دوره سخنوری

باشرکت در دوره سخنوری به شکل تاثیر گذار در جمع صحبت کنید

صحبت کردن در جمع برای بسیاری از افراد کاری دشوار و همراه با ترس است. اما در هر دو محیط شخصی و حرفه‌ای، صحبت کردن مهارت مهمی است. چه در محل کار خود نیاز به بیان مسائل داشته باشید، چه در یک مراسم عروسی بخواهید سخنوری کنید یا به سادگی در مقابل گروهی از مردم صحبت کنید، اعتمادبه‌نفس و تاثیرگذار بودن در ارتباطات می‌تواند تمایز را ایجاد کند. به همین دلیل با شرکت در دوره می‌توانید هر آنچه را که برای بهبود مهارت‌های صحبت کردن در جمع باید بدانید از جمله آموزش گفتار، هنر داستان‌سرایی، زبان بدن، تکنیک‌های تنفس و از این دست را یاد بگیرید. از این رو در این مطلب با مزایای این دوره سخنوری آشنا می‌شویم.

دوره سخنوری

سرفصل های دوره سخنوری

دوره سخنوری توسط آموزشگاه‌های مختلفی برگزار می‌شود و هنرجو برای تسلط بر این مهارت، باید نکات زیادی یاد بگیرد. لطفا در نظر داشته باشید که سرفصل مصوبی برای دوره سخنوری وجود ندارد و این سرفصل‌ها در هر آموزشگاه بسته به صلاحدید و تجربه اساتید تعیین می‌شوند.

البته برخی از این سرفصل‌ها حالت عمومی دارند. برای مثال، معمولا در دوره‌های سخنوری روش‌های بالا بردن اعتماد به نفس در حین سخنرانی و همچنین خواندن متون مختلف آموزش داده می‌شود. از میان مهم‌ترین سرفصل‌های دوره آموزش سخنوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش صداسازی
 • آموزش کنترل استرس و اضطراب
 • آموزش افزایش اعتماد به نفس
 • آموزش شخصیت‌شناسی
 • آموزش زبان بدن
 • آموزش ارتقا مهارت‌های اجتماعی
 • آموزش نحوه اثرگذاری بر اشخاص
 • آموزش نحوه خوب حرف زدن
 • آموزش کنترل میزان صدا
 • آماده‌سازی ابزارهای گفتاری
 • آموزش تاثیر ارتباط چشمی در سخنرانی
 • مخاطب‌شناسی
 • آموزش افزایش قدرت بیان
 • آموزش کنترل محیط در ارتباط گفتاری
 • آموزش اجرا در رادیو و تلویزیون
 • تمرین صداشناسی و آواشناسی
 • آموزش زبان بدن در گفتگو، اجرا و سخنرانی
 • تمرین حس و نمایشنامه‌خوانی
 • تمرین گویندگی متن در استودیو
 • آموزش بداهه‌پردازی در سخنرانی
 • تلفظ صحیح و دقیق حروف
 • آکسان‌گذاری

هزینه دوره سخنوری

هزینه دوره آموزش سخنوری

هزینه دوره آموزش سخنوری در آموزشگاه‌های مختلف تحت تأثیر چندین عامل بوده و بین ۱ تا ۱۰ میلیون تومان است. قیمت دوره سخنوری با توجه به تجربه اساتید، تعداد جلسات و همچنین تعداد شرکت‌کنندگان تعیین می‌شود. کلاس‌های سخنوری معمولاً به‌صورت آنلاین و حضوری نیز برگزار می‌شود که هزینه دوره‌های آنلاین به نسبت دوره حضوری معمولاً کمتر است.

دوره های سخنوری قیمت
دوره فن بیان و سخنوری ۲.۰۰۰.۰۰۰ میلیون تومان
دوره اعتماد به نفس گویندگی ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان

بهترین مرکز دوره آموزش سخنوری چیست؟

بهترین مراکز برگزارکننده دوره آموزش سخنوری از تجربه و مهارت اساتید برتر استفاده می‌کنند. به علاوه، فضای آموزشی این مراکز از امکانات و تجهیزات مناسب برخوردار است. نکته دیگری که مطرح است، این است که در برترین مراکز دوره آموزش سخنوری، کلاس‌های تمرین نیز برگزار می‌شوند تا آنچه را که استاد به صورت تئوری توضیح داده، هنرجویان در عمل نیز در مقابل همان استاد یا استادی دیگر تمرین کنند. برای آشنایی با بهترین آموزشگاه‌های سخنوری، صفحه آموزشگاه سخنوری در سایت ما را مشاهده کنید. همچنین اگر به بازیگری نیز علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم صفحه کلاس بازیگری در ایران آموزشگاه را ببینید تا با معتبرترین کلاس‌های بازیگری در ایران آشنا شوید.

هزینه دوره سخنوری

مدرک دوره سخنوری از کجا صادر می‌شود؟ 

آموزشگاه‌هایی که دوره سخنوری برگزار می‌کنند، در پایان دوره به هنرجویان خود مدرک ارائه می‌دهند. این مدارک یا از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می‌شوند و یا از طرف وزارت علوم. در واقع شما می‌توانید در سایت فنی و حرفه‌ای یا وزارت علوم، استعلام آموزشگاه مورد نظر خودتان را دریافت کنید. همانطور که می‌دانیم، مدرک این دو نهاد کاملا معتبر است و در ضمن قابل ترجمه نیز می‌باشند.

دوره سخنوری

معروف‌ترین اساتید دوره آموزش سخنوری چه کسانی هستند؟ 

شاید اغراق نباشد که بگوییم دلیل موفقیت بشر در قرن گذشته، توانایی برقراری ارتباط، و بیان بوده است. به همین دلیل در قرن گذشته کشورهایی مانند آمریکا و اروپا روی این مهارت بسیار کار کرده‌اند. اما یک سخنور خوب ایرانی باید بتواند ارتباط کلامی موثری با مخاطب فارسی‌زبان خود برقرار کند.

خوشبختانه ایرانیان هم توانسته‌اند از تجارب کشورهای دیگر استفاده و به نوعی سخنوری را بومی‌سازی کنند. از میان معروف‌ترین اساتید دوره آموزش سخنوری می‌توان به محمدعلی حسینیان، محمدپیام بهرام‌پور، فریبا علومی یزدی، علیرضا سخنوران، و مهدی صادقلو اشاره کرد.

در آمد سخنوری

شغل سخنوری چقدر درآمد دارد؟

مهارت سخنوری در هر کسب و کاری که باشید می‌تواند برای شما راهگشا باشد و موقعیت‌های شغلی بهتری پیش روی شما قرار دهد. در واقع ارتباطات انسانی زمینه‌ساز رشد انسان هستند. برای مثال، اگر کارشناس بازرگانی یک شرکت باشید، می‌توانید با مهارت سخنوری و فن بیان خود، در جلساتی که برگزار می‌کنید تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید.

همین نکته می‌تواند توجه مدیران را به سمت شما جلب کند تا با درنظر گرفتن مهارت سخنوری‌تان در کنار سایر توانایی‌های‌تان، پست‌های سازمانی رده بالا با درآمد بالای ماهیانه ۳۰ میلیون تومان به شما محول شود. همچنین به عنوان یک مدیر شرکت نیز هنگام مذاکره با شرکت‌های دیگر، می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های سخنوری، امتیازهای بیشتری به دست بیاورید. می‌توان گفت دوره سخنوری برای کسانی که در حوزه‌های تعلیم و تربیت، سیاست، وکالت، مدیریت، مشاوره و آموزش فعالیت دارند، ضروری است.

اما اگر صرفا خواهان کسب درآمد از مهارت سخنوری هستید، باز هم کارهای زیادی می‌توانید انجام بدهید. برای مثال، می‌توانید به کار گویندگی در برنامه‌های رادیو یا تلویزیون بپردازید. یکی دیگر از کارهایی که این روزها در کشورمان مرسوم شده، سخنرانی انگیزشی است. شما اگر یک سخنور حرفه‌ای باشید، می‌توانید به عنوان یک سخنران انگیزشی فعالیت کنید. سخنرانان انگیزشی با بالاترین درآمد، هوش هیجانی بالایی دارند و همیشه مایل به الهام بخشیدن، چالش کشیدن و تاثیرگذاری بر زندگی مخاطبان خود هستند. درآمد این افراد از ۵ هزار دلار به بالا است.

بهترین آموزشگاه سخنوری در تهران کجاست؟

برای مشاهده آموزشگاه های سخنوری وارد صفحه زیر شوید.

در انتهای صفحه به معرفی مراکز آموزش آرایشگری در کل کشور پرداخته ایم اما در مطلبی مجزا به معرفی چندتا از بهترین آموزشگاه های سخنوری پرداخته ایم. برای مشاهده بر روی آن کلیک کنید.

معرفی دوره ها و آموزشگاه های مرتبط برای سخنوری در تهران و ایران:

وارد مطلب زیر شوید

دوره سخنوری

 دلیل اهمیت سخنوری در جمع و ترس های رایج در این زمینه چیست؟ 

چه دانشجو باشید، چه یک سخنران حرفه‌ای یا یک رهبر، صحبت کردن و سخنوری در جمع یک مهارت ضروری در دنیای امروز است. همچنین یک راه عالی برای اثبات قاطعیت یا انعطاف شما در هر موقعیتی در گفتگو با همکاران یا دوستان می‌باشد.

باید اشاره کرد که با وجود اهمیت سخنوری، صحبت کردن در جمع می‌تواند برای بسیاری از مردم یک کار دلهره‌آور باشد. زمانی که در مقابل حضار می‌ایستید، احساس عصبی یا مضطرب شدن در شما ایجاد می‌شود، به‌خصوص اگر اولین بار است که در یک جمع خاص صحبت می‌کنید. به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید چگونه بر ترس خود از سخنوری در جمع غلبه کنید.

با آموزش و تکنیک‌های مناسب، می‌توانید بر اضطراب‌های خود غلبه کنید و به یک سخنران با اعتمادبه‌نفس تبدیل شوید. یک دوره سخنوری جامع، شما را در فرآیند تسلط بر هنر سخنوری در جمع، از اصول آماده‌سازی کلام تا تکنیک‌های پیشرفته برای جذب مخاطبان بیشتر راهنمایی می‌کند. مراکزی وجود دارند که به‌صورت حرفه‌ای و تخصصی در حال آموزش و برگزاری کلاس فن بیان، سخنوری، گویندگی، دوبله، گویندگی خبر، نمایش رادیویی، مجریگری و تست مجریگری فعال در حوزه صدا می‌باشند.

دوره سخنوری

با شرکت در دوره سخنوری بر ترس های خود غلبه کنید

سخنوری در جمع یک ترس رایج است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ایستادن در مقابل جمعیت و ارائه سخنوری می‌تواند دلهره‌آور باشد. با این حال، مهارتی است که با تمرین و آموزش می‌توان آن را آموخت و به آن مسلط شد. اولین قدم برای غلبه بر ترس از سخنوری در جمع، تایید و پذیرش آن است. با شناخت ترس خود، می‌توانید شروع تمرین سخنوری کنید.

یکی از تکنیک‌های موثر تمرین سخنوری، تجسم می‌باشد. این کار شامل این است که خود را در حال ارائه یک سخنوری موفق تصور کنید. به این صورت که با اطمینان در حال صحبت کردن هستید، با مخاطبان خود ارتباط می‌گیرید و بازخورد مثبت دریافت می‌کنید. این تمرین می‌تواند به کاهش اضطراب و ایجاد اعتمادبه‌نفس کمک کند.

تکنیک دیگر تمرین سخنوری آماده‌سازی کامل کلامی است. به مطالب مورد نظر مسلط شوید و سخنوری یا ارائه خود را تمرین کنید تا زمانی که با آن احساس راحتی داشته باشید. جلوی آینه تمرین داشته باشید تا زمینه‌های بهبود را شناسایی کنید.

پیوستن به یک گروه سخنوری عمومی یا گذراندن دوره فن بیان سخنوری و دریافت بازخورد از دیگران مفید نیز بسیار مفید است. با مراجعه به صفحه دوره فن بیان ایران آموزشگاه، می‌توانید معتبرترین مراکز برگزارکننده دوره فن بیان که فرصتی برای ورود علاقه‌مندان به رادیو و دوبله است را بیابید.

دوره سخنوری

با شرکت در دوره تحقیق، برنامه ریزی و تمرین برای سخنوری موثر

آماده شدن برای سخنوری یک گام اساسی در جهت یک ارائه موثر و مطمئن است که می‌توان آن را به سه مرحله تحقیق، برنامه‌ریزی و تمرین تقسیم کرد. ابتدا به طور کامل در مورد موضوع مورد نظر تحقیق کنید. به این معنی که تا حد امکان اطلاعات بیشتری در مورد موضوع به دست بیاورید. برای اطمینان از صحت اطلاعات خود از منابع معتبر استفاده کنید. یادداشت بردارید و آن‌ها را به شیوه‌ای منطقی سازمان‌دهی کنید تا مطمئن شوید که به طور منسجم در کنار هم جریان دارند.

با شرکت در دوره سخنوری یاد می‌گیرید که برنامه‌ریزی و با ایجاد یک طرح کلی از نکات اصلی و شواهد پشتیبان شروع کنید. این نقشه راه شما برای سخنوری خواهد بود و تضمین می‌کند که در مسیر خود بمانید و تمام نکات لازم را پوشش دهید. یاد می‌گیرید که مخاطبان خود را در نظر بگیرید و سخنوری خود را متناسب با علایق و نیازهای آن‌ها تنظیم کنید. همچنین برای ایجاد یک مقدمه و نتیجه‌گیری قوی، در مورد عبارات آغازین و پایانی خود به درستی تصمیم بگیرید. در نهایت نیز سخنوری خود را تمرین کنید که مهم‌ترین مرحله آماده‌سازی است.

باید اشاره کرد که یکی از راه‌های تمرین کردن سخنوری، شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های بازیگری است که از این طریق می‌توانید تمامی آموخته‌های خود را در عمل انجام دهید. کلاس بازیگری می‌تواند عامل موفقیت شما در سخنوری در جمع و فتح قله‌‎های شهرت باشد. در این صفحه از سایت ایران آموزشگاه به بررسی و معرفی و مقایسه بهترین آموزشگاه بازیگری در ایران می‌پردازیم.

دوره سخنوری

یادگیری تکنیک های صحبت کردن شفاف، قاطع و همراه با اعتماد به نفس

صحبت کردن با اطمینان، شفاف و قاطع، بخش مهمی از غلبه بر ترس شما از سخنوری در جمع است. این تکنیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند سخنوری خود را به راحتی ارائه دهید و تاثیری ماندگار بر مخاطبان خود بگذارد.

تکنیک‌های مهمی که برای صحبت کردن با اعتمادبه‌نفس، شفاف و قاطع نیاز دارید در دوره سخنوری به شما آموزش داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها این است که صحبت کردن آرام و با اطمینان را تمرین کنید. وقتی خیلی سریع صحبت می‌کنید،این کار ممکن است شما را عصبی کند و مخاطبانتان برای درک آنچه می‌گویید دچار مشکل شوند. با کاهش سرعت و صرف زمان، می‌توانید مطمئن شوید که پیام شما واضح و مختصر است.

تکنیک دیگر، استفاده از زبان بدن به‌صورت قوی و مطمئن است. محکم و استوار بایستید، شانه‌هایتان را به سمت عقب و سرتان را بالا نگه دارید. این کار می‌تواند به شما کمک کند اعتمادبه‌نفس و کنترل بیشتری بر کلام خود داشته باشید.

همچنین استفاده از تنوع کلامی در گفتار بسیار مهم است. به این معنی که لحن، آهنگ و سرعت صحبت کردن خود را تغییر دهید تا مخاطبان خود را درگیر و علاقه‌مند نگه دارید. استفاده موثر از مکث‌های میان کلام همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بر نکات مهم تاکید کنید و به مخاطبان خود فرصت دهید تا پیام شما را جذب کنند.

در نهایت، تمرکز بر تنفس برای یک سخنوری موثر بسیار مفید است. با شرکت در دوره‌های سخنوری می‌آموزید که چگونه نفس‌های عمیق قبل از صحبت کردن و استفاده از تنفس کنترل شده در طول سخنوری می‌تواند به شما کمک کند آرام و متمرکز بمانید. با تمرین این تکنیک‌ها، می‌توانید با اطمینان، شفاف و قاطع صحبت کرده و بر ترس خود از سخنوری در جمع غلبه کنید.

دوره سخنوری

یادگیری آموزش کاهش اضطراب در صحبت کردن با شرکت در دوره سخنوری

کنترل اعصاب و اضطراب در حین سخنوری یک چالش رایج برای بسیاری از سخنرانان و حتی افراد معمولی است. حتی سخنرانان باتجربه ممکن است از مشکل ترس از صحنه رنج ببرند که این مشکل می‌تواند ارائه شما را خراب کند. با این حال، چندین راه برای مدیریت اعصاب و اضطراب و ارائه یک سخنوری عالی وجود دارد که تمامی این راه و روش‌ها در دوره سخنوری به شما آموزش داده می‌شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای آرام کردن اعصاب، تمرین مکرر سخنوری است. هر چه بیشتر تمرین کنید، اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت. سعی کنید جلوی آینه تمرین داشته باشید تا مناطقی که نیاز به بهبود دارند را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت  بازخورد صادقانه در مقابل دوستان یا اعضای خانواده تمرین کنید.

یکی دیگر از راه‌های موثر برای مدیریت اضطراب، استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا تجسم است. تنفس عمیق به کاهش ضربان قلب و آرامش اعصاب و تکنیک‌های مدیتیشن و تجسم به تمرکز ذهن و کاهش سطح استرس کمک می‌کنند.

توجه داشته باشید که برای موقعیت‌های غیرمنتظره‌ای که ممکن است در طول سخنوری شما ایجاد شود، آماده شوید. به‌عنوان مثال، اگر دیالوگ خود را فراموش یا رشته افکار خود را گم کردید، نفس عمیقی بکشید و مکث کنید. این کار به شما زمان می‌دهد تا افکار خود را جمع کنید و به ارائه خود ادامه دهید.

دوره سخنوری برای چه افرادی مناسب است؟

دوره سخنوری یکی از دوره‌های محبوب برای تقویت گفتار است. سخنوری به معنی نحوه گفتار برای اثرگذاری بر عواطف و احساسات افراد است که در موقعیت‌های مختلف می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. شما چه در جمع دوستانه باشید یا اینکه در جلسه کاری مهمی حضور داشته باشید، با داشتن سخنوری بالا می‌توانید بر افراد تأثیر بگذارید. دوره سخنوری برای افراد زیر مناسب است و می‌تواند به پیشرفت و موفقیت بیشتر آنها کمک کند.

 • افرادی که به‌عنوان مدیر در یک مجموعه مشغول به کار هستند.
 • افرادی که می‌خواهند در مباحث گروهی تعامل بیشتری داشته و بر جمع تأثیر بگذارند.
 • افرادی که دانش بالایی دارند اما در بیان آنها دچار مشکل هستند.
 • افرادی که هنگام قرار گرفتن در جمع و صحبت کردن دچار استرس و اضطراب می‌شوند.
 • اساتید و مدرسینی که می‌خواهند به گروهی از دانشجویان یا هنرجویان مفاهیمی را از طریق گفتار منتقل کنند.
 • افرادی که تن صدای پایینی دارند و اعتماد به نفس کافی برای بلند صحبت کردن ندارند.

چگونه مدرک سخنوری بگیرم؟

مدرک سخنوری در پایان دوره‌های آموزشی به هنرجویان داده می‌شود. مدرک سخنوری از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود که از اعتبار بالایی برخوردار است. این مدرک نشان می‌دهد که توانایی شما در گفتار چقدر است و برای پیشرفت شغلی می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

گالری تصاویر دوره سخنوری

ایران آموزشگاه؛ مرجع معرفی بهترین دوره آموزش سخنوری 

همانطور که در این مطلب عنوان شد، سخنوری یعنی این که فرد بتواند به خوبی صحبت کند و روی مخاطب خود تاثیر بگذارد. برای اینکه سخنور خوبی باشید، علاوه بر داشتن استعداد، باید آموزش‌های لازم را نیز ببینید و با تمرین تکنیک‌های سخنوری، بر این مهارت مسلط شوید.

سایت ایران آموزشگاه در هر زمینه‌ای که لازم داشته باشید، بهترین مراکز و دوره‌های آموزشی را برای شما جمع‌آوری کرده است. ما در ایران آموزشگاه معتبرترین دوره‌های سخنوری را به شما معرفی می‌کنیم تا پس از شرکت در آنها و دریافت مدرک معتبر، بتوانید در ارتباطات خود به شکل کاملا تاثیرگذار عمل کنید.

پرسش و پاسخ

چه مهارت‌هایی را در دوره سخنوری یاد خواهیم گرفت؟

یک دوره سخنوری یا آموزش سخنوری در جمع، مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلفی را برای بهبود توانایی‌های صحبت کردن در جمع به شما می‌آموزد. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که مهارت‌هایی مانند روش آماده‌سازی و سازمان‌دهی گفتاری، روش استفاده موثر از زبان بدن و ایجاد تنوع صوتی و کلامی و همچنین مدیریت اضطراب را یاد بگیرید.

آیا دوره سخنوری واقعا کمک می‌کند بر ترس‌هایمان از صحبت کردن در جمع غلبه کنیم؟

بله، دوره سخنوری می‌تواند راهی عالی برای غلبه بر ترس شما از سخنوری در جمع باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج دوره سخنوری را ببینیم؟

به سختی می‌توان گفت دقیقا چقدر طول می‌کشد تا نتایج یک دوره سخنوری یا آموزش سخنوری در جمع را مشاهده کنید. زیرا می‌تواند به عواملی مانند سطح مهارت و تجربه اولیه، میزان تلاش برای تمرین و به‌کارگیری آموخته‌های شما بستگی داشته باشد. با این حال بسیاری از افراد در عرض چند هفته تا چند ماه، شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در توانایی‌های سخنوری عمومی خود هستند.

آیا می‌توان با مهارت سخنوری کسب درآمد کرد؟

بله، شما با داشتن مهارت سخنوری علاوه بر رشد در زمینه شغلی فعلی‌تان، می‌توانید به صورت اختصاصی نیز در زمینه‌های مرتبط با سخنوری مثل اجرا در رادیو و تلویزیون یا سخنرانی انگیزشی فعالیت کنید.

آیا مدرک دوره سخنوری معتبر است؟

آموزشگاه‌های معتبر سخنوری در پایان دوره مدرکی به هنرجویان اعطا می‌کنند که به تایید سازمان فنی و حرفه‌ای یا وزارت علوم رسیده است.

سرفصل‌های دوره سخنوری چه مواردی هستند؟

از مهم‌ترین سرفصل‌های دوره سخنوری می‌توان به روش‌های افزایش اعتماد به نفس، تلفظ دقیق و صحیح کلمات و آکسان‌گذاری اشاره کرد.

نمایش باقی سوالاتنمایش کمتر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *