بهترین روش آموزش موسیقی کودک

بهترین روش آموزش موسیقی کودک

بهترین روش آموزش موسیقی کودک


بهترین روش آموزش موسیقی کودک

بهترین روش آموزش موسیقی کودک در آموزشگاه موسیقی و یا خودآموز را در این مقاله بطور ویژه با تفکیک مراتب آن توضیح داده خواهد شد، اما قبل از آن به مقدمه کوتاهی در مورد موسیقی کودک میپردازیم و سوالات مطرح شده در این حوزه را عنوان میکنیم.

بهترین روش آموزش موسیقی کودک در آموزشگاه های موسیقی چیست؟ آیا ارف بهترین روش آموزش موسیقی کودک؟ بهترین روش آموزش موسیقی کودک در آموزشگاه چیست؟

تاثیر موسیقی در کودک

در پی اثبات نقش مثبت موسیقی در رشد ذهنی کودک و فواید بیشمار آن در روند رشد کودکان، بسیاری از والدین به دنبال آموزش صحیح موسیقی به فرزندانشان بر آمده اند و در این میان یکی از زیر شاخه‌های مهم در آموزشگاه موسیقی شکل گرفته است که به آموزش تخصصی موسیقی کودک در آموزشگاه‌ها اختصاص دارد.

یکی از بهترین روش های آموزش موسیقی کودک روش ارف است که نقش بسیار مهمی در بارور شدن ستعدادهای موسیقایی کودک و شناخت سازهای مختلف دارد  کمک شایانی برای انتخاب ساز مناسب را به کودک میکند که در مطلبی که قبلا منتشر شده بصورت مفصل در مورد آن صحبت کردیم و می‌توانید از آن بازدید کنید. »تدریس موسیقی به روش ارف«

چند توصیه مهم درباره آموزش موسیقی به کودک

 

بهترین روش آموزش موسیقی کودک

روش آموزش موسیقی کودک در آموزشگاه‌ها

روش آموزش موسیقی کودک در آموزشگاه‌ها متفاوت است ولی قواعد کلی وجود دارد که برای پیشرفت در امر آموزش باید رعایت شوند. همه روش‌های آموزشی در آموزشگاه موسیقی باید مواردی را شامل شود:

۱- ایجاد علاقه و انگیزه

در این مرحله مدرس متخصص با بازی‌های اولیه که درون مایه موسیقایی دارد و با جایزه‌ها و محرک‌های کوچک به ایجاد علاقه‌مندی می‌پردازد.

۲- آموزش موسیقی به صورت ساده شده

در این مرحله و پس از ایجاد انگیزه اساتید موسیقی کودک به آموزش موسیقی به شکل ساده روی سازی ساده (مانند بلز) می‌پردازند تا شکلی از موسیقی اولیه را در ذهن کودکان ایجاد کنند.

۳– آموزش اصولی تر موسیقی و انتخاب ساز

در مرحله آخر اساتید کودکان را با موسیقی درست و برخی سبک‌ها رایج آشنا می‌کنند تا بهترین روش آموزش موسیقی کودک را با درک کاملا درستی از موسیقی بیابند و در نهایت به معرفی سازهای مناسب سن کودک می‌پردازند تا کودکان پس از این مرحله بتوانند ساز مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب نمایند.

بهترین روش آموزش موسیقی کودک

امکانات محیطی و سخت افزاری آموزش موسیقی

در این میان سوال بسیاری از والدین این است که کودک را باید چگونه آموزش داد و بهترین روش برای آموزش موسیقی کودک چیست؟

در جواب این سوال باید به مواردی توجه داشت که تاثیر مستقیمی در تدریس موسیقی کودک داشته و به یادگیری یک ساز به کودک کمک شایانی میکند.

تاثیر آموزشگاه موسیقی در آموزش موسیقی به کودک

در زیر به اختصار این موارد را بررسی خواهیم نمود.

الف. هدف آموزش

ب. سن کودک

ج. مهارت‌های ارتباطی

د. میزان علاقه

ر. بهترین روش‌ها

هدف آموزش

بسته به اینکه هدف ما به عنوان والدین کودک از آموزش موسیقی چه باشد، روش‌ها میتواند تغییر کند.

مثلا اگر به دنبال این هستید که کودکتان فقط اندکی با ریتم در موسیقی آشنا شود و یا علاقه به موسیقی را در او تقویت نمایید باید به دنبال روش‌های آموزش گروهی باشید تا فرزندتان در جمع همسالان بتواند به این موضوع دست یابد.

یا اگر برای آموزش او قصد دارید برنامه‌ای طولانی مدت طرح‌ریزی نماید قطعا باید با مشورت مشاورین در آموزشگاه موسیقی استاد و روشی مناسب را برگزینید که کودک در ادامه راه دچار سرخوردگی نشود.

در کل برای مرحله نخست بهتر است تا تمرکزتان روی علاقه مندی و ایجاد انگیزه در کودک باشد تا آموزش صرف.

زیرا اگر انگیزش او را برانگیزید ادامه کار بسیار راحت تر خواهد بود ولی اگر در مرحله نخست کودک به موسیقی بی‌میل شود و سردی در او به وجود آید دیگر به هیچ وجه نمی توان این حس او را از بین برد.

سن کودک

اساتید موسیقی کودک، معمولا برای شروع سن سه سالگی را پیشنهاد می‌کنند که البته می‌تواند بنا به استعداد‌ها و تفاوت‌ها در کودکان زودتر یا دیرتر نیز باشد.

با مشورت مشاورین در آموزشگاه موسیقی می‌توانید بهترین زمان را برای شروع آموزش موسیقی به فرزندتان بیابید.

در کل از زمانی که کودک بتواند با همسالان خود ارتباط برقرار کنند حتما خواهند توانست که موسیقی را شروع نمایند.

برای سنین کمتر آموزش دشوارتر خواهد شد ضمن اینکه شاید بازده خوبی هم نداشته باشد.

ارتباط گیری کودک با هم سالان و با استاد موسیقی او را قادر خواهد کرد که بتواند بازی‌های ریتمیک موسیقی را اجرا کند و از این طریق می‌توان او را با ریتم در موسیقی آشنا کرد که یکی از مهم ترین جنبه‌های موسیقی می‌باشد.

باید خاطر نشان کنیم که در این سن نباید انتظار زیادی از کودک داشت چون در حقیقت این یک نوع آماده سازی برای بچه‌ها محسوب می‌شود و اساتید به هیچ وجه نمی‌خواهند آموزش اصول خشک موسیقی را از این سن برای بچه‌ها شروع کنند.

مهارت های ارتباطی

در کل باید گفت که کودکانی که ارتباط بهتری با اطرافیان و جهان پیرامون خود دارند برای آموزش موسیقی مستعد تر هستند و این به خاطر آن است که برای آموزش این مهارت ها بسیار موثر است و اگر این مورد در کودک ضعیف باشد باید به تقویت آن پرداخت که آموزش موسیقی خود نیز به بهبود این مورد بسیار کمک می کند.

یادگیری موسیقی استعداد می خواهد

بهتر است اگر کودک در این مورد مشکل دارد برای شروع با او همراه باشید تا اندکی پیش رود و سپس خواهید دید که خود ادامه راه را به راحتی طی می‌کند.

میزان علاقه

این موردی است که گاهی حتی در کودکان با سن بسیار پایین مشاهده می‌کنیم و شاید در برخی کودکان کمتر باشد ولی هر چقدر که کودک به موسیقی و کارها و بازی‌های ریتمیک بیشتر علاقه نشان دهد حتما برای آموزش نیز استعداد بیشتری خواهد داشت.

بهترین روش (بهترین روش تدریس موسیقی کودک)

و اما در نهایت بهترین روش آموزش موسیقی کودک را با توجه به همه موارد بالا باید چنین تعریف کرد: آموزش انفرادیآموزش جمعی

در برخی کودکان روش تدریس تک نفری آموزش و در برخی دیگر آموزش گروهی توصیه می‌گردد.

در برخی موارد روش‌های که همراه با بازی باشد و در برخی موارد روشی که اصولی‌تر است انتخاب میگردد و اینها همه باید با مشوت مشاورین آموزشگاه موسیقی باشد تا بتوان از مزایا و معایب هر یک آگاه شد.

نتیجه

پس به این نتیجه میرسیم که عوامل مختلفی در بهترین روش تدریس موسیقی کودک تاثیر گذار است که برخی به آموزشگاه موسیقی و مربی موسیقی خوب برمیگردد و تعدادی هم به نوع و پتانسل خود فرد بر میگردد.

ایران آموزشگاه امیدوار است که این مقاله به پیشبرد و آگاهی شما کمک کرده باشد. همواره برای اطلاعات بیشتر در مورد تعاریف و مشاغل رشته‌های تخصصی و اخبار آموزشگاه‌ها میتوانید به بخش مقالات آموزشی مراجعه کنید تا بهترین مسیر برای انتخاب آموزشگاه مورد نظر خود را تجربه کنید.

برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *