تفاوت آزمون آیلتس با آزمون تافل

اگر به مرحله‌ای رسیده‌اید که حالا این مقاله را می‌خوانید، پس حتما دانش و مهارت شما در سطح پیشرفته‌ای قرار دارد و می‌خواهید در یکی از این آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید. هر دو آزمون آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) از اعتبار بالایی برخوردار هستند و با اخذ مدرک از هر کدام از این آزمون‌ها، می‌توانید در شرکت‌ها یا دانشگاه‌های برجسته‌ای مشغول به کار و تحصیل شوید. البته این نکته را راجع به آزمون تافل فراموش نکنید که با مدرک آن فقط می‌توانید در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا پذیرش بگیرید. برای مراجعه و تحصیل در سایر کشورهای اروپایی حتما باید مدرک آیلتس داشته باشید.

با دانستن این نکته تقریبا تکلیفتان مشخص می‌شود. اما جدا از این، این دو آزمون تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند و حتی نحوه‌ی سنجش مهارت‌ها در این دو متفاوت است. پس حتما قبل از تصمیم‌گیری باید تفاوت آن‌ها را در نظر بگیرید. در ادامه به توضیح تفاوت این دو آزمون و نحوه‌ی شرکت در آن‌ها می‌پردازیم:‌

فرق آزمون آیلتس با تافل:

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که آزمون آیلتس توسط شورای بریتانیا (معتبرترین مجموعه‌ی زبان انگلیسی دنیا) طراحی شده و توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می‌شود. در عوض، آزمون تافل توسط ETS (شرکت آمریکایی واقع در نیوجرسی) برگزار می‌شود. پس از الان می‌دانیم که آزمون آیلتس انگلیسی و آزمون تافل آزمونی آمریکایی است.

آزمون آیلتس خودش در دو سطح عمومی و آکادمیک برگزار می‌شود و شما باید بر اساس هدفی که دارید، یکی از آن دو را امتحان دهید و نمره‌ی مناسبی اخذ نمایید. در این آزمون جملات و کلمات با لهجه‌ی بریتانیایی تلفظ و بیان می‌شود. بنابراین اگر با لهجه‌ی بریتانیایی راحت‌تر هستید و بیشتر کلمات و لغاتی که بیان می‌کنید نیز با همین لهجه است، پس این آزمون را انتخاب کنید. تفاوت انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی فقط به لهجه ختم نمی‌شود و اگر شما گرامر را با اصول گرامری بریتانیایی‌ به خاطر سپرده‌اید، شرکت در آزمون آیلتس موفقیت زیادی برایتان به همراه خواهد داشت.

اما اگر با لهجه‌ی آمریکای شمالی راحت‌تر هستید و اکثر قواعد را با اصول گرامری آمریکایی به خاطر سپرده‌اید، پس بهتر است در آزمون تافل شرکت کنید. چون این آزمون را می‌توان نماینده‌ی  فرهنگ و زبان و لهجه‌ی انگلیسی دانست. (اگر نمی‌دانید که با کدام لهجه راحت‌تر هستید، پس به این فکر کنید که آیا فیلم‌های هالیوودی را بیشتر می‌پسندید یا نحوه‌ی حرف زدن بازیگران در سریالی مثل Game of Thrones‌ را دوست دارید؟)

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد آزمون تافل باید بدانید این است که این آزمون کامپیوتری برگزار می‌شود و برای شرکت در آن باید تایپ سریعی داشته باشید. شما باید بتوانید در مدت زمان مشخصی مقاله‌ی مدنظر را با کیبورد تایپ کنید و تمام نکات گرامری را نیز رعایت فرمایید. بنابراین، اگر به تایپ و کامپیوتر تسلط کاملی ندارید بهتر است آزمون آیلتس را انتخاب کنید. چون در این آزمون شما باید مقاله را با دست خودتان بنویسید.

همچنین، مدت زمان برگزاری آزمون تافل نسبت به آزمون آیلتس طولانی‌تر است و این آزمون حدودا ۴ ساعت طول می‌کشد. اما آزمون آیلتس طی دو ساعت و چهل‌ و پنج دقیقه برگزار می‌شود. البته به یاد داشته باشید، اینکه آزمون آیلتس کوتاه است، دلیل نمی‌شود که حتما آسان‌تر هم باشد.

همچنین، اکثر سوالات آزمون تافل چهارگزینه‌ای هستند. اما در آزمون آیلتس تنوع بیشتری دیده می‌شود و شما اصلا حس نمی‌کنید که این دو ساعت و چهل‌وپنج دقیقه چگونه می‌گذرد.

در آزمون تافل معمولا اطلاعات اولیه‌ای به شما داده می‌شود تا از آن یادداشت برداری کنید و سپس بر اساس آن‌ها به سوالات پاسخ دهید، یا مکالمه‌ای مطرح کنید یا حتی به کمک آن‌ها مقاله بنویسید تا مهارت نوشتن شما بررسی شود. البته یادداشت برداری در هر دو آزمون بسیار مهم است ولی اگر در این مهارت کمیتتان لنگ است، پس بهتر است از آزمون تافل فاصله بگیرید و در آزمون آیلتس شرکت کنید.

تفاوت نحوه‌ی سنجش چهار مهارت مختلف در آزمون آیلتس و تافل

مهارت شنیدن

در آزمون آیلتس، سه مجموعه‌ی بیست دقیقه‌ای ارائه می‌‌شود که در آن باید به سوالات مختلفی پاسخ دهید. ولی در آزمون تافل، سه گروه پنج مجموعه‌ای وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بیست دقیقه زمان می‌برد. در این بخش سوالات به صورت چهار گزینه‌ای مطرح می‌گردد.

مهارت شنیداری

در آزمون تافل نحوه‌ی سنجش مهارت شنیداری با آزمون آیلتس تفاوت زیادی دارد. چون در این آزمون شما باید به مدت چهل تا شصت دقیقه به سخنرانی‌ها و مکالمات دانشگاهی دقیق گوش دهید، یادداشت برداری کنید و سپس به سوالات چهار گزینه‌ای پاسخ صحیح دهید. اما در آزمون آیلتس، سوالات متنوع‌تری وجود دارد و مدت زمان انجام تمرین‌ها نیز متفاوت است.

مهارت نوشتاری

در آزمون آیلتس این بخش در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله‌ی اول شما باید یک مقاله‌ی کوتاه دویست تا دویست و پنجاه کلمه‌ای بنویسید و در مرحله‌ی دوم باید به نمودار یا جدولی نگاه کنید و اطلاعات مربوط به آن را به طور خلاصه بنویسید. اما در مرحله‌ی دوم بخش نوشتاری آزمون تافل شما باید بخشی از متن یک کتاب را بخوانید و سپس به یک سخنرانی راجع به آن گوش دهید. به یاد داشته باشید که هنگام گوش دادن و خواندن متن، حتما یادداشت برداری کنید تا بتوانید مقاله‌ای ۱۵۰ یا ۲۲۵ کلمه‌ای راجع به آن بنویسید.

مهارت مکالمه

در آزمون تافل شما باید به شش سوال مختلف پاسخ دهید و این پاسخ‌ها باید از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول بکشد.  بخش مکالمه در این آزمون حدودا بیست دقیقه طول می‌کشد. اما در آزمون آیلتس، این بخش حدودا ۱۲ تا چهارده دقیقه طول می‌کشد و در ابتدا، مکالمه‌ای کوتاه صورت می‌گیرد. سپس باید راجع به موضوعات مختلفی که از طریق نمودار، جدول و تصویر به شما نشان داده می‌شود صحبت کنید و بعد از آن نیز راجع به موضوع دیگری به طور کامل ایده‌های خود را بیان کنید.

معرفی دوره‌های تافل ایرانمهر

در این راستا طبیعتا به راهنمایی و کمک یک راهنما و استاد نیاز دارید. راهنمایی که به شما کمک می‌کند تا جهت شرکت در این آزمون مهارت‌های خود را تقویت کنید. ما در اینجا به شما شرکت در دوره‌های تافل موسسه زبان ایرانمهر را توصیه می‌کنیم.

در این دوره‌ها هر چهار مهارت خود را تقویت می‌کنید و از آنجا که برای شرکت در آزمون تافل به مدت زمان کمتری نیاز دارید تا خود را آماده کنید، می‌توانید طی برنامه‌ریزی فشرده‌ای که توسط آموزشگاه و اساتید خبره و برجسته‌ ارائه می‌شود، به یادگیری بپردازید.

کلاس‌ها در این دوره بر اساس تعداد و تقاضای شرکت کنندگان به سه صورت فشرده، نیمه گروهی برگزار می‌شود. کلا‌س‌ها در طول چهار ماه و در دو ترم متوالی برگزار می‌شود و هر ترم نیز بیست و هشت جلسه‌ای است.

منبع: موسسه زبان ایرانمهر (iranmehrcollege.com)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *