روش‌های یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

گسترش دایره لغات در زبان انگلیسی

اولین قدم در یادگیری زبان انگلیسی و افزایش تسلط بر آن، یادگیری لغات و معنی آن‌ها است. افرادی که دایره لغات بزرگ‌تری در زبان انگلیسی دارند، می‌توانند در زمینه‌های شنیداری، گفتاری، خوانش و نوشتار عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند. اما چگونه می‌توان لغات بیشتری را یاد گرفت و آن‌ها را به حافظه بلندمدت سپرد؟ با استفاده از تکنیک‌های خاصی می‌توان لغات جدید زبان انگلیسی را به‌خوبی فراگرفت. در این صفحه با بهترین نکات در این زمینه آشنا می‌شویم که دانستن آن‌ها برای تمام زبان‌آموزان ضروری است.

 یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

انتخاب کلمات نباید تصادفی باشد

تلاش برای افزایش دایره لغات با استفاده از کلمات تصادفی معمولا روش خوبی نیست. برای اینکه یک کلمه جدید در ذهن شما باقی بماند، باید سعی کنید آن را با مفهومی که برای شما معنادار است، پیوند دهید. اگر یک کلمه جدید را در زمینه‌ای استفاده می‌کنید که برایتان جالب است یا به آن علاقه دارید، به‌احتمال زیاد یادگیری بهتری خواهید داشت. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک طرفدار فوتبال هستید، می‌توانید کلمات مربوط به این رشته ورزشی و حتی کلمات پرکاربرد در گزارشات ورزشی را به‌خوبی به خاطر بسپارید.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

از صدای درونی خود کمک بگیرید

یادگیری اساساً یک فرایند درونی است. به همین دلیل برای یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی، باید وارد دنیای درون خود شوید. پیشنهاد می‌شود که یک بار به یک کلمه یا عبارت گوش دهید و سپس داخل سرتان آن را تکرار کنید، حالا با صدای بلند آن را بگویید. صدای خود ضبط کنید و به آن گوش دهید. این تکنیک باعث افزایش سرعت یادگیری شما می‌شود. همچنین با استفاده از این تکنیک می‌توانید مشکلات خود در تلفظ را پیدا کنید و با گویش بهتری صحبت کنید.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

تجسم کنید که کلمه جدید چگونه است

ترسیم معنای واقعی عبارت یا کلمه، چه روی کاغذ و چه در ذهن، به شما کمک می‌کند که در هر زمان که آن کلمه را می‌شنوید، معنای آن را به خاطر بیاورید. ذهن انسان به‌قدری قدرتمند است که می‌تواند یک تصور ذهنی شفاف از هر عبارت یا لغت جدیدی در زبان انگلیسی داشته باشد.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

از روش تکرار فاصله‌دار استفاده کنید

تکرار کردن کلمات جدید را در حافظه بلندمدت شما ذخیره می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که ممکن است مغز شما در این زمینه کمی تنبلی کند. برای رفع این مشکل باید کمی خود را به چالش بکشید. برای این کار لازم است که معنای لغت و املای آن را کمی پس از یادگیری با خود مرور کنید. سپس آن را رها کنید و مدتی بعد به سراغ آن بروید. اگر آن را فراموش کردید، نگران نباشید. معنای لغت را دوباره بررسی کنید و سپس این کار را تا حدی انجام دهید که لغت و معنای آن در ذهن شما ثابت شوند. برای مثال می‌توانید هرشب قبل از خواب لغات جدیدی که یاد گرفته‌اید را با خود مرور کنید.

به شما پیشنهاد میدهیم برا کسب آگاهی بیشتر در زمینه دلایل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به صفجه ” یاگیری زبان انگلیسی ” مراچعه کنید.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

استفاده از منابع معتبر؛ مهم‌ترین قدم یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

منبعی که از آن برای یادگیری لغات انگلیسی استفاده می‌کنید، نقش بسیار پررنگی در کیفیت و سرعت یادگیری شما دارد. بنابراین باید از کتاب‌هایی استفاده کنید که توسط اساتید باتجربه تایید و تبلیغ می‌شوند. برای مثال کتاب Word Power Made Easy در سراسر دنیا توسط اساتید به کار گرفته می‌شود.

برخی از بهترین کتاب‌های ویژه یادگیری لغات زبان انگلیسی عبارت‌اند از:

  • کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words
  • کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know
  • کتاب English Vocabulary for High School
  • کتاب Cambridge Academic Vocabulary in Use
  • کتاب Cambridge Vocabulary for Advanced
  • سری کتاب‌های English Vocabulary in Use
  • سری کتاب‌های Oxford Word Skills
  • کتاب English Vocabulary Organiser
  • کتاب Merriam Websters Vocabulary Builder

روش‌های یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

ریشه‌شناسی بخش مهمی از یادگیری لغات است

قبل از اینکه معنای کلمه را در دیکشنری جستجو کنید، سعی داشته باشید که معنی آن را حدس بزنید و به ریشه، پسوندها و پیشوندهای آن نگاه کنید. اگر چند زبان بلد باشید، شروع به شناسایی کلمات جدیدی خواهید کرد که ریشه مشترک دارند. بررسی ریشه کلمات به شما کمک می‌کند کلمات جدید را بهتر حفظ کنید. با انجام این کار همچنین می‌توانید که پسوندها و پیشوندها را یاد بگیرید بدین ترتیب مفهوم بسیاری از کلمات را بدون استفاده از دیکشنری درک کنید.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

لغات جدید را حتما را یادداشت کنید

نوشتن یک کلمه جدید و یا در حالت ایده‌آل یک جمله با استفاده از کلمه جدید، باعث تثبیت معنی و املای آن در حافظه شما می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که تمام لغات جدید را در جایی بنویسید. برای انجام هرچه بهتر این کار می‌توانید از کلمات جدید در غالب یک نوشته از خودتان استفاده کنید. برای مثال می‌توانید یک داستان یا چند جمله متوالی را با استفاده از کلمات جدیدی که یاد گرفته‌اید بنویسید.

یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

کلمات جدید را به زبان بیاورید

زمانی که بتوانید لغات انگلیسی را به‌خوبی درک کنید، مهارت گفتاری شما خودبه‌خود ارتقا پیدا می‌کند. همچنین اگر مهارت گفتاری خود را ارتقا دهید، کلمات با سرعت بیشتری به ذهن شما می‌آیند. در واقع رابطه مستقیمی میان به زبان آوردن و به خاطر سپردن لغات وجود دارد. پس پیشنهاد می‌شود که کلمات جدید را با تلفظ صحیح و حوصله، مرتباً تکرار کنید. همچنین می‌توانید در یک مکالمه واقعی از آن‌ها استفاده کنید تا با کاربرد و حس و حال لغت نیز آشنا شوید.

روش‌های یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی

یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی نیازمند صبر و تلاش است

در این صفحه مهم‌ترین نکات و تکنیک‌های یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی را به شما معرفی کردیم. با رعایت این نکات می‌توانید با سرعت عمل و کیفیت بیشتری، دایره لغات خود را گسترش دهید و تسلط بیشتری به این زبان پیدا کنید. البته باید توجه داشته باشید که لازم است، صبور باشید. یادگیری لغات و گسترش دایره لغات انگلیسی فرایند نسبتا زمان‌بری است که باید در طی ماه‌ها انجام شود. همچنین استفاده از منابع باارزش و شرکت در دوره‌های آموزشی معتبر نیز بسیار تاثیرگذار است.

ما سعی کرده ایم در صفحه “ یادگیری ساده زبان انگلیسی ” مطالب مفیدی در رابطه با یادگیری ساده زبان انگلیسی در اختیار شما قرار بدهیم.

پرسش و پاسخ

آیا یادگیری لغات جدید زبان انگلیسی دشوار است؟

یادگیری لغات انگلیسی اگر با استفاده از روش و منبع صحیح انجام شود، به‌هیچ‌وجه دشوار نیست.

یادگیری لغات انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟

معمولا یک سال طول می‌کشد تا افراد با پایین‌ترین سطح، لغات ضروری و متوسط در زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

از کدام کتاب برای یادگیری لغات استفاده کنیم؟

در ابتدا باید سطح زبان انگلیسی خود را مشخص کنید و سپس متناسب با سطح خود به سراغ یکی از کتاب‌های معرفی‌شده در این صفحه بروید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *