تمام جزئیات آزمون تولیمو TOLIMO

تمام جزئیات آزمون توليمو TOLIMO - جزئیات آزمون توليمو TOLIMO - آزمون تولیمو TOLIMO چیست؟ نحوه برگزاری آزمون تولیمو TOLIMO چگونه است؟ هزینه آزمون تولیمو TOLIMO چقدر است؟ تاریخ آزمون و نتایج آزمون تولیمو

تمام جزئیات آزمون توليمو TOLIMO


تمام جزئیات آزمون تولیمو TOLIMO

در این مطلب قصد داریم بصورت مخصر در مورد آزمون تولیمو صحبت کنیم و بگوییم که آزمون تولیمو TOLIMO چیست؟ یا جزئیات آزمون تولیمو TOLIMO چیست و نحوه برگزاری آزمون تولیمو چگونه است؟ تا با زبانی ساده با این آزمون زبان آشنایی پیدا کنید.

آزمون تولیمو TOLIMO چیست؟

تولیمو TOLIMO یکی از آزمون های شناخته شده در کشور میباشد که توسط سازمان سنجش طراحی، اجرا و برگزار میشود. آزمون تولیمو در اصل آزمونی برای تشخیص و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی در فرد شرکت کننده در آن است. بنابرین میتوان مخفف آزمون تولیمو TOLIMO را The Test of Language by the Iranian Measurement Organization بحساب آورد. آزمون تولیمو TOLIMO چیست؟

پس در پاسخ سوال آزمون تولیمو TOLIMO چیست؟ میتوان گفت: آزمونی برای تشخیص و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی

روش گرفتن آزمون تولیمو TOLIMO

این آزمون با آزمون های دیگر دارای تفاوت های بسیاری میباشد و نوع امتحان گیری در این آزمون بسیار ویژه، خاص و کاربردی میباشد؛ اینگونه که در جلسه امتحان سوالات با بلندگو پخش میشود و شرکت کننده در آزمون نسبت به سوال پخش شده از بلندگو در پاسخنامه ای که پیش روی خود دارد یکی از ۴ گزینه ی جواب را انتخاب و علامتگذاری میکند.

نکته مهم: در این آزمون این است که متن سوالات فقط یکبار از بلندگو پخش میشود. ( به لهجه بریتانیایی (British) یا آمریکایی (American) )

سوالات آزمون تولیمو TOLIMO

در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان دو دفترچه سوال داده می شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه پاسخ بدهند.

 دفترچه شماره ۱:

یک سوال تشریحی نوشتاری (Writing) که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه شماره ۲:

حاوی ۱۴۰ سوال تستی شامل ساختار و عبارات نوشتاری (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) می باشد که داوطلبان باید طبق زمانبندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند.

  • ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
  • خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
  • درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

هزینه و زمان برگزاری آزمون تولیمو TOLIMO

این آزمون در سال ۱۰ بار برگزار میشود و شامل چند قسمت میباشد و هر قسمت نمره مستقل خود را دارد؛ همچنین آزمون تعداد محدودیت در شرکت ندارد و فرد میتواند به دفعات در آن شرکت کند تا قبول یا ارتقاء نمره دهد. محدودیت سنی در آزمون ملاک نیست و فقط حداقل مدرک دیپلم در آن ملاک میباشد.

آزمون تولیمو TOLIMO در شهرهای زیر انجام میپذیرد هر ساله هزینه شرکت در آن و همچنین روش ثبت نام و اعلام نتایج آن هم از طریق خود سازمان انجام میپذیرد و مهلت ثبت نام برای هر یک از دوره های آزمون تولیمو حداکثر ۱۷ روز قبل از روز زمان برگزاری آزمون میباشد و بعد از رزرو آزمون ۷۲ ساعت مهلت برای پرداخت مبلغ آن را دارد تا فرد موفق به شرکت در آزمون آن دوره شود.

نکته: نتایج آزمون معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می شوند.

نکته: بدلیل برگزاری متعدد آزمون در طول سال مهلت ثبت نام در دوره ها تمدید نخواهد شد.

شهرهای برگزار کننده آزمون تولیمو TOLIMO

 

روش محاسبه نمره آزمون:

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

  • نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی
  • بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب
  • بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط
  • کمتر از ۴۷۹ ضعیف
  • بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود.

حرف آخر

آزمون تولیمو چیست؟ همانطور که مطالعه کردید میتوان بصورت ساده گفت تولیمو آزمونی برای تشخیص و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است.

با توجه به مطالب گفته شده در مورد آزمون و نوع برگزاری آن میتوان به حساسیت این آزمون پی برد؛ شرکت کننده در این آزمون باید دارای آمادگی و تسلط مناسب به زبان انگلیسی باشد تا پس از یکبار اعلام سوال با لهجه بریتانیایی یا آمریکایی آن را درک کرده و دنبال جواب آن باشد. پس این یک آزمون زبان پیشرفته محسوب میشود که برای تعیین سطح دانش شخص شرکت کننده در آن تهیه شده است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این مطلب کلیک کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *