با گواهینامه پایه دو چه ماشین‌ هایی می شود سوار شد؟

با گواهینامه پایه دو چه ماشین‌هایی می شود سوار شد؟

با گواهینامه پایه دو چه ماشین‌هایی می شود سوار شد؟

گواهینامه یکی از مدارک ضروری برای رانندگی است. مطابق با قوانین، انواع گواهینامه پایه یک، پایه دو و پایه سه برای رانندگی با ماشین‌های مختلف صادر می‌شود. گرفتن هر یک از این گواهینامه‌ها مراحل خاص خود را دارد. به طور کلی گرفتن گواهینامه پایه یک، سخت‌تر از پایه دو و پایه دو سخت‌تر از پایه سه است.

تفاوت این گواهینامه‌ها در نوع کاربری آنهاست و هیچ یک از آنها را نمی‌توان به‌جای دیگری استفاده کرد. گواهینامه پایه دو برای خودروهای نیمه‌سنگین یعنی خودروهای باری با حداکثر ۶ تن ظرفیت بار و خودروهای سواری با حداکثر ۲۶ نفر، استفاده می‌شود. در ادامه با  ایران آموزشگاه همراه باشید.

گواهینامه پایه ۲ برای چه کسانی خوب است؟

گواهینامه پایه دو برای افرادی مناسب است که می‌خواهند با ون، مینی‌بوس و کامیون‌های کوچک رانندگی کنند. یعنی برای رانندگی با ماشین‌هایی مانند ایسوزو به گواهینامه پایه دو نیاز است. علاوه بر این رانندگان خودروهایی چون آمبولانس، تاکسی، آتش‌نشانی و سرویس مدارس نیاز است تا گواهینامه پایه دو داشته باشند.

با توجه به اینکه گواهینامه پایه ۲ برای رانندگی با خودروهای نیمه‌سنگین است، اگر فردی بخواهد به‌عنوان سرویس مدارس یا مسافربری بین شهری با ون کار کند باید گواهینامه پایه دو بگیرد.نکته قابل توجه این است که برای هر یک از انواع خودروها به گواهینامه مربوط به آن نیاز است. به عنوان مثال برای رانندگی با خودرو سواری سمند به گواهینامه پایه دو یا پایه سه نیاز بوده و با گواهینامه پایه یک نمی‌توان با این خودرو رانندگی کرد.

هر یک از گواهینامه‌ها برای چه خودرویی مناسب است؟

گواهینامه‌ها طبق کاربری خودروها صادر می‌شوند. در واقع هر یک از انواع خودروها ظرفیت خاصی در حمل بار و مسافر دارند و به همین دلیل، گواهینامه آنها با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر خودروها، رانندگان موتورسیکلت نیز موظف به دریافت گواهینامه هستند. در جدول زیر کاربرد گواهینامه‌های پایه یک، پایه دو و پایه سه بیان شده است.

نوع گواهینامه نوع وسیله نقلیه
گواهینامه پایه یک خودروهای باربری با ظرفیت بار بیش از ۶ تن

خودروهای مسافربری با ظرفیت بیش از ۲۶ نفر

گواهینامه پایه دو خودروهای باربری با ظرفیت بار حداکثر ۶ تن

خودروهای مسافربری با حداکثر ظرفیت ۲۶ نفر

گواهینامه پایه سه خودروهای باربری (وانت شخصی) با طرفیت بار حداکثر ۵/۳ تن

خودروهای مسافربری با حداکثر ظرفیت ۹ نفر

گواهینامه موتورسیکلت موتورسیکلت با حجم ۲۰۰ سی‌سی

شرایط گرفتن گواهینامه پایه دو

برای گرفتن گواهینامه پایه دو شرایطی در نظر گرفته شده است که متقاضیان باید با رعایت این شروط، گواهینامه پایه دو خود را اخذ کنند. هر یک از این شرایط در زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

  • ارائه مدارک سلامت: متقاضیان باید آزمایش‌های لازم برای اثبات سلامت جسمی و روانی را انجام داده و مدارک آن را به مراکز مربوطه ارائه دهند. همچنین انجام تست عدم اعتیاد نیز الزامی است.
  • قبولی در آزمون نظری و عملی: متقاضیان پس از ثبت‌نام ابتدا در آزمون‌های نظری شرکت می‌کنند. در صورت قبولی مجاز به شرکت در آزمون عملی خواهند شد. آزمون عملی شامل رانندگی با اتومبیل‌های مربوطه یعنی اتومبیل باری با حداکثر ظرفیت بار ۶ تن و اتومبیل سواری ۲۶ نفر سرنشین، انجام می‌شود.
  • داشتن گواهینامه پایه سه: بدون داشتن گواهینامه پایه سه نمی‌توان گواهینامه پایه دو گرفت. یعنی باید ابتدا گواهینامه پایه سه را گرفته و سپس برای گواهینامه پایه دو اقدام کرد. نکته قابل توجه این است که بلافاصله بعد از گرفتن گواهینامه پایه سه نمی‌توان گواهینامه پایه دو گرفت. افرادی مجاز به اخذ گواهینامه پایه دو می‌شوند که حداقل دو سال از گواهینامه پایه سه آنها گذشته و ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
  • حداقل سن ۲۳ سال: متقاضیان با سن کمتر از ۲۳ سال حتی اگر دو سال از گواهینامه پایه سه آنها گذشته باشد، نمی‌توانند گواهینامه پایه دو را دریافت کنند. مطابق با این شرط، افرادی که در ۱۸ سالگی گواهینامه پایه سه اخذ می‌کنند، ۵ سال بعد یعنی در سن ۲۳ سالگی مجاز به دریافت گواهینامه پایه دو می‌شوند.

هزینه گرفتن گواهینامه پایه دو

هزینه گرفتن گواهینامه پایه دو متغیر است و به چندین عامل بستگی دارد. به‌صورت کلی هزینه دریافت گواهینامه پایه دو در سال ۱۴۰۱ بین ۲۰۰/۱ تا ۴۰۰/۱ میلیون تومان است. البته باید توجه داشت که بسته به خدماتی که آموزشگاه‌های رانندگی ارائه می‌کنند این هزینه متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، به‌ازای هر بار مردودی در امتحان تئوری و عملی باید هزینه‌ای پرداخت شود. هزینه‌های مربوطه شامل موارد زیر است:

  • هزینه تست پزشکی: ۱۰۰ هزار تومان
  • هزینه کلاس تئوری پایه دو: ۴۰۰ هزار تومان
  • هزینه کلاس عملی پایه دو: ۶۰۰ هزار تومان
  • هزینه خرید کتاب: ۳۰ هزار تومان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به هزینه و مدارک گواهینامه رانندگی پایه دوم ۲ مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ

هر یک از گواهینامه‌ها برای چه خودرویی مناسب است؟

هر یک از انواع خودروها ظرفیت خاصی در حمل بار و مسافر دارند و به همین دلیل، گواهینامه آنها با یکدیگر متفاوت است.

گواهینامه پایه ۲ برای چه کسانی خوب است؟

گواهینامه پایه دو برای افرادی مناسب است که می‌خواهند با ون، مینی‌بوس و کامیون‌های کوچک رانندگی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *