میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه چقدر است؟

میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه

میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه باید چه میزانی باشد؟

میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه باید چه میزانی باشد؟ تجهیزات آموزشگاه ها باید چه چیزهایی باشد؟ متراژ آموزشگاه ها باید چقدر باشد؟ و بسیاری سوالات دیگر که برای تاسیس یک آموزشگاه یا موسسه باید در نظر گرفته شود را با شما بررسی خواهیم کرد.

سرانه فضا جهت یک آموزشگاه یکی از مواردی است که آموزشگاه های مختلف در هنگام تاسیس باید آن را در نظر داشته باشند زیرا این سرانه فضای آموزشی نسبت به هر آموزشگاه و رشته متفاوت بوده و طبق ضوابط آموزشگاه ها باید قبل از راه اندازی به آن توجه کنند.

در این مطلب بصورت مختصر به مواردی اشاره شده و برای مشاهده جزئیات تجهیزات مراکز کاردانش فایل PDF انتهای متن را دانلود کنید.

در راستای این امر هیات نظارت طبق دستوری سرانه فضا جهت یک کارآموز اعم از متراژ و یا امکانات را برای موسسین جهت تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد مشخص کرده است که به شرح زیر میباشد.

میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه

امکانات فضای آموزشی آموزشگاه

دستور هیات نظارت مرکزی:

بر اساس مصوبه مورخ ۱۶/۴/۸۷ هیات نظارت مرکزی و در راستای سیاستهای حمایتی جاری سازمان از توسعه بخش خصوصی و با توجه به لزوم تغییر شاخص ها و رویه ها متناسب با فرصت ها ، فضای آموزشی مورد نیاز تاسیس آموزشگاه که براساس ‹‹سرانه مورد نیاز به ازای هر کارآموز›› شامل ‹‹ فضای عمومی مورد نیاز›› تهیه شده است به شرح ذیل (و پیوست) تقدیم می گردد:

الف- فضای عمومی شامل (فضای مفید اداری، سرویس بهداشتی، آبدارخانه و بوفه، فضای تنفس و نمازخانه):

 1. فضای مفید اداری: حداقل ۲۰ مترمربع (شامل اتاق مدیر ، مربی ، مسئول ثبت نام و اتاق تکثیر بایگانی)
  می باشد. برای تشکیل بیش از ۳ کلاس بطور همزمان به ازای هر کلاس اضافه ۱۰٪ به فضای مفید اداری اضافه می شود.
 2. سرویس بهداشتی: حداقل ۱ سرویس برای استفاده حداکثر ۳۰ نفر.
 3. آبدارخانه و بوفه: حداقل ۶ مترمربع.
 4. فضای تنفس: حداقل ۳ مترمکعب به ازای هر نفر (فضای تنفس عبارتست از هر گونه فضای قابل استفاده بجز فضای کارگاهها و کلاسها، فضای اداری، سرویس بهداشتی، بوفه و آبدارخانه و نمازخانه).

مثال: چنانچه ارتفاع ۳ متر و طول و عرض هر کدام یک متر باشد فضای تنفس عبارت است از (مترمکعب ۳=۱×۱×۳) نمازخانه: حداقل ۶ مترمربع.

ب: فضای مفید آموزشی (به مجموعه مورد نیاز آموزشهای نظری و کارگاهی اطلاق می شود که باید علاوه بر فضای عمومی متناسب با تعداد کارآموز در هر حرفه آموزشی به شرح ذیل تامین شود).

 1. فضای مفید آموزشی براساس سرانه هر کارآموز در هر حرفه به شرح جدول پیوست محاسبه می گردد.
 2. توجه : اینکه فضای سرانه هر نفر در جدول مذکور در صورت عدم همپوشانی زمانی تشکیل کلاسها در یک حرفه می باشد.
 3. به منظور تاسیس آموزشگاه برخورداری از فضای آموزشی برای حداقل ۱۰ نفر در هر حرفه / رشته (با رعایت سرانه فضای آموزشی) الزامی است.
 4. بهره برداری از فضای آموزش عملی (کارگاهی) مناسب متعلق به بنگاههای اقتصادی (کارخانه، کارگاه و سایر موسسات) توسط آموزشگاههای نمونه و درجه یک طی قرارداد معتبر مورد تایید هیات نظارت استان بلامانع می باشد.

ج: در صورت افزایش هر حرفه / رشته بایسته است فضای مفید آموزشی براساس سرانه هر نفر در آن حرفه/ رشته با رعایت بند ۲ قسمت ب و همچنین فضای تنفس مطابق بند ۴ قسمت الف محاسبه و اقدام گردد.

با عنایت به موارد معروض، صدور دستور رعایت اکید و دقیق شرایط فوق الذکر موجب امتنان و مورد انتظار می باشد.

امیرمحمد پرویز

مشاور ریاست و مدیرکل دفتر موسسات کارآموزی آزاد و مشارکتهای مردمی

لیست تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی استاندارد هر آموزشگاه در هر دوره به تفکیک در فهرست زیر شرح داده شده است. شما میتوانید لیست میزان تجهیزات استاندارد آموزشی آموزشگاه ها و سرانه فضا جهت یک کارآموز را از اینجا دانلود کنید:

در ادامه توجه شما را به مطلبی در مورد “سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای” جلب میکنم که برای هنرآموزان هنرهای فنی و حرفه ای خالی از لطف نیست. همچنین برای اطلاع از “شهریه آموزشگاه فنی و حرفه ای چقدر است؟” برای هنرجویان میتوانید به مطلب اشاره شده مراجعه نمایید. ایران آموزشگاه همواره سعی دارد تا در ارتقاء سطح دانش هنرجویان و موسسین مراکز علمی سهیم باشد و از توجه شما به این مطلب قدردان است.

۲ دیدگاه

 • در اموزشگاه فنی وحرفه ای چه خبر است .دو مرحله ثبت وپرداخت دو شهریه وبعد یک ماه اموزش ،تازه یادشان امده هنر جو بعد از ظهری بوده وکلاس های بعد از ظهری اصلا نبوده وهنر جو را به پیش از ظهر (بنا به تلفن تماس مربی) تشکیل شده وحالا بعد از یک ما یادش امده که بعد از ظهری بوده وحالا هنر جو بلاتکیف می باشد .دو شهریه چی میشه.ایا همه ساله این طور جیب مردم را خالی مبکنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.