زبان بدن در بازیگری

آشنایی با زبان بدن در بازیگری؛ گامی برای افزایش کیفیت بازی بازیگر

زبان بدن به‌عنوان یک عنصر ارتباطی بی‌کلام تاثیر بسیار زیادی در بیان مفاهیم و احساسات در زندگی روزمره و بازیگری دارد. طبق مطالعات روانشناسی انجام شده در موسسه «UCLA» آمریکا زبان بدن ۵۵ درصد از اطلاعات کلی منتقل شده در طول تعاملات بین فردی را تشکیل می‌دهد. بازیگرانی که نحوه استفاده از این تکنیک را به‌خوبی یاد گرفته‌اند، بازی‌های به‌مراتب تاثیرگذارتری را به نمایش می‌گذارند. در این مطلب به زبان بدن در بازیگری و شیوه‌های استفاده از آن در این رشته جذاب هنری می‌پردازیم.

اهمیت زبان بدن در بازیگری

زبان بدن راهکاری برای تاکید بر مفاهیم کلامی در سناریو و بیان مفاهیم غیر کلامی از جمله احساسات و موقعیت‌های نمایشی از طریق عناصر غیر کلامی است. بسیاری از بازیگران مبتدی یا کسانی که قصد ورود به حرفه بازیگری را دارند، به اشتباه فکر می‌کنند که بازیگری صرفا حفظ کردن دیالوگ‌های طولانی و ادا کردن پشت سرهم آن‌ها است. در حالی که در بسیاری از مواقع بازیگران باید عناصر غیر کلامی را برای القای هدف خود به بازیگر مقابل و مخاطبشان به‌کار بگیرند. این مهارت به بازیگر کمک می‌کند که علاوه بر این که سکوت را به بازی خود اضافه کرده و به‌عنوان یک شیوه صحیح بازیگری از آن استفاده کند، با استفاده از این تکنیک، منظور نویسنده از نوشتن متن را به‌روشنی به مخاطب منتقل کند.

طبق مطالعات صورت گرفته بر روی رفتار افراد، ۵۵ درصد ارتباط غیر کلامی از طریق زبان بدن، ۳۸ درصد از طریق لحن صدا و ۷ درصد نیز با استفاده از واژه‌ها و کلمات صورت می‌گیرد. این تحقیقات نشان می‌دهد وقتی بازیگر از زبان بدن بیشتر استفاده کند، کیفیت بازی او افزایش می‌یابد. در ادامه به برخی از راهکارهای استفاده از این تکنیک در بازیگری می‌پردازیم.

چگونه از زبان بدن در بازیگری استفاده کنیم؟

استفاده از زبان بدن برای بازیگران کار ساده‌ای نیست. همه ما با هر سنی که داشته باشیم، قالب‌های شکل‌گرفته‌ای در درون خود داریم که شکستن آن‌ها و جایگزینی حالات دیگر، کاری زمان‌بر و دشوار است. مهم‌ترین کاری که بازیگران برای افزایش مهارت زبان بدن در بازیگری باید استفاده کنند، شناخت وضعیت‌های بدنی خود با وضعیت‌های بدنی نقشی است که آن را بازی می‌کنند. در این شرایط بازیگران باید آن دسته از وضعیت‌های بدنی که در خودشان تثبیت کرده‌اند را بشناسند و در صورت نیاز از آن‌ها در نقش مورد نظر خود استفاده کنند. مهم‌ترین قدم در این راه، آگاهی از هدف نویسنده برای نگارش دیالوگ‌ها و تناسب وضعیت بدنی با احساساتی است که در دیالوگ‌ها وجود دارند. در ادامه با برخی از راهکارهای استفاده از زبان بدن در بازیگری آشنا می‌شویم.

استفاده از چشم؛ از رایج‌ترین شیوه‌های استفاده از زبان بدن در بازیگری

چشم‌ها تاثیر زیادی در برقراری ارتباط غیر کلامی بازیگران با یکدیگر و با مخاطب دارند. ارتباط چشمی قوی کیفیت بازی بازیگر را افزایش می‌دهد. بازیگر باید بتواند تمام هدفی که پشت سطرهای متن وجود دارد را با استفاده از چشم خود پیش از آن که دیالوگ خود را شروع کند، به بازیگر مقابل خود منتقل کند. یکی از راهکارهای مهم در استفاده از چشم‌ها، حفظ ارتباط چشمی و ندزدیدن چشم از طرف مقابل است. این کار منظور شما را به‌خوبی به بازیگر مقابلتان منتقل می‌کند.

استفاده از زبان بدن در بازیگری

وضعیت بدن؛ مهم‌ترین راه انتقال مفهوم در بازیگری

برای بازیگران وضعیت بدنی آن‌ها در حالت‌های مختلف، مهم‌ترین راه انتقال مفهوم در بازیگری است. فردی که ناراحت است طرز نشستن متفاوتی نسبت با فردی که گوشه‌گیر است دارد. یا فردی که برای به‌دنیا آمدن فرزندش مضطرب است، حالت متفاوتی از ایستادن را در مقایسه با کسی که پدرش را از دست داده است اجرا می‌کند. بازیگر باید تمام وضعیت‌های مهم بدنی را متناسب با احساسی که در آن لحظه دارد، بشناسد و به‌درستی از آن‌ها استفاده کند. برای بازیگران مفهوم بازیگری یعنی سکوتی که بین دو دیالوگ‌ جریان دارد و استفاده از زبان بدن در بازیگری با استفاده از وضعیت بدنی، یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش کیفیت بازی بازیگر است.

آرنج ؛ عضوی مهم در بازیگری برای استفاده از زبان بدن

یکی از عواملی که نشان می‌دهند ما چقدر پذیرای دیگران هستیم، حالت بازوها و آرنج است. حالتی که بازوها در وضعیت‌های مختلف به‌خود می‌گیرند، عامل مهمی در شناخت احساسات ما هستند. مثلا زمانی که بازیگر با گاردی بسته دست به سینه در مقابل بازیگر دیگر می‌نشیند، عدم تمایل خود را برای پذیرش حرف‌های او نشان می‌دهد. شناخت مفاهیمی که در پشت هر اَکت بازیگری وجود دارد، به بازیگر برای استفاده از آرنج برای القای مفهوم خود به مخاطب کمک می‌کند.

یکی از راه‌های استفاده از زبان بدن، شرایط صحیح دست‌ها است

دست‌ها نقش مهمی در ارتباط از طریق زبان بدن بازیگر دارند. این عضو به بازیگران کمک می‌کند که سطح احساساتی را که با بازیگر مقابلشان دارند، تعیین کنند. نحوه استفاده از دست‌ها برای بازیگران سطح کیفیت بازی آن‌ها را تعیین می‌کند.

بازیگری و زبان بدن

برای استفاده از زبان بدن، از اتمسفر حاکم بر فضا آگاهی داشته باشید

اتمسفر حاکم بر فضا اطلاعات جامعی را برای استفاده از زبان بدن در اختیار بازیگر قرار می‌دهد. بازیگر باید از فضا برای تصمیم‌گیری درباره احساس دیگران و حفظ یا قطع رابطه خود با آن‌ها استفاده ‌کند. برای آشنایی بازیگر با فضای احاطه‌شده اطرافش می‌توان به فضاهای زیر اشاره کرد:

  • فضای صمیمی: فضایی که بین شما و افراد نزدیکتان در جریان است
  • فضای شخصی: فضای خصوصی شما که افراد خاصی اجازه ورود به آن را دارند
  • فضای اجتماعی: فضای عمومی برای افراد مختلفی که در آن فضا با بازیگر قرار دارند و لزوما حتما نباید ارتباطی با یکدیگر داشته باشند

ترس در بازیگری

برای استفاده از زبان بدن در بازیگری خود، ترس را کنار بگذارید

شرایط خطرناکی که ممکن است پیش روی هر بازیگر مبتدی یا حتی بازیگران نیمه‌حرفه‌ای قرار داشته باشد، ترس در استفاده از بدن است. ترس عامل مهمی در کاهش کیفیت بازی و عدم کنترل اکت‌ها توسط بازیگر به‌شمار می‌آید. بازیگر باید در هنگام استفاده از بدنش صرفا روی نقش خود تمرکز کند و با استفاده از طراحی‌های خود برای وضعیت بدنی، آن‌ها را در بازی خود به‌کار بگیرد. زمانی که بازیگر بدون ترس به اجرای زبان بدن در بازیگری خود بپردازد، می‌تواند خود را به کانون توجه مخاطب تبدیل کند.

اغراق در زبان بدن؛ عامل اصلی تصنع در بازیگری

زمانی که استفاده از زبان بدن بیش از حد باشد، مخاطب بازیگر را پس می‌زند. چاله اغراق در بازیگری چاله‌ای است که بیشتر بازیگران مبتدی در دام آن می‌افتند. بازیگر باید از وضعیت‌های بدنی خود به‌اندازه و متناسب با شرایطی که در آن قرار گرفته است، استفاده کند. استفاده بیش از حد و بزرگ‌نمایی‌شده زبان بدن، نه تنها کیفیت بازی بازیگر را کاهش می‌دهد؛ بلکه تمرکز بازیگران دیگر را هم از بین می‌برد و ارتباط آن‌ها را مختل می‌کند. عامل مهم در زیبایی و ظرافت زبان بدن در بازیگری استفاده به‌موقع، مناسب و بدون جلب توجه کردن از این مهارت مهم است.

اغراق در بازیگری

حضور در کلاس‌های بازیگری؛ بهترین شیوه یادگیری زبان بدن

زبان بدن مهارتی است که باید در طی زمان و با تجربه بسیار به‌دست بیاید و شناخت شیوه‌های استفاده از آن  نیز نیاز به آموزش جامع دارد. بهترین روش برای بازیگرانی که قصد دارند مهارت بدنی بازیگری خود را ارتقا دهند، حضور در کلاس‌های آموزش بازیگری است. ایران آموزشگاه به‌عنوان بانک اطلاعات جامع آموزشگاه‌های سراسر کشور، بهترین آموزشگاه‌های بازیگری را به شما معرفی می‌کند. شما در سایت ایران با استفاده از آرشیو غنی ما در بخش آموزشگاه‌ها و کلاس‌های آموزش بازیگری، می‌توانید بهترین مرکز را برای یادگیری مهارت‌های بازیگری از جمله زبان بدن انتخاب کنید.

سوالات متداول

چگونه از زبان بدن در بازیگری استفاده کنیم؟

استفاده از زبان بدن برای بازیگران کار ساده‌ای نیست. همه ما با هر سنی که داشته باشیم، قالب‌های شکل‌گرفته‌ای در درون خود داریم که شکستن آن‌ها و جایگزینی حالات دیگر، کاری زمان‌بر و دشوار است.

حرکات صحیح دست ها چقدر در زبان بدن تاثیر دارد؟

دست‌ها نقش مهمی در ارتباط از طریق زبان بدن بازیگر دارند. این عضو به بازیگران کمک می‌کند که سطح احساساتی را که با بازیگر مقابلشان دارند، تعیین کنند. نحوه استفاده از دست‌ها برای بازیگران سطح کیفیت بازی آن‌ها را تعیین می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *