معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها

معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها

همانطور که در ” نحوه شکایت از آموزشگاه ها ” اشاره کردیم، برای شکایت از هر آموزشگاه باید بدانیم که مجوز آن آموزشگاه از کدام نهاد و مرجع صادر شده است و در این مطلب به معرفی بعضی نهاد های صادر کننده و صالح برای شکایت اشاره خواهیم کرد.

لطفا تغییرات در مراجع را از طریق راه های ارتباطی زیر به اطلاع ما برسانید.

معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها
معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها
_

مرجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها کجاست؟

_
مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های زبان خارجی

آموزشگاه زبان کودک و نوجوان ⇐ مرجع صدور مجوز ⇐ فقط آموزش و پرورش ⇐ مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها = آموزش و پرورش

تنها مرجع صدور مجوزهای آموزشگاه های علمی آزاد زبان های خارجی، آموزش افراد زیر ۲۰ سال و مراکز پیش دبستانی، وزارت آموزش و پرورش است
با توجه به تبصره ۱ ماده ۲ قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی، تنها مرجع صدور مجوز فعالیت آموزشگاه علمی آزاد و آموزشگاه زبان خارجی، جهت آموزش افراد زیر ۲۰ سال و مراکز آموزش پیش دبستانی ( به استناد مصوبه ۴۲۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه ۶۹۹ شورای عالی آموزش وپرورش) وزارت آموزش و پرورش است.

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ وزارت علوم ⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = وزارت علوم

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ گردشگری ⇐ مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها = گردشگری

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = در حال حاضر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجع شکایت هیچ یک از آموزشگاه های زبان نمی باشد.

-مجوز برگزاری دوره های آموزشی حیطه “زبان های خارجی” ویژه کارمندان دولت از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور – مرکز آموزش مدیریت دولتی

-مجوز برگزاری دوره های آموزشی حیطه “فن آوری اطلاعات” ویژه کارمندان دولت از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور – مرکز آموزش مدیریت دولتی

-مجوز فعالیت آموزشی در زمینه های کامپیوتر و مدیریت، زبان های خارجی، معماری و فن آوری اطلاعات از وزارت علوم تحقیقات و فن آوری

-مجوز فعالیت آموزشی در زمینه های زبان های خارجی و همچنین گرافیک کامپیوتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

-مجوز برگزاری دوره صادره توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری

و …

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های رانندگی

مرجع رسیدگی به تخلفات آموزشگاه های رانندگی از طریق سامانه ۱۹۷ راهنمایی و رانندگی است.

تمام پیام‌های مردمی اعم از انتقادات و پیشنهادات آن‌ها در سامانه ۱۹۷ مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مشاهده قصور از سوی آموزشگاه‌ها، برابر مقررات با آن‌ها برخورد می‌شود.

 گاهی بین هنرجو و مربی آموزشگاه برای دریافت هزینه‌های آموزش توافقی انجام می‌شود که در این صورت مانعی وجود ندارد براین اساس حداکثر تا ۳ جلسه آموزش‌های تکمیلی می‌تواند از سوی کارشناسان تجویز شود.

در صورتی که مربی، هنرجو را مجبور کند که ساعت اضافه بگیرد یا مبالغ بالاتری از نرخ مصوب پرداخت کند، مرتکب تخلف شده و هنرجو می‌تواند از طریق سازمان تعزیرات حکومتی طرح دعوا کرده که طبق قانون برخورد می‌شود.

افرادی که که آزمون‌ها را اخذ میکنند کارشناسان مورد وثوق پلیس راهور هستند که از طریق بنیاد تعاون ناجا اعزام می‌شوند براین اساس از نظر ساختاری هیچ‌گونه ارتباطی با آموزشگاه‌ها ندارند.

آموزشگاه‌ها صرفا آموزش ارایه داده و افرادی که آزمون‌ها را برگزار می‌کنند مورد وثوق راهنمایی و رانندگی هستند و جزو کارکنان آموزشگاه ها نیستند و هیچگونه صرفه اقتصادی برای آنها ندارد که بخواهند افراد را در آزمون‌ها قبول یا مردود کنند چرا که حقوق خود را از بنیاد تعاون ناجا دریافت می‌کنند.

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های موسیقی

آموزشگاه موسیقی ⇐ مرجع صدور مجوز ⇐ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرجع شکایات مربوط به موسسات کنکور و آموزش کنکور

تنها موسساتی که پس از آزمون سراسری از سازمان سنجش دانشجو می پذیرند و در قبال آموزش خود مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم صادر می کنند زیر نظر وزارت علوم و تحت نظارت دفتر بازرسی می باشد و شکایت در خصوص قرارداد و تعهدات موسسات کنکور و غیره از دستگاه قضایی امکان پذیر است فقط در خصوص اساتید و کادر آموزشی این موسسات دانشگاه جامع علمی کاربردی پاسخگو می باشد.

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های فنی و حرفه ای

مرجع صادر کننده و به تبع شکایت از این آموزشگاه ها سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد.

مرجع شکایات مربوط به موسسات غیرانتفاعی

با توجه به اینکه کلیه موسسات غیرانتفاعی کل کشور زیر نظر دفتر آموزشی غیردولتی بوده اند و رسیدگی کلیه امور مربوطه به آنه از این دفتر انجام می شود متقاضیان می بایست ابتدا با دفتر آموزشی های غیردولتی طرح موضوع نمایند و در صورت استعلام و محرز شدن تخلف صورت گرفته و یا اعلام عدم رسیدگی از آن دفتر به بازرسی درخواست ارائه نمایند.

مرجع شکایات مربوط به سازمان سنجش و آزمون سراسری

متقاضیان میبایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با مراجعه به آدرس سازمان در خیابان کرین خان زند جنب پل کریم خان به اداره پاسخگویی درخواست مکتوب ارائه و در صورت عدم رسیدگی در سازمان مذکور از دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات اقدام نمایند.

مرجع شکایات مربوط به موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور

با توجه به اینکه کلیه این موسسات زیر نظر اداره کل اعزام در سازمان امور دانشجویان می باشد و مجوزهای فعالیت این موسسات نیز از این اداره صادر می شود رسیدگی به شکایات از این دست در اداره کل اعزام واقع در میدان فردوسی انجام می شود.

مرجع شکایات مربوط به موسسات خصوصی که اقدام به فروش پایان نامه می کنند

در خصوص اقدام به فروش پایان نامه متقاضیان محترم می توانند از معاونت پژوهشی وزارت علوم پیگیری نمایند.

مرجع شکایات مربوط به مرکز آموزشهای عالی آزاد و آموزشهای خاص دانشگاه جامع علمی کاربردی

ارسال شکایات از فعالیتهای آموزشی موسسات آموزش عالی آزاد مجاز و نیز اطلاع رسانی فعالیتهای موسسات غیرمجاز، از طریق سامانه مرکز به آدرس http://www.uast.ac.ir/amoozesh_aali در قسمت “اعلام تخلفات و شکایات” امکان پذیر است.

مرجع شکایات مربوط به تبلیغات غیر مجاز آموزشگاه ها

تبلیغات مراکز آموزشی حتما باید با مجوز آموزش و پرورش صورت گیرد عنوان کرد: کلیه آموزشگاه‌ها طبق بخشنامه‌های ارسالی مطلع هستند که نباید از تبلیغات کاذب برای جذب دانش آموزان استفاده کنند و این تخلف به ندرت در آموزشگاه‌های دارای مجوز از آموزش و پرورش رخ می‌دهد. براساس ماده ۷ مصوبه ۴۸۳ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۰، صدا و سیما فقط به پخش تبلیغات مراکز و موسسات آموزشی مجاز هستند که از آموزش و پرورش مجوز فعالیت و تبلیغ داشته باشند.

مرجع شکایات مربوط به مدارس غیردولتی

چنانچه اولیا دانش‌آموزان تخلفی را مشاهده کردند می‌توانند با شماره تماس‌ ۸۸۸۴۰۸۹۹ ـ ۰۲۱ تماس و آن را به مسوولان اعلام کنند. وی درباره چگونگی تشخیص مراکز فاقد مجوز تصریح کرد: برای شناسایی مجاز بودن آموزشگاه‌ها توجه به عبارت «دارای مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش» روی تابلوها و همچنین رویت موافقت اصولی نصب شده در محل‌های ثبت‌نام، گواه بر داشتن مجوز از این وزارتخانه است.

سامانه اینترنتی رسیدگی به شکایات در آموزش و پرورش

هرگونه شکایت در حوزه آموزش و پرورش باید در سامانه متمرکز رسیدگی به شکایات به آدرس shekayat.medu.ir ثبت گردد تا امکان پیگیری داشته باشد. شرایط و محل شکایت طبق مراتب زیر است:

الف) تعاریف

۱- رسیدگی به شکایات فرایندی است که پس از اعلام شکایت توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی، برای شفاف سازی امور و رفع تظلمات اداری و ایجاد زمینه مناسب جهت احقاق حق و استقرار عدالت صورت می گیرد.

۲- شکایت کننده را شاکی، طرف شکایت را مشتکی عنه و عریضه تسلیمی به مرجع رسیدگی کننده را شکواییه می نامند.

ب) ویژگی های شکایت

۱- در شکواییه علاوه بر بیان خواسته بصورت مشخص و شفاف؛ از پراکنده گویی و کلی گویی خودداری گردد.

۲- ویژگی های شکایات قابل ارجاع و پیگیری عبارتند از:‌

‌الف) شاکی خصوصی شخصا در موضوع ذینفع باشد.

ب‌) موضوع شکایت متوجه طرف شکایت باشد.‌

ج‌) مفاد شکایت مستند به قوانین، مقررات و ضوابط جاری و ابلاغی باشد.‌

د‌) مدارک مثبته و لازم مندرج در شکواییه باید ضمیمه شکایت شده باشد.‌

ج‌) شکایات غیر قابل رسیدگی

۱- شکایت اشخاصی که پرونده آنها در هیات های رسیدگی به تخلفات اداری درحال بررسی بوده؛ قابل رسیدگی نمی باشد.‌

‌۲- اعتراض نسبت به تصمیمات و آرای صادره توسط شعب بدوی و تجدید نظر هیات های رسیدگی به تخلفات اداری یا آراء صادره از شعب دیوان عدالت اداری و دادگاهها و همچنین نظریه گزینش و شورای نظارت بر مدارس و مراکز دولتی و یا هر تصمیمی که مرجع قانونی برای رسیدگی به آن تعیین شده باشد از طریق واحدهای ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات قابل پیگیری، رسیدگی و اظهار نظر نخواهد بود.

‌۳- شکایاتی مانند نقل و انتقالات، بازنشستگی و … که در ارتباط با اجرای قوانین و مقررات خاص بوده و اجرای آن محدوده زمانی داشته، در موعد مقرر قابل رسیدگی می باشد؛ ولی چنانچه در خارج از وقت مقرر شکایتی صورت پذیرد موضوع قابل رسیدگی نخواهد بود.

۴- در صورتی که مشخص گردد شکایت مغرضانه بوده و شاکی تعمدا” اقدام به طرح شکایت بی اساس و خلاف واقع علیه اشخاص و دیگران نموده است؛ موضوع قابل رسیدگی نبوده و می توان طبق قوانین و مقررات با شاکی رفتار نمود و مشتکی عنه می تواند علیه او در مراجع ذیصلاح اقامه دعوا نماید.‌

‌۵- امور مربوط به مسائل سیاسی، امنیتی، اخلاقی و موارد مشابه در حیطه وظایف مرکز حراست و واحدهای تابعه بوده و از طریق این مراجع و سایر مراجع ذیربط پیگیری خواهد شد .

د‌) فرایند رسیدگی

۱- مدت زمان بررسی اولیه شکایت و تشخیص قبول آن ۴۸ ساعت کاری خواهد بود.‌

۲- پس از قبول شکایت و وصول آن؛ تا هفت روز کاری موضوع پیگیری و به شاکی پاسخ داده خواهد شد.‌

۳- در صورت نیاز به فرصت بیشتر برای پیگیری و ارائه پاسخ، مراتب از طریق سامانه به اطلاع شاکی خواهد رسید.‌

۴- شاکی در هر مرحله از بررسی؛ امکان انصراف از شکایت خود را خواهد داشت.‌

۵- مهلت اعتراض به پاسخ شکایت از زمان ارسال پاسخ ۲۰روز می باشد و به اعتراض های بعد از مهلت مذکور رسیدگی نخواهد شد.

برای شکایت روی لینک زیر کلیک کنید:

shekayat.medu.ir

لطفا تجربیات خود را در روند شکایت از آموزشگاه ها در بخش نظرات با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۵/۵ ( ۱ نظر )

۷۸ دیدگاه

 • سلام
  از مربی اموزش اسکیت که تو پارک اموزش میدند شکایت دارم.مجوز را شهرداری داده امازنگ زدم میگند اون شخصی هستش و به سهرداری مربوط نیست .کجا شکایت کنم .اخه کفش دست دوم اسکیت داده با قیمت گرون و جای قفلش شکسته بود.

 • سلام من برای استخدام رفتم دو تا اموزشگاه تو این وضع کرونا مسئول اموزشگاها(موسسه عالی ازاد علوم **** )و (اموزشگاه زبان کن***) به من میگن نباید تو اموزشگاه من ماسک بزنید من از ادم ترسو خوشم نمیاد این مسیولین شعور ندارن، روزی ۷۰۰ نفر دارن میمیرن بعد میگه ماسک نزنید چطوری شکایت کنم از این اموزشگاها

 • باسلام
  ببخشید من از آموزشگاه رانندگی شکایت دارم من ۳ خرداد ۱۴۰۰ در امتحان شهری قبول شدم و ازشون پرسیدم که گواهینامه من کی به دستم می رسه؟؟ گفتن ۲۰ روز الی ۶۰ روز الان ۱۱۰ روز است و امروز ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ هست ولی هنوز خبری از گواهینامه من نیست من چیکار باید بکنم؟؟؟

 • از آموزشگاه فنی *** دوره کابینت که فقط کلاس رو فشرده طی ده جلسه پیچوندن و هیچی یاد ندادن باید به کجا شکایت کنم

 • سلام خسته نباشید شکایت از آموزشگاه فن *** تهران داشتم این بود این آموزشگاه برق سه فاز دوره کنترل صنعتی یاد نمیده و همه این کارآموزی مثل ما رو گیر آوردن واقعا چه آدم های پستی هستن جوان های مملکتو این طوری به فنا میدید ما از شهرستان دیگه پا شدیم اومدیم تهران چیزی یاد بگیریم واقعا درک نمیکنم چطور به این آموزشگاها مجوز دادید

 • سلام من دوره ۴ماهه تو اموزشگاه زبان **** شرکت کردم قرار شد بعد ازیه ما ثبت نام کلاس انلاین بزارن الان ۶ماهه گذشته خبری نشده کسی هم جواب گو نیست چطوری میتونم شکایت کنم و پولمو پس بگیرم؟

 • از آموزشگاه پار**** زیر نظر بنیاد و خود فنی حرفه ای در قزوین شکاایت دارم ، من نمیدونم با چه زبونی میشه بهشون فهموند که ترم تموم شده اونم ترم مقدماتی و پیشرفته فتوشاپ که به یک ماه هم نرسید دوره آموزش و اینکه خیلی مختصر به ما یاد دادن و واقعااا کم گذاشتن … و حالا آزمون نمیگیرن ازمون انگار که با دیوار صحبت میکنیم و اینهمه درخواست آزمون میکنم هیچی!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره و معرفی آموزشگاه