آزمون دکتری EPT – آزمون تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی مقطع دکتری

آزمون زبان مقطع دکتری EPT

 English Proficiency Test
?What is a EPT Test

آزمون دکتری EPT آزمونی است که هدف آن تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی برای دانشجویانی است که قصد پیوستن به یکی از دانشگاه‌هایی را دارند که در آن انگلیسی به عنوان زبان تدریس استفاده می‌شود. آزمون EPT مطابق با روش‌های شناخته شده بین المللی توسعه یافته است.

 آزمون EPT چیست؟

این آزمون مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده است و با چارچوب مرجع مشترک اروپا (CEFR) مطابقت دارد. هر سطح از آزمون EPT دارای مراحل نسبتا سختی است تا به مدیران و اساتید دانشگاهی اطمینان بدهد که دانشجویان یک آزمون سطح بالایی را پشت سر گذاشته‌اند و می‌توانند از زبان انگلیسی برای اهداف آموزشی خود استفاده کنند.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون زبان مقطع دکتری

bazigari kodak iranamozeshgah

حداقل نمره آزمون دکتری

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون زبان مقطع دکتری

ساختار آزمون EPT

آزمون EPT بیشتر برای دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های آزاد در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدهند، کاربرد دارد. این آزمون مهارت زبان آموزان را از طریق پاسخ به ۸۰ سوال چند گزینه‌ای در مباحث ذیل می‌سنجد:

  • دستور زبان: ۴۰ سوال
  • درک مطلب: ۲۰ سوال
  • تجزیه و تحلیل نوشتاری: ۲۰ سوال

بنابراین این آزمون اجزای اصلی زبان از جمله واژگان و معانی آنها، همچنین ساختار، نحو و سیستم نوشتاری زبان انگلیسی را از طریق مجموعه‌ای از سوالات تحت بررسی و ارزشیابی خود قرار می‌دهد.

اما بودجه‌بندی که دانشگاه آزاد اسلامی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته است به قرار ذیل است:

  • ۲۵ سوال در بخش لغات
  • ۴۰ سوال در بخش گرامر
  • ۲۰ سوال در بخش خواندن
  • ۱۵ سوال در بخش درک مطلب

لازم به ذکر است که مدت زمان آزمون  ای پی دی ۱۴۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

نمره قبولی در آزمون EPT

بر اساس بخشنامه جدیدی که در سال ۱۳۹۸ منتشر شد، کسب نمره ۵۰ از ۱۰۰ در آزمون ای پی تی به منزله قبولی در این آزمون است و نمره‌های پایین‌تر از ۵۰ مورد قبول دانشگاه‌ آزاد اسلامی نمی‌باشد.

مراکز برگزاری آزمون EPT

آزمون زبان دکتری از سال ۱۳۸۶ به طور منظم در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات برگزار شده است. اما با توجه به افزایش متقاضیان برای شرکت در این آزمون، از اردیبهشت سال ۱۳۹۲ آزمون ای پی تی عمدتا هر ماه در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌گردد.

شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، اهواز، کرج، رشت، یزد و همدان از جمله مراکز برگزاری این آزمون به شمار می‌روند.

هزینه ثبت نام آزمون EPT

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون ای پی تی برای سال ۱۴۰۰ توسط مرکز سنجش و آزمونِ دانشگاه آزاد تعیین می‌شود.

https://english.iau.ac.ir/ept/

ثبت نام آزمون EPT

هنگامیکه زمان ثبت نام آزمون ای پی تی فرا رسیده باشد، لینک مخصوص ثبت نام در این آزمون در سایت دانشگاه آزاد فعال شده و داوطلبین می‌توانند در آزمون مورد نظر خود ثبت نام کنند.

برای این منظور، وارد بخش ثبت‌نام آزمون شوید و سپس کلیه اطلاعات مورد نیاز در فرم ثبت نام را با نهایت دقت وارد نمایید. پس از ثبت نام اولیه به صورت خودکار وارد بخش تایید اطلاعات می‌شوید. در این بخش، جهت تایید اطلاعات درج شده و پرداخت هزینه آزمون، ۳۰ دقیقه فرصت دارید. پس از اینکه از صحت اطلاعات مطمئن شدید، روی دکمه پرداخت هزینه کلیک کرده و ثبت نام خود را نهایی کنید.

برای دریافت کارت ورودی، باید دو روز پیش از شروع برگزاری آزمون به سامانه دانشگاه آزاد بروید و کارت ورود به جلسه خود را آنلاین دریافت کنید.

همچنین برای دریافت کارنامه خود باید به سامانه ثبت نام آزمون EPT در وبسایت دانشگاه آزاد مراجعه کنید و در بخش دریافت کارنامه، اطلاعات مربوط به خود را وارد کرده و نمرات خود را دریافت نمایید.

زمان برگزاری

اولین نوبت این آزمون هر ساله در اواسط مرداد برگزار می‌شود و پس از آن به صورت ماهیانه در مراکز ذکر شده برگزار می‌گردد. تاریخ برگزاری آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰، ۱۵ مرداد است و دانشجویان می‌توانند از ۱۴ تا ۲۱ تیرماه برای ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند. همچنین ۱۰ روز پس از برگزاری آزمون، نتایج آن در دسترس شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. تاریخ دقیق نوبت‌های بعدی آزمون، متقابلا در سایت دانشگاه آزاد اعلام خواهد شد.

هزینه آزمون EPT

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون ای پی تی برای سال ۱۴۰۰ توسط مرکز سنجش و آزمونِ دانشگاه آزاد تعیین می‌شود. هزینه فعلی ثبت نام در این آزمون برای نوبت اول (مردادماه) ۱۲۵،۰۰۰ تومان می‌باشد. در صورتی که هرگونه تغییری در هزینه آزمون زبان دکتری ایجاد شود، متقابلا این مطلب به روزرسانی خواهد شد.

اعتبار مدرک

آزمون EPT تا دو سال پس از برگزاری دارای اعتبار است و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی موظف به رسمیت شناختن آن می‌باشند. همانطور که گفته شد، تنها دانشجویان دکتری و متقضایان شرکت در آزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. دانشگاه‌های سراسری آزمون ای پی تی را به رسمیت نمی‌شناسند.

منابع آزمون EPT

برای اینکه بتوانید در آزمون زبان دکتری بهترین نتیجه را کسب نمایید، بهتر است با منابعی که برای این آزمون درنظر گرفته شده‌اند، آشنا شوید:

کتاب آمادگی برای آزمون تافل لانگمن (Longman Preparation for TOEFL)

این کتاب مرجع بسیار خوبی برای داوطلبین شرکت در آزمون‌هایی مثل MSRT، TOLIMO، ETP، UTEPT و MHLE می‌باشد. خوشبتخاته سری کتاب‌های Longman for TOEFL توسط نشریه‌های مختلف در ایران چاپ می‌شود و جدیدترین ویرایش این کتاب در دسترس عموم قرار دارد.

با اینکه سوالات آزمون ای پی تی همپوشانی بسیار خوبی با این کتاب دارد، اما دلیل نمی‌شود که متقاضیان شرکت در این آزمون تنها به خواندن این کتاب اکتفا کنند.

کتاب Barron’s Essential Words for TOEFL

این کتاب مخصوص داوطلبانی است که دایره لغات ضعیفی دارند. تسلط بر واژگانی که در تست‌های مختلف زبان انگلیسی به کار گرفته می‌شوند، نقش بسزایی در ارتقا نمرات داوطلبین ایفا می‌کند. این کتاب شامل ۵۰۰ کلمه کلیدی پرکاربرد در آزمون‌های مختلف تافل است و با بررسی کامل کلمات، توانسته است یکی از منابع آزمون EPT در نظر گرفته شود.

کتاب ۱۱۰۰ کلمه‌ای که باید دانست (۱۱۰۰ Words You Need to Know)

یکی دیگر از کتاب‌های مفیدی که انتشارات بارونز آن را منتشر کرده است، کتابِ ۱۱۰۰ کلمه‌ای که باید دانست، می‌باشد. این کتاب برای تقویت دایره لغات زبان انگلیسی داوطلبین شرکت در آزمون‌های آیلتس، تافل، FCE، CAE و EPT محسوب می‌شود.

این کتاب با دسته‌بندی کلمات به صورت روزانه و هفتگی، یک برنامه مدونی را برای خوانندگان خود طراحی کرده است، که به وسیله آن همه ۱۱۰۰ کلمه موجود در کتاب در ذهن خواننده خواهد نشست.

کتاب ۵۰۴ Essential Words

یکی دیگر از کتاب‌هایی که به عنوان منابع آزمون ای پی تی در نظر گرفته شده، کتاب معروف ۵۰۴ واژه ضروری است. خواندن موشکافانه این کتاب نه تنها به داوطلبین شرکت در آزمون ای پی تی بلکه به تمامی افرادی که قصد دارند دایره لغات زبان انگلیسی خود را ارتقا ببخشند، پیشنهاد می‌شود.

از کجا آموزشگاه‌های زبان مناسب برای آمادگی شرکت در آزمون EPT را پیدا کنیم

اگر قصد دارید در این آزمون شرکت کنید و در همان بار اول، نمره دلخواه خود را کسب نمایید باید برای ارتقا سطح دانش زبان انگلیسی خود تلاش کنید. با مراجعه به این لینک از وبسایت ایران آموزشگاه خیلی راحت می‌توانید آموزشگاه‌های زبان شهر خود را پیدا کرده و اطلاعات تماس و دوره های مراکز را مطالعه کنید. اطلاعات جامعی شامل شهریه دوره‌ها، آدرس دقیق آموزشگاه، شماره تلفن‌های آموزشگاه و غیره همگی در سایت ایران آموزشگاه قرار گرفته‌اند.

اگر می‌خواهید در مورد آزمون‌های دیگر زبان‌های خارجه اطلاعاتی مثل این کسب کنید، می‌توانید وارد این صفحه از وبسایت ایران آموزشگاه شوید. در این صفحه ما تمامی آزمون‌های بین المللی زبان‌های خارجه را گردآوری کرده‌ایم تا شما نیازی به گردش در اینترنت برای پیدا کردن اطلاعات مکفی در مورد سایر آزمون‌ها نداشته باشید!

سوالات متداول آزمون EPT

آزمون دکتری EPT چیست؟

آزمون EPT ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و توسط همین دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان آن برگزار می گردد.

چطور در آزمون EPT ثبت نام کنیم؟

در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش به نشانی https://english.iau.ac.ir/ept  نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون ای پی تی برای سال ۱۴۰۰ توسط مرکز سنجش و آزمونِ دانشگاه آزاد تعیین می‌شود. هزینه فعلی ثبت نام در این آزمون برای نوبت اول (مردادماه) ۱۲۵،۰۰۰ تومان می‌باشد.

نتیجه آزمون EPT چه زمانی اعلام میشود؟

آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد،  تقریبا ماهی یک مرتبه برای دانشجویان دکتری این دانشگاه که فاقد مدرک معتبر زبان انگلیسی هستندتوسط مرکز سنجش و پذیرش برگزار می شود که نتایج هر مرحله، حدودا دو هفته پس از زمان برگزاری آن بر روی سایت قرار می گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *