آزمون توليمو TOLIMO چیست

آزمون توليمو TOLIMO چیست؟ آمادگی برای آزمون زبان انگلیسی تولیمو


آزمون زبان انگلیسی تولیمو TOLIMO

The Test of Language by the Iranian Measurement Organization

آزمون تعیین سطح زبان برای دانشگاه های مقطع PHD ایران

 • برگزار کننده: سازمان سنجش
 • تاریخ برگزاری تولیمو: هر ماه
 • نوع آزمون: صوتی پخش از بلندگو

آزمون زبان تولیمو TOLIMO چیست؟

تولیمو TOLIMO یکی از آزمون بین المللی زبان شناخته شده تعیین سطح انگلیسی در کشور ایران است که توسط سازمان سنجش طراحی، اجرا و برگزار میشود. آزمون تولیمو در اصل آزمونی برای تشخیص و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی در افراد شرکت کننده در مقطه PHD دکتراست، زیرا داشتن نمره قبولی زبان (تولیمو، تافل، MSRT یا…) در مصاحبه دکتری دارای امتیاز است. بنابرین میتوان مخفف آزمون تولیمو را The Test of Language by the Iranian Measurement Organization بحساب آورد. بهترین راه برای آمادگی آزمون در ایران، مراجعه به یک مرکز آموزش زبان های خارجی معتبر است.

برای مشاهده آموزشگاه های برگزار کننده دوره تولیمو وارد شوید.

ثبت نام آزمون تولیمو

روش اجرای آزمون تولیمو TOLIMO

این آزمون با آزمون های دیگر دارای تفاوت های بسیاری است. نوع برگزاری آزمون بسیار ویژه، خاص و کاربردی است؛ اینگونه که در جلسه امتحان سوالات با بلندگو پخش میشود و شرکت کننده در آزمون نسبت به سوال پخش شده از بلندگو در پاسخنامه ای که پیش روی خود دارد یکی از ۴ گزینه ی جواب را انتخاب و علامتگذاری میکند.

نکته مهم: در آزمون tolimo این است که متن سوالات فقط یکبار از بلندگو پخش میشود. ( به لهجه بریتانیایی (British) یا آمریکایی (American))

روش ثبتنام در سایت سنجش:

http://tolimo.sanjesh.org/register

نحوه برگزاری آزمون TOLIMO

در جلسه آزمون tolimo به هر یک از داوطلبان دو دفترچه سوال داده می شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه پاسخ بدهند.

دفترچه شماره ۱:

یک سوال تشریحی نوشتاری (Writing) که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه شماره ۲:

حاوی ۱۴۰ سوال تستی شامل ساختار و عبارات نوشتاری (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) می باشد که داوطلبان باید طبق زمانبندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند.

 • ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
 • خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
 • درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)
هزینه آزمون تولیمو

هزینه و زمان برگزاری آزمون تولیمو TOLIMO 

آزمون tolimo در سال ۱۰ بار برگزار میشود و شامل چند قسمت  است. هر قسمت نمره مستقل خود را دارد؛ همچنین آزمون تعداد محدودیت در شرکت ندارد و فرد میتواند به دفعات در آن شرکت کند تا قبول یا ارتقاء نمره دهد. محدودیت سنی در آزمون ملاک نیست و فقط حداقل مدرک دیپلم در آن ملاک میباشد.

آزمون تولیمو TOLIMO در شهرهای زیر انجام میپذیرد هر ساله هزینه شرکت در آن و همچنین روش ثبت نام و اعلام نتایج آن هم از طریق خود سازمان انجام میپذیرد و مهلت ثبت نام برای هر یک از دوره های آزمون تولیمو حداکثر ۱۷ روز قبل از روز زمان برگزاری آزمون میباشد و بعد از رزرو آزمون ۷۲ ساعت مهلت برای پرداخت مبلغ آن را دارد تا فرد موفق به شرکت در آزمون آن دوره شود.

نکته: نتایج آزمون معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می شوند.

نکته: بدلیل برگزاری متعدد آزمون در طول سال مهلت ثبت نام در دوره ها تمدید نخواهد شد.

برای اطلاع دقیق از زمان برگزاری و شهرهای برگزار کننده آزمون تولیمو وارد لینک زیر شوید:

http://tolimo.sanjesh.org/register/Timetable.aspx

نکات ضروری برای حضور در جلسه آزمون تولیمو

۱- همراه داشتن ماسک ساده سه لایه (بدون فیلتر) و دستکش لاتکس برای همه متقاضیان، الزامی است. مراکز آزمون موظف هستند از ورود متقاضیان بدون ماسک ساده سه لایه به سالن آزمون جلوگیری نمایند. (در دوران کرونا تا اطلاع ثانوی)

۲- متقاضیان می­بایست یک یا دو کارت شناسایی معتبر و دارای تاریخ اعتبار شامل: (اصل کارت ملی هوشمند، اصل شناسنامه عکس­دار جدید، اصل گذرنامه، اصل گواهینامه رانندگی و اصل کارت پایان خدمت (ویژه آقایان) را همراه داشته باشند.

۳- برای شرکت در آزمون نیاز به کارت ورود به جلسه نیست و صرفا مدرک شناسایی فوق الذکر که امکان احراز هویت فراهم کند کافی است

۴- متقاضیان باید از آوردن هرگونه وسایل اضافی شامل: نوشت افزار (خودکار، خودنویس، اتود، روانویس و …)، کیف یا ساک دستی، کتاب، جزوه، ماشین حساب، تلفن همراه، هندزفری، ساعت یا دستبند، انگشتر هوشمند، پیجر و … اکیداً خودداری نمایند. ممکن است محلی برای نگهداری این وسایل در حوزه های امتحانی پیش بینی نشده باشد، لذا حوزه های امتحانی مسئولیتی در قبال نگهداری از این وسایل ندارند.

۵- صحبت کردن با سایر متقاضیان یا رد و بدل کردن هر نوع وسیله از قبیل لوازم التحریر، نت (یادداشت)، . . . در جلسه امتحان به عنوان تقلب و تخلف محسوب می شود و با داوطلب متخلف برابر قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری رفتار خواهد شد.

۶- همراه داشتن هرگونه وسایل غیرمجاز شامل دستگاه­های ارتباط الکترونیکی، تلفن همراه، ساعت هوشمند، انگشتر هوشمند، دستبند هوشمند و یا ماشین حساب در جلسه آزمون طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری، موجب محرومیت از گزینش در آزمون می­شود.

۷- در صورت بوجود آمدن هرگونه مشکل در فرآیند برگزاری آزمون، لازم است متقاضیان، حداکثر تا یک روز بعد از آزمون، از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org با این سازمان مکاتبه و درخواست خود را ثبت نمایند. بدیهی است درخواست­های واصله بعد از مهلت مقرر، قابل بررسی و پیگیری نخواهد بود. لازم است از مراجعه حضوری به سازمان، خودداری گردد.

منبع: سازمان سنجش www.sanjesh.org

نمره دهی در آزمون انگلیسی تولیمو

روش محاسبه نمره آزمون تولیمو:

نمره هر قسمت آزمون تولیمو در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

 • نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی
 • بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب
 • بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط
 • کمتر از ۴۷۹ ضعیف
 • بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود.

آزمون تولیمو TOLIMO iBTآزمون تولیمو TOLIMO iBT

 برگزاری آزمون تولیمو به شیوه کامپیوتری در سال های ۱۳۸۹و ۱۳۹۰ در سازمان سنجش آموزش کشور مطرح شد که با توجه به دانش فنی کارشناسان و تجربه چند دهه برگزاری آزمون، تمایل به تولید و اجرای آن وجود داشت. ولی به علتهای مختلف از قبیل: عدم اطمینان به زیرساختهای فناوری اطلاعات، آموزش پرسنل و داوطلبان و … این مسأله از دستور کار خارج شد. البته از سالها قبل موسسه های بین المللی اقدام به برگزاری آزمونهای مبتنی بر کامپیوتر (CBT) میکردند که معروفترین آنها آزمون TOEFL بود که توسط موسسه ETS و با همکاری دانشگاه ها و موسسات برگزار میشد و پس از چند سال استفاده از بستر اینترنت جهت ارسال و دریافت خودکار اطلاعات، این آزمون ها به صورت اینترنتی ( iBT ) برگزار گردید.

سازمان سنجش نیز در زمستان ۱۳۹۳ طرح اجرایی آزمون اینترنتی را آغاز نمود و در سال ۱۳۹۶ اولین آزمون به شیوه اینترنتی برای متقاضیان آزمون TOLIMO در ساختمان سازمان سنجش آموزش کشور برگزار گردید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون تولیمو iBT اینترنتی مطلب را مطالعه فرمایید.

آزمون تولیمو TOLIMO iBT

منابع آزمون زبان انگلیسی تولیمو

منابع آزمون تولیمو TOLIMO

گرامر Grammar: برای قسمت گرامر بهترین، جامع‌ ترین و معروف‌ ترین منبع، کتاب تافل لانگمن است که بصورت نظام‌ مند و منسجم به توضیح ساختار و گرامر زبان انگلیسی پرداخته است؛ ولی دو نکته در رابطه با کتاب تافل لانگمن وجود دارد که داوطلبان را دچار مشکل می‌ کند؛

۱. توضیحات این کتاب به زبان انگلیسی است و با توجه به اینکه بسیاری از داوطلبان دارای دانش بالایی در زمینۀ زبان انگلیسی نیستند، آنها را دچار سردرگمی می‌ کند.
۲. پاسخ تست‌ های کتاب تافل لانگمن تنها بصورت کلیدی است و در صورتیکه خواننده در انتخاب گزینه‌ ای تردید داشته باشد، از توضیحات لازم برای رد گزینۀ مورد نظر بی‌ بهره خواهد بود.
درک مطلب: برای قسمت درک مطلب آزمون Tolimo کتاب تافل لانگمن ،کتاب‌ های ۵۰۴ و Essential Words for the TOEFL پیشنهاد می‌ شود.

 شنیداری Listening: برای بخش شنیداری (Listening) کتاب کیت (TOEFL Test Preparation Kit ETS) و کتاب TOEFL Actual Tests به شما کمک می‌ کنند.

حرف آخر

آزمون تولیمو چیست؟ همانطور که مطالعه کردید میتوان بصورت ساده گفت تولیمو آزمونی برای تشخیص و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است.

با توجه به مطالب گفته شده در مورد آزمون و نوع برگزاری آن میتوان به حساسیت این آزمون پی برد؛ شرکت کننده در این آزمون باید دارای آمادگی و تسلط مناسب به زبان انگلیسی باشد تا پس از یکبار اعلام سوال با لهجه بریتانیایی یا آمریکایی آن را درک کرده و دنبال جواب آن باشد. پس این یک آزمون زبان پیشرفته محسوب میشود که برای تعیین سطح دانش شخص شرکت کننده در آن تهیه شده است.

پرسش و پاسخ سوالات متداول

تعداد دفعات ثبت نام در آزمون محدود است؟
محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد و همچنین شرکت در چند آزمون الزامی نیست.
به عبارت دیگر آزمون های تولیمو مستقل از یکدیگر هستند و نمرات کسب شده در آن ها در آزمون های دیگر تاثیری ندارد و در صورتی که داوطلب در هر یک از آزمون ها، نمره مورد نیاز خود بدست آورد می تواند در آزمون های پس از آن ثبت نام نکند.
بعد از ثبت نام امکان انصراف از آزمون تولیمو ممکن است؟

لازم به ذکر است که در صورتی که قبلا در آزمون های آتی ثبت نام کرده باشید و پس از کسب نمره درخواست انصراف از شرکت در آزمون های آتی را داشته باشید، این مساله امکانپذیر نیست و امکان انصراف از ثبت نام وجود ندارد

آزمون دارای نمره منفی نیز میباشد؟

خیر؛ آزمون تولیمو یک آزمون تعیین سطح و غیررقابتی است و نمره منفی ندارد.

تاریخ آزمون و محل برگزاری آزمون تولیمو چیست؟

در صفحه اصلی سایت tolimo.sanjesh.org در منوی سمت راست، لینک برنامه زمانی آزمون ها وجود دارد که حاوی جدول تاریخ آزمون ها و شهرهایی که آزمون در آنجا برگزار می شود، می باشد.
لازم به ذکر است که در جدول مذکور، اطلاعاتی مانند هزینه آزمون، مهلت ثبت نام و … وجود دارد.

۱۵ دیدگاه

  • سلام دوست عزیز
   بله، بخش گفتمان (Speaking) شاید دشوارترین بخش سوالات برای متقاضیان ایرانی باشد. در این بخش سه نوع از سوالات از فرد توسط هیئت ممتحن پرسیده می‌شود، در اولین قسمت از فرد درخواست می‌گردد تا خود را به طور کامل معرفی کند که دارای ۳ نمره است در قسمت بعد توانایی فرد در تبادل اطلاعات به سنجش کشیده می‌شود که دارای ۱۲ نمره است و قسمت پایانی یافتن راه حل یا حل مسئله است که آن هم دارای ۱۲ نمره است.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

  • درود بر شما
   همونطور که در مطلب بصورت کامل توضیح داده شد ازمون تولیمو ویژه زبان انگلیسی هست. پیشنهاد میکنم یکبار دیگه مطلب رو بصورت کامل و با دقت مطالعه کنید.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

  • درود بر شما
   در حال حاضر مراکز معتبر برگزاری آزمون تولیمو الکترونیکی در ایران بشرح زیر هستند.

   سازمان سنجش آموزش کشور
   تهران؛ خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان های استاد نجات اللهی و سپهبد قرنی، پلاک ۲۰۴، طبقه همکف، سالن iBT

   مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
   تهران؛ خیابان آزادی، بین خیابان¬های اسکندری شمالی و دکتر قریب، روبروی پارک اوستا، پلاک ۱۳۱

   پردیس شماره ۲ دانشگاه شهید بهشتی
   تهران؛ شهرک اکباتان، فاز ۳، جنب بیمارستان صارم

   کانون زبان ایران
   تهران؛ شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بلوار حسن سیف، روبروی کوچه ۲۲

   موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین
   تهران؛ بزرگراه یادگار امام جنوب، نرسیده به فرحزاد، خیابان ایثارگران شمالی، نبش کوهسار سوم شماره ۳۶
   مشهد؛ بلوار سجاد، چهار راه گلریز، برج آفتاب(ساختمان بانک آینده)، طبقه ۹

   دانشگاه صنعتی اصفهان
   ​اصفهان؛ دانشگاه صنعتی اصفهان، کتابخانه مرکزی، طبقه همکف، مرکز آموزش های الکترونیکی و آزاد. سالن iBT

   دانشگاه شهید باهنر کرمان
   کرمان؛ انتهای بلوار ۲۲ بهمن، دانشگاه شهید باهنر کرمان، ساختمان W سایت صبا

   موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی کرمان(کیمیا)
   کرمان؛ بزرگراه عاشقان ولایت – بعد از پل بازرگانی – شهرک دانشگاهی صادقیه – موسسه آموزش عالی کرمان

   دانشگاه یزد
   یزد؛ صفاییه، چهارراه پژوهش، پردیس اصلی دانشگاه، ساختمان امامت، طبقه دوم

   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *