی از معتبرترین آزمون‌های موجود برای شرکت در دوره‌های MBA است. متقاضیان ورود به مدارس کسب‌وکار و علاقه‌مندان شرکت در فعالیت‌های تجاری می‌توانند با شرکت در این آزمون چهار مرحله‌ای توانایی‌ها و مهارت‌های خود را محک بزنند. علاوه بر این، نتایج به دست آمده در این آزمون مورد قبول اکثر مدارس کسب‌وکار هستند و با کسب نمره قبولی، می‌توانید برای پذیرش در مدارس مذکور اقدام کنید.

آزمون GMAT در تمام طول سال به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود و متقاضیان می‌توانند از طریق درگاه اینترنتی MBA.com برای شرکت در آزمون ثبت‌نام کنند و تاریخ مورد نظر خود را تعیین کنند. به یاد داشته باشید که حتما قبل از ثبت‌نام مرکز آزمون را انتخاب کنید و سعی کنید حداقل دو ماه قبل از پایان مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ام‌بی‌ای برای شرکت در آزمون جی‌ام‌ای‌‌تی اقدام کنید.

متقاضیان فارسی زبان می‏توانند با مراجعه به این صفحه از ایران آموزشگاه به اطلاعات مورد نظر در مورد آموزشگاه‏هایی دسترسی پیدا کنند که این آزمون‏ها و دوره‏ های آمادگی شرکت در آن‏ها را ارائه می‏کند.

سوالات متداول آزمون GMAT

آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT یکی از معتبرترین آزمون‌های موجود برای شرکت در دوره‌های MBA است.

چطور در آزمون GMAT ثبت نام کنیم؟

برای ثبت‌نام در آزمون GMAT باید ابتدا در سایت mba.com یک حساب کاربری ایجاد کنید و اطلاعات کاربری و شخصی خود را وارد کنید. سپس باید مراحل مورد نیاز برای ورود به برنامه مورد نظر خود را طبق اطلاعاتی که در این مقاله در بخش ثبت نام بیان شده انجام دهید.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزیه شرکت در آزمون نیز ۲۵۰ دلار است.

نتیجه آزمون GMAT چه زمانی اعلام میشود؟

نتایج رسمی آزمون GMAT را می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت MBA یا مؤسسه GMAC که برگزارکننده آزمون هست، ۲۱ روز پس از تاریخ آزمون مشاهده کرده و پرینت بگیرید. البته به‌محض اینکه آزمون شما به اتمام می‌رسد، نمرات شما به‌صورت غیررسمی نشان داده خواهد شد و ۲ دقیقه زمان دارید تا نمرات را بپذیرید یا کنسل کنید.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *