سامانه شكایت از آموزشگاه فني و حرفه اي

سامانه شكایت از آموزشگاه فني و حرفه اي


سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای

سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای  و روش احقاق حق هنرجویان در این مطلب بطور کامل توضیح داده شده است تا اشخاصی که در این حوزه به مشکل خورده و متضرر شده اند بتوانند شرح حال خود را در سامانه ثبت شکایت از آموزشگاه و سازمان فنی و حرفه‌ای ارسال و ثبت کنند. ایران آموزشگاه امیدوار است که این مقاله در بهبود امور شما تاثیر گذار باشد.

مواردی که میتوان از طریق سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای اقدام به شکایت نمود؟

طبق قوانین و آیین نامه مصوب “چنانچه شما از نحوه ارائه خدمات ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای و دفاتر ستادی، بازرسان اعزامی، آموزشگاههای آزاد (زیر مجموعه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور)، کارکنان و مدیران در زمینه نقض قوانین، نحوه انجام وظیفه، اطاله رسیدگی، عدم پاسخگویی یا ضعف در ارائه خدمات شکایت داشته و شخصاً ذینفع آن بوده و از این سازمان خواهان رسیدگی هستید با رعایت نکات زیر به سامانه رسیدگی به شکایات سازمان آموزش فنی و حرفه ای مراجعه و نسبت به ثبت شکایات خود اقدام نمائید”.

قبل از ورود به روش ارسال شکایت توجه شما را به مطلبی در مورد “شهریه آموزشگاه های فنی و حرفه ای  جلب میکنم که برای هنرآموزان هنرهای فنی و حرفه ای خالی از لطف نیست. همچنین برای اطلاع از “میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه برای هنرجویان میتوانید به مطلب اشاره شده مراجعه نمایید.

نکات مهمی که قبل از تنظیم و ارسال شکایت باید به آن توجه فرمایید

وظیفه دفتر مدیریت عملکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن اجرای امور در سطوح سازمان “ادارات کل” مراکز و آموزشگاههای آزاد وابسته به سازمان می باشد. موارد مشروحه ذیل خارج از حوزه وظایف و اختیارات این دفتر بوده و قابل رسیدگی از این طریق می باشید:

 • رسیدگی به دعاوی بین اصناف با آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای
 • اعتراض به نمرات آزمون (ثبت اعتراض به نمرات آزمون بایستی از طریق پورتال آزمون سازمان آمـوزش فنی و حرفـه ای کشور صورت گیرد)
 • شکایت حوزه کارگرای و کارفرمایی
 • اعتراض به آرای هیات های بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات کارکنان
 • اعتراض به آرای هسته مرکزی گزینش
 • اعتراض به ایرادات احتمالی بوجود آمده در پورتال سازمان
 • اعتراض به محتوای استانداردهای آموزشی

چند توصیه:

 • در صورتی که قبلا شکایتی به دفتر مدیریت عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – سامانه الکترونیکی ارتباط مردمی ریاست جمهوری (سامد) و سازمان بازرسی کل کشور ارسال نموده اید و پرونده شما در حال رسیدگی است از ارسال مجدد شکایت خودداری نمایید.
 • عدم ارسال مجدد شکایت هایی که در دفتر مدیریت عملکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ثبت و در حال پیگیری می باشد و یا شکایت هایی که پاسخ قطعی داده شده است.
 • ضرورت تکمیل فیلد های تعریف شده در سامانه شکایات سازمان و فراهم آوردن امکان پیگیری های بعدی توسط این دفتر.
 • ضرورت معرفی یک شخص حقیقی در سایت در شکایاتی که به صورت حقوقی یا جمعی از اشخاص حقیقی ثبت شده اند تا پیگیری های بعدی توسط این دفتر امکان پذیر شود.
 • مسوولیت قانونی مطالب اظهار شده برعهده شاکی خواهد بود.
 • متن شکایت خود را حداکثر در ۱۵۰۰ کلمه معادل تقریبی ۳ صفحه A4 تنظیم کنید.

روش تنظیم و ارسال شکایت در سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای

شکایت باید متضمن هویت کامل نشانی کد ملی و کد پستی شاکی همراه با دلایل و مستندات باشد. پس از وارد کردن مشخصات دستگاه و متن شکایت خود و دیگر اطلاعات مورد نیاز در سامانه از سوی سیستم یک شماره پیگیری صادر میشود که به وسیله آن میتوانید در همین سامانه و در هر لحظه از مرحله رسیدگی شکایت خود در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مطلع شوید. لازم به توضیح می باشد شماره پیگیری خود را تا رسیدگی کامل نگهداری نموده و در اختیار دیگران قرار ندهید.

ایران آموزشگاه همواره سعی دارد تا در ارتقاء سطح دانش هنرجویان و موسسین مراکز علمی سهیم باشد و از توجه شما به این مطلب قدردان است.

۱۶ دیدگاه

 • سلام قبل از هر چیز من بنا به دلایل شخصی اسم خودم را برای حفظ حریم شخصی خود بازگو نخواهم کرد ولی این مطلب در مورد اموزشگاهی در بازار قائم تجریش هست که باید به گوش مسئولین برسد
  متاسفانه بنده و خیلی از کسانی که میشناسم در کلاسها نام نویسی کردیم ولی این اساتید بخاطر اینکه فقط کلاس هایشان را پر کنند و با هم حالت رقابتی دارند به هر کسی قول میدهند که ۶ ماهه از انها نقاش میسازند و شهریه های گران میگیرید و بعد هم برای خرید وسائل انها را به فروشگاههای کناری که در همان طبقه هست میفرستند و میگویند بگید که فلان إستاد شما را فرستاده و وسائل اولیه را به شما بدهند که از ۴٠٠ هزار تومان شروع میشود و کم کم هم شما را باز میفرستند که خریدهای دیگر کنید و بعد میبینید که مدت زمانی که گفتند از ۶ ماه گذشت و هنوز دارند کلاس شما را اضافه میکنند که شما را از دست ندهند. میخواهم بدانم به کجا باید شکایت کرد چون هیچ نظارتی به این کلاسها وجود ندارد.

  • درود بر شما
   با سپاس از شما بجهت همراهی و انتقال تجربیات خود در مورد آموزشگاه ها.
   ایران آموزشگاه مرجعی برای معرفی آموزشگاه هاست و اگر شکایتی از آموزشگاه مربوطه دارید براحتی میتوانید از طریق فرم شکایت مراتب رو به سازمان فنی و حرفه ای اطلاع دهید تا با جدیت بررسی و در صورت صحت اطلاعات پیگیری شود.
   سپاس از شما

 • سلام خسته نباشید من حدود ۸۰ روز قبل تو کلاس تیزر و آلبوم شرکت …. شرکت کردم ولی جواب نمیدهند چندین شماره ازشون دارم هر سری که تماس میگیرم جواب نمیدن این مشکل رو حدود پنجاه نفر دیگر هم با این شرکت دارند ولی کسی دستش به جایی بند نیست خواهشن کمکون کنید ممنون میشم

 • سلام سالن زیبایی م… با مدیریت خانم ج… واقع در پونک مبکاپ ارتیستشون …. کارشون متوسطه مجوز کار و تدریس هم ندارن از من کلی پول گرفتن چیزی یادم ندادن میخوام ازشون شکایت کنم

 • سلام خسته نباشید من در یکی از آموزشگاه های آرایشی فنی و حرفه ای سال۹۷ در دیماه ثبت نام کردم.قرار بود عنواینی که مشخص شده از طرف سازمان را به من آموزش بدن. اما اگه بخوام به درصد بگم که چقدر آموزش دادن ۱۵ درصد از مطالب را آموزش دادن. و من تا به حال شکایت نکردم و نمیدونم چطوری باید شکایت کنم. فقط میدونم که باید به سازمان فنی و حرفه ای شکایت کنم. و اینکه چطور ثابت کنم که آموزش ندیدم را نمیدانم. و ینکه هیج برگه ای بعد ا آموزش های جلسه به جلسه به من ندادند که امضا کنم. و واقعا من ۵ میلیون هزینه دادم و به سختی خانوادم فراهم کردند. اگه میشه کمک کنید.

 • سلام آموزشگاه ***** با مدرک فنی حرفه ای به جای آموزش در این مورد قانون رادور زده و آنجا کلاس های زبان برگزار میکند بدون داشتن مجوز این کار و به جای **** از اسم **** ک برای مجوز قبلی هس و چون اسم در کرده کار میکند یعنی کاملا کارشان غیر قانونی هست شهریه بسیار گرونی میگیرن درحالی که اصلا مجور اموزشگاه زبان ندارن .و اگ بازرسی بیاد میگن ما کلاس هامون درحوزه زبان ک مربوط به فنی حزفه ای درحالی که قضیه چیز دیگه ای ممنون میشم پیگیری بشه

 • سلام،من درمجتمع ****** دوره ای رو برای مهرسال ۹۸ثبت نام کردم و موقع ثبت نام قراربودکه زمان کلاس، پنجشنبه هاظهرباشه و دراواسط مهرماه کلاس ماشروع بشه ،من برای ثبت نام دوره درابتدامبلغ۳۰۰هزارتومان پرداخت کردم اما ن تنهادوره درمهرماه برگزارنشدبلکه دراواسط آبان ماه برگزارشد وبجای ظهرکلاس درزمان۶بعدازظهرتا۹شب تشکیل میشد ومن یک جلسه ازکلاس روشرکت کردم امانسبت به تاریخ شروع کلاس وساعتش رضایت نداشتم و برای پس گرفتن پولم اقدام کردم اماآموزشگاه به من گفت که ۳۰درصدازهزینه کلاس ازپول شماکسرمیشه و من هم مجبورشدم که بجای کسر۳۰درصدازپولم دردوره دیگه ای بصورت رزروقرابگیرم.اماحالامیخوام پولم روپس بگیرم امانمیدونم چطور،امکان داره راهنماییم کنید؟

 • من سهیلا هستم از موسسه ****** تو سایت شکایت تا الان چند بار رفتم لیست پر میکنم ارسال میکنم خطا میزنه و از صفحه میاد بیرون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • سلام من آذر ۸۹ کلاس برق خودرو ثبت نام کردم..قرار شد کلاسمون ۳ماه تموم بشه …۱ماه کاملم کلاس نرفتیم ..استادم با تاخیر میومد کلاس..حالا اینا هیچ…بنا به دلایلی دیگه نمیتونم توی کلاسا حضور داشته باشم..بهم گفتن هزینه تونو بر نمیگردونیم..مشکل ما نیست..من ۲میلیون ۵۰۰ پول کلاسا دادم مگه میشه پس نگرفت…این چه قانونیه

  • درود بر شما
   مطالب این برگه را کامل مطالعه کنید. اصولا به این شکل هست که اگر در کلاس حضور پیدا کرده باشید فقط درضدی بازگردانده میشه و اگر هم چند جلسه شرکت کرده باشید مبلغی مسترد نمیشه که در این مورد هم شما قصد انصراف دارید و مجموعه امکان باز پس دادن مبلغ رو ندارد.
   راهنمایی انجام شده نسبت به توضیحات شماست.
   موفق باشید

 • سلام من تو یک دوره تربیت مدرس زبان انگیلسی در اموزشگاه ***** شرکت کردم کلی ازم پول گرفتن و هیچی هم بهم یاد ندادن و با بی احترامی تمام با من برخورد کردن هیچ نظارتی هم بالا سرشون نیست لطفا رسیدگی کنید تا ادم هایی مثل من دیگه در دام دزد هایی مثل اونایی نیافتند

  • سلام من در یک اموزشگاه ثبت نام کردم و شهریه اون کلاس ۱۵۰۰هزار تومان بود و یک جلسه شرکت کردم که یکی از اعضای خانواده به کرونا مبتلا شد من به خاطر حس مسئولیت به جامعه در ان کلاس میخواهم شرکت نکنم ولی میگویند که نمیشه یا باید انتقال بدی یا بیست در صد از پول کسر میشود با این توجه که مدارس من از ۱۵شهریور اغاز میشه و نمیتوانم انتقال بدهم ولی ۲۰درصد هم خیلی میشه من چطور میتوام درصد کمتری بدهم من میتوانستم شرکت کنم ولی به خاطر جامعه شرکت نکردم الان حق من داره خورده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *