رابطه زبان و فرهنگ

زبان و فرهنگ رابطه‌ای عمیق با یکدیگر دارند

فرهنگ و زبان ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد. بسیاری از افراد درباره رابطه این دو مفهوم سوالات متعددی در ذهن دارند. کدام یک اول به وجود آمده‌ است؛ زبان یا فرهنگ؟ تفاوت فرهنگ و زبان چیست؟ آیا ممکن است که یکی بدون دیگری وجود داشته باشد؟ یادگیری زبان انگلیسی چه فوایدی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات لازم است که با هر یک از این دو مفهوم به صورت جداگانه آشنا شویم و رابطه آن‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا در این مطلب به سوالات ذکر شده پاسخ دهیم و به بررسی رابطه زبان و فرهنگ بپردازیم.

رابطه زبان و فرهنگ

منظور از فرهنگ چیست؟

قبل از بررسی رابطه میان فرهنگ و زبان، لازم است که با هر کدام از آن‌ها به صورت جداگانه آشنا شویم. فرهنگ در واقع ترکیبی از الگوهای رفتاری و فکری گروهی از مردم ویژگی‌های ظاهری آن‌ها است. کلمه فرهنگ (Culture) از کلمه لاتین Colere مشتق شده و به صورت رشد دادن چیزی از زمین معنی می‌شود. به این ترتیب تعامل مردم با یکدیگر به رشد آن‌ها کمک می‌کند و به تشکیل فرهنگ ختم می‌شود.

به طور معمول فرهنگ توسط جنبه‌های بیرونی گروهی از مردم مانند سنت‌ها، مذاهب، هنر و زبان معنا پیدا می‌کند. البته باید بدانید که فرهنگ عمیق‌تر از این جنبه‌ها است و با طرز فکر و تعامل افراد با یکدیگر ارتباط دارد. نکته جالب این است که مردم یک جامعه می‌توانند در عین زندگی در کنار یکدیگر، دیدگاه، افکار و فرهنگ‌های متفاوتی داشته باشند.

زبان چیست و دلیل اختراع آن چه بوده است؟

اکنون که با فرهنگ آشنا شدیم، لازم است که به بررسی تعریف زبان بپردازیم و سپس با رابطه فرهنگ و زبان آشنا شویم. زبان در واقع نوعی وسیله ارتباطی به شمار می‌رود که افراد افکار و عقاید خود را بیان کرده و با استفاده از آن به تعامل با یکدیگر می‌پردازند. جالب است بدانید که در حال حاضر بیش از شش هزار زبان در سراسر دنیا وجود دارد که مردم جهان با استفاده از آن‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

برخی از زبان‌ها در طول تاریخ تکامل پیدا کرده‌اند و برخی دیگر از هزاران سال قبل وجود دارند. با تمام این توضیحات، همچنان منشا اولین زبان ابداع شده توسط انسان مشخص نیست. بر اساس موقعیت جغرافیایی جوامع مختلف، هر زبان لهجه‌های مختلفی پیدا کرده است. با توجه به این که زبان وسیله ارتباطی بین مردم است، در واقع می‌تواند ابزار ایجاد فرهنگ نیز باشد. چرا که جوامع انسانی برای تعامل با همدیگر و خلق فرهنگ‌های مختلف به برقراری ارتباط زبانی و مبادله افکار خود با یکدیگر نیاز دارند.

رابطه زبان و فرهنگ

ارتباط فرهنگ با زبان و اهمیت آن در یادگیری زبان

زبان و فرهنگ دو مقوله جدانشدنی هستند و به‌نوعی مکمل یکدیگر به شمار می‌روند. در واقع می‌توان گفت برای درک فرهنگ یک جامعه باید درک کافی از زبان آن جامعه داشته باشید. همچنین برای یادگیری زبان یک جامعه لازم است که با فرهنگ آن جامعه آشنایی داشته باشید. ارتباط زبان و فرهنگ در واقع یک ارتباط کاملا مستقیم است؛ به این صورت که برای انتقال موثر فرهنگ هر جامعه باید از زبان آن جامعه استفاده شود. فرهنگ ریشه در سنت‌های اصلی، ارزش‌ها و چگونگی تعامل افراد یک جامعه با یکدیگر دارد و زبان ابزار اصلی برای برقراری تعامل افراد جامعه به شمار می‌رود.

اکنون این سوال پیش می‌آید که اول زبان ابداع شد یا فرهنگ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که زبان لازمه استقرار فرهنگ در یک جامعه است. از سوی دیگر برقراری ارتباط میان افراد جامعه با یکدیگر به داشتن یک زبان مشترک نیاز دارد. بنابراین می‌توان گفت ابتدا زبان ابداع شد تا افراد یک جامعه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و افکار خود را به یکدیگر منتقل کنند. سپس با تبادل افکار و نظرات جوامع توانستند فرهنگ را به وجود آورند. به مرور زمان فرهنگ هر جامعه روی زبان آن جامعه تاثیر گذاشته و لهجه‌ها و گویش‌های متفاوتی از یک زبان ایجاد شده‌اند. از همین رو درک کافی از فرهنگ یک جامعه در یادگیری زبان آن جامعه کم بسیار زیادی می‌کند.

بسیاری از افرادی که قصد یادگیری زبان دوم را دارند، بر این باور هستند که با فرهنگ جامعه خود می‌توانند آن زبان را فرابگیرند. درحالی‌که یادگیری زبان نیازمند درک کافی از فرهنگ زبان مقصد است. بیشتر آموزشگاه‌های زبان معتبر ایران، در تهران مستقر هستند و در سایر شهرستان‌ها شعبه دارند. برای پیدا کردن یک کلاس زبان در تهران که اعتبار بالایی داشته باشد، لازم است که تحقیقات کافی انجام شود.

رابطه زبان و فرهنگ

یادگیری زبان و شناخت فرهنگ‌های مختلف در یک آموزشگاه معتبر

با درک ارتباط میان فرهنگ و زبان می‌توانید به این واقعیت رسید که برای یادگیری یک زبان باید با فرهنگ جامعه‌ای که با آن زبان صحبت می‌کنند، آشنایی پیدا کرد. در آموزشگاه‌های زبان‌های خارجی همراه با آموزش زبان، فرهنگ کشور زبان مقصد نیز آموزش داده می‌شود. پیدا کردن یک آموزشگاه زبان که مدرسان آن بتوانند زبان و فرهنگ را همراه یکدیگر آموزش دهد کاری دشوار و زمان‌بر به شمار می‌رود. ایران آموزشگاه یک بانک اطلاعاتی جامع از تمام آموزشگاه‌های سراسر ایران است. شما می‌توانید در وب‌سایت مجموعه ما اطلاعات بهترین آموزشگاه‌های زبان را مشاهده و پس از مقایسه آن‌ها در آموزشگاه مورد نظر ثبت نام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *