آزمون آلس ALES چیست؟ آمادگی برای آزمون بین المللی زبان ترکی استانبولی آلس

آزمون بین المللی زبان ترکی استانبولی ALES یا آلس

Türkçe Öğretim Merkezi

؟What is the ALES Test

آزمون آلس ALES یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه است.

  • درجه اهمیت آزمون: بسیار مهم برای مهاجرت تحصیلی، شغلی
  • برگزار کننده: مرجع آزمون آلس دانشگاه های معتبر ترکیه

آزمون آلس ALES چیست؟

ترکیه به دلیل فراهم کردن فرصت‌های تحصیلی مناسب، برای بسیاری از ایرانیان به یک مقصد جذاب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. از همین رو هر ساله صدها نفر برای ورود به دانشگاه‌های این کشور برنامه‌ریزی می‌‌کنند. در همین راستا دانشگاه‌ها ترکیه برای دادن پذیرش به ایرانیان قوانین خاصی را مشخص کرده‌اند. آزمون آلس یکی از این شروط  است که شما باید آن را پشت سر بگذارید. برای اینکه بتوانید از این آزمون مهم سربلند بیرون بیایید، باید آموزش‌های لازم را ببینید. خوشبختانه دوره‌های آموزشی آزمون آلس در حال برگزاری است و کسانی که مایل باشند می‌توانند از این فرصت ویژه استفاده کرده و مقدمات پذیرش خود در دانشگاه‌های ترکیه را فراهم کنند.

آزمون آلس و شرایط قبولی در آن

قبولی در آزمون ALES برای تمامی متقاضیان تحصیل در ترکیه اجباری نیست و فقط کسانی باید مدرک آن را داشته باشند که داوطلب رشته‌های ارشد و دکترا هستند. چنانچه شما می‌خواهید در مقطع کارشناسی در این کشور تحصیل کنید نیازی به این مدرک نخواهید داشت. این آزمون مهم فقط دوبار در سال برگزار می‌شود که باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. این امتحان توسط سازمان مرکزی سنجش انجام می‌شود و هر ساله افراد زیادی در این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز شرکت می‌کنند.

در حال حاضر این آزمون در بیش از ۸۰ مرکز دانشگاهی ترکیه برگزار می‌شود و داوطلبان پس از کسب نمره قبولی می‌توانند در دانشگاه‌های مدنظر خود پذیرش شوند. نکته مهم این است که این امتحان به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود که شما حتما باید به آن تسلط کافی را داشته باشید. چنانچه تسلط کافی به ترکی استانبولی ندارید می‌توانید از آزمون دیگری به نام تومر استفاده کنید. در این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز دو بخش مهم محاسباتی و زبان گنجانده شده است که باید آ‌ن‌ها را با دقت هر چه تمام پشت سر بگذارید.

در بخش محاسباتی آزمون آلس بیشتر موارد مربوط به ریاضی و هندسه مورد سوال قرار می‌گیرد که برای تشخیص میزان هوش شما خواهد بود. در بخش زبان نیز میزان تسلط شما به ترکی استانبولی بررسی می‌شود تا قدرت هوش کلامی و منطقی شما به خوبی مشخص شود. تعداد کل سوالات در این آزمون مهم ۲۰۰ عدد است که باید به همه آن‌ها با دقت پاسخ دهید. شما سه ساعت زمان دارید تا آزمون ALES را به بهترین نحو ممکن به پایان برسانید. با توجه به اهمیت بالا این آزمون، حتما خود را برای آن آماده کنید.

زمان برگزاری آزمون ALES  و اعلام نتایج آن

با توجه به حساسیت بالای این آزمون، هر ساله دو بار شاهد برگزاری آزمون آلس هستیم. اولین نوبت برگزاری این آزمون مربوط به ماه می است که تقریبا اواخر اردیبهشت ماه خواهد بود. همچنین آزمون دوم در ماه دسامبر میلادی برگزار می‌شود که برابر با آذرماه خواهد بود. در واقع بین آزمون اول و دوم شش ماه فاصله قرار گرفته است تا داوطلبان توانند خود را برای این آزمون مهم آماده کنند. نکته مهم این است که داوطلبین باید از دو ماه قبل حضور خود در آزمون را مشخص کنند و ثبت‌نام‌های لازم در این زمینه را انجام دهند. برای گرفتن نتایج نهایی آزمون شما باید حدود دو تا چهار هفته صبر کنید.

خوشبختانه کارنامه نهایی شما به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌گیرد و نیازی به مراجعه حضوری در این وضعیت نخواهید داشت. این نتایج بر روی سایت رسمی آزمون ALES قرار می‌گیرد پس برای دریافت نهای نمرات خود باید از این راه استفاده کنید. در حال حاضر آزمون‌های بین‌المللی زبان فقط مربوط به کشور ترکیه نیستند بلکه بسیاری از کشورها این آزمون‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند. خوشبختانه با توجه به منابع فراوان در زمینه آزمون آلس، خواهید توانست در کمترین زمان ممکن برای این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز آماده شوید.

هزینه ثبت نام آزمون زبان ترکی آلس

ثبت نام آزمون ALES از طریق سایت دانشگاه آنکارا صورت میپذیرد و پرداخت مبلغ از طریق سایت های واسط انجام میشود.

https://dilmerkezi.istanbul.edu.tr/tr/_

در حال حاضر هزینه ثبت نام در آزمون آلس ۱۲۰ لیر ترکیه است که حتما باید آن را پرداخت کنید. چنانچه ثبت نام شما با تاخیر روبرو شود، شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید و در چنین وضعیتی باید مبلغ ۱۸۰ لیر ترکیه را برای ثبت نام کنار بگذارید.

هزینه‌های مربوط به آزمون آلس و نحوه ثبت نام در آن

شما برای شرکت کردن در آزمون آلس باید هزینه‌هایی که در این بخش وجود دارد را پرداخت کنید. همچنین باید در زمان تعیین شده ثبت‌نام خود را انجام دهید. برای انجام سریع ثبت‌نام حتما باید  مدارکی نظیر اسکن پاسپورت، شناسنامه ترجمه شده و یک قطعه عکس را آماده کنید تا ثبت نام شما به صورت کامل انجام شود. به یاد داشته باشید که تمامی مراحل مربوط به ثبت‌نام و برگزاری آزمون در کشور ترکیه انجام می‌شود و در طول آزمون حتما باید در این کشور حضور داشته باشید.

در حال حاضر هزینه ثبت نام در آزمون آلس ۱۲۰ لیر ترکیه است که حتما باید آن را پرداخت کنید. چنانچه ثبت نام شما با تاخیر روبرو شود، شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید و در چنین وضعیتی باید مبلغ ۱۸۰ لیر ترکیه را برای ثبت نام کنار بگذارید. خوشبختانه امکان ثبت‌نام برای متقاضیان ایرانی نیز فراهم است و پس از ارائه مدارک می‌توانند در این امتحان مهم شرکت کنند. در حال حاضر دوره‌های آموزشی آزمون آلس هم در حال برگزاری است که می‌توان با کمک آن آزمون ALES را پشت سر گذاشت و به دانشگاه‌های ترکیه راه پیدا کرد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات درباره این آموزشگاه‌ها از طریق این لینک اقدام کنید اما ایران آموزشگاه در یک مطلب مجزا به معرفی برترین مراکز آموزش ترکی استانبولی پرداخته است که برای اطلاعات بیشتر وارد مطلب زیر شوید.

لیست ۱۰ تا از بهترین آموزشگاه ترکی استانبولی

منابع آزمون ALES چیست

برای اینکه بتوانید نتایج قابل قبولی را در آزمون آلس کسب کنید، حتما باید با منابع مختلف آن آشنایی پیدا کنید. این منابع توسط سه انتشاراتی بزرگ ترکیه به نام‌های یارگی، یدی ایکلیم و پگم منتشر می‌شود که هر کدام از ‌‌آن‌ها دارای اهمیت خاصی هستند. به یاد داشته باشید که شما در طول آزمون آلس به سوالات تخصصی رشته خود جواب نخواهید داد. در واقع این آزمون برای بررسی مهارت زبان و درک مطلب شما برگزار می‌شود و شامل مطالب تخصصی در این بخش نخواهد شد. خوشبختانه منابعی که برای آزمون آلس مورد استفاده قرار می‌گیرند زیاد نیستند و با استفاده از منابع انتشارات مهم می‌توانید این آزمون را پشت سر بگذارید.

ایران آموزشگاه؛ راهنمای دوره‌های تخصصی آزمون آلس

آزمون ALES شامل بخش‌های مختلفی است که برای تسلط بر آن‌ها حتما باید منابع را با دقت مطالعه کنید. برگزاری این آزمون به زبان ترکی استانبولی برای ایرانی‌ها چالش‌برانگیز است و برای عبور از این چالش باید راهکارهای مختلفی را بررسی کرد. ایران آموزشگاه به شما کمک می‌کند که با شاختن دوره‌های آموزشی این آزمون در داخل ایران، آزمون آلس را به راحتی پشت سر بگذارید. برای رسیدن به موفقیت در این آزمون باید مهارت‌های مختلفی داشته باشید پس حتما برای موفقیت خود زمان بگذارید. مطالعه این صفحه از سایت ایران آموزشگاه به شما کمک می‌کند که بهترین آموزشگاه‌ها در این زمینه را بشناسید و به راحتی این آزمون را پشت سر بگذارید.

پرسش و پاسخ

هزینه شرکت در آزمون آلس چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون ALES در مراکز آموزشی متفاوت است اما به طور کلی هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون ۱۲۰ تا ۱۸۰ لیرترکیه است.

چه کسانی باید در آزمون ALES شرکت کنند؟

همان طور که در متن مقاله شرح دادیم، داوطلبان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های عالی و معتبر ترکیه نیازمند به شرکت در این آزمون زبان ترکی استانبولی هستند.

البته توجه کنید که برخی از دانشگاه ها قوانین متفاوتی در جذب دانشجو دارند به این صورت که حتی جهت تحصیلات تکمیلی هم نیازی به مدرک آلس نخواهید داشت. بنابراین قبل از هر اقدامی برای ثبت نام یا شرکت در آزمون آلس، شرایط پذیرش تحصیلی را به طور دقیق از دانشگاه مورد تقاضا جویا شوید.

مراکز برگزاری آزمون آلس ALES کجاست؟

طبق اطلاعات بدست آمده از مراکز رسمی جهت برگزاری آزمون ALES، در گذشته مرکز ازمون آلس تنها در برخی از شهر های ترکیه امکان پذیر بود. اما امروزه به دلیل استقبال بیشتر داوطلبان خصوصا ایرانیان، این آزمون زبان ترکی استانبولی، در سراسر دنیا از جمله ایران برگزار می شود. علاوه بر آن کشور ایران دارای مجوز رسمی از خانه اصلی ازمون آلس یعنی دانشگاه آنکارا است.

آیا امکان ادامه تحصیل در کشور در ترکیه بدون شرکت در آزمون ALES را خواهیم داشت؟

به طور کلی می توان گفت تدریس دروس در برخی از دانشگاه ها به صورت انگلیسی است که در آن صورت دیگر نیازی به اخذ مدرک آزمون ALES را نخواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *