متن برای دکلمه خوانی و گویندگی

متن برای دکلمه خوانی و گویندگی با سایر متن‌ها متفاوت است

در میان انواع هنرهای اجرایی، اجرای رادیویی، گویندگی و سخنوری به تکنیک‌هایی تخصصی نیاز دارند. این هنرها با تمرکز کامل بر روی مهارت بیان افراد، حالات و احساسات را با مهارت گفتاری به مخاطبان انتقال می‌دهند. بهره‌مندی از بالاترین میزان تاثیرگذاری بر مخاطبان زمانی ممکن است که بتوان تسلط کاملی در اندام‌های گفتاری به دست آورد و به تفاوت متن برای دکلمه خوانی و گویندگی با سایر متن‌ها توجه داشت. بر همین اساس در این مطلب از ایران آموزشگاه، به بیان این تفاوت‌ها می‌پردازیم و تاثیر سرفصل‌های مهم در هر مهارت را برای انتخاب متن مناسب بررسی می‌کنیم.

اصول اولیه در خواندن متن برای دکلمه خوانی و گویندگی

با گسترش بسترهای موجود برای ارائه هنرهای اجرایی، گویندگی، دکلمه خوانی، شعرخوانی، سخنوری، قصه‌خوانی و سایر هنرهای متکی به صوت اهمیت زیادی پیدا کردند. محدودیت استفاده از بدن و حرکات برای انتقال مفاهیم و تمرکز کامل بر روی تکنیک‌های بیانی، ضرورت آشنایی با اصول اولیه برای گویندگی در هر یک از این شاخه‌ها را بیش از پیش نشان می‌دهد. همچنین آشنایی با تکنیک‌های اساسی برای گویندگی، به انتخاب مناسب‌ترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی نیز کمک می‌کند.

بر همین اساس مهم‌ترین اصول اولیه در خواندن متن برای دکلمه خوانی و گویندگی عبارت‌اند از:

 • ادای واضح جملات و متن‌ها: صدا باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب بتواند بدون مشکل تمام واژگان را بفهمد
 • شناخت زمان صحیح مکث‌کردن: مکث به‌موقع تاثیرگذاری بیان را افزایش می‌دهد
 • کاهش سرعت گویندگی: حرف زدن سریع تمرکز شما را از بین می‌برد و شما را در ادای درست تلفظ کلمات با مشکل روبه‌رو می‌کند
 • قدرت صدای بالا: صدای آرام و یکنواخت مخاطبان را خسته می‌کند. برای افزایش قدرت صدا باید متن‌هایی طولانی را انتخاب کرد که اجازه بالا و پایین کردن گام صدا را به گوینده بدهند
 • توانایی کنترل لهجه: در مواردی که به لهجه نیازی نیست باید بتوان کاملا آن را کنترل کرد و گویندگی را به‌صورت روان انجام داد
 • توانایی کنترل هیجانات: متناسب با نوع متن برای دکلمه خوانی و گویندگی باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. در هر بخش باید حسی را که لازم است به مخاطبان منتقل کرد

تفاوت متن دکلمه خوانی با گویندگی و فن بیان

تفاوت متن برای دکلمه خوانی و گویندگی و فن بیان

پس از آشنایی با اصول اولیه برای خوانش متن‌های مناسب دکلمه و گویندگی، باید با انواع متن‌های این کار آشنا شوید. تفاوت متن‌ها برای دکلمه خوانی، گویندگی و فن بیان در انتخاب لحن صحیح کمک فراوانی می‌کند. به‌طورکلی نمی‌توان از متن‌هایی یکسان برای سه هدف نام‌برده شده استفاده کرد.

بر همین اساس ویژگی‌های مناسب‌ترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی با فن بیان عبارت‌اند از:

متن مناسب دکلمه خوانی متن مناسب گویندگی متن مناسب فن بیان
معمولا متن‌هایی احساسی، انگیزشی و عاشقانه در این نوع گفتار به کار می‌روند. بیان شعرگونه و نظم در دکلمه خوانی بسیار اهمیت دارد انواعی از متن‌های تبلیغاتی، پیام تبریک و تسلیت، نریشن‌های سینمایی، متن‌های احساسی و اساطیری و … را شامل می‌شوند. انتخاب لحن درست برای افزایش میزان تاثیرگذاری گویندگی در مخاطب بسیار مهم است بهترین متن‌ها برای فن بیان اندام‌های گفتاری را تقویت می‌کنند. متن‌هایی با واژگان سخت و مخرج‌های صوتی مشترک و همچنان حروف شبیه به هم که تلفظ سختی دارند، گزینه مناسبی برای متن‌های فن بیان هستند

تاثیر سرفصل‌های دوره فن بیان در انتخاب متن مناسب برای گویندگی

فن بیان چگونگی ادای درست واژگان و جملات برای استفاده در نمایش رادیویی، سخنرانی‌ها، کنفرانس‌ها و حتی جلسات کاری است. این مهارت امکان افزایش تاثیرگذاری کلمات شما را با استفاده از زیباتر کردن و خوش‌آهنگ‌تر کردن جملاتتان در اختیار شما قرار می‌دهد. فن بیان برای اهداف مناظره، مذاکره، گفتگو، سخنرانی و مباحثه کاربرد فراوانی داشته که انتخاب متن مناسب برای هر کدام از آن‌ها به شناخت سرفصل‌های فن بیان و آگاهی از نقاط ضعف و قدرت بیانی بستگی دارد.

فن بیان و آشنایی با اصول صحیح نفس‌گیری، مهم‌ترین قدم برای شروع گویندگی و انتخاب متن برای دکلمه خوانی و گویندگی است. زیرا متن مناسب دکلمه خوانی باید با ویژگی‌های بیانی شما مطابقت داشته باشد و شما بتوانید کم‌ترین سختی را برای ادای کلمات متحمل شوید. سرفصل‌های دوره فن بیان با هدف تقویت اندام‌های گفتاری و شناخت روش‌های صحیح ادای واژگان در این زمینه به شما کمک می‌کند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تنفس صحیح شکمی و دیافراگمی
 • بهبود کیفیت صدا
 • آموزش تکنیک اکسنت‌گذاری، تونالیته صدا، تکیه کلام‌ها، مکث و لحن
 • تلفظ صحیح و محکم و روان صحبت کردن
 • اصول مرتبط با سخنوری
 • اصول مرتبط با اجرا
 • بداهه‌گویی و اهمیت نویسندگی در دکلمه خوانی و گویندگی
 • آموزش‌های تخصصی فنی

ارتباط فن بیان و بازیگری

فن بیان یک شاخه مشترک برای تمام رشته‌های هنرهای نمایشی و اجرا است. این مهارت در کنار تسلط بر بدن، از مهم‌ترین تکنیک‌های لازم برای بازیگران نیز به شمار می‌رود. شما می‌توانید برای آشنایی کامل با فن بیان و مراکز آموزش‌دهنده این مهارت به صفحه دوره فن بیان در سایت ایران آموزشگاه مراجعه کنید.

سرفصل های گویندگی و شناخت متن مناسب

سرفصل‌های گویندگی و شناخت متن مناسب

برای انتخاب بهترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی، علاوه بر سرفصل‌های فن بیان باید با مباحث آموزشی در دوره‌های گویندگی نیز آشنا باشید. گویندگی اصول خاصی دارد که بدون آگاهی از آن‌ها نمی‌توان متن مناسبی را متناسب با ویژگی‌های صدای خود انتخاب کنید. شما می‌توانید برای شروع مسیر گویندگی خود و آشنایی با طیف متنوعی از بهترین دوره‌های گویندگی، از صفحه کلاس گویندگی در سایت ایران آموزشگاه کمک بگیرید.

مهم‌ترین سرفصل‌های گویندگی عبارت‌اند از:

 • آماده‌سازی ابزارهای گفتاری
 • تمرین صدا‌شناسی و آواشناسی
 • خواندن متون مختلف
 • آموزش اجرا در رادیو و تلویزیون
 • تمرینگویندگی متن در استودیو
 • آموزش زبان بدن در گفتگو، اجرا و سخنرانی
 • تمرین حس و نمایشنامه‌خوانی
 • آموزش بداهه‌پردازی در سخنرانی

ویژگی مناسب متن دکلمه خوانی و گویندگی

بهترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی و فن بیان چه ویژگی‌هایی دارد؟

متن‌ها متناسب با ویژگی‌های تبلیغاتی، تجاری، بیان خبر، احساسی و … درون‌مایه متفاوتی دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب متن برای دکلمه خوانی و گویندگی باید به برخی ویژگی‌های مهم توجه کنیم. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب یک متن مناسب در این زمینه اشاره می‌کنیم.

ویژگی اول: حالات مختلف بیان

متنی که برای دکلمه‌ خوانی، گویندگی یا فن بیان انتخاب می‌شود، باید اوج و فرود داشته باشد. متن‌های ساکن و یکنواخت توانایی صدایی شما را نشان نمی‌دهد. احساسات مختلف به‌کاررفته در یک متن مناسب، به تقویت اندام‌های گفتاری و شناخت قابلیت‌های صدایی شما می‌شود.

ویژگی دوم: توجه به تفاوت متن برای فن بیان با متن دکلمه خوانی و گویندگی

متن برای دکلمه خوانی و گویندگی معمولا با متن برای فن بیان متفاوت است. متن‌های فن بیان می‌توانند معنی خاصی نداشته باشند و صرفا برای تقویت مهارت‌های گفتاری نوشته شوند؛ اما متن دکلمه خوانی و گویندگی احساسات بیشتر، تسلط بیشتر، احساسات منعطف‌تر و تکنیک‌های تخصصی‌تر برای خوانش انواع متن‌ها نیاز دارد.

ویژگی سوم: تصویرسازی و تاثیر بالا

هر چه متن انتخاب‌شده برای دکلمه و گویندگی تصاویر بصری بیشتری را در ذهن مخاطب تصویر کند، تاثیرگذاری آن بیشتر می‌شود. متن‌های شاعرانه، عاشقانه و تخیلی بهترین متن‌ها برای تقویت مهارت‌های گفتاری برای خواندن دکلمه و شروع گویندگی هستند.

مثالی از متن مناسب برای دکلمه خوانی و گویندگی

متن‌های مناسب دکلمه خوانی و گویندگی تنوع بسیاری دارند. آشنایی با نمونه‌هایی از این متن‌ها علاوه بر این که امکان تمرین و خوانش چندین باره آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد، شناخت مناسبی از انتخاب بهترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی در اختیار شما قرار می‌دهد. در جدول زیر یک نمونه از متن مناسب برای دکلمه خوانی و گویندگی آورده‌ایم تا بتوانید از آن استفاده کنید.

متن مناسب برای دکلمه و گویندگی

تو به من خندیدی و نمی‌دانستی

من به چه دلهره از باغچه همسایه سیب را دزدیدم

باغبان از پی من تند دوید

سیب را دست تو دید

غضب‌آلود به من کرد نگاه

سیب دندان‌زده از دست تو افتاد به خاک

و تو رفتی و هنوز،

سال‌هاست که در گوش من آرام آرام

خش‌خش گام تو تکرار‌کنان می‌دهد آزارم

و من اندیشه کنان غرق در این پندارم

که چرا باغچه کوچک ما سیب نداشت

ثبت نام در بهترین دوره‌های گویندگی با کمک ایران آموزشگاه

انتخاب بهترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی بدون شناخت نیازهای اصلی یک گوینده برای بیانی واضح و مناسب امکان‌پذیر نیست. رسیدن به این شناخت نیز به پشت سر گذاشتن دوره‌های تخصصی بستگی دارد. ایران آموزشگاه با معرفی بهترین کلاس‌های گویندگی و دکلمه خوانی در این زمینه به شما کمک می‌کند. آموزشگاه‌های لیست شده در مجموعه ما، از برترین کلاس‌های گویندگی و فن بیان هستند که بالاترین میزان آمادگی را برای شما به وجود می‌آورند و تخصصی‌ترین تکنیک‌ها را به شما آموزش می‌دهند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما و انتخاب موسسه مناسب، فرایند آموزش گویندگی خود را آغاز کنید.

پرسش و پاسخ

بهترین متن برای دکلمه خوانی و گویندگی چه متنی است؟

متنی که بتواند تمام احساسات و اندام‌های گفتاری شما را تقویت کند.

چه تفاوتی بین متن فن بیان با متن دکلمه و گویندگی وجود دارد؟

متن‌های فن بیان معمولا با هدف تقویت اندام‌های گفتاری ساخته شده‌اند و می‌توانند بدون معنا باشند.

لحن خوانش در انتخاب متن مناسب برای دکلمه خوانی و گویندگی چه اهمیتی دارد؟

هر متن لحن خاص خود را نیاز دارد. شما نمی‌توانید با یک لحن خبری متنی اسطوره‌ای را بخوانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *