آزمون CELI: آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی چلی

آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی CELI

Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana
?What is a CELI Test

آزمون CELI یا آزمون بین المللی زبان ایتالیایی چلی از آزمون‌های مهم در مورد تعیین سطح زبان ایتالیایی است که توسط وزارت آموزش و پرورش ایتالیا و وزارت امور خارجه به رسمیت شناخته شده است.

آزمون CELI – آزمون چلی چیست؟

زبان ایتالیایی یکی از زبان‌های شیرین و پرطرفدار در دنیاست که سالانه افراد زیادی یادگیری آن را آغاز می‌کنند. مانند هر زبانی، این زبان هم آزمون‌های تعیین سطح و گواهینامه‌های مخصوص به خود را دارد که توانایی و تسلط افراد به این زبان را می‌سنجد.

یکی از آزمون‌های مهم در مورد تعیین سطح زبان ایتالیایی، آزمون CELI است که اعتبار زیادی دارد و شما می‌توانید مدرک آن را به بخش‌‌های مختلف از جمله دانشگاه و محل کار خود ارائه دهید. در این مقاله قصد داریم در مورد بخش‌های مختلف این آزمون از جمله بخش‌های مختلف، زمان و هزینه‌ی برگزاری آن بیشتر توضیح دهیم.

Solemar Academy مرکز امتحانات گواهینامه‌ی دانش زبان ایتالیایی (CELI) است مدرکی که توسط دانشگاه Foreigners Perugia اهدا می‌شود. مدرک آزمون CELI توسط وزارت آموزش و پرورش ایتالیا و وزارت امور خارجه به رسمیت شناخته شده است.

این مدرک به دلایل زیادی اهمیت دارد. اولاً برای دانشجویان خارجی که می‌خواهند در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت نام کنند (حداقل سطح CELI 3) بسیار کاربردی و مناسب است. دوماً برای کسانی که قصد درخواست مجوز اقامت طولانی مدت در این کشور را دارند، داشتن این مدرک (CELI 1 یا CELI Immigrants 1) الزامی است. و در آخر، این مدرک می‌تواند یک مدرک بسیار مفید برای آن دسته از افرادی باشد که می‌خواهند در ایتالیا مشغول به کار شوند. همچنین می‌تواند یک انگیزه‌ی شخصی و معیاری برای مطالعات زبان ایتالیایی شما نیز باشد.

البته به جز این مدرک، مدارک دیگری نیز برای اعتبار سنجی زبان ایتالیایی وجود دارند که هر کدام می‌توانند بسته به محل مورد نیاز برای شما کارساز باشند. به طور کلی چهار منبع مختلف اعتباربخشی برای علاقه مندان به زبان ایتالیایی وجود دارد: آزمون دانشگاه خارجیان پروجیا (که همان CELI است)، مدرک دانشگاهSiena (CILS)، مدرک انجمن دانته آلیگیری (PLIDA) و مدرک دانشگاه رم (ROMA 3). هر یک از این مدارک بر اساس چارچوب مشترک زبان اروپایی است و بنابراین محتوا و ساختار سطح گواهینامه‌های مختلف کاملاً مشابه است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون‌ها و سایر آزمون‌های معتبر زبان به صفحه‌ی آزمون‌های زبان بین المللی ما مراجعه کنید. در این صفحه لیست کاملی از آزمون‌های تعیین سطح معتبر جهان را خواهید دید.

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی DSH

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون ترکی ALES

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون آلمانی OSD

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون فرانسه TEF

ساختار آزمون CELI

این آزمون از سطوح مختلفی تشکیل شده است و هر کدام از این سطوح برای موقعیت مختلفی مناسب هستند. به عنوان مثال سطح ۲ آن، گواهینامه‌ای جهت ثبت‌نام در دانشگاه‌های ایتالیا است و سطح ۴ و ۵ آن برای دانشگاه‌های سطح بالاتر یا موقعیت‌های شغلی بسیار سطح بالا استفاده می‌شود. سختی سوالات در هر بخش متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی آزمون CEIL از سه بخش تشکیل شده است:

درک مطلب و بخش نوشتاری و تولید متون نوشتاری

سوالات این بخش که به صورت‌ چهار گزینه‌ای، وصل کردنی و کامل کردنی طراحی شده‌اند، مهارت داوطلب در بخش فهمیدن زبان ایتالیایی را می‌سنجند. در واقع این بخش شامل سوالات درک مطلب و کلمات است. بعد از آن شما باید یک متن مانند نامه یا گزارش بنویسد که حالت یک انشا را دارد. این بخش به طور کلی دو ساعت طول می‌کشد و ۵۰ درصد از آزمون CELI را شامل می‌شود. مشابه این بخش در تمام آزمون‌های تعیین سطح زبان وجود دارد.

بخش شنیداری یا آزمون صوتی آزمون چلی

در این بخش نیز فایل‌های صوتی مختلفی برای شما پخش می‌شود و از شما سوالاتی در مورد متن پخش شده به صورت چهار گزینه‌ای و وصل کردنی پرسیده می‌شود. هر فایل دو بار پخش می‌شود و موضوعات آن در مورد مسائل روزانه است اما سختی آن به بسته به سطح مورد نظر متفاوت است. این بخش به طور کلی ۲۰ دقیقه است و ۲۵ درصد از آزمون را شامل می‌شود.

بعد از آن یک زمان استراحت در اختیار داوطلبین قرار داده می‌شود.

آزمون شفاهی چلی

سپس نوبت به آزمون شفاهی می‌رسد که در آن ممتحن با شما به صورت رو در رو به مکالمه می‌پردازد و شما باید با او صحبت کنید تا او بتواند سطح تسلطتان به زبان ایتالیایی را متوجه می‌شود. این آزمون نیز می‌تواند ۱۵ دقیقه طول بکشد. موضوع صحبت شما در مورد مسائل روزمره است.

مراکز برگزاری آزمون چلی

آزمون CELI در سراسر جهان به صورت دو بار در برگزار می‌شود اما برخلاف بسیاری از آزمون‌های‌ زبان انگلیسی که کشور ایران در آنها تحریم است و داوطلبین برای شرکت در آنها باید به کشورهای دیگر سفر کنند، در مورد آزمون CELI چنین نیست و شما می‌توانید در سفارت ایتالیا در ایران در این آزمون شرکت کنید.

زمان برگزاری آزمون CELI

در حال حاضر، جلسات آزمون CEIL در شش سطح و دو بار در سال در ماه‌ها ژوئن و نوامبر برگزار می‌شود. در آزمون ژوئن یا فصل بهار، چهار سطح ۱ تا ۳ و CELI Impatto آزمون گرفته می‌شود و در آزمون پاییزی سه سطح دیگر یعنی از ۴ تا ۶ مورد آزمون قرار می‌گیرند.

هزینه ثبت نام آزمون CELI

هزینه‌ی این آزمون در سطوح مختلف و در سال‌های مختلف متفاوت است و توسط مراکز برگزار کننده‌ی آن تعیین می‌شود.

https://www.unistrapg.it/it/certificati-di-conoscenza-della-lingua-italiana/centri-d-esame-celi

هزینه آزمون CELI

هزینه‌ی این آزمون در سطوح مختلف و در سال‌های مختلف متفاوت است و توسط مراکز برگزار کننده‌ی آن تعیین می‌شود. با این حال این امکان وجود دارد که شما بخواهید تنها در یک بخش از آزمون شرکت کنید (مثال بخش گوش دادن) و تنها هزینه‌ی همان بخش را پرداخت کنید. مهلت ثبت نام برای هر آزمون و پرداخت هزینه تنها تا چهل روز قبل از زمان برگزاری آزمون ممکن است. به عنوان مثال هزینه‌ی این آزمون در سال ۲۰۲۱ در حدود ۲۱۵ دلار است.

نحوه‌ی ثبت نام در آزمون CELI

همانطور که در بالا کفته شد حداکثر زمان فرصت برای ثبت نام در این آزمون، تا ۴۰ روز قبل از برگزاری آن است.

  • در درجه‌ی اول باید فرم ثبت نام آزمون را دانلود کرده و پر کنید.
  • ID خود را اسکن کنید.
  • هزینه‌ی آزمون را پرداخت کنید.
  • سپس همه‌ی مدارک آماده شده را به سایت hello@speakitalyservices.com ارسال کنید.

بعد از پایان آزمون، می‌توانید در مدت اعلام شده به نتیجه‌ی آزمون خود دسترسی پیدا کنید. متقاضیان می‌توانند با وارد کردن شماره‌ی داوطلبی و تاریخ تولد خود در وب سایت Università per Stranieri di Perugia (https://www.cvcl.it/home-cvcl) نتیجه‌ی کار خود را ببینند.

اعتبار مدرک CELI

 مدرک زبان CELI یکی از معتبرترین مدارک زبان ایتالیایی در جهان است و در بسیاری از مراکزی که تسلط به زبان ایتالیایی در آنها اهمیت دارد، این مدرک پذیرفته می‌شود. خبر خوش اینکه برخلاف بسیاری از آزمون‌های تعیین سطح دنیا، که اعتبار چند ساله دارند، این آزمون نامحدود است و شما می‌توانید تا زمان زیادی از آن استفاده کنید.

منابع آزمون CELI

آزمون CELI منابع چندان مشخصی ندارد. اما شما این شانس را دارید که با خواندن برخی از کتب معتبر ایتالیایی، برای برگزاری این آزمون آماده شده یا حتی سبک آنها را نیز متوجه شوید.

بعضی از مهمترین منابع این آزمون به شرح زیر هستند:

  • کتاب ۵۰۱ فعل ایتالیایی Barron’s 501 Italian Verbs
  • کتاب Facile Facile که مخصوص یادگیری زبان ایتالیایی از سطح A0 تا A2 است.
  • کتاب Italian All-in-One For Dummies
  • کتاب Italian Grammar Made Easy که به توضیح ساده‌ی گرامر زبان ایتالیایی می‌پردازد.
  • کتاب Nuovo Espresso که از سطح ۱ تا ۵ است و در سطوح مختلفی به آموزش زبان ایتالیایی می‌پردازد.

آزمون CELI سنگ محکی برای تعیین تسلط شما به زبان ایتالیایی است و به کمک مدرک آن می‌توانید در مواقع لزوم تسلط خود را به این زبان اثبات کنید. مدرک CELI اگرچه تنها آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی در دنیا نیست، اما یقیناً یکی از معتبرترین آنها است و با انتخاب آن می‌توانید مطمئن شوید که مدرک آن مورد قبول بسیاری از مراکز آموزشی و صنعتی مهم در ایتالیا خواهد بود.

یادگیری منابع این آزمون و آمادگی برای آزمون CELI شاید به تنهایی کار دشواری باشد بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌هایی که برای آمادگی این آزمون برگزار می‌شوند، شرکت کنید. وجود یک مربی می‌تواند روند یادگیری را برای شما آسانتر کند. اگر به دنبال موسسه و دوره‌ای برای آمادگی این آزمون می‌گردید می‌توانید از صفحه‌ی آموزشگاه‌های زبان، موسسه‌های معتبر مختلف را جستجو کرده و با این دوره‌ها آشنا شوید.

سوالات متداول آزمون CELI

آزمون CELI چیست؟

از آزمون‌های مهم در مورد تعیین سطح زبان ایتالیایی، آزمون CELI است که اعتبار زیادی داردو شما می‌توانید مدرک آن را به بخش‌‌های مختلف از جمله دانشگاه و محل کار خود ارائه دهید.

چطور در آزمون CELI ثبت نام کنیم؟

طبق مطالبی که در این مقاله بیان شد، پس از پرکردن فرم ثبت نام و اسکن آیدی خود، هزینه را پرداخت و مدارک را به سایت مربوطه ارسال میکنید.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون چلی در هر کشور متغیر است، به عنوان مثال هزینه شرکت در این آزمون در سال ۲۰۲۱ درحدود ۲۱۵ دلاربود.

نتیجه آزمون CELI چه زمانی اعلام میشود؟

زمان اعلام نتایح متعاقبا اعلام خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *