نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت، قضاوت، آزمون ارشد و دکترای حقوق

نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت

بهار داریان


نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالت، قضاوت، آزمون ارشد و دکترای حقوق

قصد شرکت در آزمون وکالت، قضاوت و یا آزمون های ارشد و دکتری حقوق را دارید؟ در این مقاله سعی شده تا بهترین روش ها و راهکارها و پیشنهادهای موثر برای قبولی در آزمون های حقوقی که به تعداد زیادی از داوطلبان توصیه شده و اثر بخش بوده را بررسی نماییم.

بهار داریان

من بهار داریان، خوشحالم در خدمت شما هستم. در اوایل روزهای سال ۱۴۰۰ با کوله باری از تجارب ۶ ساله آموزشی ام (مشاورتخصصی آموزشی – آزمونی – حقوقی) که آکنده از تلاش و حمایت داوطلبان آزمون های حقوقی (وکالت – قضاوت – ارشد و دکتری حقوق) است، برگی از این تجربه را در اختیارتان قرار می دهم. می توانم به جرات بگویم با هر یک از داوطلبانم از ابتدای مسیر تا لحظه قبولی را چشیده ام و لحظات سخت، شیرین و پر استرس زیادی را با هر یک از این عزیزان تجربه کرده ام؛ گویی با قبولی هرکدامشان جان تازه ای گرفتم و انرژی مضاعفی برای ادامه این راه آموزشی بعنوان یک مشاور و برنامه ریز تحصیلی تا رفع مشکلات درسی شان دریافت کردم.  هرثانیه آن برایم جذاب بوده چرا که با هر یک از این عزیزان در گذار کسب تجربه و اکتشاف راه های مطالعاتی لذت دوچندانی برده ام؛ هم آموخته ام و هم آموزش داده ام و این تعامل از افتخارات بنده است.

نکات طلایی در یادگیری

هدف شما مانند درب طلایی مشخصی ست که پیش رویتان است اما شاه کلید آن طبیعتا تلاش شماست باید بدانید در این مسیر قبل از رسیدن به هدف، دربهای بسته دیگری پیش رویتان نیز هست و کلیدهای طلایی درهایی که قبل از رسیدن به درب طلایی هدفتان که تلالویی از نور و روشنایی و موفقیت است نیز در دستان شماست که مختصر به آن می پردازیم:

 • کلید طلایی اول:

داشتن مشاور آگاه و باتجربه که مسیرهای گوناگونی را تجربه کرده باشد چون افراد دارای خصوصیات روانی، رفتاری، مطالعاتی متفاوتی از یکدیگرند پس نمی توان یک نسخه را به همه داوطلبان تعمیم داد پس یک مشاور خوب باید ذکاوت کافی را داشته باشد و اطلاعات شخصی و خانوادگی حتی خصوصیات رفتاری شما را بپرسد تا بتواند برنامه دقیق تری با توجه به شرایطتان به شما ارایه دهد.

 • کلید طلایی دوم:

قبل از شروع مطالعه، یک داوطلب نیاز به برنامه ریزی مدون و مندرجی دارد که دایما جلوی چشمانش باشد و این اولین استرس جذاب و جهت دهنده ای ست که داوطلب با حال خوب از آن یاد می کند. (انگیزه شما را جهت هدفمندی بالا می برد و یادآور دایمی هدف شماست.)

 • کلید طلایی سوم :

خودآزمایی (تست زنی) یکی از بهترین روش‌های آمادگی برای موفقیت در آزمون وکالت است. از اینکه به سختی به یاد می‌آورید که طبقات ارث چگونه بوده است نگران نشوید؛ هرچه در شرایط تمرینی چیزی را سخت‌تر به یاد بیاورید، در آینده و در شرایط واقعی راحت‌تر آن را به خاطر خواهید آورد.

برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه محاسبه و مطالعه در مورد آزمون های تستی وکالت میتوانید به مطالب از پیش منتشر شده نیز مراجعه فرمایید.

نکات طلایی برای قبولی در آزمون وکالتنکات مهم برای مطالعه بهتر

زمان مطالعه و یادگیری را بدانید

مهم است بدانید شما چکاوک هستید یا جغد؟ ( این ها اصطلاحاتی هستند که برای تخمین حدودی بهره وری مطالعه شما به کاربرده می شود) چکاوک ها در طول روز پرانرژی هستند و تمایل بیشتری به مطالعه دارند برعکس جغدها که شب ها علاقه بیشتری به مطالعه دارند و در این زمان احساس یادگیری و بهره وری مطالعاتی مفیدتری دارند.

استراحت های تنفسی بدهید

استراحت های تنفسی جهت اکسیژن رسانی بهتر به مغز (با توجه به هر داوطلب متفاوت است) اما بهترین زمان برای این نوع تنفس، در هر یک ساعت و نیم تا دو ساعت مطالعه پنج تا ده دقیقه تنفس عمیق انجام شود تا احساس کرختی و خستگی تان کمتر شود.

تغییر مکان بدهید

بر اساس تحقیقات انجام شده مطالعه‌ی یک مطلب در مکان‌های مختلف در هر روز احتمال فراموشی آن مطلب را کاهش می‌دهد. هر بار که ما مکان مطالعه‌ی خود را تغییر می‌دهیم (مثلا از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز خود را وادار می‌کنیم که هر بار ارتباط تازه‌ای با مطلب تشکیل دهد، درنتیجه آن مطلب یه یک خاطره‌ی قوی‌تر تبدیل می‌شود.

موضوع مطالعه را تغییر دهید

موضوع مطالعه را تغییر بدهید (مثل مطالعه در روز ۳ تا ۴ درس که توصیه بنده به شما ست) فقط به یک موضوع نپردازید، هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک شما را آماده می‌کند تا از یک استراتژی درست برای یافتن راه ‌حل مسئله‌ی خود استفاده کنید. چون در رشته حقوق ارتباط معنایی مواد قوانین مختلف باهم کاملا مشهود است.

از نوشتن استفاه کنید

هنگامی که مطلبی را می‌نویسیم خیلی ایمن‌تر در ذهن ما ذخیره می‌شود مثلا مهم‌ترین بخش‌های مطالب درسی خود را در یک برگه‌ی کاغذ دیگر مجددا بنویسید یا دقیقا با قسمت هایی این کار را کنید که دایما فراموش میکنید.

خواندن مطالب با صدای بلند

خواندن مطالب با صدای بلند به شما کمک می‌کند تا به دو روش آن را حفظ کنید: دیدن مطلب و شنیدن مطلب.

این روش به داوطلبانی که در ابتدای مطالعه تمرکز کمتری دارند کمک شایانی میکند تا بتوانند توجه و تمرکز خود را به مباحث مطالعاتی جلب نمایند.

نکته: یادتان باشد قرارنیست همه تست ها را حتی به غلط پاسخ دهید چون آزمون شما قطعا دارای نمره منفی است.

منبع:
نویسنده: بهارداریان
کارشناس ارشد حقوق خصوصی
مدیر دپارتمان حقوقی جی۵
مدرس دانشگاه، مشاور تحصیلی آزمون ها ی حقوقی، مشاور حقوقی

بهار داریان

بهارداریان

 

۳.۵/۵ ( ۴ نظر )

۲۶ دیدگاه

 • باسلام
  باید بگم باوجود اینکه دانشجوی دکترا بودم اما بعد از چندبار تلاش پیاپی و بی ثمر موندنش بود که با استادداریان آشنا شدم و زحمت مشاوره و برنامه ریزی عالی رو برام کشیدند، خوشحالم که از قبولی های حاصل دسترنج حمایت های شما هستم استاد گرانقدر و رتبه ۱۵ وکالت سال۹۷ رو باحمایت های شما به دست آوردم. معلومات عالی و فنونآموزشی تون بی نظیره استادداریان عزیز.

 • سلام وعرض ادب خدمت شما سرکار خانم داریان عزیز ،از تمامی راهنمایی ها و توصیه های شما که درمطالعه ویادگیری سریع مطالب وشیوه های صحیح تست زنی به بنده ارئه دادید سپاسگزارم واز زمانی که برای مشاوره دلسوزانه برای من میذارید واقعا متشکرم
  سایه شما مستدام استادبزرگوار

 • با سلام و تشکر از خانم داریان عزیز برای راهنماییهای گرانقدر و باارزششان و اینکه صحبت با ایشان موجب شد تا بعد چندین سال من دوباره برای خواندن آزمون وکالت مشتاق بشوم.
  ایشان بسیار صبور و خوش صحبت با صدایی دلنشین و موثر و کاملا با انرژی مثبت و مسلط به موضوعات روانشناختی میباشند و بهترین راهنمایی ها را با توجه به تیپ شخصیت شما ارائه می دهند.
  امیدوارم جز آن دسته از شاگردانی قرار بگیرم که بتوانم با موفقیت در آزمون وکالت زحمات ایشان را جبران کنم.

 • باسلام خدمت خانم داریان محترم من خودم جغد ذهنم و شبا رو به مراتب بیشتر با مطالعه ارتباط برقرار میکنم.روزا پرش ذهن و شلوغی محیط رو فرایند مطالعاتیم تاثیر گذاره و شب با ارامش بیشتری فرایند حل مسئله در ذهنم شکل می گیره.دقیقا با مقالتون موفقم.کاش زودتر شمارو پیدا میکردم و اندوخته های گهربارتون بهره میبردم.امسال در کنار تجربه های شما سال عالی در قبولی در شهرهای مدنظرمون رو در مجموعه جی ۵ تجربه خواهیم کرد.

 • استاد گرانقدر و مشاوری مهربان سرکار خانم داریان:
  عرض ارادت و تشکر دارم بابت زحماتی که میکشید و صبوری خرج میکنید و مارو از راهنمایی و پشتیبانی های خودتون بی نصیب نمیزارید ؛ مایه مباهاته که با حضرتعالی آشناشدم🙏🙏

 • سلام استاد گرامی
  بنده در طول این مدت، راهنمایی های ارزنده و با ارزشی از شما گرفته ام که چگونه منابع آزمونی رو مطالعه کنم و چگونه برنامه ریزی دقیقی داشته باشم
  و هرگاه هر سؤالى ازتون داشته ام خیلی با صبر و حوصله سؤالات درسی بنده رو جواب داده اید بدون آنکه یک لحظه هم اظهار خستگی یا ملالت کنید.

  خداوند متعال توفیقات روز افزون رو به شما بزرگوار در طول مسیر زندگی و آخرت عنایت فرماید و شما را در راه آموزش همواره موفق گرداند.

  • دکترا برازنده نامتونه استاد برای ما دکتر روانشناس و حقوقدانید ممنون از آموزش های عالی تون در کلاس های دانشگاهی روش تدریستون بی نظیره استاد

 • من در دروس تجارت و مدنی و جزا ضعف شدید داشتم استاد داریان خیلی ماهرانه کمکم کردند که بتونم دقیقا این سه درس رو در آزمون قضاوت ۹۹ که دادم بالای هشتاددرصد بزنم واقعا نمیدونم چطوری باید تشکر کنم ازتون استاد داریان عزیز

 • با سلام و خسته نباشی خدمت استاد بی نظیر و صبورم تشکر ویژه دارم از شما بخاطر زحمات و راهنمایی های که درحق بنده داشتید
  و سپاس و خسته نباشی بخاطر این مقاله بسیار بی نظیر و کاربردی که واقعا برای من یک شاه کلید هست
  استاد در ضمن شما رو تحسین میکنم بخاطر انرژی و روحیه واقعا فوق العاده و خسته ناپذیری شما
  بنده به مدت طولانی و فشرده درس میخوندم ولی بخاطر برنامه ریزی اشتباه تا کنون موفق به یادگیری دقیق مطالب نشده بودم و فراموش میکردم تا اینکه با خانم داریان استاد بزرگ و باشخصیت و واقعا صبور آشنا شدم که الان تقریبا مدت یکماه هست که بنده رو راهنمایی و مشاوره میکنند و رشد چشمگیری در حفظ مطالب و یادگیری در خودم میبینم البته به لطف استاد خانم داریان… از خداوند بزرگ سپاسگذارم به خاطر این نعمت الهی و آشنایی با استاد داریان

 • سلام خانم دکتر داریان عزیز
  خواستم از شما تشکر کنم که با حمایت های شما تونستم در چندین آزمون وکالت و قضاوت و دکتری و چند آزمون استخدامی کشوری همزمان در سال ۹۹ و ۱۴۰۰قبول بشم.
  ممنونم از مشاوره و برنامه ریزی دقیق و مدبرانه تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره و معرفی آموزشگاه