آزمون دکتری MCHE – آزمون مقطع دکترا و داوطلبان تحصیل در خارج از کشور MCHE

آزمون زبان مقطع دکتری MCHE

Ministry of Culture and Higher Education
?What is a MCHE Test

آزمون MCHE (Ministry of Culture and Higher Education) یکی از آزمون‌های زبان است که برای داوطلبان پذیرش در مقطع دکترای دانشگاه‌های ایران در نظر گرفته شده است.

 آزمون MCHE چیست؟

این آزمون بیش از ده سال است که در اکثر شهرهای بزرگ ایران برگزار می‎شود و از صد سوال چهار گزینه‌ای تشکیل شده است و مدت زمان برگزاری آن ۷۵ دقیقه است. آزمون وزارت تحصیلات عالی یا MCHE از نظر دشواری در سطح آزمون تافل است و از همین رو به آن تافل کوچک نیز می‌گویند.

این آزمون ویژه دانشجویان دکترا و داوطلبان ادامه تحصیل در مقاطع پس از کارشناسی طراحی شده است. این افراد برای خروج از کشور و ادامه تحصیل باید در آزمون فوق نمره قبولی کسب کنند. مدرک این آزمون از نظر وزارت علوم معتبر است و تقریبا هر ماه و به صورت منظم برگزار می‌شود. مدرک MCHE از نظر تمام دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم معتبر است و متقاضیان مقطع دکترا می‌توانند هنگام مصاحبه، مدرک خود را ارائه دهند. متقاضیان دکترا برای قبولی در این آزمون، باید با توجه به دانشگاه مورد نظر خود حداقل نمره ۵۰ را کسب کنند. اما دانشجویان لیسانس که قصد خروج از کشور و ادامه تحصیل در کشور دیگری را دارند می‌توانند با کسب حداقل ۴۰ نمره، مدرک خود را دریافت کنند. مدرک آزمون MCHE از زمان صدور دارای ۲ سال اعتبار است.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون زبان مقطع دکتری

bazigari kodak iranamozeshgah

حداقل نمره آزمون دکتری

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون زبان مقطع دکتری

نحوه ثبت‌نام در آزمون MCHE

آزمون MCHE که قبلا با نام MSRT شناخته می‌شد، یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی است که مدرک آن از نظر تمام دانشگاه‌های داخلی معتبر است. هرچند اخیرا اداره بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم نام این آزمون را تغییر داده، با این حال مفاد آزمون و اعتبار آن همچنان مثل گذشته باقی مانده است و تغییری نکرده. کلیه سرفصل‌ها در قالب چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، ساختار و دایره واژگان مورد آزمایش قرار می‌گیرند و متقاضی بر اساس نمره کسب شده ارزیابی می‌شود. لازم به ذکر است که مدرک این آزمون تنها در داخل ایران اعتبار دارد.

برای ثبت‌نام در آزمون MCHE باید از طریق پورتال سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام کنید. هزینه ثبت‌نام در این آزمون یک میلیون و دویست هزار ریال یا صد و بیست هزار تومان است و تقریبا هر ۴۵ روز یک‌بار برگزار می‌شود. با این حال، شیوع بیماری کرونا روی برگزاری آزمون MCHE نیز تاثیرگذار بوده است، تا جایی که این آزمون در سال ۱۳۹۹ تنها یک مرتبه و در ماه مهر برگزار شد.

هزینه ثبت نام آزمون MCHE

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون ام سی اچ ای ۱۲۰ هزار تومان است که به صورت آنلابن پرداخت میشود.

https://english.iau.ac.ir/ept/

آشنایی با سوالات آزمون ام‌ سی‌ اچ‌ ای

این آزمون به طور کلی از سه بخش تشکیل شده است و چنانچه پیش از این نیز گفته شد، سوالات آزمون شامل صد سوال ۴ گزینه‌ای در بخش‌ مهارت‌های شنیداری (Listening Comprehension)، گرامر و ساختارهای زبانی (Structure and Written Expression) و درک مطلب (Reading Comprehension) است. سوالات آزمون به تفکیک هر بخش، این چنین مطرح می‌شوند:

  • مهارت‌های شنیداری: ۳۰ سوال چهار گزینه‌ای، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی: ۱۵ دقیقه.
  • گرامر و ساختارهای زبانی: ۳۰ سوال چهار گزینه‌ای، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی: ۲۰ دقیقه.
  • درک مطلب: ۴۰ سوال چهار گزینه‌ای، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی: ۴۰ دقیقه.

متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون MCHE یا هر آزمون زبان معتبر و بین‌المللی، می‌توانند با مراجعه به این صفحه از ایران آموزشگاه به اطلاعات مورد نیاز برای آزمون مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

منابع آزمون MCHE

هر چند طی سال‌های اخیر منابع داخلی برای آمادگی شرکت در آزمون MCHE منتشر شده‌اند تا متقاضیان به استفاده از منابع خارجی نیازمند نباشند، با این حال از آنجاکه این آزمون شباهت زیادی به آزمون تافل دارد، می‌توان از منابع آزمون تافل برای شرکت در آزمون MCHE استفاده کرد. داوطلبان می‌توانند با استفاده از منابع مخصوص به هر مهارت، توانایی‌های خود را در زمینه‌های متفاوت افزایش دهند و در آزمون مذکور، نمره قبولی کسب کنند.

منابع آزمون ام‌ سی‌ اچ‌ ای برای پاسخگویی به سوالات بخش درک مطلب

برای افزایش مهارت درک مطلب و کسب نمره قبولی در آزمون، می‌توانید از کتاب‌های ۵۰۴ و واژگان ضروری تافل استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای افزایش مهارت‌های مرتبط با درک مطلب، می‌توانید از منابع بسیاری استفاده کنید، با این حال بعضی از منابع امتیاز بیشتری دارند و با استفاده از آنها می‌توانید آزمون را ساده‌تر پشت سر بگذارید. مهمترین و رایج‌ ترین این منابع، کتاب‌های ۵۰۴ و Essential Words for TOEFL هستند. این دو منبع نقاط مشترک بسیاری دارند و برای آشنایی با لغات و واژگان رایج و مهم، بسیار سودمند هستند. با فراگیری هردو، می‌توانید به سادگی به سوالات بخش درک مطلب آزمون MCHE پاسخ دهید.

یکی دیگر از منابع تاثیرگذار برای افزایش سطح درک مطلب و قبولی در آزمون MCHE، کتاب ۱۱۰۰ واژه است. علاوه بر این، برای کسب مهارت‌های بیشتر در زمینه درک مطلب، می‌توانید از منابع پیشرفته‌ تر مانند Longman Preparation Course for the TOEFL iBT استفاده کنید.

منابع آزمون ام‌ سی‌ اچ‌ ای برای پاسخگویی به سوالات بخش گرامر و ساختارهای زبانی

تقریبا ۳۰ سوال از سوالات آزمون MCHE مربوط به بخش گرامر است و منابع زیادی برای ایجاد آمادگی در این بخش معرفی شده‌اند. یکی از مهمترین منابع معرفی شده، کتاب TOEFL PBT از انتشارات لانگمن است. البته این منبع برای کسب آمادگی در هر سه بخش مفید واقع خواهد شد. متقاضیان شرکت در آزمون برای بهبود مهارت‌های گرامری خود می‌توانند از کتاب Grammar in Use, Intermediate نیز استفاده کنند. یکی دیگر از منابع مفید برای این بخش، کتاب Betty Azar – Understanding and Using English Grammar است. مطالعه این کتاب برای افراد در هر سطح زبانی مفید خواهد بود. علاوه بر این، تمرین‌های برای افزایش یادگیری در نظر گرفته شده که یادگیری گرامر را بسیار آسان و لذت‌بخش می‌کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، برای کسب نمره بهتر در این بخش می‌توانید از کتاب TOEFL Test Preparation Kit ETS استفاده کنید.

منابع آزمون ام‌سی‌اچ‌ای برای پاسخگویی به سوالات بخش مهارت‌های شنیداری

برای کسب آمادگی در این بخش، معمولا منابعی معرفی می‌شوند که با سایر منابع همپوشانی داشته باشند، چراکه کسب و ارتقاء مهارت‌های شنیداری، تا حد زیادی به پیشرفت در سایر بخش‌ها وابسته است. یکی از منابع معرفی شده برای آمادگی در این بخش، مجموعه کتاب‌های Interchange است. با این حال بهتر است سطح کتاب را متناسب با سطح مهارت خود انتخاب کنید. علاوه بر این، برای یادگیری بهتر می‌توانید از مجموعه کتاب‌های Headway نیز استفاده کنید. هرچند این دو کتاب تاکید زیادی روی مهارت‌های شنیداری دارند، با استفاده از سایر منابع ذکر شده نیز می‌توانید مهارت شنیداری خود را افزایش دهید.

نکات مهم برای شرکت در مورد آزمون MCHE

آزمون MCHE یا MSRT یک آزمون سنجش سطح مهارت‌های زبانی است که توسط معاونت دانشجویی وزارت علوم برگزار می‌شود. این آزمون برای داوطلبان تحصیل در خارج از کشور و متقاضیان مقطع دکترا در دانشگاه‌های داخلی و آزاد ضروری محسوب می‌شود.

آزمون MCHE در مقایسه با آزمون‌های تافل و آیلتس ساده‌تر است و تقریبا سالی ده بار برگزار می‌شود. با این حال گسترش بیماری کرونا طی سال های اخیر مانع از برگزاری منظم آزمون شده است. لازم به ذکر است که آزمون MCHE نمره منفی ندارد و می‌توانید با خیال راحت به تمام سوالات مطرح شده پاسخ دهید. متقاضیانی که قصد دارند در آزمون MCHE شرکت کنند، می‌توانند با مراجعه به این صفحه از لیست آموزشگاه های زبان یران آموزشگاه به اطلاعات مورد نیاز در مورد آموزشگاه‏ هایی که دوره‏ های آمادگی شرکت در این آزمون و سایر آزمون‌های معتبر را ارائه می‏کنند، دسترسی پیدا کنند.

سوالات متداول آزمون MCHE

آزمون MCHE چیست؟

از این آزمون که از آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی در ایران به شمار می‌رود به عنوان یک آزمون تافل کوچک یاد می‌شود، لذا دانشجویان برای آمادگی در این آزمون، منابع آزمون تافل را می‌خوانند.

چطور در آزمون MCHE ثبت نام کنیم؟

برای ثبت‌نام در آزمون MCHE باید از طریق پورتال سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام کنید.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه ثبت‌نام در این آزمون یک میلیون و دویست هزار ریال یا صد و بیست هزار تومان است.

نتیجه آزمون MCHE چه زمانی اعلام میشود؟

شرکت کنندگان آزمونMCHE  می بایست برای مشاهده نتایج این آزمون حدودا ۱۰ روز پس از برگزاری ، به سامانه جامع امور دانشجویان ( سجاد ) مراجعه کنند . نتایج آزمون ام  سی اچ ای در یک مرحله و در قالب یک کارنامه اطلاع رسانی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *