سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای

سامانه شكایت از آموزشگاه فني و حرفه اي

سامانه شكایت از آموزشگاه فني و حرفه اي


سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای

سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای و روش احقاق حق هنرجویان در این مطلب بطور کامل توضیح داده شده است تا اشخاصی که در این حوزه به مشکل خورده و متضرر شده اند بتوانند شرح حال خود را در سامانه ثبت شکایت از آموزشگاه و سازمان فنی و حرفه‌ای ارسال و ثبت کنند. ایران آموزشگاه امیدوار است که این مقاله در بهبود امور شما تاثیر گذار باشد.

مواردی که میتوان از طریق سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای اقدام به شکایت نمود؟

طبق قوانین و آیین نامه مصوب “چنانچه شما از نحوه ارائه خدمات ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای و دفاتر ستادی، بازرسان اعزامی، آموزشگاههای آزاد (زیر مجموعه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور)، کارکنان و مدیران در زمینه نقض قوانین، نحوه انجام وظیفه، اطاله رسیدگی، عدم پاسخگویی یا ضعف در ارائه خدمات شکایت داشته و شخصاً ذینفع آن بوده و از این سازمان خواهان رسیدگی هستید با رعایت نکات زیر به سامانه رسیدگی به شکایات سازمان آموزش فنی و حرفه ای مراجعه و نسبت به ثبت شکایات خود اقدام نمائید”.

قبل از ورود به روش ارسال شکایت توجه شما را به مطلبی در مورد “شهریه آموزشگاه های فنی و حرفه ای  جلب میکنم که برای هنرآموزان هنرهای فنی و حرفه ای خالی از لطف نیست. همچنین برای اطلاع از “میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه برای هنرجویان میتوانید به مطلب اشاره شده مراجعه نمایید.

نکات مهمی که قبل از تنظیم و ارسال شکایت باید به آن توجه فرمایید

وظیفه دفتر مدیریت عملکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن اجرای امور در سطوح سازمان “ادارات کل” مراکز و آموزشگاههای آزاد وابسته به سازمان می باشد. موارد مشروحه ذیل خارج از حوزه وظایف و اختیارات این دفتر بوده و قابل رسیدگی از این طریق می باشید:

 • رسیدگی به دعاوی بین اصناف با آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای
 • اعتراض به نمرات آزمون (ثبت اعتراض به نمرات آزمون بایستی از طریق پورتال آزمون سازمان آمـوزش فنی و حرفـه ای کشور صورت گیرد)
 • شکایت حوزه کارگرای و کارفرمایی
 • اعتراض به آرای هیات های بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات کارکنان
 • اعتراض به آرای هسته مرکزی گزینش
 • اعتراض به ایرادات احتمالی بوجود آمده در پورتال سازمان
 • اعتراض به محتوای استانداردهای آموزشی

چند توصیه:

 • در صورتی که قبلا شکایتی به دفتر مدیریت عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – سامانه الکترونیکی ارتباط مردمی ریاست جمهوری (سامد) و سازمان بازرسی کل کشور ارسال نموده اید و پرونده شما در حال رسیدگی است از ارسال مجدد شکایت خودداری نمایید.
 • عدم ارسال مجدد شکایت هایی که در دفتر مدیریت عملکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ثبت و در حال پیگیری می باشد و یا شکایت هایی که پاسخ قطعی داده شده است.
 • ضرورت تکمیل فیلد های تعریف شده در سامانه شکایات سازمان و فراهم آوردن امکان پیگیری های بعدی توسط این دفتر.
 • ضرورت معرفی یک شخص حقیقی در سایت در شکایاتی که به صورت حقوقی یا جمعی از اشخاص حقیقی ثبت شده اند تا پیگیری های بعدی توسط این دفتر امکان پذیر شود.
 • مسوولیت قانونی مطالب اظهار شده برعهده شاکی خواهد بود.
 • متن شکایت خود را حداکثر در ۱۵۰۰ کلمه معادل تقریبی ۳ صفحه A4 تنظیم کنید.

روش تنظیم و ارسال شکایت در سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای

شکایت باید متضمن هویت کامل نشانی کد ملی و کد پستی شاکی همراه با دلایل و مستندات باشد. پس از وارد کردن مشخصات دستگاه و متن شکایت خود و دیگر اطلاعات مورد نیاز در سامانه از سوی سیستم یک شماره پیگیری صادر میشود که به وسیله آن میتوانید در همین سامانه و در هر لحظه از مرحله رسیدگی شکایت خود در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مطلع شوید. لازم به توضیح می باشد شماره پیگیری خود را تا رسیدگی کامل نگهداری نموده و در اختیار دیگران قرار ندهید.

متاسفانه بخش شکایات سایت فنی و حرفه ای کشور بعلت مشکلات فنی از دسترس خارج می‌باشد!!

ایران آموزشگاه همواره سعی دارد تا در ارتقاء سطح دانش هنرجویان و موسسین مراکز علمی سهیم باشد و از توجه شما به این مطلب قدردان است.

۱۵۰ دیدگاه

 • آموزشگاه آرایشگری “***” واقع در مهراباد جنوبی خیابان شمشیری تهران
  به اجبار از هنرجوها فیلم و عکس رضایت میگیرن و بدون رضایت تو پیجاشون میزارن وقتیم میگیم نزارید راضی نیستیم اصلا اعتنا نمیکنن
  شرط اتمام کلاس و بیرون رفتن از آموزشگاهشون پر کردن فیلمها و عکسهای رضایت هست درحالیکه هیچکس راضی به فیلم پرکردن نیست به اجبار مینشونن همرو جلو دوربین

 • سلام. من دوره خیاطی ثبت نام کردم. دو جلسه از دوره م باقی مونده ک با استاد ب مشکل برخوردم بابت بی ادبیش. آکوزشگاه هم اصلا شکایت منو پسگیری نکرد تا مشکل حل بشه. الان من چجوری میتونم هزینه دو جلسه باقی مونده رو پس بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام خسته نباشید من از طریق یکی از همکارام برای مدرک فنی حرفه ای اقدام کردم یعنی خودم به آموزشگاه نرفتم اول ۱۵ میلیون از من میخواست بعد شد ۵ تومن الان میگه نمیتونم کنسل کنم باید به من ۲ میلیون بدی و شماره ی آموزشگاه رو به من نمیده من باید چیکار کنم؟؟؟

 • سلام من الان ۵ساله داخل فنی حرفه ای برامدرک هفت مرحله ارایشگری ثبت نام کردم هنوز که هنوزه مدرکونمیده تواین چندسال برام بهونه میاره چطوری پیگیرش بشم

   • سلام من آموزشگاهی تدریس میکنم که حقوق خیلی دیر پرداخت میکنه و الان که اعلام کردم دیگه نمیام میگه شرایط واریز حقوق با تسفیه حساب فرق داره زمان و تاریخ میگم بیاین اموزشگاه تا پرداخت کنم ایا این آموزشگاه حق دیر پرداخت کردن و چنین رفتاری داره؟دذ صورتی که هزینه ثبتنام از هنرجویان سه ماهه میگیره

  • هیچ روشی نیست که بشه از هنرجو شکایتی داشت؟ ما آموزشگاه آزاد هستیم و بعضی از هنرجو ها واقعا عملکرد ما رو مختل کردند و آسیب عمیقی به آموزشگاه زدند.

 • سلام من قبل کرونا توی مجتمع تهران پویا توی خیابان جمالزاده کلاس حسابداری و کامپیوتر ثبت نام کردم کلاس حسابداری برگزار شد اما کامپیوتر خیر در حالی که شهریه جفتش داده بودم بعد چن بارم زنگ زدم گفتن هنوز کلاس برگزار نمیشه بعد که حضوری که رفتم گفتن نه کلاس هارو مجاری برگزار کردیم ودر حالی که به من حتی زنگم نزدن مسئولش میگه یا ما به تفاوت پرداخت کن یا هیچی پولتم پس نمیدیم من چی کار. کنم

  • سلام وقت بخیر بنده از اردیبهشت در یگ آموزشگاه خیاطی در کرج ثبت نام کردم.مربی یک خانم بسیاررر سن بالا که اول خیلیی خوش برخورد بودن.بعد اون کلاااا سرمن داد میزنن به طوری که عصبی شدم.فرق گذاشتن بین هنرجویان هم یکی از عیبهاشون هست.نمیدونم چیکار کنم.کلیم هزینه کردم.اسمم ایشون رد کردن برای فنی حرفه ای.خیلی اذیتم میکنن

 • سلام من امتحان عملی دادم برای همه نمره زدن فقط برا من یه نفرنمره نزدن مسئول اموزشگاه هم اصلاپیگیری نمکنن من بایدچیکارکنم

  • سلام خسته نباشید
   چرا هرچی زنگ میزنیم کسی جواب گو نیست توی این اموزشگاه ها مگه تلفن برای راه انداختن کار ارباب رجوء نیست
   اگر یکی مثل ما تو اداره کار کنه و بخواد سوالات و کارش رو از طریق تلفن حل کنه چیکار باید بکنه
   چند روزه هر روز زنگ میزنم به مرکز فتی حرفه ای شهید بهرامی توی بلوار معلم یافت اباد هیچ کسی جواب گو نیست چرا ؟؟؟؟

   • سلام،بنده در کلاس آموزشی آموزشگاه فنی آزاد(خصوصی) ثبت نام کردم،تبلیغات سایت آموزشگاه گمراه‌کننده بود و طوری بود که انگار بهترین آموزشگاه هست و از اساتید خبره‌ای بهره میبره.ولی بعد از پرداخت پول و حضور دو جلسه در کلاس متوجه شدم اصلا در حدی که تبلیغ کردن نیستن،اساتیدشون! همه بسیار جوان و فاقد تجربه،و مخصوصا استاد! کلاس بنده کاملا مشخصه که اصلا هیچ تحصیلاتی در زمینه کلاس آموزشی خودش نداره و کاملا هم مشخصه که ایشون فقط آموزش تجربی اون دوره رو دیده و با همین پشتوانه اومده اونجا استاد شده! به نحوی که در بسیاری موارد پاسخ‌هایی میده که نه‌تنها بنده پاسخ جوابم رو دریافت نمیکنم بلکه پاسخ‌هاش در اون زمینه هیچ مبنایی نداره.الان هم کلاس نمیرم، میتونم شکایت کنم و پولم رو پس بگیرم؟

    • درود بر شما
     همونطور که اشاره کردید تبلیغات از نامش مشخص هست و برای تبلیغ اون مجموعه هست و مراکز و سایتهایی که تبلیغ انجام میدن مسولیتی در قبال خدمات اون مجموعه ندارن. همیشه قبل از اقدام باید تحقیقات صورت بگیره و شما بعد از مراجعه هم باید تمامی صحبت ها و بررسی رو انجام بدین چراکه ممکنه حتا مجموعه ای خوب باشه اما توی برهه ای از زمان خدمات خوبی رو ارائه نده.پس گرفتن شهریه شرایطی داره که در مطلب گفته شده پیشنهاد میکنم مجددا مطلب رو با دقت مطالعه بفرمایید.

 • سلام
  من پیش یه خانمی که خودشو مربی فنی و حرفه ای جا زد آموزش پایه پوست دیدم،الان با اینکه هزینه دو سه برابر از من گرفته ،به من مدرک فنی و حرفه ای نداده،شش ماه گذشته…من چیکار کنم؟

  • درود.
   بنده پیش یک به اصطلاح خودشون آکادمی آموزش اصلاح ابرو دیدم،به مدت کلا ۶الی ۷ ساعت…برای آموزش فوق العاده مسخره و مضحکشون از هنرجویان ۴ میلیون گرفتند و ی سرتیفیکیت دادند،ولی آموزشی اصلا ندادند،میخواستم ببینم ازین آکادمی ها کجا میشه شکایت کرد؟تا حداقل کسی مثل من گول نخوره

  • سلام وقت بخیر من آموزشگاه فنی حرفه ای کلاس خیاطی ثبت نام کردم اسفند ماه بعد من چند تا کلاس با هم ثبت نام کردم و فقط یک جلسه از دوره عمومیو رفتم و بعد به خاطر مشکلاتم کلاسمو خصوصی کردم بعد چند ماهی نرفتم الان که میخوام برم اصلا رسیدگی نمیکنن بهم و پیامامو جواب نمیدن من باید چیکار کنم؟ میتونم شکایت کنم پولمو پس بگیرم؟

 • سلام من آموزشگاه آرایشگری دارم که اخیرا اداره اماکن عمومی مراجعه و بازرسی انجام دادند و یک برگ اخطاریه پلمپ به استناد ماده ۲۸ قانون نظام صنفی ۱۰ روزه بهم دادند و گفتند تخلف صنفی به علت تبلیغ چهره زنان در پیج اموزشگاه تخلف هست و باید محل پلمپ بشود.

   • سلام وقت بخیر من ازمون کتبی شنیون داشتم و محل شکونتم شیرازه من مطمئنم که سه تا غلط بیشتر ندارم اما به من دادن ۶۷ چرا واقعا اینطوره اگه قراره که توی پی دی اف جواب یه سوال یه چیزی باشه و توی کتاب یه چیز دیگه هدف از نوشتن کتاب چیه پس ؟؟

    من همه سوال ها رو طبق کتاب جواب دادم و مطمئنم ۳ تا ۴ تا غلط بیشتر ندارم اما چرا نمره من شده ۶۷؟؟

 • با سلام
  بنده دانشجوی ترم آخر کارشناسی هستم دانشگاه فنی منتظری مشهد
  دانشگاه ما این ترم آموزش رو مجازی انجام داده حالا میخواد به صورت حضوری امتحان بگیره کجا باید پیگیر این موضوع باشیم ؟

 • سلام من یک هفته قبل از شروع کلاس هایم انصراف دادم آموزشگاه پول رو ب من برنمیگردونه در صورتی ک تو قرار داد نوشته اگر قبل از ۵ درصد کل ساعات آموزش انصراف بدی دولت رو بهت برمیگردونن.

 • بابت مسایل اخلاقی مربیان آموزشگاههای فنی حرفه ای که خودشون ازدواج سفید دارن!!! و روابط نامشروع باید کجا شکایت کرد؟؟

 • سلام . بنده بابت اخذ دیپلم با اموزشگاه کاوش برتر در منطقه ۱۸ نبش کوچه آقاباباییان پلاک ۲ تماس گرفتم و اطلاعات در خصوص کلاسها خواستم ولی خانم منشی چیزی در مورد حضور در کلاسها را به بنده نداده بود وبنده پول شهریه را از طریق اینترنت پرداخت کرده بودم و فردای آن روز زنگ زدم که اطلاعات در وقت امتحانات بپرسم که به بنده گفتن باید در کلاس حضور داشته باشی و چون بنده شرایط حضور در کلاس را نداشتم بگفتم نمی توانم کلاس بیایم و ازشون خواستم پول شهریه رو به بنده برگردونن که با مخالفت شدید انها مواجه شدم و هر چی میگم مگه بنده .کلاس اومدم که پول پس نمیدید و در ضمن فردای بعد از واریز شهریه به بنده اطلاع دادید کلاس حضوری است که اگر بنده میخاستم کلاس حضوری برم چرا اموزشگاه میامدم میرفتم مدارس ثبت نام میکردم . تکلیف بنده چیست؟

 • با سلام بنده اول دی کلاس های طراحی دستی جواهرات سعادت اباد و ثبت نام کردم الان میگن تا اخر بهمن کلاس برگزار نمیشه، الان میخوام همین کلاسو برم شعبه ی میر داماد میگن باید با تعرفه جدید پرداخت کنی، در صورتی که من با تعرفه قبلی قرار داد و بستم ، بعد قولی و بر قرار نکردن کلاس و مجتمع فنی اجرا نکرده چرا برای همون کلاسی که من با مجتمع فنی قرار داد بستم برای جابه جایی به دلیل بد قولی مجتمع فنی پول مازاد بدم؟ این جا همه چی به ضرر هنر جو است هم وقتم رفت هم بدقولی دیدم هم تعرفه اضافرو بدم . مجتمع فنی یک مرکز است و شعبات ان مختلف است دلیل نمیشه من با هر شعبه یه قرار داد جدید ببندم ، ممنون میشم پیگیری کنید

 • فنی حرفه ای اسلامشهر خیلی مرکز بی مصرفی که برای ایرانیها هیچ کلاس وامکاناتی نمیدن وفقط برای افغانی‌ها کلاس میزارن و اخلاق کارکنان ودبیران با ایرانیها افتضاحه

 • سلام و وقت بخیر اگه از یک آموزشگاه فنی حرفه ای شکایت داشته باشیم مبنی بر گرفتن هزینه غیرمتعارف ،باید چکار کنیم ؟

 • سلام خسته نباشید من سال۸۹ وارد دانشکده فنی حرفه ای خرم آباد شدم که ای کاش نمیرفتم کارشناسی در ایلام گدروندم در ۱۳۹۴/۰۷/۰۵نامه فرستادن که مدارک این خانم رو بفرستین که نفرستادن دوباره در تاریخ۱۴۰۰/۰۹/۱۴نامه فرستادن ولی کسی جواب نمیده مدام زنگ میزنم ولی دریغ از اینکه دانشکده خرم اباد جواب بدن اگرمدارک لازمه فرستاده نشه دانشنامه برای من صادر نمیشه مدرک کارشناسی صادر نمیشه من کجاباید برم ازاین دانشکده شکایت کنم که هیچ رقمه جوابگوی من نیستن؟؟

 • ‌ سلام من امروز آزمون کتبی نازک دوزی درجه ۲دادم نمره ی من شد ۶۵ اکثر سوال ها توی جزوه نبود خیلی از سوالها رو اصلا ندیده بودیم میشه دوباره آزمون بدم

 • سلام ببخشید من در مرکز آموزش و پرورش شهید بهرامی تهران امتحان نازکدوزدرجه۲ شرکت کردم و مردود شدم در صورتی که میدونم که اشتباهاتم نهایتا ۴ مورد بود ولی نمره من ۱ شده الان من باید چیکار کنم اگرم اشتباه جواب داده باشم باید نمره من ۳۰ ۲۰ یا ۴۰ باشه نه ۱ که یعنی هیچی جواب ندادم

 • یک موسسه ازاد در اصفهان خیابان ملک شهر به نام دانش **** در رشته تعمیر لوازم خانگی مدت چند ماه مربی بودم مقداری از پول کلاسها را دادند ولی نصف بیشتر را خوردند رفت و هرچه تماس میگیریم در جلسه هستندمدیر هم ندارد کجا شکایت کنیم اینها اصلا مجوز دارند

 • سلام من روز یک شنبه امتحان فن ورزی و ایمنی دادم و با اعتماد کامل مطمئن بودم که هردو رو حداقل هشتاد میزنم اما موقعی که جواب اومد هردو مردودشده بودم بعد که زنگ زدم گفتن کلا ازمونت تو سامانه نبوده یعنی نمره رو الکی دادن بعدشم هی میپیچوندن الان گفتم عیب نداره دوباره ازمون میدم امروز رفتم سایت هی باز نمیشد واسم درحالی خودشون گفتن امروز امتحان بده بعدش دوباره گفتن اعتراض بده اعتراض زدم میگن فقط واسه یکیشون میشه زد اینجا هرکی هرکیه الان من چی کار کنم مگه مسخره دست اینام خواهش می کنم کمکم کنید به خدا زدم سیم اخر دوماهه عین خر دارم میخونم اخرش شد این . اصلا بگین من کجا باید برم هرجا لازم باشه میرم فقط حقمو بگیرم

 • باسلام
  باتوجه به متن قراردادنامه که ذکر شده ایام یا جلسات غیبت موجه یا غیر ضرور کار آموز که در برگ های آمار حضور و غیاب کلاس مربوطه منعکس و درج میگردد جز زمان آموزش اجرا شده از موضوع این قرارداد منظور میشود.

  من هر جلسه توی کلاس حضر میشم ولی منشی میگه اگه قبل از اینکه وارد کلاس بشی باید به من بگی که حاضری تو رو توی سیستم ثبت کنم حالا من سر کلاس رفتم و استاد حضور من رو زده ولی چون فراموش کردم به منشی بگم حاضری من رو توی سیستم ثبت کن آیا این حق که برای من غیبت غیر مجاز رد کرده و به به گوشی من فرستاده و بماند نحوه ی تند و بی ادبانه منشی..آیا جای اعتراض داره که من شکایت کنم و این منشی از این رفتارهاش دست برداره
  در متن قردادنامه حتی نوشته که پرسنل آموزشگاه موظف با حسن خلق با هنر جو رفتار کنن
  لطفا راهنمایی کنید یا یک شماره تلفن برای رسیدگی شکایت استان خوزستان بدید

  • درود بر شما
   ممکن هست هر مجموعه نظاماتی برای خود داشته باشه که باید رعایت بشه، اینکه شما فراموش کردین دلیلی بر تخلف از سمت مرکز آموزشی نیست.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

 • سلام،من در یه دوره طراحی لباس ثبت نام کردم،قبل ثبت نام تمام شرایط رو پرسیدم،به ما گفتن ظرفیت بیش از هفت نفر نمیشه که شد،گفته بودیم شاغلیم گفتن با تایم شما هماهنگ میشه،که اصلا نکردن،گفتن سه تا مدرک معتبر میدیم که دروغ گفتن،کلا به تعهداتشون هیچ عملی نکردن،الان هم یه ترم گذشته میگیم میخواییم انصراف بدیم،پولمون رو پس نمیدن،چون در مورد زمان دروغ گفتن شرایط کاری هم به ما اجازه نمیده ادامه بدیم،چیکار میتونیم بکنیم؟؟شکایت جوابگو هست؟؟

 • سلام
  مدرک دیپلم مانتودوزی من صادرشده ولی با نمره ی ۹۴.
  درصورتیکه نمره آزمون کتبیم ۹۵ بود و نمره عملی ۹۸.
  لطفاً راهنمایی کنید که چطوری میتونم اعتراض بزنم؟؟!!
  و آیا فایده ای داره؟؟؟!!!!!
  ممنونم

 • بنده در دوره ی رویت حضوری خانه معماری واقع در سیدخندان تهران شرکت کردم ( بعدا متوجه شدم که ثبت نام از طریق سایت فقط پرداخت کامل رو پوشش میده تو این مجموعه و هیچ مسئولیتی قبول نمیکنن ) ، طبق ادعای سایت ایمیلی برای بنده ارسال نشد ، و من طی تماس تلفنی پیگیر شدم که ثبت نام من به چه شکل تکمیل خواهد شد و فرمودن مراحل پرداختو که انجام دادین اسمتون ثبت شده ( اطلاعاتم تو سایت وارد شده ) ، کلاس در تاریخ مقرر برگزار نشد و من بعد از مراجعه ی حضوری متوجه این موضوع شدم ، هیچگونه اطلاع رسانی انجام نشد ، ادعا کردند که ما تو سایت قید کردیم با احتمال یک تا ۳ هفته تاخیر ، تاکید میکنم احتمال ( که ۱ هفته قید شده بود ، و این موضوع در زمان ثبت نام در سایت قید نشده بود و بعدا اضافه شد ) ، و معنی احتمال مشخصه ( و تو بند ۹ و ۱۰ مقررات سایتشون به وضوح در مورد تاریخ برگزاری و اطلاع رسانی توضیحاتی وجود داره که انجام نشده ) ، بعد از نارضایتی من گفتند میتونید از طریق پیشنهادات سایت بابت کنسلی کلاس اقدام کنید ، تا بررسی بشه ( پیشنهادات اسم مشخصی داره ) ، و تقریبا منو از آموزشگاه بیرون کردن و محکم درو بستن و هیچگونه تلفنی پاسخگو نبودند ، فقط یک شماره موبایل و از طریق تلگرام جواب میدادن دیر به دیر ، و شفاف سازی برای سوالات من انجام نشد ، بعد از تماس مکرر بنده و عدم پاسخگویی شماره ی منو بلاک کردن ، تو تلگرام هم نوشتند اگه پیام مکرر بدین مجبوریم بلاکتون کنیم ، با شماره ی دیگه ای تماس گرفتم و در مورد کلاس حضوریشون پرسیدم ، و گفتن هیچ کلاس حضوری نداریم و هرکی قبلا ثبت نام کرده هم آنلاین برگزار میشه ( اما مدام تو سایتشون تاریخ کلاس تغییر میکنه و ثبت نام دوره ی حضوری انجام میدن ، و در واقع هیچ کلاسی ظاهرا تشکیل مثنمیشه و تکمیل ظرفیت اتفاق نمیفته و مدام تاریخ جدید اعلام میشه )
  وقتی خودمو معرفی کردم تلفنو قط کردن ، و مجددا هیچ تماسی رو جواب ندادن
  بعد از چندین روز برای من فرم ثبت نام فرستادن ( که قرار بود ایمیل بشه در ابتدا ) و اصرار داشتن که من پرینت بگیرم و پر کنم و امضا و براشون بفرستم ، در حالی که درخواست من عودت وجه بود ، در نهایت منو در شرایطی قرار دادن که تو کلاس آنلاینی که تاریخ شروع مشخصی نداره شرکت کنم یا ۲۰ درصد مبلغ من رو کسر کنن و برگردونن ، فرمی که من هرگز امضا نکردم و ثبت نامی ک فقط شامل پرداخت بوده ( و قصور از سمت آموزشگاه اتفاق افتاده ) و هیچ مسئولیتی هم بابت کوتاهیشون قبول نکردن شامل پرداخت هزینه از طرف من بوده
  این رفتار و این پاسخگویی و این شیوه ی برگزاری و دریافت پول مصداق کامل کلاهبرداری
  و این ماجرا مفصل تر از شرحی هست که بنده ارائه دادم
  امیدوارم رسیدگی بشه

 • سلام من تو آموزشگاه **** زیر مجموعه فنی وحرفه ای واقع در فرجام غرب ثبت نام کردم
  اول مسئولش خانم *** گفت باید کل پول او یکجا کارت بکشید تا من شروع به آموزش کنم من هم ۵۵۰۰۰۰۰ تومان طی ۲ مرحله کارت کشیدم هیچ قراردادی هم با ما نبست خیلی از خوشون تعریف کردن ولی همه دروغ
  هیچ آموزشی به من نداد
  هرسوالی از ایشون میکردم میگفتن باید مدل بیارید
  روی مدل هم درست یاد نمیدادن ازشون که میخواستم روی مدل یاد بدن میگفتن مدل تو است
  به من ربطی نداره
  لطفا راهنمایی کنید چطور باید شکایت کنم

 • سلام من یک آموزشگاه برای طراحی لباس ثبت نام کردم. هنگام ثبت نام هم در برشور هم زمانی که از همکارشون قلل ثبت نام پرسیدم هم زمانی که از ادمین اینستاگرامشون قبل ثبت نام پرسیدم گفتنه که مدرس دوره ها خانم استاد فلانی است ولی الان که دوره ها شروع شده و چند جلسه گذشته ایشون روی هم رفته به ما ده دقیقه هم تدریس نکرده و تمام امور را به هنرجوهای خودش واگذار کرده…خواستم ببینم در این مورد میتونم از اموزشگاه شکایت کنم در ضمن اموزشگاه دارای مجوز از سازمان فنی حرفه ای است

 • سلام وقت بخیر واقعا اول این ک نصف سوالایی امتحان تئوری همه اش یکی بود و واقعا باید پیگیری بشه و این کسی که برای امتحان عملی مسئول بود خیلی افتضاح هست تاحالادوبار ازماامتحان گرفته این خانم حتی زورش میاد جواب بده هنوزهم ننشستی سرجلسه میگه پاشید زود کاراتون بدین تحویل به همه استرس میدن و این که ایشون باسرش جواب میده واقعا یه پیگیری کنید جایی امتحان که میگیرن رو ک دیگه نگم کلا افتضاح هست ادم چه توگرما چه توسرپاحالش بدمیشه لطفا یه فکری کنید براامتحانات فنی مخصوصا شیراز

 • سلام
  من اسمم و نمی گم چون وضع خیلی حیاتی من کارآموز فن و حرفه ای مرکز رشت هستم یکسال و چند ماهی هست که نمیرم ایشون هم از نظر اخلاقی مشکل داشتن هم از نظر درسی زیاد رو فرم نبودن به این صورت که معمولا یه درسی رو میدادن بعد حدود یکماه و دو هفته طول می کشید تا درس جدید و بدن و همون درسا رو باید تکرار می کردیم نه برای اینکه سنگین باشه چون نمی تونستن کار های اداریشونو با کلاسشون هماهنگ کنن وقتی کسی تو پروژه ها نهایت تلاشو می‌کرد ولی به نتیجه ای نمی رسید جلوی بقیه سرش داد میزدن بعد کلاس و ترک میکردن برای آزمون و هم نمونه سوال میدادن اولین آزمونی که داشتم نمونه سوال گیر نیاوردن بعد گفتن امتحان لغوه ولی برگذار کردن بعد سه نفر فقط حضور داشتن تو جلسه از اونجایی که من کلاسشونو بیشتر می رفتم برای دومین آزمون من تو گروه مجازیشون جلوی بقیه خیت کردن که نرفتم آزمون ولی عجیب تر اینکه گفتن اگه نرم آزمون ۵۰ میدن همرو میندازن یا رد بشم اما اخیرا کار آموز کم آوردن هی پست گذاشتن برای کاریابی ولی خبری نشد با عرض پوزش رفتن سراغ محتوای غیر اخلاقی

   • سلام من چهارشنبه۱۴۰۰/۹/۱۷ ازمون تئوری پاکسازی پوست دادم و مطمنم که دو سوال غلط داشتم اما نمره من و زده۶۵ در صورتی که مطمنم اشتباه شده حضوری هم رفتم اموزشگاه فنی حرفه ای اصفهان همون جایی که ازمون برگزار شد اما همه به شدت بد اخلاق بودن و اصلااا رسیدگی نکردند الان من باید چیکار کنم؟

 • سلام. تو رو خدا به وضیعت فنی حرفه ایی شماره یک تبریز رسیدگی کنید.من رو از اتحادیه فرستادن برای مدرک فنی حرفه ایی الان دو هفته هست میرم و میام فقط در حد ثبت نام تونستم کارم رو پیش ببرم شما اونجا نمیتونی استاد ها رو هم پیدا کنی چون همشون در رشته ایی که تدریس میکنن بیرون از اداره به اون شغل مشغول هستند کار آموز هم تعدادشون خیلی کمه کارآموز میاد برا آموزش میگن برو زنگ میزنیم بعد همشون من فکر کنم یک ساعت هم تو اداره نمیشینن اون وقتایی هم که هستند فقط با دارن با تلفن کارای بیرون از اداره رو حل میکنن. واقعا رسیدگی کنید

 • سلام
  کلاس آنلاین دیجیتال مارکتینگ در مجتمع فنی میرداماد شرکت کردم که ۳ میلیون پول گرفتند و بعد از ۳ جلسه برگذاری کلاس آنلاین اون هم ناقص و نصفه و نیمه به اجبار گفتند که از این به بعد روزهای جمعه باید شرکت کنم(از ابتدای آموزش) که برام مقدور نبود و انصراف زدم که با خواهش و تمنا مبلغ ۱.۷۰۰ قرار شد برگردونن بهم!!!
  ظلم یعنی همین یعنی ۳جلسه آنلاین نصفه و نیمه از قرار جلسه ای ۴۳۰هزارتومن و بهم ریختن برنامه ریزی و دور شدن از هدف و اعصاب خردی دانشجو…
  لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم ازشون شکایت کنم که برای دیگران مجدد این اتفاق نیفته… ممنونم

 • سلام
  من کلاس خیاطی نازکدوزی شرکت کردم،بنا بود ک کلاس ما ۷ ماهه تموم بشه و ب دلیل کرونا دوماه تعطیلی داشتیم ولی الان یازده ماهه ک هنوز کلاس تموم نشده،و شهریه رو دو برابر جاهای دیگ گرفتن،همه اینا هیچ.یک درصد ب ما آموزش نمیدن یا اون چیزی رو هم ک آموزش میدن کاریه ک هیچکس قبولش نداره و فقط هزینه های الکی از ماها میگیرن.واسه ثبت نام و گرفتن کارت ورود ب جلسه فنی حرفه ای در سال ۱۴۰۰ باید ۲۸۰۰۰ تومان پرداخت میکردیم و اون هم وظیفه ی خوده آموزشگاه بود ک نفری ۱۰۰ هزار تومان از هرکدوممون گرفتن و بازم ازما طلب پول میکنن.و این ک ب جای آموزش کار تولید انجام میدن و بچه های کار بلد رو وادار ب کار کردن براشون میکنن و ب اسم جهاد کاره نصف قیمت بازار دستمزد حتی کمتر پرداخت میکنن ب دوزنده ها.و کلا درگیر تولید هستن و اصلا ب شاگرداشون اهمیت نمیدهند.اسم این آموزشگاه ارمغان هست در اراک استان مرکزی
  لطفا اگ ممکنه راهنمایی کنید ک چطور میتونم ازشون شکایت کنم ممنونتون میشم.ب جرأت قسم میخورم ک خیلی از آموزش ها رو حذف کردن و میگن ک فنی و حرفه ای حذف کرده در صورتی ک تموم آموزشگاه ها خیلی فراتر از این چیزا آموزش میدن.

  • درود بر شما
   تحقیق و بررسی در مورد مجموعه یا مرکز آموزشی امری هست که باید قبل از مراجعه انجام بدید. هزینه شرکت در آزمون فنی و حرفه ای برعهده شرکت کننده هست چون این آزمون توسط فنی و حرفه ای گرفته میشود و ارتباطی به آموزش های آموزشگاه ندارد.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

   • سلام خسته نباشید من و دوستم سال ۹۹ مجتمع فنی ثبت نام کردیم تاریخ و ساعت آزمون کتبی ICDl به ما گفتن ولی برای آزمون عملی هیچ اطلاعی ندادن حالا بعذ ۲ سال میگن ما اطلاع دادیم و ۱ میلیون باید واریز کنید نفری تا ثبت نامتون کنیم باید چیکار کنیم ما میشه شکایت کرد مدرک خاصی نداریم

 • سلام اموزشگاه فنی حرفه ای شهرشیبان خیابون دو نزدیک به اهواز واقع دراستان خوزستان اصلا بلدنیستن درس بدن و فقط پول الکی میگیرن ونمره عملی رو کمتر از حقمون بمون میدن

 • سلام.یه سوال دارم.من امروز آزمون کتبی فنی حرفه ایی داشتم توی شهرستانی در خوزستان در اکنجا بی مقراراتیهایی شده بود که من بحث جزیی با آقایی که مسئول اونجا بود کردم در واقع اون بامن دعوا کرد…بعد موقع تحویل برگه ی آزمون اسم منو فقط پشت برگه ایی یاداشت کرد…میخاستم بدونم میتونه آزمونمو دست کاری کنه یا غیبت برام رد کنه یا هر کار دیگه ایی که به ضررم بشه؟!آخه امتحانمو عالی دادم و خیلی زحمت کشدم….
  واینکه من چجوری و کجا میتونم از این آقا شکایت کنم چون خودشون مسئول فنی حرفه ایی شهربودن و تو شهر خودمون رسیدگی نمیشه

 • سلام خسته نباشید
  یه سوال دارم اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم
  من کلاس کامپیوتر دارم و با استاد اموزشگا به مشکل خوردم درواقع ایشون ضمن بی احترامی برخورد فیزیکی و الفاظ رکیک بکار بردن ک برخورد فیزیکیشون دوربین ثبت کرده و شاهدم هست.خواستم بپرسم ک میشه شکایت ایشون کرد؟و به چه ارگانی مراجعه کنم؟اداره کل فنی حرفه ای؟

 • سلام و عرض ادب
  بنده حدود ۲سال پیش برای خیاطی دوره نازک دوزی ثبت نام کردم اواسط دوره بود که مربی آموزشگاه پیشنهاد داد که برای لباس شب ثبت نام کنم و من در همان زمان ۱میلیون واریز کردم برای پیش پرداخت و قرار شد که با همان نرخ سال ۹۸ شهریه بسته بشه که من تا زمان شروع کلاس لباس شب مابقیشو واریز کنم متاسفانه مربی انقدر امتحان دوره نازک دوزیو دیر انداخت که من اواخر سال گذشته تازه امتحانشو دادم و چون اون دوره تموم نشه نمیشه که دوره بعدیو معرفی کرد ایشون بندرو همینجور معطله خودش کرده و من پارسال به ایشون گفتم که با این شرایط و شرایط کرونا دیگه نمیتونم بیام لطف کنید مبلغو برگردونید گفتن نمیشه چون اسمه شما رد شده واسه پرتال سازمان اول ازاینکه تا جاییکه من میدونم زمانی اسمو رد میکنن که دیگه برای امتحان آماده باشیم و بعد ایشون گفتن ۱/۳ مبلغ واریز شده به سازمان فنی حرفه ای و متاسفاته چیزی دسته مارو نمیگیره و با دوباره منو مجبور به پرداخت مابقی مبلغ دوره لباس شب کرد و جالب اینکه بعد از ۲سال که پوله من دسته ایشون بود به کنار تازه به مبلغ هم اضافه کرد و گفت دیگه نمیشه به نرخ قبل باشه
  الان من شهریه را کامل پرداخت کردم و هنوز کلاس شروع نشده من دیگه تصمیم به شکایت گرفتم چون ایشون فقط داره سر میدونه و فقط داره اخاذی میکنه و کیفت آموزشش خیلی پایینه به حدی که خیلی از هنرجوها مثله من شاکی هستن و چندین بار ایشون دادگاهی شده برای مسائله آموزش و برگشت پول بچه ها ولی کار به جایی نرسیده ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه چطوری بفهمم اسمم برای پرتال رفته و اینکه واقعا درسته که مبلغی برای سازمان فنی حرفه ای واریز میشه یا نه
  با تشکر

 • ضمنا علاوه بر سه میلیون هزینه ثبت نام صد هزار تومان هم جداگانه برای امتحان تئوری گرفتن آیا هزینه امتحان کتبی نباید از روی همان سه میلیون پرداخت می شد؟

   • سلام.خسته نباشید.من امروز ازمون فیروزه کوبی داشتم چهل سوال بود طبق جزوه ای که داشتم تقریبا همه سوالها را درست زدم یقین مطمئن بودم نمرم بالا میشه.بعد ازمون از مدیر ازموشگاه خواستم نمره من را ببینه گفتند شما مردود شدید واگه یه سوال دیگه را درست میزدید قبول بودید.اصلا باورم نمیشد الان میخوام بررسی کنند فرم شکایت پر کردم

 • سلام بنده در یکی از آموزشگاه های خیاطی زیر نظر فنی و حرفه ای ثبت نام کردم. و البته خود فنی و حرفه ای مشهد این آموزشگاه آزاد را معرفی کرد. وقتی رفتم برای صحبت به ایشان تاکید کردم که من اصلا خیاطی بلد نیستم و باید از پایه آموزش ببینم و همچنین برام تمیز دوزی خیلی مهمه و اینکه صبح نمی تونم بیام . و ایشان هم به آموزش تمیز دوزی رو دادن و همینطور اعلام کردن که دوره عصر هم دارند.. از زمان شروع تا زمان خاتمه دوره من حدوداً دو ماه بیشتر زمان نبرد که در هفته دو بار کلاس داشتم و کلاس باید چهار و نیم شروع و هفت خاتمه پیدا می کرد اما بیشتر اوقات ۶ کلاس تموم می شد. و گاهی هم تماس می گرفتن که امروز عصر قرار کاری دارم و کلاس کنسله . حدوده هفت یا هشت نفر از بچه ها عصر کلاس داشتن که هیچ کدوم از نحوه آموزش این خانم راضی نبودن ولی همه چون پول پرداخت کرده بودن می ترسیدن که پول رو نتونن پس بگیرن اخه همون اول قرارداد جلوت می زاشت و داخلش هم نوشته بود که اگه کنسل کنی یه مقدار از پول پس داده نمی شه . بچه ها همه می گفتن که واقعا سر تو کلاه گذاشته که دو ماه تمومت کرد ماها حداقل پنچ یا شش ماه هست داریم می یایم دوره آموزشی . چرا هیچ کنترلی روی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای وجود نداره و حتی روز آزمون عملی هم این خانم اعلام کردن که فنی و حرفه ای همه چی رو به خود آموزشگاه سپرده و نیازی به حضور بازرس نیست. نمی دونم دقیقا چی باید آموزش بدن اما من یک کتاب معصومه القار گرفتم که نوشته بود حداقل آموزش ۴۵۰ ساعت باید بگذرونم که من حتی صد ساعت هم بزور کلاس هام می شد. این خانم کمی آموزش به من داد. هیچ کدوم از ایرادهای اندامی رو یاد نداد و سه میلیون پول بهش دادم . اصلا راضی نیستم و مدام هم تاکید می کرد که برای کسی خیاطی نکنید فقط برای خودتون خیاطی کنید. الگوی هر کدوم از بچه ها مطابق با اندام خودش بود و ما هیچ کدوم ایرادی اندامی یاد نگرفتیم . متاسفم برای زمانی که در این کلاس گذروندم و هزینه ای که خرج کردم.

 • سلام من ثبت نام کردم پول دادم بخاطر کرونا کلاس تشکیل نشده حرف من اینه چرا میدونستین کلاس تشکیل نمیشه پول گرفنین که الان بخواین بیست در صد ازش کم کنید اشکال از من بوده که من خسارت بدم

 • سلام من سال ۹۸ دوره اشپزی اموزشگاه شیر****یان رفتم و سال ۹۹ در تیرماه بعد از کلی شکایت امتحان عملی را دادم. حلا با گذشت یکسال هنوز مدرکی برای من صادر نشده است.
  وارد سامانه هم نمیتوانم بشوم error میدهد؟ چه باید کرد؟؟؟
  هیچ سازمانی ارگانی نیست به عقده حقارت این افراد رسیدگی کند؟؟؟

  • درود بر شما
   لطفا مجددا متن را با دقت مطالعه فرمایید. مرجع شکایت آموزشگاه های آشپزی (در صورتیکه دارای مجوز باشند) سازمان فنی و حرفه ای حوزه محل زندگیتان است.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

 • با سلام و احترام آیا آموزشگاه فنی و حرفه ای مجاز به برگزاری کلاس های زبان انگلیسی میباشد یا خیر؟ در صورت برگزاری کلاس در این زمینه در چه زمینه ای مجاز به فعالیت میباشد و اگر تخلف کرد باید به کدام نهاد شکایت کرد و درصورت بررسی نکردن از سمت حراست فنی و حرفه ای به کدام نهاد شکایت را باید ثبت کنیم؟

  • درود بر شما
   ممکن است آموزشگاهی بنا برنیاز از مرجعی (مثل شهرداری، آموزش عالی، گردشگری و …) مدرکی برای آموزش زبان داشته باشد. در صورت دارا بودن مجوز هر آموزشگاهی امکان آموزش را دارد. همانطور که در مطلب گفته شد برای شکایت از هر آموزشگاهی در هر حوزه آموزشی باید به مرجع صادر کننده آن آموزشگاه مراجعه کرد. برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را مشاهده کنید.
   مرجع صالح برای رسیدگی شکایت از آموزشگاه
   موفق باشید.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

 • با سلام
  ببخشید لق بودن یدونه پیچ که تازگیا شده و همونجا با سفت کردنش یه ذره نکون جزیی که صندلی راننده داشت ایا دلیلی موجه برای رد شدن است؟ وقتی میپرسی چیکارش کنیم؟ میگن نمیدونم!!! این به نظرتون درسته؟ که خودم پیچ رو سفت کردم و حل شد
  الان پول معاینه فنی که همه سایت ها زدن ٣٣ تومن، ۴٨ گرفتن به کنار، صدقه سری مسافرام، وقتی که من ماشینم صد خزارتا کار نکرده و الایندگی هیچی نداره
  مشکلم اینه که رشوه ندادم؟؟؟
  چطور ماشینی که روغن سوزیش از دور معلوم بود رو جلو چشمم دادن؟!؟!؟

  • درود بر شما
   کاربر محترم شما در صفحه راهنمایی شکایت از آموزشگاه ها در سایت ایران آموزشگاه هستید. مورد مطرح شده ارتباطی با این صفحه ندارد و برای بررسی بیشتر باید به مراجع ذی صلاح مراجعه فرمایید.
   موفق باشید.

 • سلام
  من در سال ۹۸ در کلاس خیاطی یکی از موسسه های آزاد فنی حرفه ای واقع در تهران ثبت نام کردم . در ابتدا موسسه هم چرخ داشت و هم امکانات دیگر ولی بعداز چند ماه که احتیاج به دوخت در کلاس داشتیم مربی تمام چرخ ها رو جمع کردند و هرجا که احتیاج به دوخت داشتیم آن رو مو کول به منزل می کردند.
  ایشان همچنین در هنگام آموزش مدام با تلفن صبحت می‌کردند وشاگردانشون منتظر می گذاشتند وقتی اعتراض میکردیم مطالب را چنان سریع بیان می کردند نه می‌توانستیم جزوه برداری کنیم نه مطلب را متوجه میشدیم و هنگامی که در خواست بیان جزوه می کردیم به آخر دوره عودت می دادند وروزی که جزوه را در آخر دوره دادند چند صفحه کپی سیاه وسفید از چند عکس بود که نه توضیح بود نه تصاویر کیفیت داشت وبخاطر این چند صفحه ۷۰ هزار تومان ازما گرفت که البته ابتدا ازما هزینه را گرفت وبعد جزوه رو تحویل دادند.
  و در مورد هزینه های کلاس هم چون به کرونا خورد وقفه افتاد ۲۵۰ هزارتومان رو هزینه های کلاس کشیدند ودر آخر دوره بخاطر ثبت نام هنر جوی جدید تمام مطالب را خیلی فهرست وار بیان کردند وحتی نتوانستیم نمونه آزمایشی مدل ها را اجراکنیم وایشان بیان کردند بعداز امتحان پایان دوره برایتان کلاس جبرانی میگذارم ولی بعداز امتحانات نیز کلاسها را به بهانه های مختلف برگزار نمیکنند
  حتی در روز امتحان چون مطالب را کامل بیان نمی کردند هیچ کدام از هنر جوهای این موسسه در بخش نازکدوزی نتوانست نمره خوبی کسب کند وحتی ممتحن به ایشان بدلیل بد فرم درآمدن یقه لباس تمام هنر جویان تذکر دادند که این چه روش آموزش دادن است
  من این دوره را گذراندم با هزینه نزدیک به ۳ میلیون و نزدیک به یک سال و نیم که وقت گذاشتم ولی خواهش میکنم از سازمان فنی حرفه ای بازرس برای موسسات زیر نظر بفرستند و این بازرسی دوره ای باشد تا امسال این مربی نما ها فرصتی برای تلکه کردن افرادی که واقعا دوستدار هنر خیاطی هستند پیدا نکنند یا به موقع به تخلفات آنها رسیدگی شود .تا این پرسه دوباره تکرار نشود

 • سلام سازمان فنی حرفه ای لرستان یک ساختمان در شهر الیگودرز را مزایده گزارشتن و از تاریخ ۲۳ ،۹ ،۹۹،تا تاریخ ۹۹،۱۰،۳تاریخ بازدید و اعلام قیمت بوده حالا که بنده بوده شد ام میگن که مزایده باطل در صورتی که هیچ یک از قوانین ابطال مزایده چنین چیزی نداشته من کجا باید شکایت کنم

 • سلام خسته نباشید
  من تو آموزشگاه آرایشگری ثبت نام کردم دوجلسه بیشتر شرکت نکردم هر جلسه ۴۰ دقیقه وقت گذاشتن یک جلسه مربی اومد جلسه بعد خود صاحب آموزشگاه کلاسو برگزار کرد
  از شرایط آموزشیشون اصلا راضی نیستم بهشون گفتم دیگه کلاس نمیام اما پولمو پس نمیدن لطف کنید راهنماییم کنید من باید چیکار کنم

  • مرکز شماره پنج تهران هیچ کدوم از بیست شماره تلفنش رو پاسخ نمیده میگن تلفنهامون قطع هست ولی زنگ میزنی گاهی اشغال هست یا خودشون با اون شماره زنگ میزنن( حتی ریاست و معاونت تلفنهاشونو جواب نمیدن و این رویه ی چند سالشونه)
   درحالیکه این مرکز اطلاع رسانی آزمونهای ادواری رو هم بعهده داره که مراجعین از خارج از تهران هم هستن و برای یه سوال که جوابش نه یا آره یا یه تاریخ و ساعته تو این ترافیک و کرونا باید کلی وقت و هزینه بزارن مدام حضوری برن، این بی مسئولیتی هست که متاسفانه من بعد از چندسال دوباره باهاش درگیر شدم و فکر میکردم یه موسسه فنی حرفه ای مهم لاقل در حد مهد و مدارس در دوران قرنطینه پیشرفت کوچیکی داشته ولی حتی سایت‌ها همونه که ده سال پیش بود نا کارآمد و بدون بروز رسانی

 • خدایی این چه وضعشه که چرا دانشگاه فنی جواب گوی تلفن من نیست من دانشجو راه دور چیکارکنم تلفن رسیدگی به شکایات فنی چرا اشغال هست ساعت ۷صبح تا ۸شب

 • من سال ۹۸ خیاطی ثبت نام کردم از آموزشگاه آزاد
  مربی بی سواد محض بود و مدیر هم کلاهبردار
  به مدیر آموزشگاه های آزاد شکایت و دادم ولی تا آزمون عملی رسیدگی نکردند
  تو آزمون عملی و هیچ بلد نبودم بدوزم لباس کس دیگ پوشیدم و مدیر هم ۹۰ داد بهم بعد حالا از اداره به من می تقلب کردی نمره ات باطله باید دوباره آزمون بدی
  منم میم من خودم به اداره اطلاع دادم چیزی یاد نمیدن حالا یقه ننو گرفتین؟ مدیره اداره میگه من محکوم هستم
  یا نفر تو رو خدا جواب منو بده
  هم پولم رفت هم مهارت یاد نداد هم مدرک الکی و ندادن

 • سلام ببخشید من اموزشگاه ارایشگری ***در قدس برای رشته ی کوپ ثبت نام کردم نصف پول یعنی یک میلیون پرداخت کردم و فقط ۲ تا مدل کوتاهی بهم توی ۲ ماه یاد داده شد در صورتی که باید طی ۳ ماه کل اموزش داده میشد اما به خاطر شرایط کرونا جمعا دو هفته کلاس برگزار شد توی این ۳ ماه ! و باز هم میخوان مابقی پول داده بشه! وقتی کلاس ها یک چهارم اموزش داده شده برای چی باید باز پول داده بشه، من ازشون خواستم به اندازهی اموزش ۲ مدل پول کسر کنن و بقیه پولمو پس بدن اما میگن نه نمیشه! از نحوه اموزش هم راضی نیستم میخوام برم اصلا یه جای دیگه چه کار باید کنم !؟ میتونن پولمو پس ندن؟

  • سلام من کلاس حضوری تو ایلتس آفرینش ثبت نام کردم که از ۵ مهرتا ۳ آذر بود.الان تعطیل شده شهریه مارو برنمیگردونه.میگه شهریه عودت نمیشه باید یا آنلاین شرکت کنید یا سوخت میشه. من کجا میتونم شکایت کنم؟! ۸۶۰ هزارتومان از هردانشجو گرفتن

 • چرا مردم رو سر کار میزارید ؟انصاف نیست که تو این گرونی و وضعیت بد اقتصادی این همه هزینه کنیم اخرش هیچی. همه هم جواب سر بالا میدن .یا می فرستن دنبال نخود سیاه.
  خدا رو خوش نمیاد

  • درود بر شما
   ما سایت ایران آموزشگاه هستیم، بانک اطلاعات آموزشگاه ها، ما وبسایتی هستیم برای معرفی آموزشگاه ها، موارد مربوط به شکایات از آموزشگاه ها و رسیدگی به آنها از حوزه اختیارات ما خارج هست و تنها برای راهنمایی هنرجویان اقدام به انتشار مطالبی در مورد نحوه ثبتنام و شکایات نمودیم تا هنرجویان در هنگام ثبتنام اطلاعات روشنی در مورد موارد آموزشی داشته باشند. مشکل شما در چه زمینه یا هست؟

 • من یکسال پیش دوره پیرایش شرکت کردم درجه ۲ و ۱ درجه ۱ رو یکماه قبل اینکه کلاس هام شروع بشه انصراف دادم هنوز که هنوز شهریه ام پس ندادن و سرکارم میزارن

 • من حدود دوماه پیش در پژوهشکده ***از طریق موسسه ***کرج ثبت نام کردم و جهت ازمون دو مرحله وجه دریافت کردنن هر وقت تماس میگیرم میگن هفته اینده کجا باید شکایت کرد

 • سلام وقت بخیر. من در یکی از آموزشگاه های اصفهان ثبت‌نام کردم تاریخ شروع کلاس وپایان کلاس وساعات رو نوشته بود ومن همه مراحل رو انجام دادم وروز تعین شده رفتم ولی گفتن کلاسی نیست هیچ جواب درستی ندادند من کجا باید پیگیر باشم. واینکه تلفنی که در فرم نوشتن از مخابرات هست

  • درود بر شما
   تلفنی فرم نوشتن نامفهوم بود. در هر صورت همانطور که در مطلب نوشته شده است اگر در بندهای قرارداد متنی برای به تاخیر انداختن نوشته نشده باشد و ثبتنام با امضای شما انجام شده باشد میتوانید از طریق راه های اشاره شده شکایت کنید.

 • سلام وقت بخیر من برای دوره ۳۵۰ هزار تومن پرداخت کردم و مجدد برای ثبت توی پورتال و آزمون ۵۰ هزار تومن از ما پول دریافت کردم که به خاطره کرونا آزمون ها لغو شد و الان مجدد ۵۰ هزار تومن به این بهانه که اون ۵۰ هزار تومن برای رد کردن اسم شما در پورتال بوده و این ۵۰ تومن برای رد کردن اسم شما در آزمون مجدد پول دریافت شده میخوام بدونم که گفته ی این آموزشگاه درست هست یا خیر

 • لینک ورود به سامانه شکایت، وارد هیچ صفحه ای نمیشه ! تلفن های رسیدگی به شکایت فنی حرفه ای ، پاسخ داده نمیشه! واقعا کجا باید اعتراضمون رو از یه موسسه بگیم !!

  • درود بر شما
   لینک قرار داده شده مربوط به بخش شکایات سایت سازمان فنی و حرفه ای بوده که متاسفانه فعال نمیباشد. لطفا برای رسیدیگی امور مربوط به شکایات به سایت یا اداره فنی و حرفه ای هر شهر مراجعه فرمایید.

   • سلام ، من در اموزشگاهی ثبت نام کردم برای کلاس بورس ، مبلغ شهریه را ۶۰۰ هزار تومان اعلام کردند و گفتند با تخفیف نیروهای مسلح ۴۰۰ هزار تومان پرداخت میکنیم که بصورت اقساط از حقوق کم می شود ، اما بنده الان سایت مربوطه را جک کردم و دیدم مبلغ شهریه را برای من ۹۰۰ هزار تومان ثبت کردند ، اینجا میتونم شکایت کنم؟

    • سلام من توی آموزشگاه فنی حرفه ای پیروزی خ ارشدیان ثبت نام برای کلاسهای قارچ کردم دو روز قبل قرنطینه سی فروردین نصف مبلغ رو کارت کشیدم و قرار بود از هفته بعد کلاس تشکیل بشه که نشد وقتی گفتم پشیمون شدم به من گفتن بیاین برین مشیریه مربی برای یه نفر نمیاد اینجا درس بده الان هم که پولم رو میخوام نه جواب پیغام میدم بعدش هم میگن یکی دو ماه طول می‌کشه از پولتون بیست درصد کم کنیم بقیه ش رو بدیم کلاسی که اونا تشکیل ندادن فکر میکنین درست پول مردم رو این جوری بگیرن بعد کم کنم که هنوز هم ندادن شما اسم این رو چی میزارین چرا موقع ثبت نامنگفتن معلوم نیست کی کلاس برگزار میشه یا شما رو کن کلاس تشکیل شد پول بده واقعا این درست این رو گفتم که اعتماد نکنید

 • سلام خدمت شما من سال پیش ۹۸/۹برای آموزش تعمیرات تلفن همراه به به یکی از اموزشگاه های زیر نظر فنی خرفه ای مراجعه کردم و تا الان که ۹۹/۶هست هیچ اقدامی برای شروع کلاس ها نشده و فقط عذر و بهانه میارن درصورتی که قرار اتمام کلاس ها ۳ماهه بوده
  من چیکار کنم

 • درود بر شما
  بنده فرهاد عمارتی هستم در یکی از آموزشگاه های استان فارس دارم مکانیکی درجه دو رفتم کار یاد بگیرم روز اولی که به آموزشگاه رفتم برای اطلاعات که متوجه بشم با این شرایطی که دارم میتونم درس بخوانم چون سواد من در حد ابتدایی هست صاحب آموزشگاه گفت مشکلی ندارد در حد خواندن و نوشتن بلد باشی کافی هست خلاصه ۲ملیون و صد هزار تومان از من گرفتن از برج ۵ پارسال تا برج ۱۱ برامون کلاس گذاشتن واقعا برای من خیلی سخت بود چون خیلی باید حفظ میکردم سوال و جواب ها از برج ۱۱ تا تیر ماه بخاطر کرونا همه جا تعطیل بود امتحان تئوری از طرف آموزش پرورش گرفتن با هزارتا بدبختی توانستم نمره قبولی ۵۰ رو بگیرم خیلی هم تلاش کرده بودم آموزشگاه بهم گفته بود هیچ مشکلی ندارد سواد نمیخواد از این حرفها بخاطر پول این حرفها رو میزدن تا امروز که امتحان عملی داشتم تازه فهمیدم چند ماهی که آنجا کلاس برام برگذار کردن هیچ چیزی یاد نگرفتم واقعا استاد فنی حرفه ای میگفت توی این چند ماه هیچی بلد نشدی خیلی خیلی امتحان رو برام سخت گرفتن آخه من تئوری امتحان داده بودم بازم ازم سوال میپرسیدن توی آموزشگاه میگفتن فیلر گیری و تسمه تایم و شیم گیری بلد باشه چندتا قطعه هم اسمش رو بلد باشی قبول میشی حالا واقعا من این وسط ماندم نمیدونم چه خاکی بر سر بریزم نمیدونم آخه ان کسی که از طرف فنی حرفه ای استان میاد باید سؤالات رو در حد آماتور بدهد نه در حد استاد کار من تا ۱۰ سال دیگه هم کار بکنم واقعا نمی توانم جوابهای اینها رو بدم
  یه راهنمایی بکنین خواهش پولم از آن طرف رفته از این طرف هم نمیتوانم امتحان عملی رو پاس کنم باید شکایت چه کسی را بکنم و پیش چه کسی

  • درود بر شما
   در این مسئله هیچ مورد شکاستی نیست، شما طبق شرایظ پذیرفته شده وارد کلاس ها شده و شرکت نموده اید. باید سعی و تلاش کنید تا دروس آموزشی را بصورت کامل آموخته و در ازمون عملی هم نمره قبولی کسب نمایید.
   موفق باشید.

 • سلام و خسته نباشید
  سال ۹۷ کلاس نازک دوزی *****ثبت نام کردم که پنجاه هزار تومان بابت هزینه امتحان گرفتن بعد از یکسال از ما امتحان گرفتن که مجددا حدود سیصد هزار تومان هزینه امتحان گرفتن که من با سازمان تماس گرفتم اطلاع دادم ولی هیچ رسیدگی نکردن الان هم شماره کارت و تماس یک آقایی رو دادن که این آقا میگه شصت هزار تومان واریز کنید تا مدارکتون رو بزارم تو سایت بعد از دوسال مدارکمونو نمیدن آیا این مبالغ قانونیه؟چرا رسیدگی نمیکنید؟

 • سلام من تو یک دوره تربیت مدرس زبان انگیلسی در اموزشگاه ***** شرکت کردم کلی ازم پول گرفتن و هیچی هم بهم یاد ندادن و با بی احترامی تمام با من برخورد کردن هیچ نظارتی هم بالا سرشون نیست لطفا رسیدگی کنید تا ادم هایی مثل من دیگه در دام دزد هایی مثل اونایی نیافتند

  • سلام من در یک اموزشگاه ثبت نام کردم و شهریه اون کلاس ۱۵۰۰هزار تومان بود و یک جلسه شرکت کردم که یکی از اعضای خانواده به کرونا مبتلا شد من به خاطر حس مسئولیت به جامعه در ان کلاس میخواهم شرکت نکنم ولی میگویند که نمیشه یا باید انتقال بدی یا بیست در صد از پول کسر میشود با این توجه که مدارس من از ۱۵شهریور اغاز میشه و نمیتوانم انتقال بدهم ولی ۲۰درصد هم خیلی میشه من چطور میتوام درصد کمتری بدهم من میتوانستم شرکت کنم ولی به خاطر جامعه شرکت نکردم الان حق من داره خورده میشه

 • سلام من آذر ۸۹ کلاس برق خودرو ثبت نام کردم..قرار شد کلاسمون ۳ماه تموم بشه …۱ماه کاملم کلاس نرفتیم ..استادم با تاخیر میومد کلاس..حالا اینا هیچ…بنا به دلایلی دیگه نمیتونم توی کلاسا حضور داشته باشم..بهم گفتن هزینه تونو بر نمیگردونیم..مشکل ما نیست..من ۲میلیون ۵۰۰ پول کلاسا دادم مگه میشه پس نگرفت…این چه قانونیه

  • درود بر شما
   مطالب این برگه را کامل مطالعه کنید. اصولا به این شکل هست که اگر در کلاس حضور پیدا کرده باشید فقط درضدی بازگردانده میشه و اگر هم چند جلسه شرکت کرده باشید مبلغی مسترد نمیشه که در این مورد هم شما قصد انصراف دارید و مجموعه امکان باز پس دادن مبلغ رو ندارد.
   راهنمایی انجام شده نسبت به توضیحات شماست.
   موفق باشید

   • سلام من دو هفت قبل از شروع آموزش دوره تخصصی موبایل قسمتی از شهریه دوره(۴میلیون) رو پرداخت کردم ،سه روز بعد به خاطر مشکلات خواستم دوره رو کنسل کنم و شرکت نکنم ،اما آموزشگاه میگه شمارو ثبت نام کردم و ظرفیت پر کردید و ما بقیه هنرجوهارو برا دوره بعد ثبت نام کردیم و مبلغی بهتون پس داده نمیشه.من با آموزشگاه از طریق واتساپ در ارتباط بودم و عکس خودم و کارت ملیمو هم براشون فرستادم اما هیچ قراردادی امضا نکردم. میخواستم ببینم آیا مبلغی که پرداخت کردم مرجوع میشه یا نه

 • من سهیلا هستم از موسسه ****** تو سایت شکایت تا الان چند بار رفتم لیست پر میکنم ارسال میکنم خطا میزنه و از صفحه میاد بیرون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • سلام،من درمجتمع ****** دوره ای رو برای مهرسال ۹۸ثبت نام کردم و موقع ثبت نام قراربودکه زمان کلاس، پنجشنبه هاظهرباشه و دراواسط مهرماه کلاس ماشروع بشه ،من برای ثبت نام دوره درابتدامبلغ۳۰۰هزارتومان پرداخت کردم اما ن تنهادوره درمهرماه برگزارنشدبلکه دراواسط آبان ماه برگزارشد وبجای ظهرکلاس درزمان۶بعدازظهرتا۹شب تشکیل میشد ومن یک جلسه ازکلاس روشرکت کردم امانسبت به تاریخ شروع کلاس وساعتش رضایت نداشتم و برای پس گرفتن پولم اقدام کردم اماآموزشگاه به من گفت که ۳۰درصدازهزینه کلاس ازپول شماکسرمیشه و من هم مجبورشدم که بجای کسر۳۰درصدازپولم دردوره دیگه ای بصورت رزروقرابگیرم.اماحالامیخوام پولم روپس بگیرم امانمیدونم چطور،امکان داره راهنماییم کنید؟

 • سلام آموزشگاه ***** با مدرک فنی حرفه ای به جای آموزش در این مورد قانون رادور زده و آنجا کلاس های زبان برگزار میکند بدون داشتن مجوز این کار و به جای **** از اسم **** ک برای مجوز قبلی هس و چون اسم در کرده کار میکند یعنی کاملا کارشان غیر قانونی هست شهریه بسیار گرونی میگیرن درحالی که اصلا مجور اموزشگاه زبان ندارن .و اگ بازرسی بیاد میگن ما کلاس هامون درحوزه زبان ک مربوط به فنی حزفه ای درحالی که قضیه چیز دیگه ای ممنون میشم پیگیری بشه

 • سلام خسته نباشید من در یکی از آموزشگاه های آرایشی فنی و حرفه ای سال۹۷ در دیماه ثبت نام کردم.قرار بود عنواینی که مشخص شده از طرف سازمان را به من آموزش بدن. اما اگه بخوام به درصد بگم که چقدر آموزش دادن ۱۵ درصد از مطالب را آموزش دادن. و من تا به حال شکایت نکردم و نمیدونم چطوری باید شکایت کنم. فقط میدونم که باید به سازمان فنی و حرفه ای شکایت کنم. و اینکه چطور ثابت کنم که آموزش ندیدم را نمیدانم. و ینکه هیج برگه ای بعد ا آموزش های جلسه به جلسه به من ندادند که امضا کنم. و واقعا من ۵ میلیون هزینه دادم و به سختی خانوادم فراهم کردند. اگه میشه کمک کنید.

 • سلام سالن زیبایی م… با مدیریت خانم ج… واقع در پونک مبکاپ ارتیستشون …. کارشون متوسطه مجوز کار و تدریس هم ندارن از من کلی پول گرفتن چیزی یادم ندادن میخوام ازشون شکایت کنم

  • درود،بنده دوسه روز پیش تو یک آکادمی که ادعای استاد دانشگاه بودن دارن دوره اصلاح ابرو گدروندم،مدرک دادند و ۴ میلیون برای هیچ آموزشی دریافت کردند،کجا میتونم شکایت کنم بابت آموزش مسخرشون؟

 • سلام خسته نباشید من حدود ۸۰ روز قبل تو کلاس تیزر و آلبوم شرکت …. شرکت کردم ولی جواب نمیدهند چندین شماره ازشون دارم هر سری که تماس میگیرم جواب نمیدن این مشکل رو حدود پنجاه نفر دیگر هم با این شرکت دارند ولی کسی دستش به جایی بند نیست خواهشن کمکون کنید ممنون میشم

  • سلام خسته نباشید
   آیا امکان شکایت از آموزشگاه های تعمیرات موبایل هم در این سامانه وجود داره؟
   هنگام ثبت نام فرمی بمن داده شد ک بجای ۱۰ سال پشتیبانی ۱ سال نوشته شده بود خانمی ک مسئول ثبت نام بودند گفتند ک مشکلی نیست و شما کاری به بند های قرارداد نداشته باشید این فرم با فرم شما فرق داره. بنده هم نخوانده امضا کردم.بنده ۲ دوره تعمیراتی ثبت نام کردم ک یک دوره را شروع کرده ام اما دوره دوم را نه. حالا ک درخاست بازگشت هزینه دوره دوم را دارم بمن گفتند ک امضا کرده اید و امکان بازگشت هزینه وجود ندارد
   لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید

 • سلام قبل از هر چیز من بنا به دلایل شخصی اسم خودم را برای حفظ حریم شخصی خود بازگو نخواهم کرد ولی این مطلب در مورد اموزشگاهی در بازار قائم تجریش هست که باید به گوش مسئولین برسد
  متاسفانه بنده و خیلی از کسانی که میشناسم در کلاسها نام نویسی کردیم ولی این اساتید بخاطر اینکه فقط کلاس هایشان را پر کنند و با هم حالت رقابتی دارند به هر کسی قول میدهند که ۶ ماهه از انها نقاش میسازند و شهریه های گران میگیرید و بعد هم برای خرید وسائل انها را به فروشگاههای کناری که در همان طبقه هست میفرستند و میگویند بگید که فلان إستاد شما را فرستاده و وسائل اولیه را به شما بدهند که از ۴٠٠ هزار تومان شروع میشود و کم کم هم شما را باز میفرستند که خریدهای دیگر کنید و بعد میبینید که مدت زمانی که گفتند از ۶ ماه گذشت و هنوز دارند کلاس شما را اضافه میکنند که شما را از دست ندهند. میخواهم بدانم به کجا باید شکایت کرد چون هیچ نظارتی به این کلاسها وجود ندارد.

  • درود بر شما
   با سپاس از شما بجهت همراهی و انتقال تجربیات خود در مورد آموزشگاه ها.
   ایران آموزشگاه مرجعی برای معرفی آموزشگاه هاست و اگر شکایتی از آموزشگاه مربوطه دارید براحتی میتوانید از طریق فرم شکایت مراتب رو به سازمان فنی و حرفه ای اطلاع دهید تا با جدیت بررسی و در صورت صحت اطلاعات پیگیری شود.
   سپاس از شما

  • سلام
   من تبریز یه آموزشگاهی ثبت نام کردم ولی از موقعی که من ثبت نام کردم قضیه کرونا شروع شد و من بدون اینکه اندازه سر سوزن از آموزشگاه خدماتی دریافت کنم درخواست عودت شهریه دادم متاسفانه همکاری نمی‌کنند من باید کجا چطوری شروع کنم برای عودت شهریه پرداختیم

  • سلام ما در آموزشگاه ت****ت برای تعمیرات موبایل ثبت نام کردیم و وضعیت کلاسها از نظر تعداد و پروتکلهای بهداشتی افتضاح بود و در یک اطاق ۶متری ۸ نفر به غیر از استاد و مهمانهای اسناد بودیم و وضعیت تجهیزات برای کار بر عکس چیزی قبل آموزش قول داده بودن افتضاح بود و آموزش عملی این آموزشگاه در زیر خط فقر می باشد و قول داده بودن در صورت نارضایتیما کلاسهای فوقالعاد بزارن که هر چی پی گیری می کنیم بعد اتمام دورههیچ جوابی نمیدهند و هیچ چیز بدرد بخوری ما یاد نگرفتیم و از کلاس ۸ نفره ۴ نفر دیگه نیومدن و ما چهار نفر هم که تا آخر اومدیم هیچ چیز بدرد بخوری مخصوصا در کارهای عملی یاد ندادن چون امکانات کاملی نداشتن ما شکایت داریم و خاستار استرداد پول خود هستیم

  • مدتی است دراموزشگاهه ازاد فنی حرفه ای ثبت نام نمودم طی شرکت درکلاس های پاکسازی پوست هیچی بمن یاد ندادن وفقط ازمن پول گرفتند واموزشگاه معتبر نمی باشد و وعده های الکی بمن دادند مدیریت اموزشگاه هیچ جوره گردن نمیگیره برای اینکه پول منو برنگردونه میگه تو کم کاری کردی و کلاس هاتو نصفه اومدی کجا باید شگایت کنم ایمیل فرستادم برای فنی حرفه ای برام اس ام اس نیومد چجوری تو سه صفحه شکایتمو بنویسم ایا میشه حضوری برای شکایت اقدام کرد؟

    • سلام خسته نباشید من از یکی از آموزشگاه های زیر نظر فنی حرفه ای که کاملا در فضای مجازی اعتماد سازی کردن و غیره برای شرکت در دوره هاشون پیام دادم که به من گفتن در جشنواره تخفیف هستیم این داستان ها شما میتونید یک مبلغی رو به عنوان بیعانه بدید تا شما در تخفیفات ما باشید و هر وقت خواستید بیاید قبلش به ما اعلام کنید که کار های ثبت نام رو انجام بدید و پرسیده بودم اگر این بیعانه رو که دادیم اگر پشمیون شدیم و اتفاقی افتاد چکار میتونیم بکنیم ؟مشاور به من گفت هیچ ایرادی نداره و تا یکماه پس داده میشه مبلغ الآن زیر یکماه شده و درخواست مرجوعیت دادم و میگن نه ما پولی رو مرجوع نمی‌کنیم به کسی در صورتی که من تمام چت های که مشاوره به من داد و رسید هارو هم حتی دارم اما بازم زدن زیرش گفتن میدیم اما از خیلی وقته ندادن از کجا میتونم پیگیری کنم ؟خواهشا جواب بدید ممنون میشم

      • سلام من هفته قبل *** امتحان به یکی از مراکز فنی حرفه ای که اعلام کرده بودن برای امتحان کتبی مراجع کردم امتحان تستی روی سیستم انجام دادن تایید کردم خیلی امتحان خوب دادم بعد زده بود بعد از ۳ روز کاری جواب میاد الان ۱ هفته گذشته پرسجو کردم جواب بقیه اومده به جز نمیره من امروز رفتم همون مرکز پیگیری کنم اصلا مثل این وحشیا فقط میگفتن ب ما مربوط نیس اصلا گوش نمیداد مشکلمو بگم نمیزاشت حرف بزنم لطفا راهنمایی کنید از کجا باید پیگیر بشم اون برگه امتحانی که نمرمو ثبت بشه تو سامانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *