آزمون زبان دکتری MSRT

Ministry of Science, Research and Technology
?What is a MSRT Test

آزمون MSRT یک آزمون زبان داخلی است که توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. نام این آزمون مخفف عبارت Ministry of Science, Research and Technology است که به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

 آزمون MSRT چیست؟

 این آزمون زبان شباهت زیادی به آزمون تافل دارد و از جهات زیادی با آن مقایسه می‌شود. شرکت در آزمون ام اس آر تی برای داوطلبان دکتری در دانشگاه‌های ایران ضروری است و باید نمره‌ قبولی در آن (معمولا بالای ۵۰) را کسب کنند.برخلاف تصور اولیه که بعضی‌ها از آزمون MSRT دارند، سطح سوالات آزمون اصلا پایین نیست. در حقیقت طبق آمار رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به طور میانگین در هر دوره برگزاری این آزمون تنها یک پنجم شرکت‌کنندگان در آن نمره قبولی را دریافت می‌کنند.همانطور که گفتیم آزمون MSRT شباهت زیادی با تافل دارد. تنها تفاوت این آزمون با آزمون زبان تافل، وجود نداشتن سوالات مربوط به بحث نوشتاری زبان انگلیسی است. در واقع این آزمون شامل سه بخش مختلف خواندن، شنیدن و ساختاری یا گرامری (Reading، Listening و Structure) می‌شود که در ادامه به معرفی نوع سوالات و بارم‌بندی هر بخش می‌پردازیم.

bazigari kodak iranamozeshgah

حداقل نمره آزمون دکتری

bazigari kodak iranamozeshgah

آزمون زبان مقطع دکتری

 بررسی بخش های مختلف آزمون MSRT

سوالات بخش شنیدن یا MSRT Listening

ابتدا باید بگوییم که دفترچه سوالات این بخش از دو بخش دیگر جداست و شما ابتدا باید به این سوالات پاسخ دهید. شما به فایل صوتی هر قسمت گوش داده و جمعا به ۳۰ سوال در این بخش پاسخ می‌دهید. کل نمره بخش Listening 30 نمره است که تقریبا یک سوم نمره آزمون MSRT است و فقط ۳۰ تا ۳۵ دقیقه برای پاسگویی به آن زمان دارید.

سوالات بخش گرامر MSRT

در بخش گرامر شما ۲۰ دقیقه زمان دارید و باید به ۳۰ سوال مختلف پاسخ دهید که جمعا ۳۰ نمره دارند. پاسخدهی به سوالات این بخش عموما برای شرکت‌کنندگان راحت‌تر از سایر سوالات است. به همین دلیل زمانی پاسخگویی به سوالات این بخش نیز کمتر از سایر بخش‌ها است.

سوالات خواندن یا  MSRT Reading

سوالات این قسمت فهم عمومی شما از زبان انگلیسی را می‌سنجد و برای خیلی از داوطلبان شرکت در این آزمون، چالش برانگیزترین بخش آن است. در این بخش به شما ۴ متن بلند می‌دهند و متناسب با هر متن از شما سوالاتی می‌پرسند. در بخش Reading شما با ۴۰ سوال مواجه می‌شوید و ۵۰ دقیقه زمان دارید تا به آنها پاسخ دهید. در ضمن این بخش ۴۰ نمره از ۱۰۰ نمره آزمون را دارد و مهمترین بخش آزمون است.

هزینه ثبت نام آزمون MSRT

هزینه ثبت نام این آزمون: شما تنها با پرداخت ۱۲۰ هزارتومان به صورت آنلاین می‌توانید در آن شرکت کنید.برای ثبت نام به لینک ثبت نام مراجعه کنید.

www. portal.saorg.ir

اعتبار و هزینه مدرک زبان MSRT

با توجه به اینکه آزمون MSRT توسط وزارت علوم برگزار می‌شود، برای کسانی مفید است که قصد ارائه آن به دانشگاه‌های مختلف داخل کشور را دارند و افرادی که به دنبال پذیرش دانشگاه‌های خارجی هستند باید به دنبال مدارک زبان بین‌المللی باشند.

در واقع شرکت‌کنندگان در این آزمون اغلب کسانی هستند که مدرک زبان آیلتس یا تافل ندارند و برای قبول شدن در فرآیند پذیرش دانشگاه‌های مختلف در مقطع دکتری، نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی دارند.

توجه داشته باشید که در صورت قبولی در این آزمون، می‌توانید تا ۲ سال برای شرکت در رشته‌های مختلف تحصیلی در مقطع دکتری درخواست بدهید. اما بعد از این مدت اعتبار مدرک از بین رفته و نیاز است که دوباره در آزمون MSRT شرکت کنید.

قیمت این آزمون دکتری MSRT

همچنین درباره هزینه‌های این آزمون زبان دانشگاهی نیز، باید بگوییم که شما تنها با پرداخت ۱۲۰ هزارتومان به صورت آنلاین می‌توانید در آن شرکت کنید. مبلغ این آزمون در مقایسه با سایر امتحانات بین‌المللی زبان بسیار ناچیز است که دلیل آن اعتبار کمتر این آزمون نسبت به سایر آزمون‌ها است.

همه آزمون‌های زبان

اگر در میان اسامی مختلف آزمون‌های زبان گیج شده‌اید و نمی‌دانید هر کدام به چه دردی می‌خورند و چه تفاوتی با دیگر آزمون‌ها دارد، برای شما یک هدیه داریم. شما می‌توانید در صفحه انواع آزمون‌های زبان در سایت ایران آموزشگاه، هر اطلاعاتی که می‌خواهید راجع به همه آزمون‌های زبان به دست بیاورید.

زمان و محل برگزاری آزمون MSRT

آزمون MSRT حدودا هر ماه به صورت منظم برگزار شده و همه افراد می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند. توجه داشته باشید که در صورت به دست آوردن نمره‌ای بالاتر از ۵۰ در این آزمون، تا چند مرتبه اجازه شرکت در آن را ندارید. با توجه به اینکه مجری این آزمون وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی است، برگزاری آن به‌صورت سراسری و تقریبا در همه استان‌های کشور صورت می‌گیرد. بنابراین اگر در شهری به غیر از تهران سکونت دارید، می‌توانید در شهر خودتان امتحان دهید و لازم نیست به تهران بیایید.

آموزشگاه مناسب برای یادگیری زبان

در این صفحه آزمون MSRT را به صورت کامل معرفی کردیم و موارد مختلف مربوط به آن مانند نحوه برگزاری، محل برگزاری، اعتبار مدرک آزمون و منابع مفید مطالعاتی برای آن را به شما معرفی کردیم. علاوه بر منابع خوب برای مطالعه زبان، یک آموزشگاه زبان خوب هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در فرآیند یادگیری و ایجاد آمادگی برای شرکت در آزمون داشته باشد. سایت ایران آموزشگاه برای سهولت کار شما، لیست تمام لیست مراکز آموزش زبان معتبر در سرتاسر کشور را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما گذاشته است.

منابع آزمون MSRT

یکی از چالش‌های افرادی که می‌خواهند در این آزمون زبان شرکت کنند، پیدا کردن منبع مناسب برای مطالعه است. بسیاری از کتاب‌هایی که برای مطالعه در این زمینه پیشنهاد می‌شوند، کاربردی نیستند و کمک زیادی برای ایجاد آمادگی شرکت در آزمون به نمی‌کنند.

در این بخش قصد داریم کتاب‌هایی را به شما معرفی کنیم که تطابق بیشتری با نوع سوالات مطرح شده در آزمون دارند و اکثر افرادی که در این امتحان شرکت کرده‌اند، استفاده از این منابع را از دلایل موفقیت خود در آزمون دانسته‌اند.

کتاب Essential Word for the TOEFL

یکی از معروفترین کتاب‌ها در میان زبان آموزان سراسر دنیا (مخصوصا ایران) کتاب لغات ضروری برای تافل است که البته بی‌علت نیست و تاثیر بسیار زیادی در درک شما از معنای لغات انگلیسی می‌گذارد. این کتاب برای آموزش هر لغت، شما را در موقعیت متفاوتی قرار می‌دهد و کاری می‌کند که معنی هر لغت را در جملات مختلف بی‌آموزید و برای ایجاد آمادگی شرکت در آزمون MSRT مفید است.

کتاب Understanding and Using English Grammar

این کتاب احتمالا یکی از بهترین منابع مطالعاتی برای فهم قواعد دستوری زبان انگلیسی است. در کتاب گرامر انگلیسی بتی آذر برای آموزش مباحث سنگین و حوصله سربر گرامری، از روش نکته و تمرین استفاده می‌شود که موجب راحتتر شدن فرآیند یادگیری آن می‌شود.

کتاب ۵۰۴ لغت مهم

این کتاب به قدری معروف است که به احتمال خیلی زیاد تا به حال نامش به گوشتان خورده است. نویسنده این کتاب با دقت در منابع مختلف انگلیسی، ۵۰۴ مورد از پرکاربردترین کلمات زبان انگلیسی را گردآوری کرده است که با یادگیری آنها می‌توانید بخش زیادی از مکالمات انگلیسی را متوجه شوید. در حقیقت افراد مختلفی که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند، یکی از اولین منابع مطالعاتیشان همین کتاب ۵۰۴ لغت ضروری است. همچنین کسانی که قصد شرکت در انواع آزمون‌های زبان ازجمله آزمون MSRT را دارند، از این کتاب برای گسترش دایره لغاتشان استفاده می‌کنند.

کتاب تافل کیت

یکی از بهترین کتاب‌ها برای سنجش توانایی‌هایتان به منظور شرکت در آزمون MSRT ، کتاب TOEFL Test Preparation Kit ETS است. این کتاب علاوه براینکه منبع مهمی برای طراحان سوال آزمون است، شامل نمونه سوالات آزمون‌های قبلی MSRT است که شما می‌توانید با پاسخ دادن به آنها خودتان را بسنجید.

سوالات متداول آزمون MSRT

آزمون MSRT چیست؟

شرکت در آزمون ام اس آر تی برای داوطلبان دکتری در دانشگاه‌های ایران ضروری است.

چطور در آزمون MSRT ثبت نام کنیم؟

مراجعه به سامانه آزمون زبان MSRT به نشانی portal.saorg.ir و انتخاب گزینه “ثبت نام” از سایت نام نویسی.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون ام اس آر تی  در هر کشور متغیر است، هزینه ثبت نام در سال جدید به طور میانگین ۱۲۰ هزارتومان می‌باشد.

نتیجه آزمون MSRT چه زمانی اعلام میشود؟

شرکت کنندگان آزمونMSRT  می بایست برای مشاهده نتایج این آزمون حدودا ۱۰ روز پس از برگزاری ، به سامانه جامع امور دانشجویان ( سجاد ) مراجعه کنند . نتایج آزمون ام اس آر تی در یک مرحله و در قالب یک کارنامه اطلاع رسانی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *