آیلتس چیست؟ صفر تا ۱۰۰ تمام مراحل آزمون آیلتس IELTS

صفر تا 100 تمام مراحل آزمون آیلتس IELTS

صفر تا 100 تمام مراحل آزمون آیلتس IELTS


_

آیلتس چیست؟ صفر تا ۱۰۰ آزمون آیلتس IELTS

_

آیلتس چیست؟ این مطلب به توضیح صفر تا ۱۰۰ تمام مراحل آزمون آیلتس IELTS اختصاص دارد و در آن توضیح خواهیم داد که آزمون آیلتس IELTS چیست؟ و دارای چه بخش هایی است، داشتن مدرک آیلتس IELTS به فوایدی دارد؟ ساختار آزمون آیلتس IELTS چیست و در آن چه چیزهایی امتحان گرفته می‌شود؟ مراحل آزمون آیلتس IELTS چیست؟ نحوه برگزاری آیلتس ielts چگونه است؟ و بسیاری از سوالاتی که در مورد این آزمون زبان های خارجی برای شما مطرح می‌باشد را برای شما شرح خواهیم داد.

فهرست مطالب و عناوین

آیلتس چیست؟

ابتدا از نام لغوی آن شروع خواهیم کرد و توضیح اینکه آزمون آیلتس IELTS یک آزمونی بریتانیایی برای مشخص شدن سطح خاصی از دانش زبان انگلیسی است که در دو گونه آکادمیک و عمومی برگزار میگردد. توجه داشته باشید که آزمون آیلتس را با آزمون تولیمو TOLIMO اشتباه نگیرید زیرا همان طور که در مطلب آزمون تولیمو منتشر شده بود تولیمو آزمونی برای مشخص شدن سطح دانش فرد در زبان انگلیسی می‌باشد اما آزمون آیلتس مدرکی برای نشان دادن دانش کامل یک فرد در موارد مشخص شده است.

پس در ابتدای کار جای اشاره به آزمون تافل TOEFOL هم خالی از لطف نیست که آزمون تافل هم درست شبیه آزمون آیلتس است با این تفاوت که تافل یک آزمون آمریکایی است و دارای معیارهای سنجشی مشابه با آیلتس که در موارد شکلی تفاوت هایی را دارد.

در تعریف معنای لغوی باید گفت که آیلتس (به انگلیسی: IELTS مخفف International English Language Testing System) “نظام بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی” می‌باشد و در حال حاضر یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود.

ساختار آزمون آیلتس IELTS شامل چه چیزهایی می‌شود؟

آزمون آیلتس IELTS از ۴ بخش شنیدار Listening، خواندن Reading، نوشتن Writing و مکالمه Speaking تشکیل شده‌ است. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است که گونه آکادمیک مشکل تر بوده و همین آزمون است که برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد.

IELTS یا International English Language Testing System یک امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین‌المللی برخوردار می‌باشد. آزمون آیلتس IELTS معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود.

برای اطلاع دقیق از انواع آزمون آیلتس در ادامه بصورت کامل تر به انواع آن اشاره خواهیم داشت.

اعتبار آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس IELTS از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانائی Writing ،Reading ،Listening و Speaking را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاهها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید.

ترتیب پاسخ دهی به سوالات آزمون چگونه است؟

در روز آزمون آیلتس IELTS ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. این آزمون ممکن است کتبی یا کامپیوتری برگزار گردد.

آزمون اسپکینگ آیلتس به صورت جدا برگزار می شود، این ازمون می تواند در یک بازه ی هفت روزه قبل یا بعد از آزمون کتبی برگزار شود. بعضی از مراکز برگزاری آزمون آیلتس IELTS به متقاضیان آیلتس IELTS اجازه می دهند تا روز و زمان آزمون گفتاری آیلتس خود را انتخاب کنند. به این صورت که شما می توانید، از بین روزهای مشخص شده در برنامه، یکی از انها را به عنوان روز ازمون اسپیکینگ، انتخاب کنید.

برخی دیگر از مراکز، خودشان روز و ساعت برگزاری ازمون ایلتس، را مشخص می کنند و شما در روز معینی باید ازمون اسپیکینگ ایلتس را بدهید.

آیلتس کامپیوتری

هم اکنون آزمون‌های آکادمیک و جنرال آیلتس، به صورت کامپیوتری در ایران هم برگزار می‌شوند. آزمون کامپیوتری آیلتس، روز و ساعت‌های متنوعی را به داوطلبان ارائه می‌کند. پاسخ نهایی این نوع از آزمون نیز ظرف ۵ تا ۷ روز آماده می‌شود.

محتوا، زمانبندی و ساختار آزمون آیلتس در مدل کامپیوتری و کاغذی یکسان است و مهارت صحبت کردن (Speaking) همیشه به صورت حضوری با ممتحن معتبر آیلتس انجام می‌شود.

چه تغییراتی در این آزمون صورت گرفته است؟

 • آزمون کامپیوتری آیلتس شامل مهارت‌های شنیدن، خواندن و نوشتن است که از نظر محتوا، زمانبندی و ساختار با آزمون کاغذی آیلتس تفاوتی ندارد. تنها نحوه پاسخ دهی تغییر کرده که به صورت تایپ کردن پاسخ‌ها است. آزمون مهارت صحبت کردن (Speaking) نیز تغییری نکرده است و همچنان توسط ممتحن معتبر آیلتس به صورت حضوری و رو در رو برگزار می‌شود.
 • جلسات آزمون بیشتری برای آزمون کامپیوتری آیلتس در نظر گرفته شده است و نتایج نیز ظرف مدت کمتری (۵ تا ۷ روز) آماده می‌شوند.

کدام آزمون آیلتس را باید بدهم؟ کاغذی یا کامپیوتری؟

انتخاب نوع آزمون کاملا سلیقه‌ای است. ممکن است بر حسب عادت تمایل داشته باشید که آزمون کاغذی آیلتس را انتخاب کنید. برخی دیگر نیز تایپ کردن پشت کامپیوتر را ترجیح می‌دهند.

آیا آزمون کامپیوتری آیلتس از آزمون کاغذی آن سخت تر است؟

خیر. آزمون کامپیوتری از لحاظ محتوا، امتیازبندی، سطح دشواری و نوع سوالات، کاملا مشابه آزمون کاغذی است.

چگونه برای آزمون کامپیوتری آیلتس آماده شوم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت ielts.org در این خصوص اطلاعات کافی و آموزش‌های لازم را دریافت کنید. همچنین نمونه سوالاتی در این فرمت برای آمادگی هر چه بیشتر شما در دسترس است.

نحوه برگزاری آزمون کامپیوتری آیلتس به چه شکل است؟

این نوع از آزمون در مراکز برگزار کننده رسمی آیلتس برگزار می‌شود.

داوطلبان برای پاسخ به آزمون مهارت‌های خواندن، شنیدن و نوشتن ملزم استفاده از کامپیوتر هستند و پاسخ‌های خود را از طریق کیبورد و موس ثبت می‌کنند. آزمون مهارت صحبت کردن یا همان Speaking، توسط کامپیوتر صورت نمی‌گیرد و به صورت حضوری و رو در رو با یک ممتحن تعلیم دیده آیلتس انجام می‌شود.

برترین برگزار کنندگان آزمون آیلتس چه کسانی هستند؟

آزمون آیلتس IELTS سیستم برگزاری آزمون زبان انگلیسی در سطح بین المللی و آزمون زبان انگلیسی ثبت شده در سراسر دنیا است. آیلتس یکی از پیشگامان آزمون چهار مهارت زبان انگلیسی طی ۲۱ سال گذشته بوده است و به تنظیم استانداردهایی برای آزمون زبان انگلیسی در حال حاضر نیز ادامه می دهد. بالغ بر ۶۰۰۰ سازمان و بیش از ۱٫۵ میلیون آزمون گیرنده در سرتاسر جهان به آیلتس اعتماد دارد و ان را به عنوان شاخصی معتبر، ایمن و ارزشمند برای توانایی واقعی در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در زمینه تحصیل، مهاجرت و اعتبار حرفه ای می شناسند. آیلتس تحت تملک مشترک آزمونهای انجمن بریتانیا، IDP، آیلتس استرالیا و esol دانشگاه کمبریج از طریق بیش از ۸۰۰ مرکز آزمون و محل برگزاری در بالغ بر ۱۳۰ کشور دنیا می‌باشد.

انجمن بریتانیا

انجمین بریتانیا افراد ساکن در سرتاسر جهان را به فرصتهای یادگیری و ایده های خلاقانه در انگلستان پیوند می دهد و روابطی دائمی بین انگلستان و کشورهای دیگر ایجاد می نماید. انجمن بریتانیا سازمان بین المللی انگلستان برای فرصت تحصیلی و روابط فرهنگی است و در ۱۰۷ کشور در سرتاسر دنیا دارای نمایندگی می باشد. لطفاً با آدرس [email protected] برای اطلاعاتی بیشتر تماس حاصل نمایید.

IDP : آیلتس استرالیا

IDP: ایلتس استرالیا شرکت تابعه آموزش IDP، یکی از سازمانهای آموزشی و تحصیلی پیشرو در سرتاسر جهان است که در استرالیا، ایالات متحده و انگلستان کرسیهای تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. آموزش IDP با چهل سال تجربه در آموزش عالی بین المللی همراه است. شرکت مسئولیت محدود Pty استرالیا آیلتس شبکه ای بالغ بر ۱۰۰ مرکز آزمون آیلتس را در بیش از ۳۵ کشور مدیریت می نماید. لطفاً با آدرس [email protected] برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

آزمونهای ESOL دانشگاه کمبریج (ESOL کمبریج)

ESOL کمبریج پیشگام در ارائه آزمونهایی برای فراگیران زبان انگلیسی در دنیا می باشد. آزمونهای کمبریج از سوی بیش از ۸۵۰۰ سازمان در سرتاسر دنیا شناخته شده می باشند و از سوی بالغ بر ۳ میلیون نفر در هر سال در ۱۳۵ کشور اخذ می شوند.

مراکز برگزار کننده ازمون ایلتس در ایران

در ایران نیز مانند سایر نقاط دنیا آزمون آیلتس و به‌طور گسترده زیر نظر سازمان سنجش و آموزش برگزار می‌شود. به این معنی که تنها مؤسسات و مراکزی که دارای مجوز رسمی سازمان سنجش باشند، می‌توانند این آزمون را برگزار کنند.

امروزه در ایران، مراکز معتبر زیادی در شهرهای بزرگی چون تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، کرج ازمون ایلتس را زیر نظر سازمان سنجش کشور برگزار می کنند.

 همچنین دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مراکزی است که در شهرهای متعدد ایران آزمون آیلتس را برگزار می‌کند؛ ازجمله شهرهای کرمانشاه، دزفول، اصفهان، تهران، همدان و تبریز. علاوه بر این، این مرکز دارای امکاناتی مانند صدای هم‌زمان هدفون و سالن در بخش آزمون شنیداری است.

منابع آزمون آیلتس چیست؟

هر ساله فهرست بروزی از منابع آزمون آیلتس منتشر میگردد تا شرکت کنندگان برای آمادگی شرکت در آزمون از آنها کمک بگیرند. همراه برای دسترسی به جدیدترین منابع آزمون آیلتس میتوانید به مطلب از قبل منتشر شده توسط ما مراجعه نمایید و جدیدترین منابع خودخوان و خودآموز آزمون آیلتس را که شامل کتب آموزش آیلتس، کتابهای تقویت دایره لغات، کتابهای آموزش گرامر و وبسات های آموزش آیلتس میباشد را مطالعه نمایید.

ایران آموزشگاه در یک بررسی تخصصی از مراکز آموزش آیلتس اقدام به معرفی مشخصات ۸ تا از بهترین آموزشگاه آیلتس IELTS نموده که میتوانید با ورود به آن مشخصات این مراکز را مشاهده نمایید. همچنین برای اطلاع از مراکز برگزاری آزمون آیلتس میتوانید به مطلب ویژه مربوط به آن مراجعه نمایید.

مراحل طراحی سوال آزمون آیلتس

 • طراحی اولیه (ارائه سؤالات متنوع توسط متخصصان از سراسر جهان)
 • ویرایش اولیه (انتخاب یکسری از سؤالات منتخب و متناسب)
 • ویرایش اصلی (ویرایش ساختاری محتوایی و نگارش سؤالات منتخب)
 • شبیه‌سازی (اجرای آزمون در چند مرحله بر روی گروهی از داوطلبان)
 • نهایی‌سازی استانداردها (ایراد گیری و رفع اشکالات و نواقص موجود بر اساس اطلاعات به دست آمده از شبیه سازی)
 • ساختاربندی و اجرای نهایی (ساختار و ترکیب نهایی توسط تیم چند نفره و اجرای نهایی در سراسر مراکز جهان)

نتایج ازمون آیلتس IELTS

فرم گزارش آزمون

فرم گزارش آزمون ظرف ۱۳ روز پس از آزمون برای شما ارسال می گردد. تمامی محورهای آزمون برای شما روی فرم گزارش آزمون ارسال خواهد شد.

فرم گزارش آزمون را در محلی امن نگهدارید چرا که شما تنها یک نسخه از آن دریافت می نمایید. از فرم گزارش آزمون شما به صورت خودکار ۵ نسخه ارسال می گردد که شما می توانید به صورت رایگان آنها را به مؤسسات مورد نظر خود ارسال نمایید. این امر به هموار سازی فرآیند درخواست شما کمک می نماید. نسخه های اضافی با هزینه اندک همراه خواهد بود.

فرم گزارش آزمون شما به صورت مستند دارای ارزش است و شما بایستی آن را در جایی امن نگهدارید زیرا نمی توان جایگزینی برای شما ارسال کرد. این سند دارای موارد زیراست:

 • نمره شما، بر مقیاس سطح ۱ تا ۹ برای هر مهارت در آزمون
 • نمره کلی سطح شما بر مقیاس ۱ تا ۹
 • درج گذراندن دوره آموزشی عمومی یا دانشگاهی
 • عکس داوطلبی شما و جزئیات ملیت، زیان اول و تاریخ تولد شما

فرمهای گزارش آزمون برای مدت زمان توصیه شده دو سال دارای ارزش می باشند. این فرمها در خود دارای معیارهایی امنیتی می باشند و قابل نسخه برداری نمی باشند. مؤسسات دریافت کننده می توانند به پایگاه داده ها دسترسی یابند تا نتایج شما را مجدداً کنترل نمایند.

اطلاعیه های پیام کوتاه و سرویسهای آنلاین نتایج

برخی مراکز برگزاری آزمون اطلاعیه پیام کوتاه و سرویسهای آنلاین نتایج را نیز در اختیار می گذارند. با مرکز برگزاری آزمون خود در محل تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتر را کسب نمایید.

نمرات در آزمون آیلتس

هیچگونه مردودی یا قبولی در آزمون آیلتس IELTS وجود ندارد. شرکت کنندگان بر حسب عملکرد خود در آزمون، با استفاده از نمراتی از ۱ تا ۹ برای هر بخش از آزمون آیلتس (توان شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن) نمره دریافت می نمایند. نتایج شما از کل چهار بخش نمره نهایی سطح شما را به تشکیل می دهد.

این سیستم ۹ سطحی، نمرات را به روشی هماهنگ در هر کجا و در هر زمان که آزمون برگزار گردد، اندازه گیری می نماید. این روند برای همه در سطح بین المللی قابل درک و شناخته شده است و به شما ارزشی معتبر در سطح بین المللی می دهد.

۹ سطح آیلتس

هر سطح با سطحی از تسلط در زبان انگلیسی در ارتباط است. تمامی بخشهای آزمون و مقیاس سطح نهایی را می توان با نمره سطح کامل و نیم سطح، برای مثال ۶٫۵ ، ۷٫۰ ، ۷٫۵ ،۸٫۰ گزارش داد.

سطح ۹: کاربر خبره: حکم فردی کاملاً مسلط بر زبان انگلیسی را دارد؛ زبانی مناسب، دقیق و روان با درک مطلب کامل از مشخصه های آن می باشند.

سطح ۸: کاربر بسیار خوب: دارای تسلط کامل بر زبان است و تنها گاهی بی دقتیها و نا مناسباتی نامنظم دارد. ممکن است در وضعیتهایی که قبلاً در آن قرار نگرفته درک مطلبی غلط داشته باشد. از پس مباحث جزئی و پیچیده به خوبی بر می آید.

سطح ۷: کاربر خوب: دارای تسلط کامل بر زبان است اگر چه که گاهاً با بی دقتی، نا مناسبات و درک غلط در برخی موقعیتها همراه است. در کل به خوبی از پس پیچیدگی زبان بر می آید و استدلال جزئیات را درک می نماید.

سطح ۶: کاربری با صلاحیت: در کل تسلط موثر بر زبان دارد؛ علیرغم برخی بی دقتیها، نا مناسبات و درک غلط. این داوطلب می تواند از پس پیچیدگی نسبی زبان خصوصاً در وضعیتهایی نا آشنا برآید.

سطح ۵: کاربر متوسط: تاحدی تسلط بر زبان دارد و خود را با مفهوم کلی در بیشتر وضعیتها سازگار می نماید؛ اگر چه که احتمال دارد اشتباهات زیادی داشته باشد. بایستی قادر باشد در زمینه و رشته خود از پس روابط ساده و مقدماتی برآید.

سطح ۴: کاربر مشروط: تسلط بر مقدمات به وضعیتهای آشنا محدود می باشد. غالباً با درک و بیان مشکل دارد. قادر نیست از زبانی پیچیده استفاده نماید.

سطح ۳: کاربری بی نهایت مشروط: تنها مفهوم کلی را در وضعیتهایی مشابه درک نموده و انتقال می دهد. غالباً در روابط وقفه و مکث دارد.

سطح ۲: کاربر بینابین: به جز برای بیشتر اطلاعات لحظه ای که با استفاده از لغاتی جدا یا فرمولی کوتاه در وضعیتهای مشابه صورت می گیرد و در برآوردن نیازهای اولیه هیچ گونه برقراری ارتباطی امکان پذیر نمی باشد. در درک گفتاری و نوشتاری به زبان انگلیسی مشکلات زیادی دارد.

سطح ۱: غیر کاربر: ضرورتاً هیچ توانایی در استفاده از زبان ندارد و احتمالاً تا حد چند لغت جداگانه از زبان انگلیسی اطلاع دارد.

سطح صفر: در آزمون شرکت نکرده است؛ هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ارائه نشده.

منابع آزمون آیلتس چیست؟

هر ساله از سوی مراجع اصلی برگزار کننده آیلتس منابعی برای مطالعه جهت آمادگی آزمون آیلتس معرفی میشوند. این منابع ممکن است شامل کتب آموزش آیلتس، کتابهای ویژه هر یک از مهارت های آیلتس باشد. شما میتوانید با مطالعه این کتابها و یا مشاهده این آموزش ها در سایتهای معرفی شده به تقویت زبان خود بپردازید و برای آزمون اصلی خودتان را آماده کنید. برای اطلاع بیشتر از منابع آزمون آیلتس وارد مطلب از پیش منتشر شده ما شویذ و بصورت کامل جدیدترین منابع بروز شده امسال را مشاهده نمایید.

انواع آزمون آیلتس IELTS چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم آزمون آیلتس به چند صورت برگزار میگردد.

 1. آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)
 2. آیلتس جنرال (IELTS General Training)
 3. آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

آزمون آیلتس IELTS در دو نوع Academic و General Training و IELTS Life Skills برگزار می‌شود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند. همینطور آزمون IELTS Life Skill نیز برای متقاضیان دریافت ویزای Family Member برای انگلستان می‌باشد.

برای اطلاعات مفصل در مورد انواع آزمون آیلتس IELTS به مطلب از پیش منتشر شده مراجعه فرمایید.

آیلتس جنرال به وضوح، ساده تر از آیلتس آکادمیک است.

فرق آیلتس آکادمیک و جنرال در چیست؟

بسیاری از دانشگاه ها تنها آزمون آیلتس آکادمیک را قبول دارند، در حالیکه برای پیدا کردن شغل و یا صرفاً جهت گرفتن ویزا، آیلتس جنرال مورد قبول می باشد.

مهمترین فرق این دو، در بخش reading و writing است. سوالات بخش reading آکادمیک از سوژه های دانشگاهی و مجلات علمی و … است، اما سوالات آیلتس جنرال از موضوعات عام و روزمره هستند.

در بخش Writing آزمون آیلتس آکادمیک، سوال اول به صورت تحلیل نمودار و جدول و … است، اما writing آیلتس جنرال از شرایط عادی سخن می گوید و مثلا شما باید برای رفع مشکل فرضی، نامه ای خطاب به مسئول مربوطه بنویسید.

آیلتس جنرال به وضوح، ساده تر از آیلتس آکادمیک است.

ساختار آزمون آیلتس و مراحل آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس شامل ۴ مهارت اصلی میباشد:

 • بخش شنیدار لیستینگ Listening
 • بخش خواندن ریدینگ Reading
 • بخش نوشتن رایتینگ Writing
 • بخش مکالمه اسپیکینگ Speaking

آزمون سطح A2 تنها در انگلستان برگزار می‌شود.

سطح A1زمان: ۱۶ تا ۱۸ دقیقه سطح B1زمان: ۲۲ دقیقه
لیسنینگ اسپیکینگ لیسنینگ اسپیکینگ
نوع سوالات
 • گوش دادن به یک فایل صوتی ۲ تا ۳ دقیقه‌ای و پاسخ به سوالات کتبی
 • سوال پرسیدن ممتحن درباره فایل صوتی برای ارزیابی میزان درک داوطلبان از فایل صوتی

نکته: موضوع بحث بعدی در بخش اسپیکینگ نیز موضوع فایل صوتی خواهد بود.

شامل سه بخش:

 • پاسخ دادن به سوالات کلی و اطلاعات شخصی
 • ارائه یک موضوع توسط ممتحن (مانند خرید، خانواده، موسیقی و …) و سوال پرسیدن دو داوطلب از یکدیگر
 • پاسخ به سوالات، بعداز گوش دادن به یک فایل صوتی
 • گوش دادن به یک فایل صوتی ۲ تا ۳ دقیقه‌ای و پاسخ به سوالات کتبی
 • سوال پرسیدن ممتحن درباره فایل صوتی برای ارزیابی میزان درک داوطلبان از فایل صوتی

نکته: موضوع بحث بعدی در بخش اسپیکینگ نیز موضوع فایل صوتی خواهد بود.

شامل چهار بخش:

 • پاسخ دادن به سوالات کلی و اطلاعات شخصی
 • ارائه یک موضوع توسط ممتحن (مانند خرید، خانواده، موسیقی و …) و سوال پرسیدن دو داوطلب از یکدیگر
 • صحبت کردن یکی از داوطلبان به مدت یک دقیقه و نیم درمورد یک موضوع و سوال پرسیدن داوطلب دیگر در مورد مطالبی که گفته شد.
 • مکالمه دو داوطلب در مورد یک موضوع به مدت ۷ دقیقه
مهارت‌های مورد نیاز توصیف کردن، بیان نظر، صحبت درمورد اطلاعات شخصی، بیان موافقت و مخالفت، توضیح دادن و ذکر دلیل، پیشنهاد دادن، انتخاب کردن و تصمیم گرفتن تمام موارد ذکر شده در مورد سطح A1 به علاوه:مقایسه کردن، برنامه ریزی کردن، متقاعد کردن، بیان تضاد، دلیل یا هدف، سوال کردن در مورد اتفاقات آینده یا گذشته، بیان امکان یا احتمال در آینده
موضوع سوالات مسائل روزمره مانند اطلاعات و تجربیات شخصی، خانواده و دوستان، خرید کالا، کار، سلامتی، تفریح، آموزش، حمل و نقل، آب و هوا
نحوه نمره‌دهی در این آزمون نمره عددی ارائه نمی‌شود و نتایج به دو صورت قبول و مردود اعلام می‌شود.

بخش شنیدار لیستینگ Listening

این بخش از آزمون آیلتس IELTS حدوداً ۳۰ دقیقه به‌طول می انجامد. چهل ‌سوال در چهار بخش در دفتر‌چه‌ای در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد. Listening تنها یکبار پخش‌ خواهد شد. البته به داوطلبان این فرصت داده می‌شود تا سوال‌ها را پیش از پخش مطالعه کنند و پس از پایان گرفتن هر بخش نیز داوطلبان فرصتی دارند تا جواب‌های خود را باز‌بینی نمایند. پاسخ‌ها همگی پس از شنیده‌ شدن باید در دفتر‌چه سوالات نوشته شود. با پایان گرفتن نوار به شرکت‌کنندگان ده دقیقه فرصت داده می شود تا پاسخ‌های خود را از دفتر‌چه سوالات به پاسخنامه منتقل کنند.

دو بخش اول در این قسمت به مکالماتی با بستر اجتماعی اختصاص داده شده است. معمولاً این قسمت شامل مکالمه‌ای بین دو یا چند‌نفر بوده و در انتها نیز صحبت‌های یک‌نفر پخش می‌شود. دو بخش پایانی به موقعیت‌هایی تاکید می‌کند که بیشتر جنبه دانشگاهی و تحصیلی دارند. در این بخش نیز مکالمه‌ای بین حد‌اکثر چهار‌ نفر و یک صحبت یک ‌نفره پخش‌ می‌شود. در این بخش از طیف گسترده‌ای از لهجه‌ها و گویش‌های مختلف زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

بخش خواندن ریدینگ Reading

 • مهارت ردینگ در آزمون آکادمی

برای پاسخ دادن به چهل سوال این بخش از آزمون آیلتس IELTS به داوطلبان ۶۰ دقیقه فرصت داده می‌شود. سوالات و متن‌ها در سه بخش، شامل حدود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه، و در یک دفتر‌چه به داوطلب تحویل داده می شود. پس از سپری شدن یک ‌ساعت، این دفتر‌چه به ‌همراه پاسخنامه از داوطلب گرفته می شود. در این بخش، برخلاف قسمت اول امتحان به داوطلب فرصتی برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه داده نمی‌شود.

متون به‌کار گرفته‌شده در دفتر‌چه‌ سوالات از مجله‌ها، جزوات، کتاب‌ها، و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غیر متخصص است. حداقل یکی از این سه بخش شامل یک نوشته استدلالی ظریف است و یک بخش نیز به محتوای غیر نوشتاری و همراه با نمودار یا شکل اختصاص دارد. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه متن خواهد آمد.

 • مهارت ریدینگ در آزمون جنرال ترینینگ

تفاوت اصلی GT Reading و Academic Reading در آزمون آیلتس IELTS، محتوا و سطح پیچیدگی متون استفاده شده است. در GT Reading، بخش اول‌ بر مواجه با موقعیت ‌های اجتماعی تمرکز دارد. این بخش شامل متونی است که به مراودات اجتماعی ابتدایی و روزمره تعلق داشته و نگرشی به‌ سمت جمع ‌آوری، یافتن، و تهیه اطلاعات در آنها وجود دارد.

بیشتر توجه در بخش دوم به‌ جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است. این بخش به متن یا متن‌هایی اختصاص داده شده که انگلیسی پیچیده‌تری در آنها استفاده به‌کار گرفته‌شده است. متن‌ نسبتاً بلندتری در بخش سوم در انتظار داوطلبان خواهد بود که از طریق آن توانایی خواندن نثر‌های بلند در شرکت‌کنندگان سنجیده می‌شود. در این بخش بیشتر خواندن نثر‌های پیچیده مد نظر است تا درک ‌مطالب استدلالی.

بخش نوشتن رایتینگ Writing

 • مهارت رایتینگ در آزمون آکادمی

برای این بخش از آزمون آیلتس IELTS، یک‌ ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول این مدت به داوطلبان دو موضوع برای نوشتن داده خواهد شد. پیشنهاد می‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بیست‌ دقیقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص داده و چهل دقیقه باقی‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در ۱۵۰ کلمه نوشته شود. حداقل تعداد کلمات برای موضوع دوم ۲۵۰ کلمه است. به پاسخ‌هایی که کمتر از این‌ میزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول به داوطلب یک جدول یا نمودار داده شده و از او خواسته می شود تا اطلاعات نمایش‌ داده شده در جدول را با جملات خود توضیح دهد. موضوع دوم در قالب یک سوال از داوطلب خواهد خواست تا نظر یا عقیده موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کند.

 • مهارت رایتینگ در آزمون جنرال ترینینگ

برای این بخش از آزمون آیلتس IELTS، یک‌ ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول این زمان به داوطلبان دو موضوع برای نوشتن داده خواهد شد. پیشنهاد می‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بیست‌ دقیقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص دهند و چهل دقیقه باقی‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در ۱۵۰ کلمه نوشته شود. حداقل تعداد کلمات برای موضوع دوم ۲۵۰ کلمه است. به پاسخ‌هایی که کمتر از این‌ میزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول از داوطلب خواسته می شود تا نامه‌ای به مخاطبی فرضی نوشته و در نامه‌اش مسئله‌ای را توضیح داده یا مشکلی را شرح دهد. موضوع دوم در قالب یک سوال از داوطلب خواهد خواست تا عقیده موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کند.

بخش مکالمه اسپیکینگ Speaking

مصاحبه داوطلبان در آزمون آیلتس IELTS بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به‌ طول می انجامد. در طول این زمان داوطلب به سوالات مطرح شده از سوی مصاحبه‌گر پاسخ خواهد داد. این مصاحبه ضبط می‌شود.
در بخش اول مصاحبه، داوطلب به‌ سوالات عمومی و شخصی در مورد محل ‌زندگی‌، وضعیت خانوادگی، شغلی و همینطور علایقش پاسخ خواهد داد. این بخش ۴ تا ۵ دقیقه به‌ طول می‌انجامد.
در بخش دوم به داوطلب موضوعی، که بر روی یک کارت نوشته شده ‌است، داده می‌شود و از وی خواسته می شود تا به مدت دو دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کرده و نظر و عقیده خود را اظهار کند. داوطلب می‌تواند پیش از شروع صحبت به مدت یک‌ دقیقه در مورد محور‌هایی که در مورد آنها صحبت‌ خواهد کرد فکر کرده و یادداشت بردارد. پس از خاتمه دو دقیقه داوطلب به یک یا دو سوال پایانی در رابطه با موضوع پاسخ خواهد داد.
در بخش سوم داوطلب به بحثی چهار تا پنج‌ دقیقه‌ای با مصاحبه‌گر وارد می شود که محور آن به‌ نوعی به موضوع مورد بحث در کارت مربوط است.

نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

 

جدول ساختار آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

  آیلتس جنرال آیلتس آکادمیک

اسپیکینگ

زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه ۱۱ تا ۱۴ دقیقه
نوع سوالات شامل سه بخش:

 1. پاسخ به سوالات ممتحن درباره موضوعات آشنا مانند محل زندگی، کار، تحصیل و علایق.
 2. دریافت یک کارت با چند سوال در مورد یک موضوع، یک دقیقه فکر کردن درباره موضوع و صحبت کردن درباره آن به مدت ۲ دقیقه
 3. پاسخ دادن به سوالات بیشتر(سوالات مفهومی تر) در رابطه با موضوع بخش قبل.
شامل سه بخش:

 1. پاسخ به سوالات ممتحن درباره موضوعات آشنا مانند محل زندگی، کار، تحصیل و علایق
 2. دریافت یک کارت با چند سوال در مورد یک موضوع، یک دقیقه فکر کردن درباره موضوع و صحبت کردن درباره آن به مدت ۲ دقیقه
 3. پاسخ دادن به سوالات بیشتر(سوالات مفهومی تر) در رابطه با موضوع بخش قبل.
هدف ارزیابی تلفظ، انسجام، دایره واژگان، روان و سلیس بودن گفتار، توانایی بیان و سازماندهی نظرات، توانایی تحلیل و استدلال موضوع ارزیابی تلفظ، انسجام، دایره واژگان، روان و سلیس بودن گفتار، توانایی بیان و سازماندهی نظرات، توانایی تحلیل و استدلال موضوع

لیسنینگ 

زمان ۳۰ دقیقه (به علاوه ۱۰ دقیقه زمان برای انتقال پاسخ‌ها با پاسخ‌نامه) ۳۰ دقیقه (به‌ علاوه ۱۰ دقیقه زمان برای انتقال پاسخ‌ها با پاسخ‌نامه)
نوع سوالات شامل ۴ فایل صوتی و ۴۰ سوال

 1. مکالمه‌ای بین دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره
 2. یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره مثلاً امکانات یک شهر
 3. مکالمه‌ای بین دو تا چهارنفر درمورد مسائل آموزشی
 4. یک سخنرانی آکادمیک مثلا سخنرانی در دانشگاه

Ø     سوالات مطرح شده از فایل صوتی می‌تواند به صورت چهار گزینه‌ای، تطبیق دادن (matching)، نام‌گذاری نقشه و نمودار،خلاصه نویسی، جواب کوتاه، پر کردن فرم، جدول، جمله و … با کلمات مناسب باشد.

شامل ۴ فایل صوتی و ۴۰ سوال:

 1. مکالمه‌ای بین دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره
 2. یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره مثلاً امکانات یک شهر
 3. مکالمه‌ای بین دو تا چهار نفر در مورد مسائل آموزشی
 4. یک سخنرانی آکادمیک مثلا سخنرانی در دانشگاه

Ø      سوالات مطرح شده از فایل صوتی می‌تواند به صورت چهار گزینه‌ای، تطبیق دادن (matching)، نام‌گذاری نقشه و نمودار، جواب کوتاه، خلاصه نویسی، پر کردن فرم، جدول، جمله و … با کلمات مناسب باشد.

هدف ارزیابی مهارت‌هایی ازجمله درک نکات اصلی و جزییات اطلاعات، درک نظر و افکار افراد و درک هدف صحبت‌ها ارزیابی مهارت‌هایی ازجمله درک نکات اصلی و جزییات اطلاعات، درک نظر و افکار افراد و درک هدف صحبت‌ها

ریدینگ

زمان ۶۰ دقیقه ۶۰ دقیقه
نوع سوالات
 • شامل ۴۰ سوال
 • ۳ متن در رابطه با مسائل روزمره برگرفته از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها و دستورالعمل شرکت‌ها

Ø     سؤال‌های این بخش به صورت‌های زیر مطرح می‌شود:

چهارگزینه‌ای، شناسایی اطلاعات (صحیح، غلط، داده نشده است)، شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده (بله، خیر، داده نشده است)، تطبیق اطلاعات، عنوان، جزئیات، کامل کردن جمله، خلاصه نویسی، یادداشت، جدول، نام‌گذاری نمودار و پاسخ کوتاه به سؤال

 • شامل ۴۰ سوال
 • ۳ متن طولانی در انواع مختلف (تحلیلی، توصیفی، مقایسه ای و …)
 • متنها برگرفته از کتاب‌ها، روزنامه‌ها و مجلات)
 • متن‌ها نیازمند تخصص خاصی نیستند اما مناسب متقاضیان دانشگاه می‌باشند.

Ø     سؤال‌های این بخش به صورت‌های زیر مطرح می‌شود:

چهارگزینه‌ای، شناسایی اطلاعات (صحیح، غلط، داده نشده است)، شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده (بله، خیر، داده نشده است)، تطبیق اطلاعات، عنوان، جزئیات، کامل کردن جمله، خلاصه نویسی، یادداشت، جدول، نام‌گذاری نمودار و پاسخ کوتاه به سؤال.

هدف ارزیابی مهارت‌هایی ازجمله تندخوانی، تشخیص موضوع اصلی یا نظر نویسنده، درک جزییات ارزیابی مهارت‌هایی ازجمله تندخوانی، تشخیص موضوع اصلی یا نظر نویسنده، درک جزییات

رایتینگ

زمان ۶۰ دقیقه ۶۰ دقیقه
نوع سوالات شامل دو تسک:

 1. نوشتن نامه‌ای رسمی، نیمه رسمی یا غیررسمی  با تعداد  حداقل ۱۵۰ کلمه
 2. ۲. نوشتن رایتینگی با تعداد حداقل ۲۵۰ کلمه
شامل دو تسک:

 1. تحلیل، توصیف یا خلاصه نویسی داده‌های یک نمودار یا جدول با تعداد حداقل ۱۵۰ کلمه
 2. نوشتن رایتینگی رسمی با تعداد حداقل ۲۵۰ کلمه
هدف ارزیابی مهارت‌های نامه‌نگاری و پیروی از اصول نامه‌نگاری، ارزیابی مهارت‌هایی ازجمله انسجام، نکات گرامری، انتخاب کلمات، سازمان‌دهی اطلاعات، ساختار متن و پاراگراف و … ارزیابی تحلیل جدول یا نمودار، تشخیص اطلاعات اصلی و جزییات نمودارها، ارائه توصیف و یا تحلیل آکادمیک، و رعایت نکاتی ازجمله انسجام، نکات گرامری، انتخاب کلمات، سازمان‌دهی اطلاعات، ساختار متن و پاراگراف و …

 

سوالات متداول درباره آیلتس

چگونه برای آزمون کامپیوتری آیلتس آماده شوم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت ielts.org در این خصوص اطلاعات کافی و آموزش‌های لازم را دریافت کنید. همچنین نمونه سوالاتی در این فرمت برای آمادگی هر چه بیشتر شما در دسترس است.

 

آیا اعتبار آزمون آیلتس مورد تایید است ؟؟

بله، این ازمون توسط بیش از ده هزار سازمان از جمله موسسات اموزشی، دولتی و … در بیش از ۱۴۰ کشور جهان مورد تایید است.

نحوه برگزاری آزمون کامپیوتری آیلتس به چه شکل است؟

این نوع از آزمون در مراکز برگزار کننده رسمی آیلتس برگزار می‌شود.

داوطلبان برای پاسخ به آزمون مهارت‌های خواندن، شنیدن و نوشتن ملزم استفاده از کامپیوتر هستند و پاسخ‌های خود را از طریق کیبورد و موس ثبت می‌کنند. آزمون مهارت صحبت کردن یا همان Speaking، توسط کامپیوتر صورت نمی‌گیرد و به صورت حضوری و رو در رو با یک ممتحن تعلیم دیده آیلتس انجام می‌شود.

آزمون آیلتس چه اعتباری دارد؟ فواید گرفتن مدرک آیلتس IELTS چیست؟

آزمون آیلتس IELTS از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانائی Writing ،Reading ،Listening و Speaking را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید.

ایا داشتن مدرک ایلتس ، برای پیدا کردن کار در کشورهای خارجی، ضروری است ؟؟

بله. نتیجه ی آزمون آیلتس در بسیاری از زمینه ها از جمله حسابداری، مهندسی، حقوق، پزشکی، پرستاری، داروسازی و هیات های آموزشی در بسیاری از کشورها ضروری است.

تفاوت دو نسخه Academic و General Training در آزمون آیلتس چیست ؟

نسخه آکادمیک آزمون آیلتس مخصوص تحصیلات دانشگاهی یا تدریس در دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان می باشد. نسخه آموزش عمومی آزمون آیلتس مناسب افرادی است که قصد کار، شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان و یا مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی زبان  را دارند.

سوالات این دو آزمون در در مهارت‌های Reading و Writing با هم تفاوت دارند.

کدام نسخه از آزمون آیلتس برای من مناسب است؟

حتما قبل از ثبت‌نام و شرکت در آزمون، از موسسه یا سازمانی که قصد ارائه مدرک آیلتس خود به آنها را دارید سوال کنید. که کدام نسخه از مدرک آیلتس را از شما می‌پذیرند. چون بعد از ثبت‌نام در آزمون، دیگر امکان تغییر نسخه امتحانی آزمون آیلتس خود را نخواهید داشت.

ایا افراد دارای معلولیت هم می توانند در ازمون ایلتس شرکت کنند؟

پیش از ثبت‌نام در آزمون آیلتس حتماً از مرکز ثبت‌نام آزمون خود استعلام کنید که آیا شرایط لازم برای آزمون افراد معلول را دارند یا خیر. در هر صورت طبق قوانین آیلتس، موسسات برگزارکننده آزمون آیلتس موظفند شرایط لازم برای این گروه از افراد را به بهترین نحو فراهم نمایند.

برای شکایت از آموزشگاه های زبان باید چیکار کنیم؟

برای شکایت از آموزشگاه ها باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

نکته اول:

توجه داشته باشید که در هنگام ثبت نام در مراکز آموزشی موارد زیر را مشخص کرده و در ابتدا با آموزشگاه به توافق برسید و در فرم ثبتنام ذکر نمایید.

مشخصات کامل دوره ی آموزشی چون: ۱- نوع دوره آموزشی ۲- مدت و ساعات آموزشی ۳- اساتید آموزشی دوره ها ۴- محل آموزش ها ۵- هزینه دوره ها ۶- نوع و مرجع صدور مدرک بعد از اتمام دوره

نکته دوم:

افراد برای اعلام شکایات خود در هر استان باید برای اعلام شکایات خود به اداره مربوطه در همان استان مراجعه نمایند تا سلسله مراتب جهت شکایات رعایت شود. مثلا شخصی که از آموزشگاه موسیقی در کرج شکایت دارد باید به اداره فرهنگ و ارشاد استان البرز مراجعه نماید.

نکته سوم:

مجموعه های بزرگ آموزشی دارای واحد شکایات در شعب مرکزی می باشند که بصورت مستمر برای ارزیابی کیفیت شعب خود در حال فعالیت هستند و رسیدگی به شکایات از طریق خود مجموعه ها با سرعت بیشتری صورت میپذیرد. پس در ابتدای کار بهتر است برای شکایت خود ۱- به مدیر آن شعبه مراجعه کنید و ۲- به واحد شکایات آن برند آموزشی مراجعه کنید تا سلسله مراتب رفع مشکل بدرستی انجام شود و در انتها اگر نتیجه ای حاصل نشد ۳- به مراجع شکایت ذکر شده در این مطلب مراجعه شود. مجموعه های آموزشی میتوانند برای ارتقا سطح کیفی شعب تلفن بخش شکایات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال نمایند تا در مطلب عنوان شود.

نکته چهارم:

در صورت فسخ یا عدم شرکت در کلاس ها توسط شما امکان بازپس گیری و یا جابجایی کلاس ها بصورت عادی ممکن نیست.

برای اطلاعات بیشتر لطفا مطلب زیر را مطالعه فرمایید.

راهنمای شکایت از آموزشگاه ها

امتیاز ما
برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *