شهریه کلاس های فنی و حرفه ای در سال جدید چقدر است؟

شهریه کلاس فنی و حرفه ای در سال جدید

شهریه کلاس های فنی و حرفه ای در سال جدید چقدر است؟

شهریه حرفه های آموزشی کارآموزان آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد استان تهران

شهریه کلاس های فنی و حرفه ای چقدر است؟ شهریه ی رشته های مختلف فنی و حرفه ای چقدر است؟ میزان ساعت آموزش رشته های مختلف در مراکز آموزش فنی و حرفه ای چقدر است؟ جواب تمام این سوالات را در فایل پیوست در این مطلب مطالعه کنید.

مطلب مفید: ۱۰ تا از بهترین آموزشگاه فنی و حرفه ای تهران

قیمت دوره های فنی و حرفه ای چقدر است؟

همواره یکی از سوالات هنرآموزانی که قصد شرکت در کلاس های فنی و حرفه ای را دارند، هزینه شرکت در این کلاس ها در رشته های مختلف است. سازمان فنی و حرفه ای کشور هر ساله لیست شهریه رشته های مختلف را منتشر میکند و در آن لیست میزان ساعت های آموزشی را به تفکیک تئوری یا عملی بیان میکند تا روند آموزش در کشور بصورت یکسان و استاندارد صورت گیرد.

تعیین شهریه رشته ها به مولفه های مختلفی بستگی دارد از جمله شرایط مکانی و زمانی آموزشگاه ها، تجهیزات آموزشگاه‌ها که بتوانند نیازهای کارآموزان را برآورده کنند، رده سنی کارآموزان، نوع دروس و مهارتهایی که قرار است ارائه شود و همچنین به مدرسین آن آموزشگاه ها، که چه تجربه و درجه علمی دارند و اطلاعات و دانش به روز دارند.

نحوه تعیین شهریه کارآموزان آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد نیز مانند سایر آموزشگاه‌ها به موارد گفته شده مربوط می‌شود.

همینطور برای اطلاع از هزینه های حرفه های فنی و حرفه ای سال های قبل میتوانید وارد لینک زیر شوید.

سازمان فنی و حرفه ای

در ادامه توجه شما را به مطلبی در مورد “سامانه شکایت از آموزشگاه فنی و حرفه ای” جلب میکنم که برای هنرآموزان هنرهای فنی و حرفه ای خالی از لطف نیست. همچنین برای اطلاع از “میزان سرانه فضا و امکانات یک آموزشگاه برای هنرجویان میتوانید به مطلب از قبل منتشر شده مراجعه نمایید.

شهریه آموزشگاه فنی و حرفه ای چقدر است؟

دوره‌های فنی و حرفه ای

آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای می خواهند زمینه ای برای یادگیری مهارت در کارهای مختلف، برای کارآموزان ایجاد کنند. در بعضی از موارد آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای مهارت‌ها را با هزینه‌های خیلی کم یا رایگان در اختیار کارآموزان قرار می‌دهند تا آنها با یادگیری مهارت شغلی وارد بازار کار شوند. اما برای گرفتن مدرک، کاراموزان باید در آزمون نهایی که بعد از اتمام دوره برگزار می گردد، نمره قبولی را بدست آورند.

شرایط شرکت در کلاس‌های رایگان آموزشگاه فنی و حرفه ای

برای شرکت در کلاس‌های فنی و حرفه ای باید یک سری از اصول و قوانینی که سازمان فنی و حرفه ای آنها را مشخص نموده و در سایت خود اعلام می نماید، رعایت کرد. کارآموزان با مراجعه به سایت سازمان فنی و حرفه ای می‌توانند همه اصول را خوانده و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

نکات ثبت نام رایگان دوره ها به شرح زیر می باشد:

 • مراجعه به سایت سازمان فنی حرفه ای و یا مراجعه حضوری به مرکز فنی و حرفه ای.
 • مطالعه قوانین و شرایط دوره ها و انتخاب و رزرو دوره‌ی مورد نظر جهت ثبت نام.
 • آموزشگاه موظف به حفظ اطلاعات داده شده از طرف کارآموز می‌باشد.
 • جایگزینی در دوره‌ها صورت نمی گیرد.
 • نحوه ثبت نام دوره‌های رایگان (پر کردن فرم های اطلاعات کارآموزان) با دوره هایی که هزینه دارند، یکسان است.
 • به دلیل مشخص بودن تعداد کارآموزان در هر دوره ثبت نام بعد از تکمیل ظرفیت صورت نمی گیرد.
 • تاریخ دقیق شروع کلاس‌ها با توجه تکمیل ظرفیت کلاس مشخص شده و اعلام می‌گردد.

نرخ شهریه آموزشگاه‌های آزاد

نرخ شهریه آموزشگاه‌های آزاد

به دلیل اینکه در هر استان رسیدگی به شرایط اقتصادی به عهده شوارای رسیدگی و نظارت استان می‌باشد، تعیین شهریه دقیق متفاوت است و این شورا مبلغ نهایی را تعیین می‌ کند. شورای رسیدگی و نظارت استان جزئیات و تقسیم بندی درجه آموزشگاه را با استناد به شرایط اقتصادی تعیین می کند و با توجه به این امر شهریه را مشخص می‌ نماید.

بعد از مشخص شدن شهریه نهایی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید شهریه تعیین شده را به دفتر برنامه ریزی و آموزش هنری اعلام نماید. در هر آموزشگاه برگه ای برای شهریه طراحی و مبلغ در آن درج شده و هنگام ثبت نام به مدارک تحویل داده توسط کارآموزان پیوست می‌گردد.

یک نسخه از این برگه باید در معرض دید عمومی باشد تا همه افراد قبل از ثبت نام از مبلغ شهریه مطلع شوند.

تخفیف در شهریه آموزشگاه ها

در بعضی آموزشگاه ها با توجه به شرایط و دلایل مختلف، تخفیفات ویژه ای برای کارآموزان در نظر گرفته می شود از جمله:

 • ثبت نام در چندین کلاس.
 • تخفیف ۵۰ درصدی به علت شرایط اقتصادی منطقه.
 • کسب بالاترین نمره در آزمون.
 • تخفیف بخاطر بعضی مناسبتها مثل افتتاحیه آموزشگاه.
 • سابقه تحصیلی عالی کارآموز.
 • فرزندان شهدا و جانبازان.
 • تعداد کم ثبت نام کنندگان و جذب افراد بیشتر.

استرداد شهریه به کارآموزان

استرداد شهریه به کارآموزان

اگر آموزشگاهی به دلایلی مسبب کنسل شدن دوره ای شود حتما باید شهریه به کارآموزان بازگردد. در اینجا به بررسی تعدادی از این موارد می‌پردازیم:

 • تغییر زمان کلاس پس از ثبت نام.
 • برگزار نشدن کلاس از طرف آموزشگاه.
 • تغییر مدرس بدون هماهنگی با کارآموزان.
 • انصراف کارآموز یک هفته قبل از شروع کلاس
 • تعطیل شدن آموزشگاه به هر دلیلی.

دو نکته مهم:

 1. در صورت اعلام انصراف از کلاس توسط خود کارآموز بعد از شروع کلاس، ۶۰% از شهریه بازگردانده می شود.
 2. اگر کلاسی به شکل خصوصی برگزار می گردد و کارآموز بعد از شروع کلاس انصراف دهد، شهریه باز گردانده نمی‌شود.

تدریس خصوصی

تدریس خصوصی در تمامی آموزشگاه‌ها از جمله آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای نیز صورت می‌گیرد. تدریس خصوصی به دلیل سرعت بالا و یادگیری بهتر یکی از بهترین روش های تدریس می باشد.

شهریه تدریس خصوصی شاید بیشتر از کلاس‌های عمومی باشد اما به دلیل نظم بهتر، روش تدریس متفاوت و سرعت بالا مهارت یادگیری در آن بیشتر است. برای تدریس خصوصی باید از بهترین مدرسین و با تجربه‌ترین آنها بهره برد.

ایران آموزشگاه همواره سعی دارد تا در ارتقاء سطح دانش هنرجویان و موسسین مراکز علمی سهیم باشد و از توجه شما به این مطلب قدردان است.

۱۵ دیدگاه

 • سلام. آیا قیمت همه آموزشگاه ها باید بر همین اساس باشند؟ یعنی اگر آموزشگاهی شهریه ای بالاتر از شهریه مصوب بگیره امکان شکایت وجود دارد؟

  • سلام دوست عزیز
   قیمت دوره های فنی و حرفه ای توسط فنی و حرفه ای مشخص میشه اما ممکنه مراکزی مبلغ کمتر بگیرن و یا حتا بیشتر بگیرن. باید دید دوره اونها چیزی اضافه تر داره یا نه. گاهی دوره ها ویژه تر برگزار میشه ک مبلغش بالا میره اما ممکنه مرکزی همون دوره رو داره گرون تر برگزار میکنه ک قابل شکایت هست.

 • سلام کلاس مکانیک خودرو ثبت نام کردم دوهفته قبل از کلاس اعلام کردم نمیتونم کلاس حضور پیدا کنم الان میگن پول عودت داده نمیشه کلاس میتونی جابجا کنید میتونم پولم پس بگیرم

 • سلام
  موسسه ****دوره حسابداری ثبت نام کردم، حسابداری مقدماتی، حقوق و دستمزد ، نرم افزار و ۱۷۰۰ پول گرفتن بابت اموزش و صدور مدرک فنی حرفه ای. ولی کل اموزش نرم افزار ۴ ساعت روخوانیه هلو بود که انتهای کلاس گفتن مدرکش هزینه جدا داره. چه کسی مسئول دروغ موسسه ی فنی حرفه ای ؟! واقعا ۱۷۰۰ دول شهریه ۱۰ جلسه مقدماتی و حقوق و دستمزده ؟!

  • سلام دوست عزیز
   این موارد رو باید ابتدای دوره قبل از ثبت نام بپرسید. خود مدرک فنی و حرفه ای هزینه جزئی داره که باید به خود فنی و حرفه ای داده بشه.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

   • سلام وقتتون بخیرمااسفند ۹۸توآموزشگاه ثبت نام کردیم وپیش پرداخت دادیم که قرارشدباهزینه همون ۹۸مدرک بهمون بدن که بدلیل کروناکلاسهاتعطیل یاازطرف خوده مربی کنسل میشدن حالامربیمون گفتن بایدباشهریه سال۱۴۰۰مدرکمون بگیریم همچین کاری قانونی هست ؟؟؟

 • سلام بنده در مرکز آموزشی نیک **** ستارخان برای دوره کمک‌ پرستاری به صورت تلفنی و‌ اینترنتی ثبت نام کردم بعد از واریز نصف مبلغ شهریه برای بنده ثبت انجام شد و بدون اینکه قبل ثبت نام به بنده توضیحی درباره عدم استرداد وجه بدن لیست شرایط ضوابط رو‌ بعد واریز فرستادن که شهریه بازگردانده نمی شود در صورتی یک ماه دیگه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ اولین تاریخ شروع کلاسهاست و بنده ۴ ساعت بعد ثبت نام متوجه شدم که زمانی برای گذراندن کلاسها ندارم برای کاری که میخواستم انجام بدم الان میشه کاری برای استرداد شهریه انجام داد ممنونم.

  • درود بر شما
   تمامی شرایط و زمان برگزاری را باید قبل از ثبت نام بپرسید. معمولا قبل از شرکت در کلاس امکان استرداد میزانی از شهریه وجود دارد.
   ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.