چه نکاتی از ریزش موی سر شدید جلوگیری می کنند؟


چه نکاتی از ریزش موی سر شدید جلوگیری می کنند؟

گرچه در مورد اثرات مستقیم مواد غذایی در کمک به رویش موها اختلاف نظرهایی وجود دارد. اما آنچه مسلم است همه محققین به تاثیرات یک تغذیه سالم بر موها اتفاق نظر دارند. مواد غذایی مناسب نمی تواند باعث توقف پیشرفت ریزش موهای ژنتیکی یا طاسی های تیپ مردانه شود. هیچ غذا یا میوه جادویی وجود ندارد که با کمک آن بتوان ریزش مو را متوقف کرد یا رویش مو را ایجاد کرد اما برخی حقایق مهم در مورد تغذیه برای داشتن موهای سالم وجود دارد که می تواند تصمیم گیری ما را در مورد انتخاب غذا تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته جراح های پلاستیک خوب تهران، ریزش مو ارثی ست و ارتباطی با تغذیه و استرس ندارد اما این امرتا چه حد صحت دارد؟ پزشک معروف تغذیه و روانپزشک های خوب در تهران چه نظری دارند؟

تاثیر استرس را بشناسید

یکی از عوامل موثری که می‌تواند منجر به ریزش موی منتشر و یکنواخت از تمام نقاط سر شود، استرس‌ است. منشا این استرس‌ها می‌تواند روحی روانی باشد و منجر به بروز اضطراب‌‌های خیلی حاد و ناگهانی در فرد شود. این تنش و استرس‌ها می‌توانند در اثر از دست دادن یک عزیز، طلاق، کنکور، ابتلا به بیماری، انجام جراحی، شیمی‌درمانی، مصرف برخی داروها، گرفتن رژیم‌های خودسرانه و طولانی‌مدت (رژیم‌های غذایی نامناسب) و همچنین زایمان یا سقط جنین و خونریزی شدید تظاهر پیدا کنند.

وقتی فردی در محیط‌های پرتنش باشد و از فشارهای عصبی رنج ‌ببرد، تغییرات بیوشیمیایی و فیزیکی در بدن رخ می‌دهد که بعد از مدتی ممکن است منجر به ریختن موها شود. به طور معمول ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ فولیکول مو در روز طبیعی است ولی اگر میزان ریزش مو بیش از این مقدار باشد باید حتما این مساله را پیگیری کنید چراکه نیازمند بررسی است. معمولا بر حسب اینکه چه مدت از زمان شروع ریختن موها گذشته، ریزش مو به دو نوع حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌شود.

ریزش موی مزمن

اگر بیش از ۶ ماه است که درگیر از دست دادن موهای خود هستید، دچار ریزش موی مزمن شده‌اید. درمان این فرم از ریزش مو، به دلیل اینکه در برخی موارد با وجود همه بررسی‌هایی که انجام می‌شود، علتی برای آن یافت نمی‌شود، کمی سخت‌تر است. در صورتی که عوامل ایجادکننده یا تشدیدکننده ریزش مو تکرار شود، (بیش از ۶ ماه) ریزش مو به صورت مزمن در می‌آید. این نوع از ریزش مو در اثر اختلالات هورمونی، نامنظم بودن عادت ماهیانه نامنظم، وجود موی زائد، کمبود فقر آهن شدید، اختلالات کم‌کاری یا پرکاری تیروئید و همچنین مصرف برخی از داروها مثل داروهای ضداضطراب برای درمان افسردگی و آکوتان برای بهبود آکنه دیده می‌شود.

یک غذای خوب می تواند اثرات مثبت و معجزه آسایی بر جنبه های مختلف سلامتی ما بگذارد اما یک غذای بد می تواند آثار بسیار مخربی داشته باشد. هرگز اهمیت تغذیه سالم را در جنبه های مختلف سلامتی و به خصوص ریزش مو دست کم نگیرید. آنچه ما می خوریم در افزایش یا کاهش وزن، وقوع واکنش های حساسیتی و حتی احساس سرزندگی یا خستگی در ما موثر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.