مهارت ریدینگ چیست

مهارت ریدینگ Reading

مهم‌ترین عامل در فهم مطالب زبان انگلیسی

برای افزایش دانش انگلیسی، مهارت ریدینگ Reading یا مهارت خواندن زبان بسیار مهم است. مهارت ریدینگ انگلیسی از جمله مهارت‌هایی است که باید تقویت شود. افزایش توانایی در تکنیک ریدینگ علاوه بر این که به فهم مطالب انگلیسی کمک می‌کند، تاثیر مستقیمی بر دیگر مهارت‌های انگلیسی به‌ویژه مهارت اسپیکینگ (Speaking) دارد.

در این مطلب به تعریف مهارت ریدینگ و کاربردهای آن در آزمون آیلتس و آزمون تافل می‌پردازیم.

ریدینگ (Reading) و فهم زبان انگلیسی

مهارت ریدینگ (Reading) چیست و چه کاربردی دارد؟

ریدینگ (Resding) در واقع فهم معانی جملات انگلیسی از طریق نگاه کردن به آن‌ها و خواندن نشانه‌های نوشتاری درون آن‌ها است. این فهم از طریق ایجاد ارتباط میان چشم‌ها و مغز صورت می‌گیرد. از چشم برای دریافت نشانه‌های نوشتاری و از مغز برای تبدیل این نشانه‌ها به لغات، جملات و پاراگراف‌ها استفاده می‌شود. توانایی ریدینگ به‌عنوان سومین مهارت از مهارت‌های آموزش زبان، تاثیر بسیار زیادی در تقویت زبان انگلیسی افراد دارد و همچنین در آزمون‌های تافل و آیلتس بخش مهمی از آزمون را تشکیل می‌دهد. از آن جایی یکی از عوامل اصلی تقویت دانش انگلیسی، یادگیری لغات است، مهارت ریدینگ به گسترش دایره واژگان (Lexical Resource) نیز کمک کرده و از این طریق دانش زبان انگلیسی را بالا می‌برد.

از جمله مهم‌ترین کارکردهای ریدینگ در زبان انگلیسی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تقویت دامنه لغات
  • تقویت گرامر
  • افزایش توانایی درک مطالب (Comprehension)

برای علاقه‌مندان به زبان انگلیسی و متقاضی حضور آزمون‌های بین‌المللی زبان، افزایش مهارت ریدینگ تاثیر بالایی در افزایش مهارت در آزمون تافل و آیلتس دارد. در ادامه به معرفی آزمون‌های آیلتس و تافل می‌پردازیم و کارکرد مهارت ریدینگ در این دو آزمون را بررسی می‌کنیم.

مهارت ریدینگ چه کاربردی دارد؟

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس (IELTS) به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان در دنیا در حدود ۱۱۰ کشور و بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی برگزار می‌شود. این آزمون در بسیاری از فاندهای تحصیلی و اخذ ویزاهای خارجی موثر است. آزمون آیلتس به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (International English Language Testing System) چهار مهارت لیسنینگ (Listening)، اسپیکینگ (Speaking)، رایتینگ (Writing) و ریدینگ (Reading) متقاضیان را می‌سنجد که هر کدام از این بخش‌ها پارامترهای امتحانی مختلفی دارند. در ادامه به توضیح بخش ریدینگ آزمون آیلتس معمولی و آیلتس آکادمیک اشاره می‌کنیم.

نحوه امتحان بخش ریدینگ در آزمون آیلتس

بخش ریدینگ در آزمون آیلتس ۴۰ سوال دارد که باید در ۶۰ دقیقه پاسخ داده شوند. در این بخش شرکت‌کنندگان باید پس از مطالعه سه متن مختلف، به سوالات اگزمینرها پاسخ دهند. بر خلاف پارت لیسنینگ در بخش ریدنیگ از آزمون آیلتس، زمان اضافه‌ای در اختیار شرکت‌کنندگان قرار نمی‌گیرد. امتحان مهارت ریدینگ در آزمون آیلتس شامل ۳ مرحله می‌شود.

این سه مرحله عبارتند از:

  • بخش اول که درباره فعالیت‌های روزمره اجتماعی است
  • بخش دوم درباره جزوات آموزشی و نیازهای رفاهی شرکت‌کنندگان است
  • بخش سوم متشکل از یک موضوع عمومی در یک متن بلند است

امتحان ریدینگ در آزمون آیلتس

بخش ریدینگ آزمون آکادمیک آیلتس

در بیشتر بخش‌های آزمون ریدینگ آکادمیک آیلتس تفاوتی با آزمون معمولی آن دیده نمی‌شود. تنها تفاوت این آزمون با آزمون معمولی ریدینگ آیلتس، در بخش‌های دوم و سوم آن است. در بخش دوم آزمون آکادمیک آیلتس برای شرکت‌کنندگان متنی علمی انتخاب شده و در بخش سوم یک متن علمی و یا استدلالی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.

آزمون تافل چیست؟

تافل مانند آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان در جهان به‌شمار می‌رود که در تمام کشورها به رسمیت شناخته می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات علمی دنیا نمره آزمون تافل را معتبر دانسته و علاقه‌مندان می‌توانند برای مقاصد مهاجرتی خود از مدرک تافل استفاده کنند.

تافل به معنای آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی ((Test of English as a Foreign Language دارای اعتباری دوساله است که می‌توان پس از اخذ این مدرک، تا دو سال آن را به مراکز موردنظر ارائه داد. یکی از مهارت‌های مهم آزمون تافل، مهارت ریدینگ است که اولین بخش از آزمون تافل به‌شمار می‌رود. در ادامه به سازوکار بخش ریدینگ در آزمون تافل می‌پردازیم.

بخش ریدینگ در آزمون تافل

تفاوت عمده بخش ریدینگ تافل با آزمون آیلتس در تعداد سوالات آن است. در بخش ریدینگ آزمون تافل شرکت‌کنندگان باید ده نوع سبک از سوالات مختلف را پاسخ بدهند. تعداد سوالات این بخش متناسب با محتوای آن‌ها، بین ۳۶ تا ۵۴ سوال متغیر است و شرکت‌کنندگان برای پاسخ به این سوالات حداکثر ۸۰ دقیقه زمان دارند.

 

ریدینگ در آزمون IELTS

مهارت ریدینگ در آیلتس چطور است؟

افزایش مهارت ریدینگ در آزمون آیلتس به عوامل متعددی بستگی دارد. روش‌هایی که آموزشگاه‌های زبان انگلیسی برای افزایش این مهارت درنظر می‌گیرند، گام مهمی برای موفقیت متقاضیان در آزمون‌های تافل و آیلتس به شمار می‌رود. ما در ایران آموزشگاه با شناسایی معتبرترین آموزشگاه‌های زبان، تعداد بسیار زیادی از بهترین آموزشگاه آیلتس را در این سایت برای علاقه‌مندان قرار داده‌ایم. حضور در این کلاس‌ها و فراگیری مهارت ریدینگ بر اساس یک برنامه مدون، بهترین شیوه برای موفقیت فراگیران زبان انگلیسی در آزمون‌های آیلتس و تافل به‌شمار می‌رود. در ادامه به مهم‌ترین روش‌های افزایش مهارت ریدینگ در آزمون آیلتس می‌پردازیم.

رمزگشایی؛ از روش‌های ابتدایی مهارت ریدینگ در آزمون آیلتس

رمزگشایی شناسایی کلماتی است که قبلا آن‌ها شنیده شده‌اند، اما هرگز املای آن‌ها را ندیده‌ایم. این مرحله پایه اصلی تقویت مهارت ریدینگ در آزمون آیلتس است و سایر مهارت‌های خواندن بر اساس تقویت این مهارت شکل می‌گیرند.

لغات در ریدینگ

گسترش دایره واژگان

افزایش دامنه واژگانی عاملی مهم در موفقیت بخش ریدینگ آزمون آیلتس به‌شمار می‌رود. این مهارت برای درک معنای کلمات، تعاریف کلمات و فهم موضوعات، به متقاضیان شرکت در آزمون‌های آیلتس کمک فراوانی می‌کند. هر چقدر دایره واژگان افراد غنی‌تر باشد، فهم آن‌ها از درک مطالب بالاتر رفته و در آزمون اسپیکینگ آن‌ها نیز موثر است.

برای روانی در خواندن جملات انگلیسی، در ابتدا آن‌ها را به‌صورت بلند بخوانید

بلند خواندن لغات و جملات انگلیسی، تاثیر زیادی در دقت و سرعت مهارت ریدینگ دارد. این کار علاوه بر این که باعث افزایش اعتماد به ‌نفس متقاضیان برای صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌شود، تلفظ صحیح کلمات را نیز بهبود می‌بخشد.

خواندن لغات در ریدینگ

مهارت ریدینگ در تافل چطور است؟

یکی از مهارت‌هایی که تسلط به آن به زمان زیادی نیاز دارد، مهارت ریدینگ در آزمون تافل است. علاقه‌مندان برای حضور در آزمون تافل، باید به این مهارت تسلط کامل داشته باشند تا بتوانند نمره‌ای مناسب را کسب کنند. سایت ما مرجع معتبرترین مراکز آموزش زبان در ایران است که با مطالعه اطلاعات موجود در سایت، می‌توانید اطلاعاتی جامع از بهترین مراکز تافل که مهارت ریدینگ شما را افزایش می‌دهند، به دست آورید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین راهکارهای افزایش مهارت ریدینگ در آزمون تافل می‌پردازیم.

تمرین انواع مختلف سوالات ریدینگ؛ عامل مهم در تقویت این مهارت در آزمون تافل

از راهکارهای موثر برای موفقیت در بخش ریدینگ آزمون تافل، آشنایی با طیف وسیع و متنوع سوالات آن است. متقاضیان شرکت در آزمون تافل، باید با سوالات پرتکرار این آزمون آشنا شوند و با تمرین مداوم آن‌ها، شانس خود را برای موفقیت در این بخش افزایش دهند.

تمرکز روی لغات کلیدی

لغات کلیدی موجود در متن، لغاتی هستند که به‌وسیله آن‌ها می‌توان به منظور متن دست پیدا کرد. با شناسایی لغات کلیدی، می‌توان طیف متنوعی از سوالات آزمون تافل را با موفقیت پاسخ داد. با استفاده از روش‌های تدریس شده در آموزشگاه‌های معرفی شده از جانب ما در سایت ایران آموزشگاه، می‌توان روش‌های شناسایی لغات کلیدی را شناخت و شانس خود را برای موفقیت در بخش ریدینگ آزمون تافل افزایش داد.

تمرین برای ریدینگ Reading

تمرین مطالعه متن‌های انگلیسی با استفاده از تایمر

برای این که سرعت بالاتری در پاسخ‌دهی به سوالات بخش ریدینگ در آزمون تافل به دست آید، یکی از روش‌های مفید استفاده از تایمر است. این روش مدت پاسخگویی به هر سوال را به‌طور کامل مشخص کرده و در مدیریت زمان متقاضیان آزمون ریدینگ تافل موثر است.

یادگیری واژگان علمی؛ روشی برای موفقیت در بخش ریدینگ آزمون تافل

با توجه به متن‌های ارائه شده در آزمون تافل که همگی از متن‌های علمی و آکادمیک هستند، فراگیری واژگان علمی در سطح آکادمیک در افزایش موفقیت در بخش ریدینگ آزمون تافل بسیار موثر است. کتاب‌هایی که در آموزشگاه‌های معرفی شده توسط ما، تدریس می‌شوند، به فراگیری واژگان علمی متقاضیان آزمون تافل کمک کرده و منجر به افزایش مهارت ریدینگ این افراد در آزمون تافل می‌شود.

ایران آموزشگاه؛ مرجع اصلی معرفی مراکز افزایش مهارت ریدینگ

ایران آموزشگاه به‌عنوان مرجع رسمی معرفی آموزشگاه‌های سراسر کشور، مراکز خصوصی معتبر در زمینه آموزش مهارت ریدینگ آیلتس و تافل را به علاقه‌مندان معرفی می‌کند. ما با بررسی کیفیت آموزشی مراکز متعدد و موفقیت هنرجویان این مراکز در آزمون‌های مختلف زبان، طیف وسیعی از آموزشگاه‌های زبان را به شما معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به بخش معرفی آموزشگاه‌های سایت ما، از خدمات و امکانات این مراکز مطلع شده و با خیالی آسوده در آزمون‌های آیلتس و تافل ثبت نام کنید.

سوالات متداول

مهارت ریدینگ چیست؟

برای افزایش دانش انگلیسی، مهارت ریدینگ Reading یا مهارت خواندن زبان بسیار مهم است.

مهارت ریدینگ در چه آزمون هایی اهمیت دارد؟

مهارت ریدینگ در آزمون های بین المللی یکی از مهارت های اصلی مورد آزمون است که در آزمون های تافل و آیلتس بسیار مهم است.

موضوعات بخش ریدینگ آزمون آیلتس شامل چه مواردی می‌شوند؟

بخش ریدینگ در آزمون آیلتس از سه نوع سوال تشکیل شده است که هر کدام از این سوالات درباره موضوعات مختلفی طراحی شده‌اند.

زمان پاسخ‌دهی به هر سوال بخش ریدینگ آزمون آیلتس چقدر است؟

متناسب با موضوعات هر یک از بخش‌های آزمون ریدینگ تافل، پاسخ به آن‌ها زمان متفاوتی را می‌طلبد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *