نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت، قضاوت، آزمون ارشد و دکترای حقوق

نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت

بهار داریان


نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت، قضاوت، آزمون ارشد و دکترای حقوق

قصد شرکت در آزمون وکالت، قضاوت و یا آزمون های ارشد و دکتری حقوق را دارید؟ در این مقاله سعی شده تا بهترین روش ها و راهکارها و پیشنهادهای موثر برای قبولی در آزمون های حقوقی که به تعداد زیادی از داوطلبان توصیه شده و اثر بخش بوده را بررسی نماییم.

بهار داریان

من بهار داریان، خوشحالم در خدمت شما هستم. در اوایل روزهای سال ۱۴۰۰ با کوله باری از تجارب ۶ ساله آموزشی ام (مشاورتخصصی آموزشی – آزمونی – حقوقی) که آکنده از تلاش و حمایت داوطلبان آزمون های حقوقی (وکالت – قضاوت – ارشد و دکتری حقوق) است، برگی از این تجربه را در اختیارتان قرار می دهم. می توانم به جرات بگویم با هر یک از داوطلبانم از ابتدای مسیر تا لحظه قبولی را چشیده ام و لحظات سخت، شیرین و پر استرس زیادی را با هر یک از این عزیزان تجربه کرده ام؛ گویی با قبولی هرکدامشان جان تازه ای گرفتم و انرژی مضاعفی برای ادامه این راه آموزشی بعنوان یک مشاور و برنامه ریز تحصیلی تا رفع مشکلات درسی شان دریافت کردم.  هرثانیه آن برایم جذاب بوده چرا که با هر یک از این عزیزان در گذار کسب تجربه و اکتشاف راه های مطالعاتی لذت دوچندانی برده ام؛ هم آموخته ام و هم آموزش داده ام و این تعامل از افتخارات بنده است.

نکات طلایی در یادگیری

هدف شما مانند درب طلایی مشخصی ست که پیش رویتان است اما شاه کلید آن طبیعتا تلاش شماست باید بدانید در این مسیر قبل از رسیدن به هدف، دربهای بسته دیگری پیش رویتان نیز هست و کلیدهای طلایی درهایی که قبل از رسیدن به درب طلایی هدفتان که تلالویی از نور و روشنایی و موفقیت است نیز در دستان شماست که مختصر به آن می پردازیم:

 • کلید طلایی اول:

داشتن مشاور آگاه و باتجربه که مسیرهای گوناگونی را تجربه کرده باشد چون افراد دارای خصوصیات روانی، رفتاری، مطالعاتی متفاوتی از یکدیگرند پس نمی توان یک نسخه را به همه داوطلبان تعمیم داد پس یک مشاور خوب باید ذکاوت کافی را داشته باشد و اطلاعات شخصی و خانوادگی حتی خصوصیات رفتاری شما را بپرسد تا بتواند برنامه دقیق تری با توجه به شرایطتان به شما ارایه دهد.

 • کلید طلایی دوم:

قبل از شروع مطالعه، یک داوطلب نیاز به برنامه ریزی مدون و مندرجی دارد که دایما جلوی چشمانش باشد و این اولین استرس جذاب و جهت دهنده ای ست که داوطلب با حال خوب از آن یاد می کند. (انگیزه شما را جهت هدفمندی بالا می برد و یادآور دایمی هدف شماست.)

 • کلید طلایی سوم :

خودآزمایی (تست زنی) یکی از بهترین روش‌های آمادگی برای موفقیت در آزمون وکالت است. از اینکه به سختی به یاد می‌آورید که طبقات ارث چگونه بوده است نگران نشوید؛ هرچه در شرایط تمرینی چیزی را سخت‌تر به یاد بیاورید، در آینده و در شرایط واقعی راحت‌تر آن را به خاطر خواهید آورد.

برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه محاسبه و مطالعه در مورد آزمون های تستی وکالت میتوانید به مطالب از پیش منتشر شده نیز مراجعه فرمایید.

نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالتنکات مهم برای مطالعه بهتر

زمان مطالعه و یادگیری را بدانید

مهم است بدانید شما چکاوک هستید یا جغد؟ ( این ها اصطلاحاتی هستند که برای تخمین حدودی بهره وری مطالعه شما به کاربرده می شود) چکاوک ها در طول روز پرانرژی هستند و تمایل بیشتری به مطالعه دارند برعکس جغدها که شب ها علاقه بیشتری به مطالعه دارند و در این زمان احساس یادگیری و بهره وری مطالعاتی مفیدتری دارند.

استراحت های تنفسی بدهید

استراحت های تنفسی جهت اکسیژن رسانی بهتر به مغز (با توجه به هر داوطلب متفاوت است) اما بهترین زمان برای این نوع تنفس، در هر یک ساعت و نیم تا دو ساعت مطالعه پنج تا ده دقیقه تنفس عمیق انجام شود تا احساس کرختی و خستگی تان کمتر شود.

تغییر مکان بدهید

بر اساس تحقیقات انجام شده مطالعه‌ی یک مطلب در مکان‌های مختلف در هر روز احتمال فراموشی آن مطلب را کاهش می‌دهد. هر بار که ما مکان مطالعه‌ی خود را تغییر می‌دهیم (مثلا از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز خود را وادار می‌کنیم که هر بار ارتباط تازه‌ای با مطلب تشکیل دهد، درنتیجه آن مطلب یه یک خاطره‌ی قوی‌تر تبدیل می‌شود.

موضوع مطالعه را تغییر دهید

موضوع مطالعه را تغییر بدهید (مثل مطالعه در روز ۳ تا ۴ درس که توصیه بنده به شما ست) فقط به یک موضوع نپردازید، هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک شما را آماده می‌کند تا از یک استراتژی درست برای یافتن راه ‌حل مسئله‌ی خود استفاده کنید. چون در رشته حقوق ارتباط معنایی مواد قوانین مختلف باهم کاملا مشهود است.

از نوشتن استفاه کنید

هنگامی که مطلبی را می‌نویسیم خیلی ایمن‌تر در ذهن ما ذخیره می‌شود مثلا مهم‌ترین بخش‌های مطالب درسی خود را در یک برگه‌ی کاغذ دیگر مجددا بنویسید یا دقیقا با قسمت هایی این کار را کنید که دایما فراموش میکنید.

خواندن مطالب با صدای بلند

خواندن مطالب با صدای بلند به شما کمک می‌کند تا به دو روش آن را حفظ کنید: دیدن مطلب و شنیدن مطلب.

این روش به داوطلبانی که در ابتدای مطالعه تمرکز کمتری دارند کمک شایانی میکند تا بتوانند توجه و تمرکز خود را به مباحث مطالعاتی جلب نمایند.

نکته: یادتان باشد قرارنیست همه تست ها را حتی به غلط پاسخ دهید چون آزمون شما قطعا دارای نمره منفی است.

منبع:
نویسنده: بهارداریان
کارشناس ارشد حقوق خصوصی
مدیر دپارتمان حقوقی جی۵
مدرس دانشگاه، مشاور تحصیلی آزمون ها ی حقوقی، مشاور حقوقی

بهار داریان
بهارداریان

 

۲۷ دیدگاه

 • سلام خانم دکتر داریان عزیز
  خواستم از شما تشکر کنم که با حمایت های شما تونستم در چندین آزمون وکالت و قضاوت و دکتری و چند آزمون استخدامی کشوری همزمان در سال ۹۹ و ۱۴۰۰قبول بشم.
  ممنونم از مشاوره و برنامه ریزی دقیق و مدبرانه تون

 • با سلام و خسته نباشی خدمت استاد بی نظیر و صبورم تشکر ویژه دارم از شما بخاطر زحمات و راهنمایی های که درحق بنده داشتید
  و سپاس و خسته نباشی بخاطر این مقاله بسیار بی نظیر و کاربردی که واقعا برای من یک شاه کلید هست
  استاد در ضمن شما رو تحسین میکنم بخاطر انرژی و روحیه واقعا فوق العاده و خسته ناپذیری شما
  بنده به مدت طولانی و فشرده درس میخوندم ولی بخاطر برنامه ریزی اشتباه تا کنون موفق به یادگیری دقیق مطالب نشده بودم و فراموش میکردم تا اینکه با خانم داریان استاد بزرگ و باشخصیت و واقعا صبور آشنا شدم که الان تقریبا مدت یکماه هست که بنده رو راهنمایی و مشاوره میکنند و رشد چشمگیری در حفظ مطالب و یادگیری در خودم میبینم البته به لطف استاد خانم داریان… از خداوند بزرگ سپاسگذارم به خاطر این نعمت الهی و آشنایی با استاد داریان

 • من در دروس تجارت و مدنی و جزا ضعف شدید داشتم استاد داریان خیلی ماهرانه کمکم کردند که بتونم دقیقا این سه درس رو در آزمون قضاوت ۹۹ که دادم بالای هشتاددرصد بزنم واقعا نمیدونم چطوری باید تشکر کنم ازتون استاد داریان عزیز

 • سلام استاد گرامی
  بنده در طول این مدت، راهنمایی های ارزنده و با ارزشی از شما گرفته ام که چگونه منابع آزمونی رو مطالعه کنم و چگونه برنامه ریزی دقیقی داشته باشم
  و هرگاه هر سؤالى ازتون داشته ام خیلی با صبر و حوصله سؤالات درسی بنده رو جواب داده اید بدون آنکه یک لحظه هم اظهار خستگی یا ملالت کنید.

  خداوند متعال توفیقات روز افزون رو به شما بزرگوار در طول مسیر زندگی و آخرت عنایت فرماید و شما را در راه آموزش همواره موفق گرداند.

  • دکترا برازنده نامتونه استاد برای ما دکتر روانشناس و حقوقدانید ممنون از آموزش های عالی تون در کلاس های دانشگاهی روش تدریستون بی نظیره استاد

 • استاد گرانقدر و مشاوری مهربان سرکار خانم داریان:
  عرض ارادت و تشکر دارم بابت زحماتی که میکشید و صبوری خرج میکنید و مارو از راهنمایی و پشتیبانی های خودتون بی نصیب نمیزارید ؛ مایه مباهاته که با حضرتعالی آشناشدم🙏🙏

 • باسلام خدمت خانم داریان محترم من خودم جغد ذهنم و شبا رو به مراتب بیشتر با مطالعه ارتباط برقرار میکنم.روزا پرش ذهن و شلوغی محیط رو فرایند مطالعاتیم تاثیر گذاره و شب با ارامش بیشتری فرایند حل مسئله در ذهنم شکل می گیره.دقیقا با مقالتون موفقم.کاش زودتر شمارو پیدا میکردم و اندوخته های گهربارتون بهره میبردم.امسال در کنار تجربه های شما سال عالی در قبولی در شهرهای مدنظرمون رو در مجموعه جی ۵ تجربه خواهیم کرد.

 • با سلام و تشکر از خانم داریان عزیز برای راهنماییهای گرانقدر و باارزششان و اینکه صحبت با ایشان موجب شد تا بعد چندین سال من دوباره برای خواندن آزمون وکالت مشتاق بشوم.
  ایشان بسیار صبور و خوش صحبت با صدایی دلنشین و موثر و کاملا با انرژی مثبت و مسلط به موضوعات روانشناختی میباشند و بهترین راهنمایی ها را با توجه به تیپ شخصیت شما ارائه می دهند.
  امیدوارم جز آن دسته از شاگردانی قرار بگیرم که بتوانم با موفقیت در آزمون وکالت زحمات ایشان را جبران کنم.

 • سلام وعرض ادب خدمت شما سرکار خانم داریان عزیز ،از تمامی راهنمایی ها و توصیه های شما که درمطالعه ویادگیری سریع مطالب وشیوه های صحیح تست زنی به بنده ارئه دادید سپاسگزارم واز زمانی که برای مشاوره دلسوزانه برای من میذارید واقعا متشکرم
  سایه شما مستدام استادبزرگوار

 • باسلام
  باید بگم باوجود اینکه دانشجوی دکترا بودم اما بعد از چندبار تلاش پیاپی و بی ثمر موندنش بود که با استادداریان آشنا شدم و زحمت مشاوره و برنامه ریزی عالی رو برام کشیدند، خوشحالم که از قبولی های حاصل دسترنج حمایت های شما هستم استاد گرانقدر و رتبه ۱۵ وکالت سال۹۷ رو باحمایت های شما به دست آوردم. معلومات عالی و فنونآموزشی تون بی نظیره استادداریان عزیز.

 • سلام خانم داریان
  واقعا توصیه های بی نظیری دارین
  ممنون از وقتی که میزارین و مشکلات آموزشی بنده رو با حوصله و دقت دنبال میکنید . بنده شخصا خیلی به موفقیت با مشاوره و برنامه ریزی شما امید دارم و مطمئنم این اتفاق به زودی میوفته.

 • عرض سلام و احترام
  خدمت استادگرانقدرم سرکارخانم بهارداریان
  باعث افتخارمه که قبولی در آزمون وکالت ۹۸ رو مدیون شما بزرگوار هستم.
  دریک جمله باید بگم: به لحاظ آموزشی واقعا فوق العاده کاملید و بینظیر

 • سلام استاد عزیز و گرامی امیدوارم هر کجا هستید سالم و تندرست باشید .بنده قبل از اینکه باشما اشنا بشم پیش خودم میگفتم ازمون وکالت خیلی سخته و وکالت رو پیش خودم یک غول بزرگ حساب میکردم اما از وقتی که با شما اشنا شدم همه چیز عوض شد و الان به این باور رسیدم که قبولی در ازمون وکالت کار سختی نیست فقط باید اراده کرد تا قبول شد البته با راهنمایی ها و مشاوره های شما …استاد عزیز خیلی مواقع بد موقع مزاحمتون میشم واسه کمک گرفتن ازتون امیدوارم من را حلال کنید …با تشکر و ارزوی موفقیت

 • سلام من واقعا ناامید بودم کلا خوندن و گذاشته بودم کنار ولی با انگیزه ای ک خانم داریان عزیز بهم دادند باعث شد با انگیزه ادامه بدم و محکم تر برای رسیدن به هدفم تلاش کنم .
  ممنونم خانم داریان جان ک کنارمی و بهم انگیزه میدی 🙏🏻👩‍❤️‍👩

 • سلام من امسال با وجود دو بچه کوچیک و مشکلاتی که دارم چون سرپرست خانوادم..میخوام سال ۱۴۰۰ رو به امید خدا با شما جزو قبولی های آزمون وکالت باشم …حتما با همراهی و دلگرمیها و برنامه ریزیهای عالیتون به آرزوم میرسم

 • وای استاد شما بینظیرید…
  تدریستون عالیییی
  اخلاقتون صبور و بی نظیر
  من مدنی ۴ رو باشما در دانشگاه داشتم باعث افتخارمه که مصاحبه تون رو با ترفندهای کاربردی مطالعه کردم.
  توی تمام کلاسهایی که برگزارمیشد واقعا جذب صداتون می‌شدیم که با آرامش و طمینینه همه مباحث الزامات خارج از قرارداد رو برامون توضیح می‌دادید.
  استاد نامبروان من بودید کاش بتونم مثل شما آدم مفیدی باشم و بی چشم‌داشت فقط آموزش صادقانه بدم 🙏🏻

 • سرکار خانم داریان از تیر ماه سال ۹۹ تاکنون به عنوان مشاور تحصیلی بنده و خواهری دلسوز درکنار من بودن خدا رو شکر تغییراتی خیلی عالی در مطالعه داشتم که تحسین برانگیزه و امیدوارم که ایشون در طول زندگیشون موفق و موید باشن چرا که پیشرفت تحصیلی خودمو مدیون این بزرگوار هستم. ارادتمند شما محمدیاسین فلاح

 • درود بر استاد و مشاور گرانقدر سرکار خانم داریان. خانم داریان یک سال هست که مشاور بنده هستن و بهترین منابع و بهترین روش های مطالعه رو به بنده آموزش دادند و همیشه در کنار من بودن. انشاله موفق و سربلند باشید خانم داریان
  چشمتون نورانی استاد

 • سلام ممنون از مقاله تجربیاتی که در اختیارمون گذاشتید. استاد من ۴ ساله ازمون وکالت میدم و قبول نمیشم اما هنوز نتونستم راهی پیداکنم برای اینکه متوجه شم مشکلم کجاست؟ میشه راهنماییم کنید که باید چطور متوجه شم من همه راه هارو امتحان کردم ولی هنوز در انتظاری قبولی ام

  • بهارداریان:
   سلام خانم صدری عزیز ممنون از حسن نظر شما
   علت های متفاوتی مثل تعدد منابع – عدم تکرار و مرور – عدم جمع بندی و مطالعه آن در زمان های پایانی – عدم مهارت تست زنی و بسیاری از موارد دیگر هستند که علت اصلی عدم قبولی داوطلبان هستند شما میتونید از طریق ایمیل زیر با بنده در ارتباط باشید تا آنالیز شخصی قبولی رو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *