معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها

معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها

همانطور که در ” نحوه شکایت از آموزشگاه ها ” اشاره کردیم، برای شکایت از هر آموزشگاه باید بدانیم که مجوز آن آموزشگاه از کدام نهاد و مرجع صادر شده است و در این مطلب به معرفی بعضی نهاد های صادر کننده و صالح برای شکایت اشاره خواهیم کرد.

لطفا تغییرات در مراجع را از طریق راه های ارتباطی زیر به اطلاع ما برسانید.

معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها
معرفی مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها
_

مرجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها کجاست؟

_
مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های زبان خارجی

آموزشگاه زبان کودک و نوجوان ⇐ مرجع صدور مجوز ⇐ فقط آموزش و پرورش ⇐ مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها = آموزش و پرورش

تنها مرجع صدور مجوزهای آموزشگاه های علمی آزاد زبان های خارجی، آموزش افراد زیر ۲۰ سال و مراکز پیش دبستانی، وزارت آموزش و پرورش است
با توجه به تبصره ۱ ماده ۲ قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی، تنها مرجع صدور مجوز فعالیت آموزشگاه علمی آزاد و آموزشگاه زبان خارجی، جهت آموزش افراد زیر ۲۰ سال و مراکز آموزش پیش دبستانی ( به استناد مصوبه ۴۲۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه ۶۹۹ شورای عالی آموزش وپرورش) وزارت آموزش و پرورش است.

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ وزارت علوم ⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = وزارت علوم

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ گردشگری ⇐ مراجع رسیدگی به شکایات آموزشگاه ها = گردشگری

آموزشگاه زبان بزرگسال ⇐ مجوز صادره از ⇐ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = در حال حاضر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجع شکایت هیچ یک از آموزشگاه های زبان نمی باشد.

-مجوز برگزاری دوره های آموزشی حیطه “زبان های خارجی” ویژه کارمندان دولت از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور – مرکز آموزش مدیریت دولتی

-مجوز برگزاری دوره های آموزشی حیطه “فن آوری اطلاعات” ویژه کارمندان دولت از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور – مرکز آموزش مدیریت دولتی

-مجوز فعالیت آموزشی در زمینه های کامپیوتر و مدیریت، زبان های خارجی، معماری و فن آوری اطلاعات از وزارت علوم تحقیقات و فن آوری

-مجوز فعالیت آموزشی در زمینه های زبان های خارجی و همچنین گرافیک کامپیوتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

-مجوز برگزاری دوره صادره توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری

و …

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های رانندگی

مرجع رسیدگی به تخلفات آموزشگاه های رانندگی از طریق سامانه ۱۹۷ راهنمایی و رانندگی است.

تمام پیام‌های مردمی اعم از انتقادات و پیشنهادات آن‌ها در سامانه ۱۹۷ مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مشاهده قصور از سوی آموزشگاه‌ها، برابر مقررات با آن‌ها برخورد می‌شود.

 گاهی بین هنرجو و مربی آموزشگاه برای دریافت هزینه‌های آموزش توافقی انجام می‌شود که در این صورت مانعی وجود ندارد براین اساس حداکثر تا ۳ جلسه آموزش‌های تکمیلی می‌تواند از سوی کارشناسان تجویز شود.

در صورتی که مربی، هنرجو را مجبور کند که ساعت اضافه بگیرد یا مبالغ بالاتری از نرخ مصوب پرداخت کند، مرتکب تخلف شده و هنرجو می‌تواند از طریق سازمان تعزیرات حکومتی طرح دعوا کرده که طبق قانون برخورد می‌شود.

افرادی که که آزمون‌ها را اخذ میکنند کارشناسان مورد وثوق پلیس راهور هستند که از طریق بنیاد تعاون ناجا اعزام می‌شوند براین اساس از نظر ساختاری هیچ‌گونه ارتباطی با آموزشگاه‌ها ندارند.

آموزشگاه‌ها صرفا آموزش ارایه داده و افرادی که آزمون‌ها را برگزار می‌کنند مورد وثوق راهنمایی و رانندگی هستند و جزو کارکنان آموزشگاه ها نیستند و هیچگونه صرفه اقتصادی برای آنها ندارد که بخواهند افراد را در آزمون‌ها قبول یا مردود کنند چرا که حقوق خود را از بنیاد تعاون ناجا دریافت می‌کنند.

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های موسیقی

آموزشگاه موسیقی ⇐ مرجع صدور مجوز ⇐ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ⇐ مرجع رسیدگی به شکایات = اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرجع شکایات مربوط به موسسات کنکور و آموزش کنکور

تنها موسساتی که پس از آزمون سراسری از سازمان سنجش دانشجو می پذیرند و در قبال آموزش خود مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم صادر می کنند زیر نظر وزارت علوم و تحت نظارت دفتر بازرسی می باشد و شکایت در خصوص قرارداد و تعهدات موسسات کنکور و غیره از دستگاه قضایی امکان پذیر است فقط در خصوص اساتید و کادر آموزشی این موسسات دانشگاه جامع علمی کاربردی پاسخگو می باشد.

مرجع شکایات مربوط به آموزشگاه های فنی و حرفه ای

مرجع صادر کننده و به تبع شکایت از این آموزشگاه ها سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد.

مرجع شکایات مربوط به موسسات غیرانتفاعی

با توجه به اینکه کلیه موسسات غیرانتفاعی کل کشور زیر نظر دفتر آموزشی غیردولتی بوده اند و رسیدگی کلیه امور مربوطه به آنه از این دفتر انجام می شود متقاضیان می بایست ابتدا با دفتر آموزشی های غیردولتی طرح موضوع نمایند و در صورت استعلام و محرز شدن تخلف صورت گرفته و یا اعلام عدم رسیدگی از آن دفتر به بازرسی درخواست ارائه نمایند.

مرجع شکایات مربوط به سازمان سنجش و آزمون سراسری

متقاضیان میبایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با مراجعه به آدرس سازمان در خیابان کرین خان زند جنب پل کریم خان به اداره پاسخگویی درخواست مکتوب ارائه و در صورت عدم رسیدگی در سازمان مذکور از دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات اقدام نمایند.

مرجع شکایات مربوط به موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور

با توجه به اینکه کلیه این موسسات زیر نظر اداره کل اعزام در سازمان امور دانشجویان می باشد و مجوزهای فعالیت این موسسات نیز از این اداره صادر می شود رسیدگی به شکایات از این دست در اداره کل اعزام واقع در میدان فردوسی انجام می شود.

مرجع شکایات مربوط به موسسات خصوصی که اقدام به فروش پایان نامه می کنند

در خصوص اقدام به فروش پایان نامه متقاضیان محترم می توانند از معاونت پژوهشی وزارت علوم پیگیری نمایند.

مرجع شکایات مربوط به مرکز آموزشهای عالی آزاد و آموزشهای خاص دانشگاه جامع علمی کاربردی

ارسال شکایات از فعالیتهای آموزشی موسسات آموزش عالی آزاد مجاز و نیز اطلاع رسانی فعالیتهای موسسات غیرمجاز، از طریق سامانه مرکز به آدرس http://www.uast.ac.ir/amoozesh_aali در قسمت “اعلام تخلفات و شکایات” امکان پذیر است.

مرجع شکایات مربوط به تبلیغات غیر مجاز آموزشگاه ها

تبلیغات مراکز آموزشی حتما باید با مجوز آموزش و پرورش صورت گیرد عنوان کرد: کلیه آموزشگاه‌ها طبق بخشنامه‌های ارسالی مطلع هستند که نباید از تبلیغات کاذب برای جذب دانش آموزان استفاده کنند و این تخلف به ندرت در آموزشگاه‌های دارای مجوز از آموزش و پرورش رخ می‌دهد. براساس ماده ۷ مصوبه ۴۸۳ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۰، صدا و سیما فقط به پخش تبلیغات مراکز و موسسات آموزشی مجاز هستند که از آموزش و پرورش مجوز فعالیت و تبلیغ داشته باشند.

مرجع شکایات مربوط به مدارس غیردولتی

چنانچه اولیا دانش‌آموزان تخلفی را مشاهده کردند می‌توانند با شماره تماس‌ ۸۸۸۴۰۸۹۹ ـ ۰۲۱ تماس و آن را به مسوولان اعلام کنند. وی درباره چگونگی تشخیص مراکز فاقد مجوز تصریح کرد: برای شناسایی مجاز بودن آموزشگاه‌ها توجه به عبارت «دارای مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش» روی تابلوها و همچنین رویت موافقت اصولی نصب شده در محل‌های ثبت‌نام، گواه بر داشتن مجوز از این وزارتخانه است.

لطفا تجربیات خود را در روند شکایت از آموزشگاه ها در بخش نظرات با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]

۱۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *