راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

بدون داشتن استراتژی نمی‌توان در ریدینگ آیلتس موفق شد

ریدینگ بخش مهمی از آزمون تست آیلتس بوده که تکنیک‌های متفاوتی برای موفقیت در آن نیاز است. استراتژی‌های متفاوتی برای پاسخ به سوالات ریدینگ وجود دارند که می‌توان متناسب با شرایط آزمون از آن‌ها استفاده کرد. راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس در کسب نمره نهایی بالا در این آزمون تاثیرگذار هستند. بر همین اساس در این صفحه از ایران آموزشگاه به بررسی این راهبردها و معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

موفقیت در آزمون آیلتس کاملا ممکن است

موفقیت در ریدینگ آیلتس با استفاده از متدها و تکنیک‌های پاسخ‌گویی به سوالات آن کاملا ممکن است. از سوی دیگر برای دستیابی به بالاترین نمره در مدرک آیلتس باید در این پارت از آزمون، نمره بالایی به دست آورد. استفاده از راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس به کسب نمرات بالاتر از ۶ یا ۷ منجر می‌شود و می‌توان با کمک آن‌ها کسری نمره در سایر پارت‌های آزمون آیلتس را جبران کرد.

مهم‌ترین هدف در آزمون ریدینگ، ارزیابی مهارت فهم متقاضی در متن خوانده شده است. بیشتر ترفند‌ها و راهبردهای به‌کاررفته در این بخش نیز باید در جهت فهم کامل مطالب و توانایی پاسخ‌دهی به سوالات استفاده شوند تا بالاترین نمره برای متقاضی به دست بیاید.

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

دلیل عمده عدم موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس، ناشی از کم‌دقتی و آشنا نبودن با روش‌های پاسخ‌گویی به سوالات است. بیشتر افراد متقاضی برای آزمون تست آیلتس، سطح زبانی خوبی دارند و به‌راحتی مطالب انگلیسی را می‌فهمند و آن را به‌سادگی انتقال می‌دهند. موضوع متمایزکننده این افراد، آشنا نبودن بسیاری از آن‌ها با راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس و ناتوانی در مدیریت زمانی است. در ادامه به مهم‌ترین راهبردها برای کسب نمره بالا در پارت ریدینگ آزمون آیلتس می‌پردازیم.

متن را اسکیم کنید

اسکیم‌کردن یکی از مهارت‌های مهم در ریدینگ به‌شمار می‌رود. این مهارت به معنای پیداکردن ایده‌های اصلی متن بوده که سرعت خوانش شما را افزایش می‌دهد. در آزمون آیلتس نیازی به خواندن بادقت تک تک کلمات نیست. اولین تکنیک، اسکیم‌کردن متن و پاسخ به سوال‌ها بر اساس موضوع مطرح‌شده در آن‌ها است.

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

اسکن‌کردن؛ یکی از راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

تکنیک مهم دیگر در آزمون ریدینگ آیلتس، توانایی اسکن‌کردن است. این توانایی به‌معنای خواندن سریع متن بوده و برای کلمات کلیدی و نکات مهم مستتر آن به کار می‌رود. سوالات آزمون ریدینگ آیلتس معمولا شامل تاریخ، نام، اعداد و اصطلاحات جدیدی است که بخشی از پاسخ‌های شما را در بر می‌گیرند.

در زمان اسکن‌کردن، نکات زیر به رسیدن به پاسخ درست کمک می‌کند:

  • خط کشیدن زیر اطلاعات و اعداد خاص
  • تشخیص کلمه کلیدی از روی سوال و اسکن‌کردن متن برای پیداکردن مترادف‌های آن
  • سریع، متمرکز و هوشیار بودن
  • بیش از ۳ دقیقه برای مرور وقت نگذارید

تمرکز روی ایده اصلی متن

اشتباه بارز بیشتر متقاضیان آزمون آیلتس، توجه بالای آن‌ها به کلمات است. از راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس، تمرکز بر روی ایده اصلی به‌جای متن را می‌توان نام برد. پاسخ‌های خود را دو بار بخوانید و سپس آن‌ها را بازنویسی کنید. پاسخ شما در بیشتر مواقع در متن بازنویسی شده قرار دارند.

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

از میان تکنیک‌های مختلف، بهترین آن را انتخاب کنید

برای پاسخ به سوالات مختلف، باید استراتژی‌های متنوعی را به کار برد. در میان آن‌ها باید با انتخاب بهترین روش، کاربرد آن را برای امتحان خود، ارزیابی کرد. شما باید به تمام تکنیک‌ها مسلط باشید و ترفند پرکاربردتر را برای خود را انتخاب کنید. اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید با ثبت نام در بهترین آموزشگاه آیلتس تهران از طریق صفحه ایران آموزشگاه، متدهای متنوعی را برای آزمون ریدینگ آیلتس بیاموزید.

پاسخ‌دادن به تمام سوالات

در آزمون آیلتس نباید هیچ سوالی را بی‌جواب گذاشت. در صورت رسیدن به زمان اتمام امتحان، فقط باید حدس بزنید و در پاسخ به سوالات چیزی بنویسید. برخلاف آزمون‌های کنکور، آزمون آیلتس نمره منفی ندارد و نوشتن جواب‌های تقریبا مرتبط می‌تواند نمره‌ای هرچقدر کم به همراه داشته باشد.

از کلمات ناشناخته نترسید

بحث روانشانسی در موفقیت آزمون‌های بین‌المللی زبان اهمیت دارد. یکی از راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس تقویت آرامش ذهنی و حفظ آرامش در زمان امتحان است. در صورت مشاهده کلمات جدید، در بسیاری از موارد می‌توان با معانی کلمات اطراف آن واژه، به معنی تقریبی آن رسید. در این زمینه می‌توان از پیشوندها و گرامر نیز کمک گرفت. اگر به جواب درست نرسیدید، به سوال بعدی رفته و بعد از پایان جواب به سوال‌های دیگر، مجدد روی آن سوال فکر کنید.

افزایش سرعت خواندن؛ راهبردی مهم برای موفقیت در ریدینگ آیلتس

برای استفاده بهینه از ۶۰ دقیقه زمان اختصاص‌داده‌شده در آزمون ریدینگ آیلتس، باید زمان را مدیریت کرد؛ بنابراین افزایش سرعت پاسخ‌گویی به سوالات بسیار مهم است. روش‌های متنوع و مفیدی در این زمینه وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به کار برد.

این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • افزایش سرعت نگاه به واژگان در هر ثانیه
  • استفاده از یک اشاره‌گر به واژگان در زمان خواندن
  • استفاده از تکنیک‌های تندخوانی

راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس

سازمان‌دهی زمان مطالعه برای بهبود تمرکز

تمرکز نداشتن مهم‌ترین مشکل زبان‌آموزان در آزمون آیلتس است. مدیریت‌کردن زمان، از مهم‌ترین راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس به‌شمار می‌رود که باید در تمام طول آزمون رعایت شود. استفاده از تایمر در زمان تست‌زدن و تنظیم مدت خواب در این امر تاثیر بالایی دارند.

داشتن مطالعه آزاد و تاثیر بالای آن در موفقیت در آزمون آیلتس

افزایش اطلاعات عمومی به زبان انگلیسی، بالاترین تاثیرگذاری را در آزمون‌های زبان دارد. مطالعه آزاد به زبان انگلیسی به‌عنوان یک تفریح مناسب در کنار فرایند تقویت زبان، کمک بسیاری به زبان‌آموزان می‌کند. دیدن فیلم، خواندن روزنامه‌ها، مطالعه سایت‌های انگلیسی و… روش‌هایی برای افزایش اطلاعات عمومی به‌شمار می‌روند.

دقت به دستورالعمل‌های ریدینگ

یکی از کارهای بسیار ساده و تأثیرگذار در موفقیت ریدینگ آیلتس دقت به دستورالعمل‌های متون ریدینگ است. در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که داوطلبان به دلیل عدم توجه به دستورالعمل‌های سؤال نمره آن بخش را از دست داده‌اند. هر یک از سؤالات دارای دستورالعمل مخصوص به خود هستند؛ بنابراین لازم است تا آنها را به دقت بخوانید و بر این اساس به سؤالات پاسخ دهید.

شروع‌کردن از ابتدای متن

سؤالاتی که برای بخش ریدینگ مطرح می‌شود به ترتیب در متن است. یعنی سؤال اول از ابتدای متن و سؤالات بعدی از ادامه متن مطرح می‌شود. شما برای اینکه بتوانید وقت خود را بهتر مدیریت کنید بهتر است از ابتدای متن شروع کرده و بر همین اساس به سؤالات این بخش پاسخ دهید. به‌عنوان مثال اگر پاسخ سؤال ۳ را در متن پیدا کرده‌اید برای پیدا کردن پاسخ سؤال ۴ باید از ادامه متن شروع به خواندن کنید.

انتقال به‌موقع پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه

بسیاری از داوطلبان طی آزمون وقت خود را صرف خواندن سؤالات و پاسخ دادن به آنها می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا پاسخ‌ها را به پاسخ‌نامه منتقل نکرده و در نهایت با کمبود وقت روبرو شوند. بهترین کار برای این مواقع مدیریت زمان و انتقال دادن پاسخ‌ها در لحظه جواب‌دادن به سؤالات است. در واقع لازم است تا پس از هر بار خواندن سؤال و پاسخ به آن جوابتان را به پاسخ‌نامه منتقل کنید.

توجه به املای کلمات

ریدینگ دارای یک بخش پاسخ تشریحی است یعنی باید در قسمت پاسخ‌نامه چند کلمه را بنویسید. در این مواقع بسیار مهم است که املای کلمات را درست نوشته و کلمات بدون غلط املایی باشند. در برخی مواقع جابه‌جا نوشتن کلمات نیز باعث می‌شود تا شما نمره این بخش را از دست بدهید. برای اینکه بتوانید نمره خوبی بگیرید روی املای کلمات بیشتر وقت بگذارید.

رها کردن برخی از سؤالات

شاید این عنوان برای شما کمی عجیب باشد که رها کردن سؤالات به چه معنا است. در هنگام آزمون ممکن است با سؤالاتی روبرو شوید که پاسخ آن را نمی‌دانید؛ بنابراین در این صورت بهترین کار این است که سؤالاتی که بلد نیستید را رها کرده و به سراغ سایر سؤالات بروید. وقت گذاشتن روی این سؤالات تنها تمرکزتان را از بین برده و وقتتان را می‌گیرد.

آشنایی با راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس با ایران آموزشگاه

برای افزایش شانس موفقیت در آزمون‌های زبان، باید از اساتید و موسسات معتبر کمک گرفت. ایران آموزشگاه به‌عنوان یک رسانه بزرگ معرفی آموزشگاه‌های کشور، برترین آموزشگاه‌ها را برای آمادگی در آزمون‌های آیلتس به شما معرفی می‌کند. مجموعه ما با لیست‌کردن تعداد بالایی از این آموزشگاه‌ها، راهبردهای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس را به شما نشان می‌دهند. شما می‌توانید برای ثبت نام در مراکز آموزشی معتبر زبان، از سایت ما کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *