درام چیست

درام؛ نمایش لحظات واقعی یک صحنه

یکی از ژانرهای فیلم و تئاتر درام است. اما درام چیست؟ بیشتر کارگردانان مطرح دنیای سینما برای بازنمایی برشی از واقعیت روی صحنه تئاتر و یا در یک فیلم از سبک درام استفاده می‌کنند. بنابراین از سبک درام در نمایش‌نامه‌ها و فیلم‌نامه‌ها برای ایجاد لحظات واقع‌گرایانه استفاده می‌شود. از سوی دیگر درام معنایی مبهم دارد و دلیل آن طیف گسترده‌ای از زیرسبک‌ها و ژانرهایی است که ممکن است درام هم باشند. در زبان یونانی کلمه درام به معنای انجام دادن است ولی امروزه و در زبان انگلیسی معنای متفاوتی دارد و بیانگر یک سبک هنری است. در این مطلب با معنای کلمه درام و بهترین آثار این ژانر آشنا می‌شویم.

فیلم درام

درام چیست؟

 درام در صنعت سینما و دنیای تئاتر معانی متفاوتی دارد. برای مثال کلمه درام در حوزه سینما و تئاتر یعنی بازنمایی یک صحنه واقعی در برابر دیدگان تماشاچیان. معنای دیگر درام در بیان احساسات برای تماشاچیان خلاصه می‌شود؛ یعنی بازیگر تداعی کننده احساساتی مانند نگرانی، ترس، اضطراب و تنش‌های شدید احساسی برای بینندگان اثر است.

انواع درام چیست؟

نخستین اشاره به درام مربوط به کتاب بوطیقای ارسطو است که از آن به‌عنوان سبکی در شعر یاد شده است. سبکی که با شعر حماسی و غنایی تفاوت داشت. با این استفاده از این اصطلاح در معنای محدودتر به ادبیات دوران مدرن برمی‌گردد. برای مثال برخی نمایشنامه‌های چخوف که کمدی بودند و نه تراژدی. سرانجام این اصطلاح در دنیای سینما و تئاتر در معنای امروزی به‌کار رفت. دو نوع اصلی درام در این معنا، تراژدی و ملودرام هستند. با این حال درام انواع دیگری هم دارد.

برخی از انواع دیگر درام عبارتند از:

 • درام پنداشت
 • درام احساسی
 • رسیتال دراماتیک
 • درام معکوس
 • درام رومانس
 • درام دلهره‌آور
 • درام کارآگاهی

درام پنداشت چیست؟

یکی از انواع درام‌، درام پنداشت است. این نوع درام با نام دیگر “برنهاد” نیز شناخته می‌شود. نکته جالب این است که تحلیل‌ها و نظرها راجع به این نوع درام متفاوت است؛ یعنی عده‌ای بر این باور هستند که میان نمایش‌نامه‌های پنداشت یا برنهاد با نمایش‌نامه‌های “مسائل” تفاوت چندانی وجود ندارد اما برخی دیگر معتقدند که نمایش‌نامه‌های “مسائل” به بیان مشکلات زندگی می‌پردازند و نمایش‌نامه‌های برنهاد جوابی برای نمایش‌نامه‌های مسائل و پاسخی به مشکلات زندگی هستند.

انواع درام

درام احساسی؛ صحنه تکامل و ابراز احساسات

درام احساسی که یکی دیگر از انواع درام است در قرن هجدهم میلادی رواج یافت. از آن‌جایی که درام احساسی در لغت به احساسات و عواطف انسانی اشاره می‌کند در معنای کامل‌تری به کمال رسیدن احساسات انسانی را در ذات انسان‌ها بر اثر کشمکش‌های مختلف نمایش می‌دهد.

رسیتال دراماتیک

درام رسیتال یا رسیتال دراماتیک گونه‌ای از درام است. در این نوع درام عده‌ای در یک نمایش که می‌تواند توسط چند نفر اجرا شود، نمایشی را بر اساس نمایش‌نامه که به‌صورت یک طرح دراماتیک نوشته شده است برای مخاطبان خود اجرا می‌کنند. در این نوع درام معمولا صحنه‌پردازی و موسیقی وجود ندارد.

درام معکوس

یکی از رایج‌ترین انواع درام که بسیاری از بزرگان حوزه تئاتر و سینما از آن بهره می‌برند، درام معکوس است. این نوع درام مسائل و طرح‌هایی را به نمایش می‌گذارد که باعث تغییر در انتظارات تماشاچیان آن اثر می‌شود. برای مثال می‌توان به تغییرهای ناگهان در شادمانی و غم اشاره کرد.

تاثیر درام عاشقانه یا رومانس بر مخاطب چیست؟

برای اثرگذاری هر چه بیشتر یک اثر، کارگردانان از درام رومانس استفاده می‌کنند. این نوع درام بسیار پرکاربرد بوده و مربوط به نمایش‌نامه‌ها یا فیلم‌نامه‌هایی است که در آن روایتی عاشقانه جریان دارد. استفاده از موضوعات و نکاتی که بر روی احساسات تماشاچیان اثر بگذارد در این نوع درام رایج است. استفاده از درام رومانس از قرن هفدهم میلادی شکل جدی به خود گرفت.

درام دلهره‌آور؛ یکی از انواع محبوب درام

یکی از روش‌های افزایش جذابیت یک اثر درام، ترکیب آن با فضایی دلهره‌آور است که باعث همراهی بیشتر مخاطب با اثر می‌شود. برای مثال یک روایت واقع‌گرایانه در عین حال می‌تواند دارای موضوع یا موقعیت‌های ترسناک باشد.

درام عاشقانه

درام کارآگاهی چیست؟

درام کارآگاهی یکی دیگر از انواع محبوب فیلم‌های سینمایی و حتی تئاتر است. در این ژانر یک موضوع واقع‌گرایانه یا احساسی در فضای یک موضوع کارآگاهی یا پلیسی ادغام می‌شود. این نوع از درام ابتدا در ادبیات ظاهر شد و سپس به دنیای سینما و تئاتر راه پیدا کرد.

تفاوت ژانر درام با دیگرهای ژانرهای سینمایی و نمایشی

گفتیم که درام تعاریف بسیار متنوعی دارد و انواع گوناگونی را دربرمی‌گیرد. اما کاربردی‌ترین تعریف برای درام و حالت کلی آن به انتقال لحن و احساسات به مخاطبان و بینندگان اثر برمی‌گردد. برای پاسخ به سوال درام چیست باید نگاه جزئی‌تری به این ژانر داشته باشیم. در جزئیات، درام به زیرسبک‌‌های دیگری نیز تقسیم می‌شود. برای مثال می‌توان به درام‌های تاریخی، جنگی، اجتماعی و ورزشی اشاره کرد. ژانر درام در مقایسه با ژانر کمدی، موزیکال، تریلر، اکشن، معمایی و علمی-تخیلی تفاوت‌های چشم‌گیری دارد. در درام مسائل و احساسات از زاویه دید تمام شخصیت‌های موجود در اثر به نمایش گذاشته می‌شوند.

معرفی بهترین آثار ژانر درام

فیلم‌ها و نمایش‌هایی که ریشه در واقعیت دارند یا در حال بازنمایی صحنه‌ای مشابه با دنیای واقعی هستند و صرفا تخیلی نیستند، در گروه ژانر درام قرار می‌گیرند. داستان‌های نمایش‌نامه‌ها و فیلم‌نامه‌های درام ریشه در واقعیت دارند و در چهارچوب‌های معینی مانند داستان زندگی، اتفاقات مورد بررسی و چالش‌هایی که شخصیت‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند، قرار دارند.

برخی از بهترین آثار درام سینمایی عبارتند از:

 • مرد شمالی (The Northman)
 • الکس/ اکتبر (Alex/ October)
 • نهنگ (The Whale)
 • شهر خدایان (City of Gods)
 • عزیز میلیون دلاری (Million Dollars Baby)
 • انگل (Parasite)

ژانر درام

تراژدی به‌عنوان یکی از انواع نمایش ژانر درام چیست؟

در ابتدا به سوال درام چیست پرداختیم و اشاره کردیم که درام دو نوع اصلی تراژدی و ملودرام دارد. یکی از انواع به نمایش گذاشتن درام، شکل تراژدی است که به نوعی غم‌انگیز می‌باشد. در این نوع درام تمرکز بر نشان دادن حالات و احساسات مبتنی‌بر غم شخصیت‌ها به تماشاچیان است. این درام بیان‌گر کشمکشی بین انسان و دغدغه‌هایی است که فرد، برای حل آن‌ها ناتوان می‌باشد. تراژدی نیز به دو نوع مدرن و کلاسیک تقسیم می‌شود و ساختار منظمی دارد. در تراژدی پایان داستان‌ها و نمایش‌ها معمولا تلخ و ناراحت کننده است که این نکته باعث می‌شود تا تراژدی با انواع دیگر درام متفاوت باشد.

ساختار تراژدی عبارتند از:

 • پرولوگ
 • پارودو
 • اپیزود
 • استاسیما
 • اکسدوس

ملودرام چیست و چه جایگاهی در تئاتر و سینما دارد؟

یکی از انواع درام، ملودرام است که اثری نمایشی در فیلم‌نامه‌ها و نمایش‌نامه‌ها می‌باشد. اثر ملودرام به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که تاثیر بسیاری در جذب عواطف مخاطبان داشته باشد و نسبت به انواع دیگر درام تمرکز بیشتری بر جزئیات شخصیت کاراکترها دارد. در این نوع از درام شخصیت‌پردازی‌ها به صورت ساده ترسیم می‌شوند و صحنه‌پردازی‌ها معمولا در فضا و محیط خانه است که بر مسائلی مانند مشکلات اخلاقی، خانوادگی، عشق و ازدواج تاکید دارد.

یادگیری مفاهیم دنیای سینما  و تئاتر در بهترین آموزشگاه‌ها

بازیگری رشته‌ای مبتنی‌بر دانش، مهارت و تجربه است که افراد با توجه به میزان توانایی‌های خود می‌توانند در آن به موفقیت برسند. بازیگران باید با توجه به تکنیک‌ها، سبک‌ها و روش‌های مختلف بتوانند به بهترین شکل معنای جملات و احساسات را به مخاطبان خود انتقال دهند. تجربه نشان می‌دهد افرادی که در کلاس‌های آموزشی بازیگری شرکت می‌کنند، از شانس بیشتری برای موفقیت در این رشته برخوردار هستند. مجموعه ایران آموزشگاه برترین مرجع برای یافتن بهترین آموزشگاه‌های بازیگری در سراسر کشور است. به‌همین دلیل توصیه می‌کنیم علاقه‌مندان به عرصه بازیگری سینما و تئاتر برای کسب دانش و تجربه بیشتر از طریق وبسایت ما به بررسی آموزشگاه‌های برتر سینمایی و دوره‌هایی که ارائه می‌دهند بپردازند.

سوالات متداول

انواع درام چیست؟

نخستین اشاره به درام مربوط به کتاب بوطیقای ارسطو است که از آن به‌عنوان سبکی در شعر یاد شده است. سبکی که با شعر حماسی و غنایی تفاوت داشت.

تفاوت ژانر درام با دیگرهای ژانرهای سینمایی و نمایشی چیست؟

گفتیم که درام تعاریف بسیار متنوعی دارد و انواع گوناگونی را دربرمی‌گیرد. اما کاربردی‌ترین تعریف برای درام و حالت کلی آن به انتقال لحن و احساسات به مخاطبان و بینندگان اثر برمی‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *