تاسیس آموزشگاه موسیقی

تاسیس آموزشگاه موسیقی


تاسیس آموزشگاه موسیقی

راهنمای دریافت مجوز و تأسیس آموزشگاه موسیقی

تأثیری که موسیقی بر انسان می‌گذارد، صداهای دیگر نخواهند گذاشت. سال‌هاست که دانشمندان در حال یافتن پاسخ این سوال هستند، “چرا موسیقی می‌تواند چنین احساسات شدید را القا کند؟”

والوری سلیم‌پور Valorie Salimpoor دانشمند مغز و اعصاب در دانشگاه مک‌گیل که روی تأثیر موسیقی بر مغز انسان مطالعه می‌کند، در این زمینه می‌گوید: «”موسیقی بر مراکز عمیق عاطفی مغز تأثیر می‌گذارد” یک نت به تنهایی واقعاً خوشایند نیست، اما اگر این نت‌ها با چیدمان درست سازماندهی شوند و در کنار هم قرار گیرند، به طرز حیرت‌انگیزی قدرتمند هستند.»

بدون‌شک، علاقه و کشش افراد به موسیقی است که با شروع فصل گرما و تعطیلی مدارس، بازار کلاس‌های آموزش موسیقی حسابی داغ شده و همچنین بر تعداد مراکز آموزش موسیقی و مربیان باتجربه اضافه می‌شود. در این میان بسیاری از علاقه‌مندان و فعالان در زمینه موسیقی، تمایل دارند که آموزشگاه خود را راه‌اندازی کنند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در این مطلب به کلیه نکات مهم و ضروی که برای تأسیس آموزشگاه موسیقی لازم است بدانید، پرداخته‌ایم. همچنین در انتها به ده سوال مهم که رایج‌ترین سوال‌ها به منظور تأسیس و دریافت مجوز آموزشگاه موسیقی است، پاسخ داده‌ایم.

علاقمندان میتوانید جهت مشاوره برای تاسیس موسسات آموزشی، انواع آموزشگاه و تاسیس موسسات فرهنگی، هنری و همچنین اطلاعات در مورد اخذ نمایندگی از برندهای آموزشی با کارشناسان موسسه مشاورین اندیشه آسیا با شماره ۰۲۱۸۸۹۰۶۵۳۲ تماس حاصل فرمایید و یا با ورود به آدرس سایت مجموعه به نشانی اینترنتی زیر اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

نرم افزار آموزشگاه موسیقی آکسان، با ارائه امکاناتی مانند برنامه‌ریزی دروس، حسابداری آموزشگاه، حقوق و دستمزد اساتید، زمان‌بندی کلاس‌ها، مدیریت هنرجویان و اعضا، فروشگاه آموزشگاه، کلاس آنلاین، حضورغیاب هوشمند، پیام رسان، تکالیف و آزمون آنلاین، وب سایت و پورتال آموزشگاه، ثبت نام و پرداخت آنلاین، اپلیکیشن های موبایل به مدیران آموزشگاه های موسیقی کمک می‌کند تا فرآیندهای مختلف مدیریتی را بهبود بخشند و عملکرد آموزشگاه خود را ارتقا دهند. جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۳۱۳۵۲۵۲۴۹۸ تماس بگیرید یا به وب سایت ما مراجعه کنید.

راهنمای تاسیس آموزشگاه موسیقی

راهنمای تأسیس آموزشگاه موسیقی

قدم اول برای تأسیس آموزشگاه موسیقی اخذ مجوز از ارگان‌های مربوطه است. البته قبل از دریافت جواز برای راه‌اندازی، نام آموزشگاه را انتخاب و به عنوان شرکت آموزشی ثبت کنید.

فرآیند صدور مجوز برای تأسیس آموزشگاه موسیقی، زیرنظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان انجام می‌شود.

امکان دریافت مجوز، برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. جواز آموزشگاه موسیقی باید دارای کد مجوز به شماره شناسه ده رقمی باشد. داشتن جواز برای آموزشگاه موسیقی این امکان را فراهم می‌سازد تا به‌صورت رسمی و قانونی آموزش دهید و همچنین در صورت داشتن تجهیزات، امکانات و اساتید درجه ۱، می‌توانید برای مجوز درجه یک هنری اقدام کنید.

برای دریافت جواز تأسیس آموزشگاه موسیقی نیازی به مراجعه حضوری نیست. برای انجام مراحل صدور مجوز باید به سایت (www.farhang.gov.ir)، مراجعه و ثبت‌نام کنید و پس از دریافت نام کاربری و کلمه عبور که به شماره همراه‌تان پیامک یا در ایمیل ارسال می‌شود. سپس می‌توانید وارد سامانه شوید و فرم‌های مربوطه را پُر کرده و مدارک لازم را بارگزاری (آپلود) کنید.

دریافت مجوز آموزشگاه موسیقی

با تکمیل فرم و مدارک لازم، پرونده ثبت تقاضا برای تأسیس آموزشگاه موسیقی به‌صورت الکترونیکی تشکیل و به اداره کل استان موردنظر ارسال می‌شود. مدت زمانی که نیاز که طول می‌کشد، تا مدارک و فرم تقاضا تأسیس آموزشگاه موسیقی توسط کارشناس بررسی شود، ۱۰ روز کاری است.

اگر مدارک و فرم‌هایی که توسط متقاضی ارسال شده است، دارای نواقص باشد، توسط سیستم اعلام و باید ظرف مدت ۷ روز کاری مدارک ناقص رفع و دوباره بارگزاری و ارسال شود.

معمولاً تأئید یا رد درخواست متقاضی برای تأسیس آموزشگاه موسیقی نزدیک به ۲۰ روز طول می‌کشد و از طریق سامانه، پیامک یا ایمیل اطلاع‌رسانی می‌شود.

بعد از این مرحله پرونده متقاضی تأسیس آموزشگاه موسیقی به دفتر آموزش جهت بررسی و اعلام نظر شورای مرکزی نظارت (فقط درمورد آموزشگاه موسیقی به استناد تبصره و ماده۱۲ این آیین‌نامه، وظایف و اختیارات شورای نظارت استان، طبق مصوبه شماره ۴۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی) ارسال می‌شود.

پس از این مراحل، استعلام عدم‌سوء‌پیشینه کیفری و گواهی سلامت متقاضی تأسیس آموزشگاه موسیقی در بازه زمانی ۲ ماهه، انجام می‌گیرد. در صورت تائید شدن متقاضی، باید محل مناسب فعالیت آموزشگاه توسط کارشناس مربوطه بازدید و پس از ۱۰ روز تائیدیه مکان و مجوز تأسیس آموزشگاه موسیقی صادر می‌شود.

مجوز صادر شده برای آموزشگاه موسیقی یک‌ساله است، اما در صورت ارائه گزارش عملکرد سه‌ماهه در یک سال و نداشتن تخلف، مجوز به مدت ۵ سال صادر خواهد شد.

توجه داشته باشید اگر صلاحیت متقاضی برای تأسیس آموزشگاه موسیقی، از طرف سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی رد شود، دیگر فرد نمی‌تواند درخواست مجدد بدهد.

مدارک لازم برای دریافت مجوز آموزشگاه موسیقی

توجه داشته باشید که شرایط و مدارک صدور مجوز آموزشگاه در هر استان میتواند متفاوت باشد؛ برای اطلاعات دقیق باید به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان مراجعه نمایید تا اطلاعات دقیق را کسب نمایید. برای این منظور میتوانید به سایت اصلی اداره فرهنگ و ارشاد نیز مراجعه نمایید.

www.farhang.gov.ir

بصورت کلی متقاضی تأسیس آموزشگاه موسیقی برای دریافت مجوز باید مدارک عمومی و اختصاصی زیر را داشته باشد:

(مدارک لازم برای صدور مجوز بروزرسانی جدید)

 1. درخواست
 2. تصاویر صفحات شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان – آخرین مدرک تحصیلی و دو قطعه عکس – هم برای موسس و هم برای مدیر مسئول
 3. صورتجلسه مجمع عمومی و اساسنامه با موضوع آموزشگاه آزاد موسیقی مدارک تکمیلی
 4. گواهی عدم اعتیاد
 5. گواهی عدم سوء پیشینه

روند اخذ مجوز آموزشگاه موسیقی

 1. ارائه درخواست و مدارک به اداره کل ارشاد استان
 2. ارائه فرم” ی “به متقاضی
 3. تکمیل فرم” ی “و ارائه به اداره کل استان
 4. تشکیل پرونده و ارائه به شورای بدوی در صورت کامل بودن مدارک
 5. بررسی پرونده و اعلام نظر
 6. بررسی پرونده در شورای مرکزی نظارت و اعلام نظر
 7. برگزاری آزمون و مصاحبه تخصصی درصورت تایید شورا
 8. معرفی متقاضی جهت دریافت گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه و استعلام از اداره کل حراست و اداره اماکن در صورت قبولی متقاضی در آزمون تخصصی
 9. مراجعه به اداره بهداشت و سجل کیفری جهت دریافت گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه – بررسی صلاحیت متقاضی و اعلام نظر کتبی توسط حراست – صدور گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه (هم برای موسس و هم برای مدیر مسئول)
 10. دریافت و ارائه گواهی های مذکور به اداره کل استان
 11. انجام بازدید از مکان اموزشگاه و اعلام نظر کتبی
 12. دریافت نظرات اداره اماکن، اراده کل حراست، بهداشت، سجل کیفری و معرفی متقاضی جهت گذراندن دوره آموزشی مرتبط
  برگزاری دوره بازآموزی مرتبط با فعالیت آموزشگاههای آزاد هنری برای مدیر آموزشگاه و آزمون و صدور گواهینامه مربوطه به نام متقاضی و ابلاغ کد شناسه آموزشگاه و ارسال به استان
 13. صدور مجوز تاسیس یکساله آموزشگاه و ارسال رونوشت به دفترآموزش
 14. دریافت مجوز یکساله آموزشگاه

مدارک عمومی اخذ مجوز

 • – رزومه سوابق هنری
 • – ۶ قطعه عکس ۳ در ۴ و پشت‌نویسی شده
 • – تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی (برابر اصل در اداره شهرستان)
 • – تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت (برابر اصل در اداره شهرستان)
 • – تصویر آخرین مدرک تحصیلی (برابر اصل در اداره شهرستان)
 • – تصویر مدرک درجه ۱،۲،۳ هنری از شورای ارزشیابی کشور (در صورت داشتن)
 • – معرفی‌نامه از اساتید پیشکسوت موسیقی (به‌ویژه برای افرادی که مدرک تحصیلی مرتبط ندارند)
 • – سوابق تدریس در مراکز آموزشی معتبر
 • – ارائه معرفی‌نامه از مدیر آموزشگاه معتبر
 • – سوابق اجرایی مستند با ارائه بروشورهای اجرایی
 • – تصویر تقدیرنامه‌ها در جشنواره‌های موسیقی
 • – نمونه مقاله، تألیف، ترجمه با موضوع موسیقی که در رسانه‌های معتبر چاپ شده باشد.
 • – ارائه نمونه پارتیتور برای متقاضیانی که فقط در بخش آهنگسازی فعال هستند.
 • – ارائه تصویری از تک‌نوازی یا گروه نوازی بر روی سی‌دی

همچنین متقاضی تأسیس آموزشگاه موسیقی باید شرایط اختصاصی زیر را نیز دارا باشد:

 • – حداقل سن برای افراد مجرد ۲۷ و برای افراد متاهل ۲۵ سال
 • – داشتن حداقل ۴ سال سابقه تخصصی موسیقی با ارائه مدرک
 • – داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • – نداشتن سوء‌پیشینه کیفری و اعتیاد با تائیدیه مراجع ذی‌صلاح
 • – نداشتن شغل در دستگاه‌های دولتی
 • – داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر در یکی از رشته‌های موسیقی (۵ سال از زمان صادر شدن مدرک تحصیلی گذشته باشد)

تمدید 5 ساله مجوز آموزشگاه موسیقی

مدارک مورد نیاز جهت تمدید پروانه فعالیت پنج ساله آموزشگاههای آزاد هنری

 

 1. تکمیل فرم تقاضای صدور پروانه فعالیت پنجساله آموزشگاه توسط متقاضی( فرم ی )
 2. تاییدیه استعلام حراست مجدد
 3. تاییدیه عدم سوءپیشینه کیفری مجدد
 4. تاییدیه عدم اعتیاد مجدد
 5. تاییدیه اماکن عمومی ( در صورت تغییرمکان )
 6. اصل پروانه فعالیت
 7. تکمیل فرم ارزیابی مکان آموزشگاه(فرم الف ) توسط کارشناس هنری
 8. تکمیل فرم ارزیابی فعالیت آموزشگاه ( فرم ب ) توسط کارشناس هنری
 9. تکمیل فرم گزارشات عملکردفصلی(فرم ح) توسط مدیر مسئول آموزشگاه، گزارشات عملکرد فصلی قبل از ارسال، ثبت سامانه آمار اداره کل گردد
 10. تکمیل فرم ارزشیابی عملکرد آموزشگاه های آزاد هنری (فرم ف )توسط کارشناس هنری
 11. یک قطعه عکس
 12. تصویر برابر با اصل شده سند مالکیت یا اجاره نامه معتبر
 13. تصاویر برابر با اصل شده کارت ملی، کلیه صفحات شناسنامه،مدرک تحصیلی و کارت پایان خدمت (توسط دفترخانه اسناد رسمی برابر اصل شود)
 14. تصاویر برابر با اصل شده سوابق هنری و آموزشی و اجرایی
 15. تکمیل فرم معرفی مکان (فرم ثبت کروکی ) در صورت تغییر مکان توسط کارشناس هنری
 16. گزارش مدون شرح دروس و گزارش عملکرد یکساله آموزشگاه
 17. کمیل فرم خلاصه پرونده توسط کارشناس هنری شهرستان
 18. نامه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان

دانلود فرم خلاصه پرونده تمدید پروانه فعالیت پنج ساله

دانلود فرم

 

تجهیزات آموزشگاه موسیقی

هزینه تأسیس آموزشگاه موسیقی

هزینه تأسیس آموزشگاه موسیقی، یکی از گزینه‌های مهم قبل از دریافت مجوز است. عمده‌ترین هزینه برای تأسیس آموزشگاه موسیقی، تهیه واحدی مستقل است. واحدی که قصد دارید آن را تهیه کنید باید در متراژی باشد که قابلیت برگزاری هم‌زمان حداقل ۲ کلاس آموزشی را داشته باشد. علاوه بر این مکان تدریس در آموزشگاه موسیقی باید شرایط زیر را نیز دارا باشد:

 • نور و روشنایی مناسب
 • دارای امکانات رفاهی مانند سیستم گرمایشی، سرمایشی، سرویس بهداشتی و تهویه مناسب
 • داشتن کپسول آتش‌نشانی و جعبه کمک‌های اولیه
 • قابلیت جداسازی مناسب محیط‌های آموزشی
 • و …

توجه داشته باشید، اگر کلاس‌های آموزشی باعث تداخل صداها در محیط آموزشگاه و یا آزار همسایگان می‌شود باید محل‌های آموزشی موسیقی آکوستیک شود.

بعد از انتخاب واحد مناسب و مستقل، هزینه‌های بعدی برای تهیه تجهیزات کلاس‌های آموزشی است. این بدان معناست که شما هر سازی را که قصد آموزش آن را دارید، باید تجهیزات آن را تهیه و در اختیار هنرجو بگذارید. به عنوان مثال اگر قصد دارید پیانو را آموزش دهید، باید حتماً ساز پیانو باکیفیت در آموزشگاه باشد.

علاوه بر تجهیزات موسیقی باید ملزومات اداری مانند خط تلفن، کامپیوتر، فاکس، پیرینتر و… را نیز تهیه کنید. به خاطر داشته باشید علاوه بر هزینه‌های راه‌اندازی آموزشگاه باید حقوق منشی و مربی‌ها را نیز در نظر بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات و ملرومات مورد نیاز تاسیس یک آموزشگاه به مطلب ” میزان سرانه فضا و امکانات تاسیس یک آموزشگاه ” که قبلا منتشر نموده ایم مراجعه فرمایید.

 

مجوز آموزشگاه موسیقی

سوال مهم برای تأسیس کلاس آزاد موسیقی

در ادامه قصد داریم، به ده سوال که معمولاً جزو متداول‌ترین سوالات در زمینه تأسیس آموزشگاه موسیقی است، پاسخ دهیم.

۱- برای دریافت مجوز تأسیس آموزشگاه موسیقی به کدام سازمان باید مراجعه کنید؟

برای دریافت مجوز تأسیس آموزشگاه موسیقی می‌توانید به صورت حضوری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه یا به صورت غیرحضوری در سامانه این سازمان به نشانی farhang.gov.ir ثبت‌نام کنید.

۲- فرآیند صدور مجوز آموزشگاه موسیقی چه مقدار طول می‌کشد؟

اگر کلیه مدارک متقاضی آماده باشد، صدور مجوز بین ۲ تا ۳ ماه طول خواهد کشید.

۳- ملک یا ساختمان لازم جهت تأسیس آموزشگاه موسیقی چه شرایطی باید داشته باشد؟

بنا به آیین‌نامه مرجع صدور مجوز مؤسسات آموزشی، فرهنگی و هنری در ایران، واحد باید مستقل و حداقل ۵۰ متر باشد.

۴- چه ارگانی اقدام به تائید ملک یا ساختمان محل تأسیس آموزشگاه می‌کند؟

معمولاً علاوه بر بازرس‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازرس اداره نظارت بر امکان نیز باید، محل فعالیت آموزش را بازدید و تائید کند.

۵- ویژگی‌های یک آموزشگاه موسیقی استاندارد چیست؟

یک آموزشگاه خوب و استاندارد باید قبل از هرچیزی اقدام به دریافت مجوز کند. بعد از آن باید دارای شرایط زیر باشد:

– داشتن یک مدیر خوب، بااخلاق و مدبر

– بهره‌گیری از اساتید و مربی‌های درجه یک و باتجربه

– قابلیت تدریس به روش‌های مختلف با توجه به نیاز و هدف هنرجوها

– تدریس کلیه ساز‌ها اعم از ایرانی و غربی

– داشتن فروشگاه موسیقی برای تهیه کلیه ادوات و ملزومات کلاس‌های موسیقی

– قیمت مناسب و ارائه مدرک معتبر

۶- برای برگزاری اجرای کنسرت موسیقی با هنرجویان آموزشگاه چه باید کرد؟

برای برگزاری کنسرت هنرجویی، باید حتماً مجوز دریافت کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

– درخواست کتبی توسط مربی یا سرپرست گروه با ذکر مکان اجراء

– ارسال سه حلقه لوح فشرده از اجرای گروه با کیفیت مطلوب

– در صورت داشتن آواز، سه نسخه از اشعار با ذکر نام شاعر تایپ شده و به تائید شورای شعر استان رسیده

– عکس دسته جمعی از اعضای گروه با سازهای مربوطه

– تکمیل فرم بانک اطلاعات موسیقیدانان کشور توسط تمام اعضای گروه

پس از تکمیل مدارک، نزدیک به ۲ هفته کاری طول خواهد کشید تا موافقت نامه کتبی صادر شود.

۷- آیا می‌تواند مجوز آموزشگاه را خرید یا اجاره کرد؟

خیر. هرگونه فروش و واگذاری انواع مجوز آموزشگاه در ایران ممنوع و غیرقانونی است. متقاضیان باید شخصاً اقدام به اخذ مجوز کنند یا اگر شرایط لازم جهت دریافت جواز را ندارد می‌تواند با افراد دارای مجوز مشارکتی اقدام به تأسیس آموزشگاه موسیقی کنند.

۸- چه مواردی باعث لغو مجوز آموزشگاه می‌شود؟

هرگونه تخلفات اخلاقی مانند بی‌بندوباری، ترویج فرهنگ مبتذل، تشکیل کلاس‌های مختلط بدون داشتن اجازه رسمی از شورای مرکزی یا فنی استان، استخدام افرادی که رد صلاحیت شده‌اند، انتقال یا واگذاری آموزشگاه به غیر از متقاضی دریافت مجوز، انجام تخلفات مالی با تأیید شورای فنی استان و شورای مرکزی، تشکیل کلاس‌های غیر از موسیقی، عدم رعایت اصول سیاست فرهنگی کشور و…

۹- هزینه تأسیس آموزشگاه موسیقی چقدر خواهد بود؟

برآورده هزینه تأسیس آموزشگاه موسیقی، به متراژ و مکانی که قصد دارید آموزشگاه را در آنجا برپا کنید، بستگی دارد. با این حال برای راه‌اندازی یک آموزشگاه در یک ساختمان ۷۰ متری اجاره‌ای، همراه با تجهیزات بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه لازم است.

۹- آموزشگاه‌های موسیقی باید مالیات پرداخت کنند؟

آموزشگاه‌های موسیقی با مجوز مؤسسه فرهنگی هنری، که تشکیل پرونده مالیاتی، اخذ کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی کرده‌اند، از پرداخت مالیات معاف هستند.

تمام سعی ما اطلاع رسانی شفاف در مورد شرایط اخذ مجوز و راه اندازی یک کلاس موسیقی بود. اگر مطالب گفته شده سوالی را در ذهن شما ایجاد کرد میتوانید از بخش انتهایی صفحه بخش نظرات برای ما ارسال نمایید ودر ادامه فایل زیر را دانلود نموده و تمام جزئیات تاسیس را مطالعه نمایید.

تاسیس آموزشگاه هنر چند منظوره

مشاوره تبلیغات آموزشگاه

مشاوره تبلیغات آموزشگاه آرایشگری

مسلما یکی از راه های رشد یک مجموعه تبلیغات است. با گذر زمان و تغییر ذائقه مخاطبین تبلیغات نسل قدیم بازدهی زیادی ندارند. شما برای تبلیغ موثر آموزشگاه خود باید از روش های نوین و کاملا هدفمند استفاده کنید تا مدیریت در سرمایه و زمان را داشته باشید. ما بعنوان بانک اطلاعات مراکز آموزش کشور، تجربه بالایی در شناسایی تبلیغات هدفمند را داریم. همینطور بعنوان یک سایت تخصصی فعال در زمینه مراکز آموزشی و آموزشگاه ها بهترین و هدفمند ترین جایگاه های تبلیغاتی را در اختیار داریم. برای مشاوره در امر تبلیغات از طریق واتساپ یا تلفن در ارتباط باشید.

تلفن تماس برای مشاوره تبلیغات: ۰۹۱۲۳۶۴۹۲۹۶

ارسال پیام در واتساپ برای تبلیغات: ۰۹۱۲۳۶۴۹۲۹۶

۱۰ دیدگاه

 • سلام و وقت بخیر خسته نباشید
  من یه سوالی داشتم در رابطه با گرفتن مجوز برای تأسیس آموزشگاه موسیقی اونم این هستش که من داخل سایت رو خوندم خیلی هم مفید و عالی بود فقط نوشته شده که مدرک لیسانس یا بالاتر باشه خواستم بپرسم ببینم یعنی اگر کاردانی باشه رد صلاحیت میشیم یا خیر چون من الان کاردانی نوازندگی دارم

  • با سلام
   برای تاسیس آموزشگاه موسیقی اگر موسس و مدیر مسئول هردو دارای مدرک کارشناسی موسیقی باشند آیا باز هم آزمون تخصصی گرفته میشود؟
   آیا از هردو (موسس و مدیر مسئول) آزمون گرفته میشود یا فقط از یکی از آنها ؟
   ممنون که راهنمایی می‌فرمایید

 • اگر یک نفر، در یک ساز تخصص داشته باشد و تصمیم به اموزش فقط اون ساز داشته باشد، چطوری امکان پذیره،، ایا سازمان ارشاد شهرستان یا استان، مجوز های موقت میدن!؟؟

  • سلام دوست عزیز
   هیچ تفاوتی ندارد، شما فقط باید شرایط تاسیس آموزشگاه موسیقی رو داشته باشید و بتونید مجوز کسب کنید. در بسیاری از آموزشگاه ها موسیقی بعد از دریافت مجوز تاسیس در بخش آموزش هر ساز یا آواز از مربیان دیگر استفاده میشود که کارت مربیگری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *