بهترین روش برای آموزش موسیقی کودک چیست؟

بهترین روش برای آموزش موسیقی کودک چیست؟

بهترین روش برای آموزش موسیقی کودک چیست؟


بهترین روش برای آموزش موسیقی کودک چیست؟

آموزش موسیقی کودک یکی از چالش برانگیزترین، آموزش ها در حیطه موسیقی است. کودکان به دلیل ذهن کنجکاوی که دارند، به سرعت همه چیز را یاد میگیرند و حتی نسبت به بزرگسالان سوالات بیشتری می پرسند. همانطور که در مقالات قبلی ذکر کردیم، معیارها و سن کودکان برای یادگیری موسیقی اهمیت زیادی داشته و باید قبل از شروع آموزش در نظر داشته باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با بهترین روش ها برای آموزش موسیقی به کودکان آشنا کنیم.

آموزش موسیقی به کودکان

۶ راه اساسی برای آموزش موسیقی کودک

آموزش موسیقی به بچه ها می تواند کاری سخت و خسته کننده باشد. مخصوصا زمانی که به مطالب تئوری موسیقی و ابزار موسیقی می رسید، اصولا کودکان میلی به یادگیری نداشته و شاید علاقه ای از خود نشان ندهند. اما به عنوان استاد یا نوازنده حرفه ای باید بدانید که این موضوع قسمتی از آموزش موسیقی به کودک است و باید روش های موثر مقابله با این معضل را بدانید. در هر صورت، تکنیک ها و استراتژی هایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این ایده ها به دانش آموزان کمک می کنند تا تمایل کودکان برای یادگیری و افزایش توانایی خود در درک دروس موسیقی بیشتر شود.

۱. برای آموزش موسیقی کودک استراتژی مناسب بچینید

هر کلاس موسیقی متفاوت است و برنامه ریزی خاصی دارند. داشتن یک استراتژی مناسب برای کلاس موسیقی کودکان، به این معنی است که وقت شما هدر نمی رود. بهترین راهکار این است که کلاس را بر اساس الگوهای رفتاری خود و کودکان برنامه ریزی کنید و شوق و هیجان را عنصر اصلی کلاس قرار دهید. در این راستا دانش آموزان از روحیه شما استفاده می کنند و حتی بیشتر از حد معمول نیز جذب موسیقی می شوند. برای آشنایی بیشتر با آموزشگاه های موسیقی میتوانید به مطلبی بنام معیار انتخاب یک آموزشگاه موسیقی خوب، که از قبل منتشر کرده ایم مراجعه فرمایید.

۲. بازی را چاشنی آموزش کنید

شرط می بندیم بهترین دوران مدرسه شما، زمانی بوده که در کنار بازی به یادگیری موضوعات تئوری می پرداختید. در حوزه آموزش موسیقی کودکان نیز همین موضوع صدق می کند. روش های سرگرم کننده مانند بازی، رقابت یا همکلاسی ها، طرح سوال و فعالیت های بدنی در حین آموزش موسیقی باعث شده کودک به سرعت موسیقی را به حافظه بسپرد و در تمرینات نیز موفق شود. این روش برای معلمان موسیقی بسیار کارآمد بوده و عملکرد کلاس را بهبود بخشد.

۳. بر اساس سن و توانایی تمرین دهید

اگر در زمینه آموزش موسیقی کودک فعالیت می کنید باید بدانید که هر کودک تا چه اندازه ای توانایی یادگیری دارد. برای مثال سن شروع یادگیری موسیقی از ۵ سال است. اگر در کلاس خود کودک ۶ ساله هم دارید، باید تمرینات متفاوت به آنها دهید. زیرا قدرت تمرکز و یادگیری هر کودک با کودک دیگر متفاوت بوده و نباید به یک اندازه به آنها توجه شود. در اصل کودک ۵ ساله به توجه بیشتری نیاز داشته و باید تمرینات کمتری به آنها بدهید.

به طور کلی، بچه ها هنگام تمرینات زیاد بی حوصله می شوند و علاقه ای به ادامه کلاس نخواهند داشت. در نتیجه سعی کنید در آموزش موسیقی به کودک سناریو آسان و سرگرم کننده ایجاد کنید. پیشنهاد ما این است که تمرین کودکان بسته به رده سنی آنها باید از ۵ تا ۱۵ دقیقه باشد.

۴. علاقه شاگردان را پیدا کنید

در قدم های اول شروع کلاس، می توانید دانش آموزان را با آموزش آهنگ ها یا ژانرهای مورد علاقه آنها درگیر کنید. انواع موسیقی می توانند منابع ارزشمندی برای آموزش و یادگیری باشند. نیازی به چسبیدن به ژانرهایی نیست که بطور سنتی با دروس رسمی موسیقی همراه بوده اند. سبک های کلاسیک یا باروک کودکان را بی حوصله کرده و اغلب میلی به ادامه کلاس ندارند.

موسیقی کودک

۵. از تکنولوژی استفاده کنید

بچه های امروزی عاشق تکنولوژی هستند. فناوری امروز منبع خوبی برای آموزش موسیقی بود و موجب شده مطالب را سریع تر یاد بگیرند. برای مثال یوتیوب منبع عالی برای ویدیو است. می توانید ویدیویی کودکانه همراه با موسیقی را به آنها نشان دهید و از آنها بخواهید آهنگ را بنوازند. همچنین نمایش فیلم از اجراهای زنده روشی عالی برای آموزش به دانش آموزان خود در مورد نحوه نواختن سازها است. همچنین این یک راه خوب برای دیدن هنرمندان مشهور در حال اجرا است؛ به خصوص اگر کودک به آن هنرمند علاقه داشته باشد.

۶. بین دانش آموزان تعامل ایجاد کنید

در حالی که تمرین فردی می تواند بخش مهمی از یادگیری نواختن ساز باشد، تعامل راه موثر دیگری برای آموزش موسیقی کودک است. یادگیری مشارکتی به کودکان کمک کرده، مهارت های خود را افزایش دهند و ایرادات را به سرعت تصحیح کنند. خبر خوب این است که در کنار مشارکت در یادگیری، به کودکان می آموزید همکاری صمیمانه چقدر در زندگی آنها تاثیر خواهد داشت. در نتیجه یادگیری گروهی می تواند قدرتمندتر از یادگیری فردی باشد و کودکان را اجتماعی تر بار آورد. قرار دادن دانش آموزان در گروه برای آموزش موسیقی کودک یا تمرین نتایج چشمگیری خواهد داشت و بازخورد مثبت کلاس را افزایش می دهد.

آموزش موسیقی کودک

نتیجه گیری

در این مقاله در خصوص آموزش موسیقی کودک صحبت کردیم و بهترین راه ها برای آموزش به کودکان را ارائه دادیم. با توجه به این روش ها و پیاده سازی آنها می توانید فرزندانی هنرمند و حرفه ای به جامعه ایرانی تحویل دهید. در انتها توجه شما را به مطالب مفیدی در اینباره جلب مینماییم که دانستن آن خالی از لطف نیست.

امتیاز ما
برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *