ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان – بخش اول

ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان

ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان


ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان – بخش اول

ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان که رعایت آن تاثیر بسزایی در پیشرفت و یادگیری زبان آموزان دارد که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد.

در این مقاله دو بخشی قصد داریم ده نکته درباره مدیریت مدرسین در آموزشگاه زبان را به شما بیاموزیم تا در پیشبرد آموزشگاه خود موفقیت کسب کنید.

«به ساعت‌‌های بیش‌تری نیاز دارم»، «به دستمزد بالاتری نیاز دارم»، «دیگر نمی‌خواهم تدریس گروهی کنم»، «نمی‌خواهم از این مطالب استفاده کنم، مطالب خودم را دارم»، «مریضم و امروز نمی‌توانم برای تدریس بیایم، یا فردا می‌آیم یا استعفا می‌دهم»، «یک ترم اینجا هستم و بعد به سفر می‌روم»، «تا زمانی در این شغل می‌مانم که بتوانم شغل بهتری پیدا کنم».

اگر آموزشگاه زبانی را اداره می‌کنید تصور می‌کنم برخی از این حرف‌ها را از زبان مدرسین خود شنیده‌اید، این حرف‌ها می‌توانند کفر آدم را در بیاورند.

با این حال مدرسین خدمات اصلی آموزشگاه‌ها را ارائه می‌کنند و مدرسین ناخشنود هم خطری برای کیفیت این خدمات محسوب می‌شوند. مدرسین ناخشنود فقط بر میزان رضایت دانش‌آموزان تاثیر نمی‌گذارند بلکه ناخشنودیشان می‌تواند به اخلاق سایر کارکنان نیز نفوذ کند. یک مشکلی همیشگی هم آن است که تعداد زیادی از مدرسین از آموزشگاه می‌روند؛ مدرسین ممکن است استخدام شوند و بیایند و خیلی زود انصراف بدهند و بروند؛ گاهی نرخ انصراف زیاد مدرسین نتیجه مدیریت بد است تا سایر عوامل.

پس چطور مدرسین خود را به شیوه‌ای مناسب مدیریت کنیم؟ از چه شیوه‌هایی می‌توانیم برای کنترل کردن خروج مدرسین استفاده کنیم؟ در اینجا پیشنهادهایی ارائه می‌کنیم تا با مدیریت بهتر جلوی خروج و انصراف مدرسین گرفته شود.

۱- مدیریت بواسطه‌ی شخصیت

مدرسین زبان هم انسانند و از این رو شخصیت‌های متفاوتی دارند. بنابراین نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را به یک نحو مدیریت کرد. برخی نیاز دارند عقایدشان شنیده شود، برخی به قوت‌ قلب بیش‌تری نیازمندند، برخی به چالش نیاز دارند و برخی هم نیازمند لبخند و بذله‌گویی ‌اند. هر چه بهتر مدرسین خویش را درک کنید، ‌آن‌ها نیز به نیازهای شما بیش‌تر پاسخ خواهند داد. پس مطابق با هویت مدرسین به شیوه‌های متفاوت مدیریت کنید و با همه‌ی آن‌ها با یک شیوه برخورد نکنید.

۲- برای عملکرد مدرسین شاخص‌هایی تعیین کنید

بدیهی است که رضایت شاخص اصلی‌ای است که می‌توانید از آن برای پیگیری عملکرد مدرسین استفاد کنید. البته شاخص‌های دیگری هم وجود دارند. آیا به نرخ‌ معرفی‌ها، ساعت‌های از دست رفته ( به خاطر لغو کلاس‌ها توسط مدرسین )، نرخ‌های موفقیت در امتحان یا اخذ مدرک فکر کرده‌اید؟ روش‌های قابل سنجش زیادی وجود دارند که بسته به توقعتان از آموزشگاه خویش می‌توانید از آن‌ها برای کسب اطلاعاتی که می‌توانند به پیشرفت شما و مدرسینتان  کمک کنند بهره برید.

۳- طرح‌های تشویقی ایجاد کنید

اگر شاخص‌ها افزایش عملکرد را نشان می‌دهند و کیفیت در حال افزایش است و دوره‌های آموزشی بیش‌تری فروش می‌روند، منطقی به نظر می رسد که در سناریویی برد – برد مدرسین جذب شده در آموزشگاه نیز سود ببرند، اینطور نیست؟ اگر هم حاشیه‌ی سود اندک باشد، می‌توانید نسبت به طرح‌های تشویقی خلاقیت به خرج دهید. این طرح‌های تشویقی می‌توانند شامل تسهیم در سود، تعلق پاداش به اهداف، یک روز طبیعت‌گردی، تعطیلات با حقوق و… باشند.

۴- بیاموزید چطور به طور صحیح انگیزه دهید

انگیزه مهم‌تر از پول است. در مقایسه با آخرین رهنمون ممکن است به نظر متناقض باشد ولی مطالعات نشان داده‌اند که علت عملکرد خوب اساتید زبان فقط درآمد بالا نیست. بنابراین وظیفه‌ی شماست که در مقام مدیر بدانید چطور به کارمندانتان انگیزه دهید. یکی از شروط لازم برای ایجاد انگیزه اعتماد است. آیا مدرسینتان به شما اعتماد دارند؟ آیا برای جلب اعتمادشان با آن‌ها وقت کافی گذرانده‌اید؟ مدرسین زبانی که به تازگی استخدام شده اند می توانند تحت تأثیر آنهایی باشند که مدت ها برای شما کار کرده اند. اگر مدرسینتان به شما اعتماد داشته باشند، به احتمال بیش‌تری به حرف شما گوش می‌دهند و برای انجام آنچه از آن‌ها می‌خواهید با انگیزه‌تر خواهند بود. بنابراین، دانستن نحوه‌ی صحیح تحسین و مواخذه کردن بسیار حائز اهمیت است. اگر این کار را به صورتی ناشایست انجام دهید، ممکن است عواقب واقعا سختی در پی داشته باشد.

۵- اجازه دهید خلاق باشند (مطابق شرایط شما)

هر مدرس زبان با تجربه‌ای معمولا جعبه‌ ابزاری متشکل از مهارت‌ها، فنون و مطالبی دارد که به شیوه‌ی خود آن‌ها را تدریس می کند. اگر شیوه‌ی تدریس خصیصه‌ی اصلی فروش آموزشگاه شما باشد، ممکن است مدیریت مدرسین دشوار و با نتایج غیرقابل انتظار همراه باشد. از مدرسین خواسته می‌شود نقش خویش را ایفا کنند زیرا آن‌ها بازیگرند. منظور این است که مدرسین خلاقتند و باید به آن‌ها امکان خلاقیت داد. پس چرا یک روز در سال صرف برگزاری جلسه‌ای با موضوع خلاقیت نشود؟

از مشاوری بخواهید به آموزشگاه شما بیاید و همراه با هم راه‌هایی را برای پیشرفت آموزشگاه خویش بیابید. این امر بسیار مفرح و انرژی بخش است و به شما یاد خواهد داد مدیری باشید که بدون کوتاه آمدن از نیازهای خود برای شنیدن نظریات مدرسینش سخت تلاش می‌کند.

امیدواریم که مطالب گفته شده برای راه اندازی آموزشگاه زبان به شما کمک کند. در ادامه توجه شما را به بخش دوم این مطلب جلب مینماییم.

“ده نکته مدیریت آموزشگاه زبان – بخش دوم”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حوزه زبان توجه شما را به مطالب آموزشنده زیر جلب مینماییم:

همواره برای اطلاعات بیشتر در مورد تعاریف و مشاغل رشته های تخصصی و اخبار آموزشگاه ها میتوانید به بخش مقالات و اخبار مراجعه کنید تا بهترین مسیر برای انتخاب آموزشگاه مورد نظر خود را تجربه کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *